“Man ir hroniska slimība, kas prasa nepārtrauktu viena konkrēta medikamenta lietošanu…” Pacientes Irēnas stāsts par absurdu medicīnā 0
Linda Tunte


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: AP/ SCANPIX/ LETA

Saņēmu vēstuli no mūsu lasītājas Irēnas par kādu absurdu situāciju, ar ko viņai regulāri nākas saskarties, jo sieviete sirgst ar hronisku slimību. Lai gan viņa velta atzinīgus vārdus saviem ārstiem, taču kopējā situācija rada neērtības.

Reklāma
Reklāma
Putinam atlikušas tikai dažas dienas – ASV ķeras vērsim pie ragiem un izvirza ultimātu 147
Veselam
6 pārtikas produkti, kas “pa taisno” uzaudzē punčuku
“Mēs redzam gatavošanās pazīmes…” Somija gatavojas ļaunākajam scenārijam, neskatoties uz Trampa optimismu 23
Lasīt citas ziņas

Irēna saka paldies savām dakterītēm – gan ģimenes ārstei, gan Gaiļezera slimnīcas speciālistiem, taču vārdā gan viņus nenosaukšot, jo reizēm ārstiem, gribot palīdzēt pacientei, nākoties pārkāpt noteikumus.

175 km līdz ārstam

“Man ir hroniska slimība, kas prasa nepārtrauktu viena konkrēta medikamenta lietošanu. Savas slimības dēļ esmu ārsta uzskaitē. Tuvākie ārsti, kas man nepieciešami, pieņem Gaiļezerā jeb 175 kilometrus no manas dzīvesvietas. Līdz ar to, lai saņemtu savu medikamentu, reizi 3 mēnešos man jāmēro tālais ceļš uz slimnīcu un atpakaļ,” stāsta Irēna.

CITI ŠOBRĪD LASA

Skaidrs, ka tik tāls brauciens nav vienkāršs – darbā jālūdz brīvdienu, arī degvielas izmaksas nav mazas, tāpat sieviete uzskata, ka, kopumā raugoties, tas nemaz nav dabai un cilvēkam draudzīgi. Tas viss esot tāpēc, ka sievietes ģimenes ārstam nav tiesību izrakstīt attiecīgās zāles.

“Mana vizīte pie ārsta speciālista notiek sekojoši: dakterīte apskata manu analīžu rezultātus, kuri jau gadiem ir nemainīgi un kurus aplūkot viņai būtu iespējams arī bez manas fiziskās klātbūtnes jebšu attālināti, un izraksta zāles.”

Tā nu Irēnai pamatoti ir radies jautājums, vai tiešām šo “5 minūšu” dēļ ir jānoslogo ārsti.

Bez tam – rindas pie ārstiem ir garas, pieraksts jāveic pusgadu uz priekšu: “Man ir bail iedomāties, kas notiks, ja kādu iemeslu dēļ – slimība vai ārkārtēji laika apstākļi (vienreiz jau tā sanāca, ka, riskējot ar dzīvību, devos ceļā atkalas laikā, kad pat vietējie sabiedriskie maršruti tika atcelti) – neļautu man nokļūt uz vizīti.”

Sievietei nešķiet saprotams, kāpēc šo medikamentu, kuru viņa jau gadiem lieto, nevar izrakstīt ģimenes ārsts. Bet varbūt varētu notikt attālināta vizīte? Tā atkristu gan ceļa izdevumi, gan virkne neērtību, ko rada tālais brauciens pie ārsta. Un galu galā – arī ārstiem mazinātos rindas un birokrātiskais slogs.

“Šis ir viens no maniem ieteikumiem, kā samazināt rindas pie ārstiem: ļaujiet atsevišķos gadījumos medikamentus izrakstīt ģimenes ārstam vai nodrošiniet attālinātas konsultācijas! Varbūt reizēm pietiktu vien ar rakstisku saziņu? Analīžu rezultātus varu dakterim nosūtīt uz e-pastu, turpat saņemot arī recepti. Dakterīte pēdējā reizē man izrakstīja dubultu devu medikamenta, tādējādi pārkāpjot noteikumus, taču parūpējoties par manām ērtībām,” stāsta Irēna.

Reklāma
Reklāma

Rūpes ilgtermiņā

Sazinājos ar SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca”, lai noskaidrotu atbildes uz Irēnas jautājumiem, kā arī iespējas to risināt. Slimnīcai ir savi apsvērumi, kāpēc noteikta tieši šāda kārtība.

“Mēs pilnībā saprotam pacientei radušās neērtības un rūpes, kas saistītas ar nepieciešamību regulāri doties uz ārstniecības iestādi. Tomēr ir svarīgi uzsvērt, ka katrā konkrētā situācijā ārstu rīcību nosaka diagnozes specifika, klīniskās vadlīnijas un normatīvi, kuru mērķis ir pacienta veselības un dzīvības aizsardzība ilgtermiņā.”

