Foto – www.firespirit.lv

Staigā pa virvi, žonglē ar lāpām, brauc ar vienriteni 0

Dmitrijs Pudovs pašmācības ceļā apguvis prasmi braukt ar vienriteni, staigāt pa virvi un žonglēt ar lāpām. Katra jauna aizraušanās viņam ir kā truša ala Alisei Brīnumzemē, jo atklāj citu, interesantu pasauli.

Reklāma
Reklāma
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis” 67
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 8
Mājas īpašnieki remontdarbu laikā nejauši savā virtuvē atklāj apslēptu mantu
Lasīt citas ziņas

Ar Dmitriju iepazinos parkā. Starp diviem kokiem aptuveni metra augstumā viņš bija novilcis virvi un pa to staigāja veikli kā cirka mākslinieks. Netālu bija nostiepts vēl viens striķis, tikai zemāk. “Tas ir bērniem. Ja novelku tikai vienu, pats pie staigāšanas netieku. Visi grib pamēģināt,” viņš skaidroja.

Dmitrijs ir austrumu cīņu skolotājs un žonglieris. “Mani vienmēr saistījušas nestandarta aktivitātes. Tās sniedz iespēju paplašināt redzesloku un iepazīt interesantus cilvēkus, ar kuriem citādi ceļš, visticamāk, nebūtu krustojies. Laikam ir arī neapzināta vēlme izcelties.”

Zīmē ar uguni


CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms septiņiem gadiem kādā pasākumā Dmitrija uzmanību piesaistīja cilvēks, kurš pūta uguni un virtuozi apļoja divas degošas lāpas. Pēc iespaidīgā priekšnesuma viņš žonglieri sīki izjautāja, kā tas darāms. Internetā, grāmatās un preses izdevumos tolaik bija grūti atrast šādu informāciju, tomēr Dmitrijs pa kripatiņai vien to neatlaidīgi vāca, aprakstītos paņēmienus un rīkus izmēģināja.

Visvairāk viņu aizrāva poi – žonglēšana ar ķēdīti, kam galā neliels, liesmojošs smagums. To ātri griežot, tumsā ar uguni iespējams zīmēt apļus, ziedus, grafiskus attēlus. Sarežģītākās kompozīcijas kopumā var ieraudzīt vien, uzņemot foto ar ilgu ekspozīciju.

Kopš tā laika Dmitrijs trenējas gandrīz katru dienu, cenšoties sasniegt aizvien augstāku meistarību. Spēj apļot pat trīs poi vienlaikus. “Nepārtraukti attīstīties – tāds ir mans dzīves stils. Tiklīdz koks pārstāj augt, tas sāk kalst, iet bojā. Tāpat ir ar cilvēka prasmēm. Pat lai uzturētu sasniegto līmeni, regulāri jāstrādā. Lai virzītos tālāk – divreiz vairāk.” Lielāko treniņa daļu Dmitrijs vingrinās bez uguns, pieslīpējot trajektorijas.

Kopā ar domubiedriem viņš nodibinājis apvienību Firespirit, kas dažādos pasākumos uzstājas ar uguns šoviem un piedāvā apmācīt žonglēt ar liesmām.

Virve pret muguras sāpēm


Pērn Dmitrijs piedalījās Eiropas žonglieru salidojumā Polijā, kur notika meistarklase staigāšanā pa virvi. Tas nebūtu viņš, ja laistu garām izdevību izmēģināt kaut ko jaunu un neikdienišķu! Apguvis pamatprincipus, jau pēc nepilnas stundas Dmitrijs spēja pa virvi noiet vairākus soļus. Āķis bija lūpā!

Viņš iegādājās staigāšanai paredzētu virvi, kas izskatās kā lente gandrīz pēdas platumā. Atšķirībā no parasta striķa tā ir elastīga, lai varētu izpildīt lēcienus un dažādus akrobātiskus trikus. Un svarīgākais – tai ir speciāli drošības stiprinājumi.

Reklāma
Reklāma

Siltajā sezonā vietu treniņam atrast ir viegli: vajag vien divus kokus pietiekamā atstatumā. Gada aukstajos mēnešos vajag palielu telpu, kur pie grīdas var pieskrūvēt speciālus stiprinājumus – nelielus stabiņus.

Dmitrijs pa virvi staigā basām kājām vai parastajās kedās, kam ir plāna, lokana gumijas zole. Apavi ar biezu, cietu zoli neder.

Nesen pēc neveiksmīga kritiena treniņa laikā Dmitrija muguru sagrāba neciešamas sāpes. Slimnīcā atklājās – starpribu skriemeļa plīsums. Viņš bija spiests pārtraukt sportiskās aktivitātes, jo pat pārvietojās ar grūtībām. Pēc divām nedēļām, kad kļuva mazliet vieglāk, Dmitrijs vairs nespēja nosēdēt mierā un kā pirmo atsāka staigāšanu pa virvi. Nedēļas laikā sāpes pilnīgi izzuda, jo šī nodarbe ne vien attīsta līdzsvara izjūtu, bet arī stiprina dziļos muskuļus, kas aptver un fiksē mugurkaulu. Jo tie ir spēcīgāki, jo ķermeņa smagumu turošajai asij – mazāka slodze.

