Ivita Pičukane, praktizējoša pirtniece Krimuldas pagasta Ziedleju pirtī, Pirts skolas un LU Medicīnas fakultātes pasniedzēja
Ivita Pičukane, praktizējoša pirtniece Krimuldas pagasta Ziedleju pirtī, Pirts skolas un LU Medicīnas fakultātes pasniedzēja
Foto – Matīss Markovskis

Notievēt pirtī? Iespējams, bet – ko tu īsti zaudēsi 0

Esmu dzirdējusi, ka pēc pamatīgas izkarsēšanās pirtī un jaudīgas nopēršanās cilvēks priecīgi saka: nu gan kilogrami prom!Vai pirtī var zaudēt lieko svaru, kļūt tievāks? Par mītiem, kas saistīti ar tievēšanu pērtuvē, stāsta pieredzējusī pirts meistare, veselības aprūpes speciāliste un praktizējoša pirtniece Krimuldas pagasta Ziedleju pirtī un LU Medicīnas fakultātes pasniedzēja Ivita Pičukane.

LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 97
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 134
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 145
21 stundas
Lasīt citas ziņas

Der zināt, ka pirts iedarbojas visos līmeņos: fiziskajā, garīgajā un enerģētiskajā. Tā sniedz tīrību un labumu miesai, taču saņem arī gars. Tātad pirts ir svarīgs solis sava ķermeņa sakārtošanas ceļā.

“Pirts noteikti nevar būt vienīgais veids, kā tikt galā ar lieko svaru, tomēr pirts rituāls var turpināt jau iesākto, būt sastāvdaļa svara samazināšanas procesā, ko cilvēks uzsācis,” uzsver pirtniece.

Šaubīgie trīs kilogrami

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirtniece Ivita nosauc vairākus vaļus, uz kā balstīt gudru notievēšanu: kvalitatīvs miegs, pietiekama šķidruma lietošana un gana daudz aktivitāšu, kustību, piemēram, iešana, soļošana, nūjošana, jo tās spēcina sirdi. Protams, svarīgs arī atbilstīgs, sabalansēts uzturs. Ja sāk badošanās kūres, tām visbiežāk seko bumeranga efekts, jo organisms grib atgūt zaudēto un nodrošināties priekšdienām. Sak, tagad es būšu gudrāks, un – saliek rezerves visādos kambarīšos.

“Ja es kā pirtniece darbojos pirtī, noteikti zaudēju svaru – vismaz trīs kilogramus. Esmu to pārbaudījusi – svērusies pirms un pēc rituāla.

Taču pāris dienas pēc pirts rituāla, ja uzņemu gana daudz šķidruma, atkal sveru tikpat, cik iepriekš.

Svara samazināšanai svīstot ir īslaicīgs efekts,” teic Ivita Pičukane.

Ja būtu tik vienkārši, ka, pirtī izsviedrējoties, zaudē lieko svaru, visi pirtnieki būtu tievi kā skaliņi. Viņi taču pavada pērtuvē vairākas stundas no vietas, turklāt pamatīgi darbojas fiziski. Taču bieži novērojams pretējais – pirtnieks ir visai apaļīgs, ar gruntīgu vēderiņu.

“Organisma iekšējie procesi vienmēr ir balstīti uz to, lai saglabātu līdzsvaru. Pirtnieks strādā ar cilvēkiem, un šis tauku vairodziņš palīdz pasargāties no dažādām enerģijām, kas rodas pērtuvē un ārpus tās. Apaļums ir aizsardzība, tāda kā amortizācija, veselīgā rezerve.”

Svarīgi! Pirts var veicināt citus novājēšanas pasākumus, kas jau iesākti, jo tiek aktivizēta vielmaiņa.

Padzeries un svīsti

Cilvēka organisms visu laiku producē siltumu, ko izstarojam, izdalām caur ādu. Tā ir svīšana – uz ādas parādās šķidrums, kas iztvaiko un atdzesē organismu. Karstā gaisa iespaidā notiek dziļa organisma attīrīšana. Pastiprināti svīstot, atveras visas poras, un līdz ar sviedriem izdalās dažādas šlakvielas.

Organisms lēnām ar sviedriem izvada nevēlamos vielmaiņas pārpalikumus un nosēdumus.

Tieši tas notiek pirtī. Tātad pirts noder tievēšanas procesā, lai palīdzētu nelāgajām vielām ātrāk izdalīties. Taču tas notiek tikai tad, ja esi kārtīgi padzēries.

“Es pirti uztveru kā šķidruma apmaiņu. Nereti cilvēks nesaprot, kāpēc viņš pērtuvē nesvīst. Tas tāpēc, ka maz ir dzerts, organismā trūkst šķidruma. Iepriekšējā un arī pirts dienā būtu jāpadzeras vairāk nekā parasti ikdienā, tad sekos laba svīšana. Turklāt, ja šlakvielu sakrājies daudz, ūdeni vai tēju vajadzētu lietot vēl vairāk,” uzsver Ivita Pičukane.

