Ilustratīvs foto

Darbaholiķu vitamīns. Kam farmaceiti iesaka lietot D vitamīnu? 4

D vitamīna trūkums vai pat deficīts ir raksturīgs lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju. Speciālisti vienbalsīgi apliecina, ka diemžēl tikai ar sauli vai tiem pārtikas produktiem, kas ir šā vitamīni avoti, noteikti nepietiek, lai organisms saņemtu nepieciešamo diennakts normu. Farmaceiti ir ievērojuši, ka aizvien vairāk aptiekas klientu izvēlas D vitamīna preparātus, taču reizēm par šo vitamīnu nākas atgādināt.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

D vitamīns palīdz strādāt nervu sistēmai, veicina normālu imūnsistēmas un muskuļu darbību, ir svarīgs zobu, kaulu veselībai, kā arī, lai palīdzētu organismā uzsūkties kalcijam, veicinātu kaulu veidošanos un atjaunošanos. D vitamīns palīdz regulēt imūnsistēmu un neiromuskulāro sistēmu, tam ir liela nozīme cilvēka šūnu dzīves ciklā un tas ir nepieciešams arī citām svarīgām ķermeņa funkcijām.

Tieša saules staru iedarbība tādā apjomā, kas varētu nodrošināt pietiekami daudz D vitamīna, pakļauj potenciāli bīstamajam ādas vēzi izraisošajam UV starojumam. Tādēļ efektīvāk un drošāk būs uzņemt D vitamīnu ar pārtiku, piemēram, treknām zivīm, un uztura bagātinātājiem,” atzīst farmaceits “Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs.

D vitamīns īpaši ieteicams…

CITI ŠOBRĪD LASA

Cilvēkiem, kuri strādā birojos. “D vitamīnu var saukt arī par darbaholiķu vitamīnu. Ja cilvēks mēdz aizsēdēties birojā un arī nedēļas nogales pavada pie datora ekrāna, un šo vitamīnu papildus nelieto, – ir ļoti iespējams, ka viņa organismā trūkst D vitamīna,” saka farmaceits. “Cilvēkiem, kuri pastāvīgi pavada laiku telpās, nedēļas vai pāris nedēļu atvaļinājuma laikā siltajās zemēs nav iespējams saražot nepieciešamo D vitamīnu devu,” piebilst farmaceits.

Tiem, kuri slimo ar hroniskām slimībām. Farmaceits uzsver, ka D vitamīna trūkums ietekmē daudzu hronisko slimību gaitu. “Cilvēki, kuri slimo ar hroniskām slimībām, atnākot uz aptieku, lai iegādātos slimību kontrolējošas zāles, bieži jautā arī par D vitamīnu. Šis vitamīns, saukts arī par saules vitamīnu, ir nozīmīgs kopējai organisma funkcionēšanai, imūnsistēmai, tāpēc arī tiem, kuri slimo ar hroniskām slimībām, tas ir aktuāls.”

Tiem, kuri bieži slimo ar saaukstēšanās slimībām. Ja bieži nomoka saaukstēšanās vai vīrusu slimības, tas nereti ir brīdinājums, ka organisma pretošanās spējas ir pazeminātas. Viena no D vitamīna funkcijām – imūnsistēmas uzturēšana. Tāpēc, ja bieži pieķeras vīrusu izraisītas slimības, tas var būt brīdinājums par šā vitamīna trūkumu. Farmaceits stāsta, ka Covid-19 pandēmijas laikā vairāk klientu rūpējās, lai organismā netrūktu D vitamīna, to lietoja arī koronavīrusu pārslimojušie, un tas ir patiešām apsveicami, jo imūnsistēmas darbības uzturēšana ir viena no šā vitamīna funkcijām.

Zīdaiņiem. D vitamīns ir viens no pirmajiem vitamīniem, kuru ir ieteicams lietot visiem jaundzimušajiem. “Dabiskā ceļā zīdaiņiem saņemt šo vitamīnu ir praktiski neiespējami, jo mazuļus ieteicams sargāt no tiešiem saules stariem, tāpēc organismam nav iespēju to saražot,” saka farmaceits.

Tiem, kuri sūdzas, ka trūkst spēka. Par D vitamīna trūkumu nereti liecina pazemināta aktivitāte, nespēks, motivācijas trūkums. “Ja klients min, ka, pat pietiekami izguļoties, ir grūti piecelties, trūkst spēka, farmaceits vispirms pajautās, vai tiek lietots kāds D vitamīna preparāts.”

Reklāma
Reklāma

Tiem, kuriem ir depresīvs noskaņojums. Īpaši ziemā, kad lielāko diennakts daļu ir tumšs vai ārā daudz līst, vairāk cilvēku sūdzas par sliktu vai depresīvu noskaņojumu. Farmaceits uzsver, ka D vitamīns pozitīvi ietekmē noskaņojumu, uzlabo omu un motivāciju, tāpēc sliktais garastāvoklis var būt brīdinošs signāls, ka organismā trūkst D vitamīna.

Uztura bagātinātāja “Oilesen D3” izplatītāji atgādina, ka D vitamīna preparātu ir ieteicams uzņemt ēdienreizes laikā, jo sevišķi, ja tā iekļauj, piemēram, olīvu vai citu eļļu, tā kā D vitamīns šķīst taukos un tātad – lietots maltītes laikā, tas labāk uzsūksies organismā.

Vai iespējams D vitamīnu uzņemt par daudz?

Nav gluži tā, ka vairāk vienmēr ir labāk. D vitamīnu ir jāuzņem pareizi, atbilstošā devā. Pārāk daudz ar uztura bagātinātajiem uzņemta D vitamīna var “uzkrāt” pārlieku augstu kalcija līmeni asinīs, izraisot sliktu dūšu, aizcietējumus, apjukumu, sirds ritma traucējumus un pat nierakmeņus.

“Īpaša uzmanība un D vitamīna devas kontrole ir aktuālāka tad, ja ir jālieto arī zāles. Par to ir vērts konsultēties ar savu farmaceitu, jo D vitamīns var mijiedarboties ar ikdienā lietotajiem medikamentiem. Tā uzsūkšanos var kavēt, piemēram, daži steroīdi, ķermeņa masas kontroles līdzekļi, holesterīna līmeni pazeminoši medikamenti, medikamenti pret krampjiem, tuberkulozes ārstēšanā izmantotie preparāti. Tas noteikti jāņem vērā!” saka farmaceits Vadims Brižaņs.

Svarīgi piebilst, ka būtu jāparūpējas, lai organismam ne tikai netrūktu D vitamīna, bet pietiktu arī citu svarīgu vielu, tāpēc ik dienu vajadzētu veltīt laiku fiziskām aktivitātēm un uzturēties svaigā gaisā, rūpēties par veselīgu un sabalansētu uzturu. Ievērojot simptomus, kas rada bažas, veikt asins analīzes un konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.

Tiem, kuri lieto D vitamīna preparātus, uztura bagātinātāja “Oilesen D3” izplatītāji atgādina, ka šis vitamīns šķīst taukos, tāpēc organismā uzsūcas, ja tiek lietots kopā ar tiem, piemēram, kaņepju, melno ikru eļļu vai pirmā spieduma olīveļļu.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.