Tiek arī norādīts, ka pacientes minētais gadījums, visticamāk, attiecas uz infekciju vai hronisku stāvokli, kam nepieciešama regulāra ārsta uzraudzība. Šajos gadījumos klīniskajās vadlīnijās ir skaidri noteikts, ka pacients obligāti reizi trijos mēnešos jāizvērtē klātienē. Tas nav birokrātisks šķērslis, bet drošības pasākums – jo pat ilgi stabilas slimības gaitas gadījumā medikamentu devu var būt nepieciešams pielāgot, pamatojoties uz jaunākajiem analīžu datiem vai citiem veselības rādītājiem.

Slimnīcas pārstāvji uzskata, ka nav iespējams izrakstīt zāles, balstoties tikai uz iepriekšējiem datiem, neizvērtējot pacienta vispārējo stāvokli. Tā būtu ne tikai medicīniski nepamatota rīcība, bet arī ētiski un profesionāli riskanta. Ārstēšana, kas ignorē regulāru ārsta kontroli, pakļauj pacientu potenciāli bīstamām veselības izmaiņām un samazina ārstēšanas efektivitāti.

Runājot par attālinātajām konsultācijām, ziņa ir iepriecinoša! Austrumu slimnīcā attālināto konsultāciju skaits aug ar katru gadu, un daudzās jomās šis risinājums jau ir veiksmīgi ieviests. 2024. gadā attālināti sniegto konsultāciju skaits salīdzinājumā ar 2023. gadu ir pieaudzis par 62,1%, sasniedzot 70 227 konsultācijas. Tomēr ir situācijas – un īpaši specifisku hronisku infekciju gadījumos –, kad klātienes vizīte ir obligāta gan no klīniskās, gan juridiskās atbildības viedokļa.

“Mēs cienām pacientu vēlmi iesaistīties savas veselības aprūpē un pateicamies ikvienam, kurš vēlas diskutēt par uzlabojumiem. Vienlaikus vēršam uzmanību, ka ārstēšana vienmēr ir jābalsta pierādījumos, nevis tikai uz personisko ērtību apsvērumiem. Veselības aprūpes kvalitāti nosaka līdzsvars starp efektivitāti, drošību un individuālu pieeju – un šajā līdzsvarā ārstam ir pienākums sekot vispārpieņemtām medicīniskām vadlīnijām. Mēs aicinām ikvienu pacientu būt līdzestīgam, uzticēties ārstējošajam speciālistam un kopīgi meklēt labākos iespējamos risinājumus, saglabājot veselību ilgtermiņā.”

Drīkst izrakstīt tikai speciālists

Sazinājos arī ar Nacionālo veselības dienestu (NVD), lai uzzinātu, vai tiešām konkrēto medikamentu, kas sievietei izrakstīts, drīkst izrakstīt vien klātienē. (Medikamenta nosaukumu gan rakstā neminēšu, lai tā netiek uzskatīta par reklāmu.)

NVD eksperti skaidro: “Medikamenta X izrakstīšana paredz to, ka tās drīkst izrakstīt tikai ārsts-speciālists, šajā gadījumā – hematologs, jo attiecīgos medikamentus lieto slimību gadījumos, kad nepieciešama pacienta veselības stāvokļa regulāra izvērtēšana. Tikai klātienes vizītē ārsts-speciālists var novērtēt pacienta izskatu (piemēram, ādas krāsu), uzvedību, saziņas spējas, izmaiņas veselības stāvoklī u.tml.”

Viens no iespējamajiem risinājumiem gan ir tuvāk esoša ārsta meklēšana.

Ja iedzīvotājas ārstējošais ārsts atrodas tālu no dzīvesvietas, iedzīvotāja var meklēt savai dzīvesvietai tuvāku hematologu. Hematologu sarakstu, kuri sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, iespējams atrast vietnē www.rindapiearsta.lv vai sazinoties ar Nacionālā veselības dienesta Klientu apkalpošanas centru, zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 vai rakstot uz e-pastu [email protected]

Ja arī Tev ir kāds stāsts, kāda situācija, ar ko esi saskāries medicīnas vai jebkurā dzīves jomā, droši raksti uz [email protected]! Es savukārt priecāšos par to pastāstīt plašāk un pajautāt komentārus ekspertiem.

Ziņo!

Ja arī Tu vēlies padalīties ar savu stāstu

Ziņo!
Šis raksts ir portāla LA.LV īpašums. Jebkāda veida satura pārpublicēšana, kopēšana, izplatīšana vai citāda veida izmantošana bez iepriekšējas rakstiskas atļaujas no LA.LV redakcijas ir aizliegta. Lai saņemtu atļauju pārpublicēt šo rakstu, lūdzu, sazinieties ar redakciju, rakstot uz [email protected]
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.