Foto-Shutterstock

“Biju kā supermens, acu zīlītes – platas, sirds leca pa muti laukā” – tievēšanas līdzekļu spožums un posts 0

Sabiedrībā valdošā skaistuma kulta ietekmē teju katra no mums vēlas lepoties ar slaidu un tvirtu ķermeni. Gadījumā, ja kārotās formas neizdodas iegūt ar veselīgu uzturu un fiziskajām aktivitātēm, visbiežāk pietrūkstot gribasspēkam veselīgo dzīvesveidu pārvērst par neiztrūkstošu ikdienas sastāvdaļu, talkā diemžēl nereti nāk dažādas brīnumdiētas un citas metodes, kas sola strauju liekā svara zudumu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Lasīt citas ziņas

Neraugoties uz pieejamo informāciju par to kaitīgumu, populāri joprojām ir dažādi tievēšanas līdzekļi uztura bagātinātāju formā. Šai sakarā konsultējāmies ar dr.med. dietoloģi Lailu Meiju, noskaidrojot, kādi ir izplatītākie tievēšanas līdzekļi un kādas sekas tie spēj nodarīt mūsu organismam.

Dietoloģe Laila Meija uzsver, ka uztura bagātinātāji nav medikamenti, kas vairākos posmos tiek pārbaudīti pirms to reģistrācijas. Un, tā kā šī uztura bagātinātāju analīze netiek veikta, tātad nav garantijas ne to iedarbībai, ne efektivitātei, ne iespējamām sekām. Tāpat dietoloģe vērš uzmanību arī uz uztura bagātinātāju aktīvo vielu daudzumu, jo nav garantijas, ka uz etiķetes norādītais aktīvās vielas daudzums atbilst patiesajam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šai sakarā Meija norāda, ka līdzekļi svara samazināšanai satur dažādas aktīvās vielas ar dažādu darbības principu. Vēsturiski izmantoti gan dažādi parazīti, kas novājina cilvēka organismu, gan līdzekļi, kas izraisa vemšanu un caureju.

Dietoloģe arī norāda, ka profesionālajā pieredzē un darbības praksē gūtie novērojumi liecina, ka tievēšanas līdzekļu efekts parasti ir īslaicīgs vai netiek gūts vispār. Visbiežāk zaudētais svars cilvēkiem nācis atpakaļ ar uzviju. Piedzīvoti arī dažādi blakus efekti – bezmiegs, uzbudinājums, sirdsklauves, ja lietota “Lida”, savukārt no vēdera izeju veicinošajām tējām radies aizcietējums un ilgstošas lietošanas rezultātā pat nieru darbības traucējumi.

“Daudzi no šiem tievēšanas līdzekļiem apdraud sirdi. Neviens jau iepriekš nevar paredzēt, kas ir cilvēka vājā vieta – kā reaģēs sirdsdarbība, kāds būs asinsspiediens, mijiedarbība ar iepriekš lietotām zālēm,” brīdina Meija.

Turpinājumā piedāvājam izplatītākos svara samazināšanas uztura bagātinātāju veidus un to iedarbību.

Daudzi līdzekļi satur urīndzenošas vielas. Tie tauku daudzumu nemazina, bet rada ilūziju par svara zudumu – organismam atūdeņojoties, šķiet, ka kilogramu kļuvis mazāk un slaidāki ir palikuši arī apkārtmēri. Šādi līdzekļi ir īpaši bīstami karstajā laikā. Tie nodara kaitējumu nierēm, kā arī sirds un asinsvadu sistēmai.

Caurejas līdzekļi vai līdzekļi, kas veicina vēdera izeju. Šie tievēšanas palīglīdzekļi izraisa visai nopietnas sekas, īpaši, ja tiek lietoti ilgstoši. Ar laiku rodas vēdera izejas traucējumi un aizcietējums, jo bez vēdera mīkstinātāju palīdzības zarnu gludā muskulatūra vairs atbilstoši nefunkcionē.

Daudzi uztura bagātinātāji satur jodu vai pat vairogdziedzera ražoto hormonu tiroksīnu, kas var neatgriezeniski bojāt vairogdziedzera darbību.

