Foto no Shutterstock.com

Krievu, somu, seno romiešu un citas pirtis… Ko var gūt dažādās pirtīs, skaidro pirtnieks 1

KRIEVU PIRTS – SVĒTKIEM UN DRAUDZĪBAI

Foto no Shutterstock.com
Reklāma
Reklāma

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Konsultants VIESTURS LUKA-INDĀNS, Saules pirts pirtnieks

CITI ŠOBRĪD LASA

Vārdu salikums “iet pirtī” pazīstams daudzām pasaules tautām. Tradīcijas atšķiras – kamēr latvietis mežmalā sien savu ideālo pirtsslotu, turks dodas labāko olīveļļas ziepju meklējumos. Lai neapjuktu pirts veidu klāstā, ielūkojies īsā, bet noderīgā dažādo karsētavu ceļvedī!

Krievu pirts pirmsākumi meklējami tās aukstākajā apgabalā – Sibīrijā. Siltuma avots ir krāsns ar izbūvētu dūmvadu un akmens krāvumu. Temperatūra tajā nereti tuvojas 100 °C, bet gaisa mitrums ir aptuveni 30%. Iekštelpas veidotas no koka. Atšķirībā no sausā gaisa pirtīm šeit tiek mests gars un izmantotas peramās slotiņas. Būtiski, ka apmeklētājs sevi per pats, bez pirtnieka palīdzības. Gluži kā filmā Likteņa ironija jeb Vieglu garu krievu pirts apmeklējumi biežāk saistīti ar svētkiem, izklaidi vai atpūtu, retāk ar higiēnas procedūrām. Atšķirībā no latviešiem, kam pirts saistās ar mieru, austrumu kaimiņi tur labprāt klāj greznus galdus, lieto alkoholu, dejo, klausās skaļu mūziku un bauda citas izpriecas.

Par vienu no slavenākajām krievu tradīcijām uzskata melno jeb dūmu pirti (ekspertu viedokļi ir atšķirīgi – vieni teic, ka šīs pirts vēsture tomēr saistīta ar Latviju). Tā savu nosaukumu ieguvusi saistībā ar pirmatnējo apsildi. Telpas vidū novietots akmeņu krāvums, kas tiek karsēts ar uguni zem tā, bet dūmi izplūst pa caurumiem griestos un sienās. Tāpēc telpā nosēžas sodrēji, laika gaitā padarot sienas melnas un piesūcinot ar dūmu aromātu. Kad uguns izdegusi un ogles izgrebtas, melnā pirts ir gatava uzņemt apmeklētājus. Atklāta liesma ļauj akmeņiem sasniegt augstu temperatūru, tāpēc, uzmetot garu, tas padodas viegls un patīkams. No tā arī cēlies teiciens: “Vieglu garu!”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.