Foto: Pexels

Darām to, kas pasliktina situāciju. Kā pareizi just līdzi citiem? 0

Diemžēl dzīvē atgadās nelaimes. Cilvēki, kurus mēs pazīstam, nonāk slimnīcā ar briesmīgām diagnozēm, cieš nelaimes gadījumos, kļūst par bandītu upuriem, pazūd.

AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
10 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
21 stundas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
16 stundas
Lasīt citas ziņas
Mēs uz to reaģējam ļoti emocionāli, pārdzīvojam, vēlamies uzzināt notikušā detaļas, palīdzēt. Dažreiz mēs darām to, kas tikai pasliktina jau tā smago situāciju.

Ko vajadzētu darīt, vai drīzāk – ko nevajadzētu? Portālā psychologies.ru var lasīt žurnālistes Aleksandras Knebekaizes ieteikumus. Viņa zina, ko saka, jo vīrs pārdzīvojis insultu.

CITI ŠOBRĪD LASA

1. Nezvani radiniekiem. Protams, ja esi labākais draugs un pārliecināts, ka jau tava balss vien būs atbalsts cilvēkiem otrā līnijas galā, tā ir cita lieta. Bet, ja esi kolēģis, klasesbiedrs, kursabiedrs, pudeles brālis, dejas partneris vai viena interešu kluba biedrs, ja kopā atpūtāties nometnē vai spēlējāties vienā smilšu kastē (saraksts ir pārsteidzoši daudzveidīgs un bezgalīgs) – nezvani.

Tuviniekiem ir citas rūpes, nekā atsaukties uz tavu zvanu.

Jā, tu esi ļoti noraizējies un vēlies uzzināt visus sīkumus, bet mēģini atcerēties, ka tuviniekiem ir daudz, daudz sliktāk nekā tev. Viņi ir morāli un fiziski izsmelti, viņi ir piedzīvojuši briesmīgas ainas, dvēseli plosošas sarunas, nomocījušies runājot ar ārstiem vai policiju, viņiem ir bail, viņi raud un trīc no noguruma. Viņi nevar atslābināties, un viņiem pastāvīgi jāpieņem svarīgi lēmumi.

Neviens nav atcēlis visas parastās dzīves vajadzības. No malas var šķist, ka skumjas ir viss, kas tagad notiek, bet patiesībā pat bēdās bērniem jāiet uz skolu un bērnudārzu, kādam jāgatavo pusdienas un jāizved suns, arī darbs paliek darbs.

Turklāt tālrunis nepieciešams tuviniekiem. Aleksandra atceras, kā turējusi tālruni rokās un gaidījusi zvanu par vīra pārcelšanu uz citu slimnīcu. Viņa ar grūtībām to panākusi un nevarējusi palaist garām zvanu (atzvanīt nebūtu iespējas), bet tajā brīdī neatlaidīgi sākusi zvanīt vīra kolēģe.

Aleksandra noraidījusi zvanu, bet kolēģe tikai zvanījusi. Sešas reizes pēc kārtas. No zvaniem tālrunis daudz ātrāk izlādējas un uzlādēt to var nebūt kur.

2. Ja cilvēks atrodas slimnīcā, nezvani uz slimnīcas nodaļu. Jā, tu sēdi mājās un esi ļoti noraizējies, bet nezvani uz reanimācijas nodaļu. Viņiem pietiek darba.

Tu vari būt labākais medicīnas speciālists pasaulē, lai dotu darbiniekiem daudz vērtīgu padomu. Bet pacienta veselība nav atkarīga no tevis, bet no medmāsas. Nekaitini medmāsas.

3. Ja noteikti vēlies sazināties ar radiniekiem – raksti. Īsziņas, vēstules, e-pasts. Tos var lasīt, kad ir piemērots laiks.

4. Neiztaujā ne mutiski, ne rakstiski. Atbildi godīgi: kāpēc tev vajadzīga detalizēta informācija? Ja tev to izstāstīs, vai tas palīdzēs slimniekam (cietušajam, pazudušajam)? Visticamāk, tā ir tikai parasta cilvēciska ziņkāre, kuru, tāpat kā magnēts, piesaista nelaimes.

