Foto – Shutterstock

Kuņģa atvilnis un citi iemesli balss aizsmakumsam. Kā veseļoties: lēnais variants un ātrā glābšanas metode 0

Lai kādā rītā pamostos bez balss, nav nepieciešams saķert vīrusu. Ja jums nav sveša atviļņa slimība, tad esiet gatavi tam, ka laiku pa laikam balss var pamatīgi aizsmakt vai pat pazust.

Reklāma
Reklāma

Fitness balsenes muskuļiem

Veselam
Četri dzērieni, kas izraisa insulīna rezistenci un svara pieaugumu. Ar ko tos aizvietot?
Kokteilis
Kāds vīrietis vajadzīgs katrā zodiaka zīmē dzimušai sievietei 8
Veselam
Slaida auguma noslēpums! 25 pārtikas produkti ar augstu olbaltumvielu un zemu tauku saturu 8
Lasīt citas ziņas

Balss aizsmakums ir gana bieža problēma, īpaši, ja cilvēka ikdienas darbs saistīts ar intensīvu runāšanu, dziedāšanu. Aizsmakt vai pazust tā var arī vīrusu dēļ, taču ne katrs zina, ka raizes ar balsi mēdz sagādāt atviļņa slimība.

Kā zināms, kuņģa sula ir ļoti skāba. Atviļņa gadījumā šī spēcīgā skābe pastāvīgi kairina kaklu, rada iekaisumu balss saitēm un tās kļūst sausākas, pietūkst un balss aizsmok. Īpaši, ja cilvēks ir spiests tiešām daudz runāt vai dziedāt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai būtu skaidrāka aina, vērts zināt, ka balss veidojas, kustoties mūsu balss saitēm. Tās savukārt kustina balsenes muskuļi, muskulīši, kas atrodas balss saišu ārpusē un kustina balseni, to noliecot. Šajā brīdī iestiepjas balss saites, bet šo saišu pamata muskuļi saspringst, aizveras balss sprauga un, izlaižot gaisu no plaušām, veidojas skaņa.
Otorinolaringoloģe jeb LOR ārste Ligita Kupica piebilst, ka, protams, balsi veido arī deguns, deguna blakus dobumi, mute un mēle. Tā kā vīriešiem balsene ir lielāka, tad viņiem veidojas rupjāka balss, bet sievietēm un bērniem – smalkāka, jo balsene ir mazāka.

Tātad, kā veidojas mūsu balss, ir skaidrs, un kāpēc tā pazūd, arī lielos vilcienos ir zināms – biežāk jau pieminētās atviļņa slimības vai galvenokārt infekciju dēļ. Gan bakteriālas, gan vīrusu infekcijas ir tik negantas, ka to dēļ balss saites piepampst un vairs nespēj tik skaisti kustēties kā iepriekš runājām. Arī balss saišu pārpūle ir izplatīts iemesls, lai cilvēks kādā dienā attaptos, ka nespēj parunāt vai nevar to izdarīt pietiekami skaļi. Jā, arī balss saišu muskuļus var pārslogot gluži tāpat kā roku, kāju vai jebkuru citu muskuli mūsu ķermenī. Tieši tāpēc dziedātājiem, skolotājiem un citiem, kuri dienas laikā daudz stundu pavada, noslogojot balsi, ir ļoti svarīgi vingrināt balsenes muskuļus. Jā, jā, arī šai smalkajai muskulatūrai ir savs īpašais fitness ar speciāli izveidotu vingrinājumu kompleksu. To apgūt iespējams pie jebkura logopēda, kurš noteikti parādīs, kā izpildīt dažādus vingrinājumus.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.