Foto: Decade3d/FOTOLIA

Gaiļezerā atklās multiplās sklerozes pacientiem veltītu fotoizstādi “Es un MS” 0

Pirmdien, 5.novembrī plkst. 13:00 Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā “Gaiļezers”, Hipokrāta ielā 2 notiks mākslinieka Alekseja Aļifanova izstādes “Es un MS” atklāšana ar mērķi pievērst sabiedrības, īpaši jauno cilvēku uzmanību multiplās sklerozes saslimšanai.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

Guntis Karelis, Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs: „Esmu ļoti gandarīts par sadarbību ar Latvijas Multiplās sklerozes asociāciju – šis ir labs veids, lai mazinātu sabiedrībā pastāvošo stigmu un ļautu uzlūkot šos cilvēkus no cita skatupunkta, nevis mūsu maldīgajiem priekšstatiem.”

G. Karelis norāda, ka multiplās sklerozes gadījumā ļoti svarīga ir agrīna diagnostika – jo agrāk slimība atklāta, jo labāki ārstēšanas rezultāti – saglabājas darbspējas, reproduktīvās spējas, attālinās invaliditātes attīstība, tāpēc īpaši svarīgi ir uzrunāt jaunus cilvēkus atpazīt un neignorēt slimības simptomus: „Pirmie multiplās sklerozes simptomi visbiežāk tiek novēroti jauniem cilvēkiem – parasti 18 līdz 40 gadu vecumā. Sievietes slimo biežāk nekā vīrieši.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Aleksejs Aļifanovs: „Fotogrāfiju vienojošais elements ir cilvēki, kurus skārusi multiplā skleroze, viņu ikdienas dzīve, tās raksturo ne tikai fiziskas problēmas, bet arī emocionālās grūtības, ar ko ikvienam slimniekam nākas saskarties. No malas it kā skaista, krāsaina, īpaša dzīve, bet tomēr ar grūtībām un ciešanām, kas jāpieņem un ar kurām jāiemācās sadzīvot, gan slimniekam, gan viņa tuviniekiem.”

Multiplā skleroze ir hroniska autoimūna slimība, kura bojā centrālo nervu sistēmu: galvas, muguras smadzenes un redzes nervus.

Simptomi var būt viegli, piemēram, jušanas traucējumi ekstremitātēs vai izteikti – paralīze vai redzes traucējumi.

Slimībai progresējot, attīstās arvien jauni bojājuma perēklīši. Slimības progresēšana, smagums un konkrēti simptomi ir neprognozējami un atšķiras katram indivīdam. Mūsdienu izmeklēšanas un ārstēšanas metodes dod jaunu cerību cilvēkiem, kurus skārusi šī slimība.

Slimības gaita un forma ir ļoti individuāla. Var būt, ka slimība progresē lēni, ir viens paasinājums, un nākamais seko tikai pēc desmit gadiem, būtiski neietekmējot cilvēka darbspējas un mūža ilgumu. Taču biežāk paasinājumus novēro vienu reiz gada laikā, kas būtiski ietekmē pacienta dzīves kvalitāti. Lielākā daļa cilvēku, kuri slimo ar multiplo sklerozi, iemācās tikt galā ar slimību un turpināt dzīvot atbilstošu produktīvu dzīvi.

Izstādes atklāšanas notiks stacionāra “Gaiļezers” poliklīnikas 2. stāvā, Hipokrāta ielā 2.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.