Publicitātes foto

NOSKATIES: Kā RAKUS mediķi izspēlē situācijas ar insulta pacientu. To novērtēja Eiropas Insulta biedrība 0

Pagājušajā nedēļā Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) viesojās Eiropas Insulta biedrības izveidotās programmas „Angels Initiative” (ang. val. „Eņģeļu iniciatīva”) eksperti, lai novērotu, kā un cik ātri slimnīcas personāls sniedz neatliekamo palīdzību pacientiem ar insultu, ziņo slimnīcas preses sekretāre Aija Lietiņa. Šādas vizītes veiktas jau apmēram 600 slimnīcās Eiropā, un Eiropas Insulta biedrības pārstāvji Austrumu slimnīcas rezultātus vērtē kā vienus no labākajiem.

Reklāma
Reklāma
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai 40
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā
Dārzs
FOTO. Cik šogad maksā stādi, un kas ir piedāvājumā? Reportāža no Siguldas Stādu parādes
Lasīt citas ziņas

„Insults ir pēkšņi galvas smadzeņu apasiņošanas traucējumi, kas rodas, ja nosprostojas vai plīst asinsvads. Jo ātrāk pacients saņem medicīnisko palīdzību, jo lielāka iespēja, ka insults neatstās nopietnas sekas un pacients varēs atgriezties darbā un ierastajā dzīves ritmā,” skaidro Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs asociētais profesors Guntis Karelis.

„Pacientam palīdzība jāsaņem 4,5 stundu laikā, kopš noticis insults. Pretējā gadījumā asinsapgādes traucējumu dēļ izveidojas neatgriezeniski smadzeņu bojājumi un var arī iestāties nāve. Smadzeņu bojājumu sekas ir kustību, runas, redzes un domāšanas traucējumi. Daļa pacientu uz visu atlikušo mūžu paliek guloši un aprūpējami,” stāsta Karelis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Programma „Angels Initiative” izveidota ar mērķi uzlabot palīdzības sniegšanu pacientiem ar insultu visā Eiropā, lai pēc iespējas vairāk pacientu pēc pārciesta insulta veiksmīgi atveseļotos. Programmas eksperti brauc uz slimnīcām visā Eiropā, lai pārbaudītu, kāds, nonākot uzņemšanas nodaļā, ir pacienta ar insultu ceļš un cik ātrā laikā viņam tiek sniegta palīdzība. Pēc rūpīgas situācijas analīzes eksperti sniedz ieteikumus, kā konkrētajā slimnīcā šādu pacientu aprūpi iespējams padarīt vēl efektīvāku un ātrāku.

Biežākais insulta cēlonis ir asinsvada nosprostošanās ar trombu. Šādos gadījumos pacientam pēc iespējas ātrāk jāievada trombus šķīdinošs medikaments, lai atjaunotu asins plūsmu nosprostotajā asinsvadā. „Saskaņā ar Amerikas vadlīnijām pacientu ar insultu aprūpi ārstniecības iestādē var uzskatīt par labu, ja vismaz pusei pacientu, kuriem nepieciešama trombolīze jeb trombus šķīdinošā medikamenta ievadīšana, tā tiek uzsākta 45 minūšu laikā kopš pacienta ievešanas uzņemšanas nodaļā. Viss gan nav tik vienkārši, jo vispirms jāveic datortomogrāfija, lai noskaidrotu, vai insulta cēlonis tiešām ir trombs vai tomēr asinsvada plīsums. Ja plīsis asinsvads, trombus šķīdinošā medikamenta ievadīšana situāciju vēl vairāk pasliktinās,” skaidro profesors Guntis Karelis.

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir pirmā ārstniecības iestāde Latvijā, kur viesojās programmas „Angels Initiative” eksperti – Rita Rodrīgeša (Rita Rodrigues) un Liks Divāls (Luc Duval). Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā tika izspēlētas divas situācijas, kad neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde ieved pacientu ar insultu. Pacientu lomā iejutās rezidentūras studenti. „Angels Initiative” pārstāvji iedeva ārstu komandai reāla gadījuma aprakstu, ar ko mediķiem bija minūte laika iepazīties. Pēc tam tika uzņemts laiks, un mediķiem bija jāsāk rīkoties, ņemot vērā pacienta blakusslimības un vispārējo veselības stāvokli.

„Pacientiem, ko atved ar insultu, bieži ir arī citas nopietnas blakusslimības un sūdzības, piemēram, augsts asinsspiediens vai aritmija. Šādos gadījumos, pirms uzsākt trombu šķīdināšanu, jānormalizē asinsspiediens un sirdsdarbība. Tas viss prasa laiku,” skaidro profesors Karelis.

Simulācijās piedalījās Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas un Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas mediķi. „Angels Initiative” pārstāvji katru simulāciju filmēja, bet pēc tam kopā ar Austrumu slimnīcas ārstiem skatījās un analizēja ierakstus.

Pirmo simulāciju Austrumu slimnīcas mediķiem izdevās pabeigt 12 minūtēs, savukārt otro – 7 minūtēs. „Angels Initiative” eksperti bija ļoti apmierināti ar Austrumu slimnīcas mediķu reaģēšanu abos gadījumos, augstu novērtēja ārstu saskaņoto komandas darbu un Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas plānojumu. Atšķirībā no daudzām citām ārstniecības iestādēm Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā atrodas arī datortomogrāfijas kabinets, līdz ar to nav jātērē dārgais laiks, lai pacientu vestu uz izmeklējumu citā slimnīcas daļā.

Reklāma
Reklāma

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā katru dienu tiek sniegta palīdzība vidēji vienam pacientam ar insultu. Liela nozīme ir ne tikai mediķu operatīvai rīcībai, bet arī tam, cik ātri pacients vai viņa tuvinieki vēršas pēc palīdzības. Par insultu visbiežāk liecina vienas ķermeņa puses paralīze, vājums vai notirpums, grūtības runāt vai saprast citu teikto, pēkšņi redzes traucējumi, galvas reibonis, līdzsvara un koordinācijas traucējumi. Diemžēl nereti pacienti nolemj nogaidīt līdz nākamajai dienai cerībā, ka simptomi pāries paši no sevis.

Atgādinām, ka aizdomu gadījumā par insultu jāveic tests ĀTRI, lūdzot cilvēku veikt trīs vienkāršas darbības:
Ā – atsmaidi!
Lūdz cilvēku pasmaidīt un novērtē, vai sejas vienā pusē acs vai mutes kaktiņš nav noslīdējis uz leju.
T – turi rokas!
Pārbaudi, vai cilvēks spēj vienlaikus sev priekšā pacelt un noturēt abas rokas. Ja viena noslīd, tas liecina, ka rokā ir vājums.
R – runā!
Pārbaudi, vai cilvēks spēj runāt un pateikt vai atkārtot vienkāršu teikumu.
I – izsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi!
Ja cilvēks nespēj veikt kaut vienu no šīm darbībām, nekavējoties izsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi, zvanot pa tālruni 113.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.