Svarīgi! Visu laiku jāseko pašsajūtai. Ja sajūt diskomfortu un līdzās nav pieredzējuša pirtnieka, uzreiz jāiet ārā no karstuma. Tāpat, ja sirds satrakojas, momentā laukā! Pirtī viss, kas izraisa nepatiku, ir ar mīnusa zīmi.

Nekļūsti par tuksnesi!

Nereti mudina: nedzer pirtī, jo būs liela slodze nierēm.

Taču der zināt, ka pirts procesā nieres nefunkcionē, kā ierasts, – liekais šķidrums izdalās caur ādu un plaušām.

Pirtniece zina teikt, ka nereti, lai zaudētu svaru, pirtī izmanto vēl šādu metodi – intensīvi karsējas un nedzer nemaz. Turklāt ārpus pērtuves neļauj ķermenim atdzist, bet vēl silti sasedzas.

“Uzskatu, ka tas ir ļoti bīstami! Īpaši tiem, kuriem jau ir liekais svars. Sirds un asinsvadu sistēmai pirtī jau tā ir liela slodze, bet, ja nepadzeras, risks palielinās. Jā, organisms tērē enerģiju, mēģinot dzesēt visu ķermeni, bet vienlaikus var ciest sirds.

Dzert vajag, jo organisms zaudē šķidrumu, un to vajag atjaunot. Jādzer, ja slāpst. Klausām organismam!”

Ir izpētīts: ja zaudēts viens procents organisma šķidruma, cilvēks sajūt slāpes, ja divi procenti – izteiktas slāpes. Bet pēc tam process apstājas, slāpju signāls vairs neiet uz smadzenēm. Kļūsti sauss kā tuksnesis. Ja uz sausām smiltīm uzlej ūdeni, tas neiesūcas uzreiz, bet notek.

Svarīgi! Vislabāk baudīt siltu, remdenu dzērienu, nevis aukstu, jo tas var izraisīt papildu stresu organismam. Der arī nedaudz salduma – tēja ar medu vai iesala dzēriens.

Kontrasti un medus

* Pirts ļauj relaksēties, justies mierpilnāk, ķermenis vairs nav tik saspringts. Palīdz kontrasti. Pēc izkarsēšanās un pēršanās nāk aukstuma procedūra, kas rada mazo šoku organismā, uzreiz aktivizējas gan vielmaiņa, gan asinsrite. Organisms attīrās. Turklāt tas spiests saražot papildu enerģiju, lai sasildītos.

* Vēl tiek veicināta limfas aktivitāte – gan skrubējoties, gan ieziežot ādu ar dažādām maskām.

* Organismu attīra, tātad palīdz svara samazināšanā visi rūgtie augi. Kā saka pirtniece Ivita: tie palīdz sagremot vēdera un galvas līmenī.

Rūgtie augi liekami skrubjos, no tiem darināmas slaukāmbuntes jeb beržambuntes: biškrēsliņš, vērmele, vībotne, izops, pelašķis. Der arī lavanda, pienenes vai kalmes sakne, kastanis.

* Labs palīgs ir medus. Kā zināms, to izmanto kā vienu no galvenajiem līdzekļiem pretcelulīta masāžā, ko parasti veic ārpus pērtuves rituāla noslēgumā. Vispārēju vieglu ķermeņa masāžu ar medu un augiem var veikt pērtuvē, taču tikai mērenā temperatūrā. Ķermenis ir karsts, vielu apmaiņa norit vēl ātrāk.

Medus stimulē lielāku vielmaiņu pašā ādā, palīdz ādai arī ar savu lipīgumu, mehānisku iedarbību.

Turklāt medus piesaista ūdeni, palīdz izdabūt no šūnām lieko ūdeni, palīdz to mazināt.

Svarīgi! Pirts arī uzlabo gremošanas un vielmaiņas sistēmas funkcijas, kuru darbības traucējumi dažkārt ir aptaukošanās patiesie cēloņi.

Ēst vai neēst?

Bieži vaicā, kā rīkoties ar ēšanu, ja iet pirtī. Pirms tam labāk neēst – vismaz divas stundas. Ja nu ļoti gribas, tad tikai kaut ko vieglu. Arī pēc pirts vismaz pāris stundu nevajadzētu ķerties pie prāva mielasta.

Der zināt, ka karsēšanās laikā asinis aizplūst uz zemādu, līdz ar to gremošanas orgāni it kā apstājas, tātad apēstais sastājas kuņģa-zarnu traktā. Arī pēc pirts gremošanas orgāni vēl turpina snaust.

“Visbūtiskāk pieskatīt to, ko ēd pēc pirts. Organisms ir attīrījies, gatavs saņemt, kļuvis gluži kā tīrs trauks – liec tik iekšā. Tādēļ svarīgs ir viss, ko uzņemam pēc pirts: kāds ir ēdiens, dzēriens, kāds ir gaiss. Nereti dāmas pēc pēršanās aiziet aiz pirts stūra un baudpilni uzpīpē. Viss, tīrībai beigas! Viss pirtnieka darbs ir vējā!”

