Foto: Shutterstock

Kautrā skaistule maijpuķīte – kā to izmantot dziedniecībā? 0

Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Uz maijpuķītēm jeb parastajām kreimenēm varen labi attiecas teiciens “smukam smuka nelaime”, jo pievilcīgās, trauslās, smaržīgās maijpuķītes ir indīgs augs. Bet – kā visi indīgie augi, arī maijpuķītes bagātas ar ārstnieciskajām īpašībām. Daudz un uz savu galvu to lietot bīstami, bet mazās devās un pareizi lietojot, maijpuķīte palīdz izārstēt daudzas kaites. Arī ļoti nopietnas.

Maijpuķītes (Convallaria majalis) aug ēnainos mežos, mežmalās, krūmājos. Zied maijā, jūnijā. Ziedus ievāc, kad tie pilnībā izplaukuši, balti, bet vēl nav sākuši dzeltēt. Norauj tikai ziedus vai arī visu ziedu ķekaru. Ievāc arī lapas kopā ar ziediem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Auga virszemes daļu nogriež pāris centimetru virs zemes, lai netraumētu saknes un augs varētu dzīt jaunus dzinumus. Tas noteikti jāievēro, jo maijpuķītes ir iekļautas Sarkanajā grāmatā.

Izmanto svaigā veidā vai, izklājot plānā kārtā, žāvē atklātā vietā, vislabāk vējā vai labi vēdināmā telpā. Visvērtīgākā ir ziedu droga.

Maijpuķīšu sastāvs ir ļoti daudzveidīgs. Lapas, ziedi un ogas satur kvercetīnu, kemp­ferolu, cieti, ēteriskās eļļas, kāliju, selēnu, cinku, C vitamīnu (sevišķi daudz tā ir auga lapās), niķeli, kobaltu, cukuru, steroīdos saponīnus, sirds glikozīdus, likopēnu, farnezolu, citronskābi, ābolskābi, molibdēnu, kumarīnus, alkaloīdus. Maijpuķītes ārstnieciskās īpašības atzītas gan tautas, gan oficiālajā medicīnā.

Interesanti

• Senos laikos maijpuķītes tinktūru pildīja apzeltītos traukos, uz kuriem rakstīja Aqua aurea, kas tulkojumā no latīņu valodas nozīmē “zelta ūdens”. To lietoja sirds un nervu stiprināšanai, paralīzes ārstēšanai, pret galvassāpēm, kā veselību stiprinošu līdzekli.

• Rietumeiropas valstīs maijpuķīšu ziedus, kas paredzēti paralīzes ārstēšanai, vākuši pirms saullēkta, kamēr tos klājusi rasa.

• Saaukstēšanās un galvassāpju novēršanai izmantots Šneibera šņaucis – smalki saberztu maijpuķīšu ziedu un kastaņu pulveris.

No tautas dziedniecības ieteikumu un recepšu pūra

Foto: SHUTTERSTOCK

• Pie brūcēm, apdegumiem, lai veicinātu sadzīšanu, liek svaigas maijpuķīšu lapas.

• Vairākas minūtes ieelpojot maijpuķīšu ziedu pulvera aromātu, var atvieglot migrēnas lēkmes izraisītās sāpes.

Reklāma
Reklāma

• Maijpuķītes ziedu uzlējumi un novārījumi dažos gadījumos palīdz pat pie paralīzes.

• Dzērieniem, kas gatavoti no maija maijpuķīšu lapām, ir izteiktas nomierinošas īpašības. Tos lieto neirozes, epilepsijas, sirdsslimību un vairogdziedzera darbības traucējumu ārstēšanai.

• Pie sirds mazspējas, kas izpaužas ar elpas trūkumu, apakšstilbu tūsku, zilām lūpām, arī pie epilepsijas un triekas, lieto maijpuķīšu ziedu tinktūru: 10 g svaigu ziedu ieber stikla traukā, aplej ar 100 ml 70% spirta, ļauj ievilkties 2 nedēļas, ik pa laikam trauku sakratot. Kad tinktūra gatava, to izkāš. Lieto pa 10 pilieniem 2–3 reizes dienā – ar ūdeni (~50 g).

• Pret tūsku katliņā ieber ēdamkaroti žāvētu, sasmalcinātu maijpuķīšu ziedu un lapu drogas, aplej ar 500 ml verdoša ūdens. Uzliek vāku un atstāj 10 stundas (nakti) ievilkties. Izkāš. Lieto pa 15 g divas reizes dienā.

• Pie saaukstēšanās, klimaktērija stāvokļa uzlabošanai 15 g izkaltētu maijpuķīšu ziedu vai lapu drogas aplej ar glāzi karsta ūdens, vāra 20 minūtes. Kad novārījums atdzisis, to izkāš. Lieto pa 10 g trīs reizes dienā. Novārījumu var izmantot arī kompresēm pie locītavu slimībām, liekot uz acīm glaukomas gadījumā.