Reklāma
Reklāma

Tāpat svara samazināšanas līdzekļi bieži satur guaranu, kas ir kofeīna avots, un efedru. Šie līdzekļi stimulē gan fiziskās, gan mentālās spējas, kā arī simpātisko nervu sistēmu, tā paātrinot vielmaiņu. Tiesa, efekts ir īslaicīgs. Šīs vielas ir bīstamas sirds un asinsvadu un nervu sistēmai. Tās var izraisīt sirds ritma traucējumus, paaugstināt asinsspiedienu, radīt nervozitāti, galvas sāpes, nemiera sajūtu, miega traucējumus.

Rūgtā apelsīna ekstrakts. Tas satur sinefrīnu, kas darbojas kā efedrīns. Stimulē centrālo nervu sistēmu un vielmaiņu. To nedrīkst lietot, ja ir problēmas ar sirdi, asinsspiedienu vai arī, ja ir glaukoma.

Populārākās tievēšanas zāles savulaik bija “Lida”, kas satur aktīvo vielu sibutramīnu, kas šai gadījumā ir daudz lielākā koncentrācijā nekā medikamentā. Eiropā savulaik tika aizliegts, jo tika konstatēti blakus efekti, kas apdraud sirds un asinsvadu sistēmu. “Lida” paaugstina asinsspiedienu, izraisa sirds ritma traucējumus. Daudziem var parādīties izteikta nemiera sajūta, trauksme un miega traucējumi. Šīs vielas darbības mehānisms ir mazināt apetīti un paātrināt vielmaiņu.

Garcīnija satur hidroksicitronskābi. Fizioloģiskajos procesos tā mazina ogļhidrātu pārvēršanu taukos un tauku izgulsnēšanos. Nav pierādīts, ka preparātu lietošana cilvēkiem nodrošinātu tādu pašu iedarbību.

Konjugētā linolskābe. Analizējot tās ietekmi uz dzīvniekiem, secināts, ka tā kavē muskuļu masas mazināšanos un veicina tauku noārdīšanos. Pierādījumu bāze tās efektivitātes mērīšanai pagaidām gan ir nepietiekama.

Čitīns, čitosana – līdzeklis, kas kavē tauku uzsūkšanos. Šai vielai nav novēroti bīstami blakus efekti, bet tie var radīt fizisku diskomfortu – vēdera uzpūšanās, caureja. Tāpat, lietojot šo līdzekli, organismā sliktāk uzsūksies taukos šķīstošie vitamīni.

L-karnitīns – viela, kas organismā veicina taukskābju metabolismu, bet tās svara mazinošā iedarbība tomēr nav pierādīta.

Turpinājumā pieredzes stāsti, kuros dalījušās portāla Cālis.lv foruma lietotājas.

“Ar “Lidu” niekojos jaunībā. Nometu vien divus kilogramus, bet sajūta bija kā pēc narkotiku lietošanas. Tas pats amfetamīns vien ir – sirdsklauves tādas, ka, šķiet, tā arī apstāsies, acu zīlītes – lielas, enerģija – arī, bet ēstgribas nekādas. Pēc tam depresija, domas par pašnāvību…

Pirms septiņiem gadiem, lietojot “Lidu”, nometu 25 kilogramus trīs mēnešu laikā un tikpat daudz nākamo trīs mēnešu laikā arī atguvu. Blaknes – slikta elpa, depresija, strauji sabojājās arī zobi. Katrā ziņā, to neiesaku lietot. Nav vērts. Ir labāki veidi, kā nomest svaru.

“Apetītes nebija, iekšā viss trīcēja. Pat ar varu bija grūti ieēst. Palietoju nedēļu un izmetu miskastē. Kopš tā laika manā ikdienā ir tikai sports un pareizs uzturs.”
“Man pēc veselības problēmām svars bija 136 kilogrami. 30 kilogramus nometu pati – ar pareizāku ēšanu, bez sporta, jo tas man riebjas, bet pēc tam viss apstājās, un izlēmu pamēģināt “Lidu”. Nekādu minēto blakusparādību nebija – ne sirdsklauvju, ne reiboņu, ja nu vienīgi jutu, ka ir vairāk enerģijas, trekns ēdiens jau ar savu izskatu vien uzdzina nelabumu, gribējās vairāk dzert.