Pēc pirts drīkst ēst, īpaši, ja rituāls bijis ilgstošs. Taču vajadzētu izvēlēties vieglu, balastvielām bagātu ēdienu, jo apēstais uzsūksies pilnībā.

Sagatavo, piemēram, lapu salātus uz kefīra bāzes, padzeras svaigi spiestu dārzeņu sulu, kādu skābpiena kokteili. Apēd saldu augli, jo saldums nomierina. Taču vērts zināt, ka tikpat salda ir cepeškrāsnī izcepta biete.

“Ja sagribas maizi ar speķi, lūdzu! Bet tikai mazu un plānu rupjmaizes šķēlīti ar tādu pašu speķīti. Un tam klāt – kārtīgu šķīvi ar zaļajiem salātiem.

Der ēst arī to, kas nedaudz mīkstina vēdera izeju, piemēram, spinātus, zaļumus, diedzētas sēklas. Un atcerēties ēst ne vēlāk kā divas stundas pirms naktsmiera. Tādēļ pirtošanos nevajadzētu ieplānot vēlu vakarā.”

Svarīgi! Pirtī visi procesi aktivizējas, pēc tam vērts tos veselīgi turpināt.

Zelta padoms

SAISTĪTIE RAKSTI

Pirms pirts un pēršanās starplaikos vēlams baudīt tēju no augiem, kas veicina svīšanu. Der, piemēram, liepziedi, bērzu lapas, vīgriezes, melnais plūškoks, kumelītes, aveņu stublāji, vītola un kārkla miza.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Ārste skaidro var vai nevar vakcinēties, ja ir dažādas veselības problēmas 27
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lai iekļūtu ārstniecības iestādē, ikvienam būs jāveic Covid-19 “ātrais tests”. Cik ilgi būs šāda kārtība? 54
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Vai vakcīna ietekmē vēža šūnas? Skaidro Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja 16
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kā uzturēt savu seksuālo veselību labā formā un pārliecināties, vai intīmajā sfērā viss “strādā kā pulkstenis”? 6
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 97
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 134
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 145
21 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Jauns spēlētājs fiktīvās deklarēšanās spēlītei. Nākamgad augs nodoklis 38
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 172
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 5
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Uncategorized
Helmuts Bēķis: Prostatas vēža politika Latvijā – sagaidīt metastāzes un tad sākt ārstēšanu 8
2 dienas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 93
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 96
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Aptaujā noskaidrots, cik liela daļa cilvēku veic Covid-19 testu, sajūtot saaukstēšanās simptomus 38
3 dienas
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 125
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ziema un rudens ir pārbaudījums mūsu imūnsistēmai. Kādus vitamīnus izvēlēties gada aukstajiem mēnešiem? 8
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Latvijai nav lielas izvēles, kā tikai vakcinētajiem atcelt “lokdaunu” paredzētajā datumā 22
42 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Ministru prezidents pastāsta, kad varētu lemt par iespējamu Pavļuta demisijas pieprasīšanu 41
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd daudzi draugi vairs nav draugi.” Vārpiņš par pandēmijas ieguvumiem un zaudējumiem 44
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 97
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Morozovs: Ir jāapvienojas un jāaizmirst par etniskiem jautājumiem. Slimība nevienu nešķiro pēc valodas 37
2 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 55
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājās atrasti valsts noslēpumu saturoši materiāli: bijušo SAB darbinieku Sparānu un viņa sievu apsūdz par spiegošanu 7
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Šadurskis: Valdībā tika gatavots pučs pret Kariņu 30
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 145
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“To, ka esmu gejs, apzinājos jau pusaudžu vecumā…”: Rinkēvičs atceras savu publisko “iznākšanu no skapja” 107
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš noteikti nebija pelnījis to, ko viņš saņēma par savu viedokli.” Freimanis par Šimkus ierakstu un ņirgāšanos par pianistu 206
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ģirģens: Latvijā ir haoss – paskatās, kas notiek “Twitter” un tad domā, ko darīt 27
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 134
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Latvijas ļaudis ir aizkaitināti, saniknoti un dusmīgi par varas sastrādāto cīņā ar pandēmiju. Egila Līcīša feļetons 155
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana Mārkla uzzinot par karalienes veselības stāvokli, Ziemassvētkus plāno svinēt Lielbritānijā 24
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Brokoļu un siera pīrāgs: ļoti gardi!
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
Lai nākamgad āboli būtu bez tārpiem un plūmes nepūtu, jāsāk rosīties jau tagad
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Tuvākā diennakts Latvijā būs silta un mitra! Laika prognoze ceturtdienai
15:51
LE
LETA
Ziņas
Vairākas mediķu organizācijas pievienojas LĀB un pieprasa Pavļuta demisiju; arī “Saskaņa” atbalsta 4
15:36
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Latvijai nav lielas izvēles, kā tikai vakcinētajiem atcelt “lokdaunu” paredzētajā datumā 22
15:28