• Asinsspiediena pazemināšanai 30 žāvētu saberztu maijpuķītes ziedu ieber stikla burciņā, pārlej ar glāzi degvīna, burku aizvāko un noliek tumšā vietā uz nedēļu ievilkties. Izkāš. Lieto pa 15 pilieniem uz 50 ml ūdens reizi dienā, līdz asinsspiediens normalizējies, bet ne ilgāk kā divas nedēļas.

• Pret bezmiegu, nervozitātes mazināšanai ēdamkaroti žāvētu maijpuķīšu ziedu ieber stikla traukā vai lielā krūzē, aplej ar 250 ml verdoša ūdens. Trauku apsedz ar dvieli un noliek 10 stundas (uz nakti) ievilkties. Izkāš. Dzer pa ēdamkarotei 2–3 reizes dienā.

• Pret glaukomu sasmalcina 1/3 glāzes nātru un 1 tējkaroti maijpuķīšu lapu, ieber katliņā vai kādā citā traukā un aplej ar glāzi verdoša ūdens. Uzliek vāciņu vai trauku pārklāj ar vairākkārt salocītu dvieli, noliek tumšā vietā 9 stundas (uz nakti) ievilkties. Tad uzlējumam pievieno šķipsnu dzeramās sodas, rūpīgi samaisa, līdz soda izšķīdusi. Divas reizes dienā uz acīm liek gatavajā maisījumā samitrinātu kokvilnas spilventiņu.

• Pret epilepsiju rupji sadrupina 30 žāvētus maijpuķīšu ziedus un aplej ar baltvīnu (1:10). 500 ml uzlējuma pievieno 3 ēdamkarotes medus, ātri samaisa, trauku aizvāko un noliek tumšā vietā 2 nedēļas ievilkties. Lieto pa tējkarotei 3 reizes dienā. Uzlējumam ir pretkrampju iedarbība.

• Pie nervu sistēmas traucējumiem 1/3 stikla pudeles piepilda ar maijpuķīšu ziediem, pārlej (līdz augšai) ar 96% spirtu. Pudeli aizkorķē, noliek tumšā vietā. Ļauj ievilkties 2 nedēļas, ik pa laikam sakrata. Izkāš. Lieto pa 10 pilieniem 3 reizes dienā pēc ēšanas.

• Nervozitātes mazināšanai, miega uzlabošanai, pret depresiju dzer svaigu maijpuķīšu ziedu tēju: četrus ziediņus iemet krūzē, aplej ar 200 ml verdoša ūdens, ļauj 10 minūtes ievilkties. Izņem pumpurus un dzer kā tēju.

• Pie locītavu reimatisma 50 g svaigu sasmalcinātu maijpuķīšu ziedu ieber puslitra burkā, pārlej ar 500 ml degvīna. Burku aizvāko un noliek tumšā vietā. Notur 2 nedēļas, ik pa laikam burku sakrata. Izkāš. Lieto kompresēm – uzlējumā samitrinātu auduma salveti pieliek problemātiskajai vietai, apsien ar marli, patur 2 stundas. Uzlējums mazina iekaisumu, pietūkumu, sāpes.

• Pie tahikardijas un stenokardijas sajauc 50 g maijpuķīšu pumpuru/ziedu ar 50 vilkābeles ziedkopām, pievieno 25 g savvaļas burkānu un māteres sēklu un aplej ar degvīnu (1:5). Trauku novieto tumšā vietā, ļauj 2 nedēļas ievilkties, ik pa laikam trauku sakrata. Izkāš. Lieto 3 reizes dienā pa 20 pilieniem kopā ar nelielu daudzumu ūdens. Pirms lietošanas obligāti jākonsultējas ar ārstu!

Jutīgiem, alerģiskiem cilvēkiem intensīvā maijpuķīšu smarža var izraisīt galvassāpes un sliktu dūšu, tāpēc svaigus ziedus telpās, kurās ilgi uzturaties, labāk nenest.

Svarīgi!

Foto: SHUTTERSTOCK

Maijpuķīte ir indīgs augs, tāpēc ieteikto preparātu pārdozēšana var izraisīt nopietnas sekas.

Maijpuķīšu preparātus aizliegts lietot:

• pie smagām sirds un miokarda iekaisuma slimībām,

• grūtniecības laikā;

• laktācijas laikā;

• pie kardiosklerozes;

• pie smagām aknu patoloģijām;

• ja ir alerģija pret augu;

• kuņģa un zarnu trakta slimību saasinājuma gadījumos;

• bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam.

SAISTĪTIE RAKSTI