Atkal un atkal pārstāstīt bēdīgas prognozes, sirdi stindzinošas notikuma detaļas ir ļoti grūti. Pat ja prognozes ir labas un statistika – iepriecinoša, tas ir ļoti sāpīgi.

Šodien ir labi, bet rīt nav, viss mainās, un neviens nedod garantijas.

Ja tev patiešām nav miera, atrodi tos, kas zina vairāk – mums ir digitālais laikmets. Tikai radiniekus liec mierā.

Nepieprasi, lai tevi katru dienu informē par situāciju, “jo esi ļoti noraizējies.” Tuvie radinieki (un viņu var būt ļoti daudz) vēlas zināt, kas notiek, un viņiem ir prioritāte. Lai pārstāstītu dienas notikumus tuviem radiniekiem, vajadzīgs daudz laika.

5. Nelūdz atbildēt uz vēstulēm un ziņām. Neraksti: “Vai vajadzīga mana palīdzība?” Vienkārši raksti: “Es varu palīdzēt.”

6. Ja vēlies darīt zināmu noderīgu informāciju, rīkojies tāpat: uzraksti ziņu ar pilnu informāciju. Nejautā: “Vai atsūtīt tālruņa numuru?” – vienkārši sūti, neraksti “vai vienoties par konsultāciju?” – raksti “Es varu vienoties”.

Atstāj radiniekiem tiesības neizmantot padomu. No malas to ir grūti saprast, bet neauglīgā sarakste par tēmu „kāpēc mums tas šobrīd nav vajadzīgs” atņem pēdējos spēkus, kuru jau tā nav.

7. Piedāvā tikai tādu palīdzību, ko patiešām vari sniegt. Ja četri cilvēki uzrakstījuši, ka var palīdzēt ar transportu, bet, kad tas nepieciešams, trīs no viņiem nevar, ir ļoti nepatīkami. Lūgt ir grūti. Vienmēr. Te nācās lūgt četriem cilvēkiem pēc kārtas.

8. Nepiedāvā “jebkādu palīdzību”. Piedāvā konkrētu. Citādi neviens neko neprasīs no tavas “jebkādas palīdzības”. Visu to pašu iemeslu dēļ: lūgt ir grūti, visi cenšas paši tikt galā.

Neviens tev nezvanīs ar lūgumu pagatavot vakariņas vai palīdzēt mājasdarbos bērniem. Izdomā, ko tu tiešām varētu palīdzēt, un piedāvā.

Pastaigāties suni ceturtdienās? Apliet kaimiņu dārzu? To arī piedāvā.

9. Par naudu. Naudu ir ļoti grūti pieņemt. Jā, protams, reizēm nauda tiek savākta operācijai, ārstēšanai un tā tālāk, bet šoreiz nav runa par to. Jautā: „Vai jums ir nepieciešama nauda?” – un garantēta atbilde „nē”.

Ja patiešām vēlies palīdzēt naudu, nevaicā, vai tā vajadzīga. Saki: „Mēs savācām naudu. Kā to atdot?” Vai vienkārši aiznes un atdod.

10. Nesaasini situāciju. Nesaki „šausmas”, „cik traki”, „un par ko jums tāds sods”, „viņa taču ir tik jauna”… Daži cilvēki sāk stāstīt, cik viņi ir satraukti, citi pie tālruņa sāk raudāt, un viņi ir jāmierina…

Varbūt šie cilvēki domā, ka tā palīdz: cilvēki jutīs, ka viņi nav vieni, ka citi arī pārdzīvo. Nekaisi sāli brūcēs. No vārda „šausmas” atkārtošanas viss šķiet vēl briesmīgāks.

