Foto – Shutterstock

Ja asimetriska stāja, vajadzīgi atšķirīgi vingrojumi abām ķermeņa pusēm. Kas ir medicīnas fitness 0

Ne visas sportiskās aktivitātes ir piemērotas visiem. Īpaša piesardzība jāievēro cilvēkiem, kuri ilgāku laiku nav sportojoši, kā arī tiem, kuriem bijušas problēmas ar muguru, locītavām vai ir jebkāda cita veida veselības ierobežojumi. Lai izvēlētos veselības stāvoklim un fiziskajai sagatavotībai atbilstošas nodarbības, un sportojot nenodarītu sevi pāri, nepieciešama saruna ar fizioterapeitu un individuāla fizisko aktivitāšu plāna sagatavošana. Par to, kas īsti ir medicīnas fitness un kādos gadījumos tas var būt noderīgs, stāsta klīnikas “DiaMed” fizioterapeite Diāna Silantjeva.

Reklāma
Reklāma

Kas ir medicīnas fitness?

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Lasīt citas ziņas

Medicīnas fitness ir medicīnas un sporta kombinācija jeb fitness ar medicīnisku korekciju. Tas nozīmē, ka katram pacientam, atbilstoši viņa veselības stāvoklim tiek sastādīts individuāls fizisko aktivitāšu komplekss, kura mērķis ir trenēt ķermeni, pielāgojot slodzi tā, lai kustības tiktu veiktas pareizi, sasprindzinātās ķermeņa zonas tiktu atslābinātas, bet tās, kas ikdienā netiek pietiekami nodarbinātas, tiktu vairāk noslogotas.

Kādos gadījumos medicīnas fitness var būt noderīgs?

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar medicīnas fitnesu var nodarboties jebkurš, taču primāri tas piemērots veselības atgūšanai pēc traumām, operācijām vai dažādu veselības problēmu gadījumos, kad cilvēks nedrīkst nodarboties ar augstas intensitātes sporta fitnesu. Katra slimība uzliek savus ierobežojumus, un medicīnas fitness palīdz atjaunot organisma līdzsvaru.

Piemēram, ja cilvēkam ir stājas asimetrija, un veidojas nepareizs kustību jeb gaitas paterns, cilvēks nevar vienkārši iet uz sporta klubu un sākt nodarboties ar vispārējo vingrošanu. Viņam nepieciešami atšķirīgi vingrojumi katrai ķermeņa pusei. Īpaša piesardzība nepieciešama arī cilvēkiem ar mugurkaula un locītavu problēmām, ka arī pacientiem, kuri ir pārslimojuši insultu.

Tomēr ar medicīnas fitnesu var nodarboties arī fiziski veseli cilvēki, piemēram, sportisti, kuri grib līdzsvarot slodzi uz dažādam muskuļu grupām, ka arī ikviens, kurš vēlas medicīnisku pieeju vingrojumu kompleksa sastādīšanā.

Medicīnas fitness ir rekomendējams šādos gadījumos:

  • Pacientiem ar kardioloģiskām saslimšanām, kuri vēlas būt fiziski aktīvi, taču baidās no lielas slodzes;
  • Ofisa darbiniekiem, kurus nomoka muguras sāpes un stīvums.
  • Vecākiem cilvēkiem, kuri vēlas uzturēt sevi formā;
  • Pacientiem ar diska trūci un citām mugurkaula problēmām;
  • Pacientiem ar locītavu saslimšanām;
  • Sportistiem ar muguras problēmām un traumām;
  • Bērniem ar stājas problēmām;
  • Nesportiskiem cilvēkiem, kuri vēlas uzsākt fiziskās aktivitātes.

Ieguvumi no medicīniskā fitnesa:

  • Tiek panākta pareiza muskuļu noslodze;
  • Tiek mazinātas sāpes (muguras, locītavu, muskuļu sāpes);
  • Tiek izveidoti un nostiprināti pareizi kustību un gaitas ieradumi;
  • Tiek līdzsvarota organisma darbība.

Ar ko ārstnieciskā vingrošana atšķiras no medicīnas fitnesa?

Ārstnieciska vingrošana ir tikai viena daļa no medicīnas fitnesa. Medicīniskais fitness var ietvert sevī ārstniecisko, koriģējošo vingrošanu un fitnesa elementus, pilates, jogas un baleta elementus, slinga terapiju, šrotas terapiju, kinezioloģisko teipošanu un citas metodes. Labā lieta ir tā, ka atšķirībā no ārstnieciskās vingrošanas, kas ir zemas intensitātes aktivitāte, medīcinas fitness ļauj individuāli pielāgot un palielināt slodzi, atkarībā no cilvēka veselības stāvokļa un sagatavotības līmeņa. Ne velti medicīnas fitnesu ir iecienījuši profesionāli sportisti.

Reklāma
Reklāma

Vai ar medicīnisko fitnesu var nodarboties arī grupā vai tikai individuāli?

Vispirms ir vajadzīga individuāla konsultācija pie fizioterapeita, kuras laikā pacients tiek diagnosticēts un tiek sastādīta tieši viņam piemērota programma. Fizioterapeits iemāca pacientu veikt pareizas kustības, un tikai pēc tam tiek rekomendētas grupu nodarbības. Ja cilvēks sāk vingrot grupā bez iepriekšējas sagatavotības, pastāv risks, ka viņš izpildīs kustības nepareizi. Piemēram, lai paceltu kāju, ir jāiesaista tikai gūžas locītava, nevajadzētu kājas celšanā iesaistīt arī jostas daļas muskuļus, jo tas rada papildus noslodzi mugurai.
Kad pacients ir apguvis pamatprincipus, viņš var turpināt vingrot grupā. Klīnikā “DiaMed”, kurā es strādāju, ir iespēja apmeklēt dažādas medicīnas fitnesa grupu nodarbības, tai skaitā nodarbības, kas ir izstrādātas tieši sievietēm vai senioriem.

Kādi izmeklējumi ir nepieciešami, lai sastādītu medicīnas fitnesa programmu?

Ja pacientam ir rentgena uzņēmumi un citi medicīniskie dokumenti, fizioterapeits tos izvērtē un ņem vērā, sastādot vingrojumu kompleksu. Taču pie fizioterapeita var doties arī tad, ja izmeklējumu nav. Fizioterapeits pacientu izmeklē vizuāli, ar tausti un veicot neiroloģiskos testus. Pēc diagnostikas sākas darbs pie fizisko aktivitāšu plāna sagatavošanas.

Medicīnas fitnesā biežāk izmantotās metodes

Šrotas metode

Šrotas metode ietver sevī asimetrisku, trīsdimensionālu ārstniecisko vingrošanu ar asimetrisku elpošanu. Vingrojumu un elpošanas komplekss ir vērsts uz to, lai mazinātu muskuļu disbalansu un sāpes, uzlabotu vizuālo tēlu, plaušu darbību un apturētu mugurkaula deformāciju uz vienu pusi.

Ārstnieciskās pilates

Ārstnieciskās pilates ir vispārattīstošu vingrojumu komplekss, kuros īpaša uzmanība  tiek pievērsta muskuļu grupām, kurām ikdienā ir tieksme novājināties, pārslogoties un saīsināties. Pilatēs tiek apgūta spēja efektīvi nodarbināt vienu muskuļu grupu, nepārslogojot citu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.