Uz darbu ar vienriteni


Dmitrijs uz interviju ieradās ar vienriteni. Uzreiz palūdza, vai var kaut kur pārģērbties. Braucot ar šādu transportlīdzekli, pedāļi jāmin nepārtraukti – nav iespējams ieskrieties kā ar divriteni un tad kādu laiku, mierīgi ripojot, atpūtināt kājas. Kamēr silts, Dmitrijs uz darbu brauc ar vienriepīti, turp un atpakaļ sanāk 16 kilometri. Ar divriteni līdz Firespirit studijai var tikt 25 minūtēs, bet ar uniciklu ceļā jāpavada stunda. “Tas ir lielisks treniņš, tādēļ ikreiz mugursomā ņemu līdzi rezerves drēbes.”

Pirmoreiz braukšanu ar uniciklu Dmitrijs izmēģināja, aizņemoties to no paziņas. Pirms tam šķita, ka tas ir aptuveni tāpat, kā vizināties ar parastu velosipēdu bez turēšanās (uniciklam nav stūres). Izrādījās krietni grūtāk: jānotur līdzsvars ne vien uz sāniem, bet arī uz priekšu un atpakaļ.

Sākumā Dmitrijs iegādājās vienkāršu un lētu braucamo, jo nebija pārliecināts, ka ar to varēs mīties lielus gabalus. Viņam bijusi nopietna ceļgala trauma, tādēļ slodzes dēļ tas mēdz sāpēt. Savulaik nācies pārtraukt skriešanu: celis parasti licis sevi manīt jau pēc trīs kilometriem. Divās nedēļās Dmitrijs iemācījās braukt taisni un uzkāpt uz unicikla, neizmantojot atbalstu. Neilgi pēc tam pārsteigts pamanīja – celis vairs nesāp, kļuvis stabilāks. Braukšana ar vienriteni bija nostiprinājusi locītavu aptverošos muskuļus un saites.

Līdz ar rudens lietavām Dmitrijs braukšanu pārtrauca, taču pēc pāris mēnešiem atsākās problēmas ar ceļgalu. Tādēļ 
viņš turpināja trenēties – sporta zālē. Pašlaik Dmitrijam ir jau četri unicikli.

LABUMI NO BRAUKŠANAS AR VIENRITENI:


uzlabo līdzsvara izjūtu;

deldē taukus;

stiprina kāju, dibena un muguras muskuļus, arī ceļgalus un potītes;

lielisks kardiotreniņš.

Poi atceļojis no Jaunzēlandes. Tās pamatiedzīvotāji maori šo rīku izsenis izmanto tautas dejās un ritma sišanai uz bungām.

Poi griešana attīsta veiklību un lokanību, stiprina roku un plecu muskulatūru.

Gribi iemācīties?


kā staigāt pa virvi

Sākumā virvi stiprini zemu, lai kritiena gadījumā negūtu nopietnas traumas.

Lai noturētu līdzsvaru, pacel rokas sānis un pārmaiņus vēzē vienu uz augšu, otru uz leju.

Ejot neskaties uz kājām un virvi, jo tā mazliet šūpojas – šādi var viegli zaudēt līdzsvaru. Vislabāk raugies uz virves stiprinājuma vietu vai augstāk.

Kontrolē, lai mugura visu laiku būtu taisna. Iesācēji neapzināti liec ķermeņa augšdaļu uz priekšu, tiecoties ātrāk tikt līdz mērķim.

KĀ BRAUKT AR VIENRITENI


Vispirms izvēlies braucamo ar nelielu riteni. Jo tas augstāks, jo grūtāk, toties var sasniegt lielāku ātrumu.

Lai uzsēstos, ar labo roku pieturies pie sētas vai sienas. Ar otru satver sēdekļa priekšpusi un sagāz vienriteni uz savu pusi 45 grādu leņķī. Labajam pedālim jābūt augšā. Novieto sēdekli starp kājām. Uzliec kāju uz zemākā pedāļa. Turoties pie sētas, uzvelc sevi augšā, novieto otru kāju uz pedāļa un sāc mīties.

Sākumā to dari, turoties pie sētas ar abām rokām, vēlāk – ar vienu…

Jo ātrāk griezīsi pedāļus, jo vieglāk būs noturēt līdzsvaru.

Ja krīti, sper soli uz priekšu, no mīšanās pārejot skrējienā.

KĀ ŽONGLĒT AR DEGOŠU POI


Internetā var atrast daudzus video, kā ar poi gaisā zīmēt dažādus attēlus. Ielūkojies www.firespirit.lv.

Vari pagatavot ko līdzīgu šim rīkam, auklas galā iestiprinot tenisa bumbiņu, un trenēties. To gan labāk nemēģini aizdedzināt!

Mācīties griezt degošu poi ieteicams pieredzējuša trenera klātbūtnē, jo iesācējs var pat nepamanīt, ka uguns pārmetas uz drēbēm vai matiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.