11. Neizmanto citu nelaimes, lai realizētu savas mesiāniskās noslieces. Tas tā, maigi izsakoties. Ja tavs radinieks atrodas reanimācijā, bet tev zvana un aicina steidzami pateikt precīzu viņa dzimšanas laiku un vietu, lai sastādītu horoskopu…

Ja tev vēlas nodot visiedarbīgāko indiešu amuletu, lai tu slepeni naktī caur logu (trešajā stāvā) to atdotu pacientam… Ja saka, ka jums nekavējoties jādodas uz kādu vietu pie brīnumdares ikonas… Tādos gadījumos ir ļoti grūti palikt literārās valodas ietvaros.

12. Nesaki, kā vajadzēja rīkoties, lai nelaime nenotiktu. Tā jau ir notikusi. Saki, ka jūti līdzi, bet savu prātu un tālredzību demonstrē citās situācijās.

13. Aizmirsti frāzi “Viss būs labi”. Kas tu esi, lai garantētu veiksmīgu iznākumu situācijā, kad viss var būt ļoti slikti? Šī reklāmas saukļa izmantošana parādīs, ka esi visai tālu no līdzjūtības un sapratnes.

14. Liec mierā bērnus. Nezvani bērniem, nemēģini iegūt no viņiem informāciju. Bērni ir ļoti noraizējušies par saviem mīļajiem.

Pirms tam viņi parasti nav saskārušies ar bēdām.

Viņi nezina, ko darīt, kā uzvesties. Nejautā neko, pat ja nejauši satiec. Paklusē. Apskauj un varbūt uzcienā ar kādu saldumu.

SAISTĪTIE RAKSTI

15. Tev nav pienākums palīdzēt. Daudzas grūtības rodas, jo cilvēki jūtas spiesti palīdzēt bēdās, viņi domā, ka būtu pareizi to darīt, bet patiesībā viņiem nav ne spēka, ne iespēju. Viņi par to dusmojas uz sevi un tāpēc dara dīvainas lietas.

Patiesībā tāda pienākuma noteikti palīdzēt nav – katrs dzīvo savu dzīvi un tas ir normāli. Vajadzīgākais un efektīvākais – vienkāršie atbalsta un līdzjūtības vārdi. Ja tev tādi ir.

Ja nav, nevajag piespiest sevi – ja nav, tad nav – tas ir arī normāli.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 7
1 stunda
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 19
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Populārākais vēlējums Ziemassvētkos un Jaunajā gadā būs – “Lai laba veselība!” 2
2 dienas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
10 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
21 stundas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
16 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 128
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 80
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 seku mazināšana jauniešu vidū ir aktuāla – 17 000 saņems atbalstu 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 25
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, cik miljonus “MikroTik” valdes priekšsēdētājs apņēmies ziedot BKUS 27
4 dienas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 71
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas 2
Nedēļa
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Viss ir nācis ļoti lēni un ar smagu darbu.” Kārlis par mājaslapu un e-veikalu izveides platformu “Mozello”, ko “saprastu pat mamma” 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svētdien apledojums apgrūtina braukšanu visā valsts teritorijā
3 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāms liels sals. Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
19 minūtes
GB
Guna Blaua
Stāsti
“Man nav nostalģijas pēc Operas.” Nu jau vairākus gadus operdziedātāja Kristīne Zadovska sevi sauc par “pilna laika mammu”
1 stunda
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
10 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Dzīvības vainags” ir veltījums maniem bērniņiem, kas nomira pēc piedzimšanas – nepaauklēti, nesamīļoti… Saruna ar romāna autori
52 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Lai padarītu savu ražošanu videi draudzīgāku, “Putnu fabrika Ķekava” būvēs saules enerģijas parku un biogāzes ražotni
25 minūtes
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Cilvēki pulcējas komponista Mārtiņa Brauna piemiņas pasākumā Rīgas Doma baznīcā 7
13 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 74
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 128
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 149
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 219
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 80
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 183
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 9
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Svētdien apledojums apgrūtina braukšanu visā valsts teritorijā
09:22
LE
LETA
Ziņas
VM: Epidemioloģiskā drošība ir svarīgāka par iespējām jebkur piekļūt bankomātiem
09:20
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāms liels sals. Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
09:06