Rezultātā – mīnus 15 kilogramu divos mēnešos. Beidzu dzert, jo svara zudums bija par strauju. Zobi nebojājās, mati ārā nebira, prātā jukt arī nesāku, bet ļoti priecājos par rezultātu, kurš ir noturīgs jau stabili septiņus mēnešus, mīnus vēl seši kilogrami pa tiem septiņiem mēnešiem, kopš “Lidu” nelietoju, bet pieturos pie ēšanas ieradumiem, kas izveidojās to lietojot. Dzeru daudz ūdens, neēdu treknu ēdienu. Vairāk arī nomest svaru nav vajadzības – nepiestāv man būt kārnai.”

“Esmu svara zaudēšanas līdzekļus lietojusi divas reizes, tas bija pirms trim, četriem gadiem. Pirmais, ko izmēģināju, bija “Lida” kapsulas. Trīs dienas pakustēties knapi varēju – šķita, ka visas nieres sāp, it kā atdauzīta biju. Nedzēru vairs. Pēc kāda laika pamēģināju tādas “Basha Nut” – tās it kā bija labas, blakusparādību nekādu traku nebija, tikai miegs nenāca vispār.

Biju kā supermens, mierā nevarēju nosēdēt, šķita, ka sirds izlēks pa muti laukā. Nu nometu savus liekos piecus kilogramus. Kādu pusgadu vai gadu nekas klāt nekas nenāca. Pēc tam pēc kāda laiciņa atkal izdomāju padzert, vairs neatceros, vai ko nometu. Bet nu fakts kā tāds – tagad man ir problēmas ar olnīcām, ar vairogdziedzeri un, pats galvenais, – uz galvas man ir palikusi 1/3 matu no tā, kas man bija. Bija ļoti biezi mati, tagad galvas āda spīd cauri, un mati tikai turpina krist ārā. Nu protams nezinu vai tas ir no tabletēm, var jau būt, ka sakritība, jo pie vairogdziedzera problēmām mati krīt ārā, bet nu vienalga. Pirms nelietoju tabletes, mana veselība bija laba visa mūža garumā un nekad nebija tādas problēmas.

Tagad ārstējos, bet mati tāpat krīt daudz un neizskatās, ka kādreiz dabūšu atpakaļ savus biezos matus. Ceru, ka vispār kaut kas paliks uz galvas. Tagad es arī sēžu ar saviem liekajiem pieciem kilogramiem, esmu sākusi griezt riņķi un ēst veselīgāk. Nekad vairs nedzeršu neko tamlīdzīgu! Visa veselība sabojāta, un nekas nav dārgāks par veselību! Tad jau labāk staigāt ar saviem liekajiem tauciņiem un būt veselam!”

“Pirms gadiem četriem, varbūt pieciem lietoju “Dalidu” – efekts bija ļoti labs, kilogrami lidoja nost un apetītes nebija vispār (kādi 13 kg pa vasaru, šķiet, tika nomesti). Izgāju vienu kursu, pasūtīju nākamās, bet tām nebija nekāda efekta – viltojums.
Blaknes bija nedaudz slikta dūša, kas nozīmē, ka šīs zāles “krīt” uz aknām, kas ir samērā bīstami. Tāpat paliku nervozāka un jutu enerģijas pieplūdumu – jo tabletēs ir viela, kas ir līdzīga, vai pat tā pati, no kuras ražo amfetamīnu.

Kopumā gan neiesaku tās lietot, jo man svars pēc tam kādu divu gadu laikā ar uzviju atnāca atpakaļ – tātad, sabendēta vielmaiņa. Ja ir grūti ar diētu un sportu, izmēģini ārstu apstiprinātos medikamentus – man ir izrakstīts “Xenical”, ko ne ilgāk par trīs mēnešiem nozīmēja endokrinoloģe. Zāles ārprātā dārgas, tapēc sagooglēju analogu, kur tā pati aktīvā viela “Orlistat” – mēģināšu šo.

Bet jebkurā gadījumā sports un diēta ir vienīgais līdzeklis kā uz neatgriešanos zaudēt liekos kilogramus. Jebkas cits ir īslaicīgs efekts, kas laika gaitā tiks zaudēts, vēl vairāk pasliktinoties stāvoklim.”