Ivita Pičukane, praktizējoša pirtniece Krimuldas pagasta Ziedleju pirtī, Pirts skolas un LU Medicīnas fakultātes pasniedzēja
Ivita Pičukane, praktizējoša pirtniece Krimuldas pagasta Ziedleju pirtī, Pirts skolas un LU Medicīnas fakultātes pasniedzēja
Foto – Matīss Markovskis

Notievēt pirtī? Iespējams, bet – ko tu īsti zaudēsi 0

Esmu dzirdējusi, ka pēc pamatīgas izkarsēšanās pirtī un jaudīgas nopēršanās cilvēks priecīgi saka: nu gan kilogrami prom!Vai pirtī var zaudēt lieko svaru, kļūt tievāks? Par mītiem, kas saistīti ar tievēšanu pērtuvē, stāsta pieredzējusī pirts meistare, veselības aprūpes speciāliste un praktizējoša pirtniece Krimuldas pagasta Ziedleju pirtī un LU Medicīnas fakultātes pasniedzēja Ivita Pičukane.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Der zināt, ka pirts iedarbojas visos līmeņos: fiziskajā, garīgajā un enerģētiskajā. Tā sniedz tīrību un labumu miesai, taču saņem arī gars. Tātad pirts ir svarīgs solis sava ķermeņa sakārtošanas ceļā.

“Pirts noteikti nevar būt vienīgais veids, kā tikt galā ar lieko svaru, tomēr pirts rituāls var turpināt jau iesākto, būt sastāvdaļa svara samazināšanas procesā, ko cilvēks uzsācis,” uzsver pirtniece.

Šaubīgie trīs kilogrami

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirtniece Ivita nosauc vairākus vaļus, uz kā balstīt gudru notievēšanu: kvalitatīvs miegs, pietiekama šķidruma lietošana un gana daudz aktivitāšu, kustību, piemēram, iešana, soļošana, nūjošana, jo tās spēcina sirdi. Protams, svarīgs arī atbilstīgs, sabalansēts uzturs. Ja sāk badošanās kūres, tām visbiežāk seko bumeranga efekts, jo organisms grib atgūt zaudēto un nodrošināties priekšdienām. Sak, tagad es būšu gudrāks, un – saliek rezerves visādos kambarīšos.

“Ja es kā pirtniece darbojos pirtī, noteikti zaudēju svaru – vismaz trīs kilogramus. Esmu to pārbaudījusi – svērusies pirms un pēc rituāla.

Taču pāris dienas pēc pirts rituāla, ja uzņemu gana daudz šķidruma, atkal sveru tikpat, cik iepriekš.

Svara samazināšanai svīstot ir īslaicīgs efekts,” teic Ivita Pičukane.

Ja būtu tik vienkārši, ka, pirtī izsviedrējoties, zaudē lieko svaru, visi pirtnieki būtu tievi kā skaliņi. Viņi taču pavada pērtuvē vairākas stundas no vietas, turklāt pamatīgi darbojas fiziski. Taču bieži novērojams pretējais – pirtnieks ir visai apaļīgs, ar gruntīgu vēderiņu.

“Organisma iekšējie procesi vienmēr ir balstīti uz to, lai saglabātu līdzsvaru. Pirtnieks strādā ar cilvēkiem, un šis tauku vairodziņš palīdz pasargāties no dažādām enerģijām, kas rodas pērtuvē un ārpus tās. Apaļums ir aizsardzība, tāda kā amortizācija, veselīgā rezerve.”

Svarīgi! Pirts var veicināt citus novājēšanas pasākumus, kas jau iesākti, jo tiek aktivizēta vielmaiņa.

Padzeries un svīsti

Cilvēka organisms visu laiku producē siltumu, ko izstarojam, izdalām caur ādu. Tā ir svīšana – uz ādas parādās šķidrums, kas iztvaiko un atdzesē organismu. Karstā gaisa iespaidā notiek dziļa organisma attīrīšana. Pastiprināti svīstot, atveras visas poras, un līdz ar sviedriem izdalās dažādas šlakvielas.

Organisms lēnām ar sviedriem izvada nevēlamos vielmaiņas pārpalikumus un nosēdumus.

Tieši tas notiek pirtī. Tātad pirts noder tievēšanas procesā, lai palīdzētu nelāgajām vielām ātrāk izdalīties. Taču tas notiek tikai tad, ja esi kārtīgi padzēries.

“Es pirti uztveru kā šķidruma apmaiņu. Nereti cilvēks nesaprot, kāpēc viņš pērtuvē nesvīst. Tas tāpēc, ka maz ir dzerts, organismā trūkst šķidruma. Iepriekšējā un arī pirts dienā būtu jāpadzeras vairāk nekā parasti ikdienā, tad sekos laba svīšana. Turklāt, ja šlakvielu sakrājies daudz, ūdeni vai tēju vajadzētu lietot vēl vairāk,” uzsver Ivita Pičukane.

Reklāma
Reklāma

Svarīgi! Visu laiku jāseko pašsajūtai. Ja sajūt diskomfortu un līdzās nav pieredzējuša pirtnieka, uzreiz jāiet ārā no karstuma. Tāpat, ja sirds satrakojas, momentā laukā! Pirtī viss, kas izraisa nepatiku, ir ar mīnusa zīmi.

Nekļūsti par tuksnesi!

Nereti mudina: nedzer pirtī, jo būs liela slodze nierēm.

Taču der zināt, ka pirts procesā nieres nefunkcionē, kā ierasts, – liekais šķidrums izdalās caur ādu un plaušām.

Pirtniece zina teikt, ka nereti, lai zaudētu svaru, pirtī izmanto vēl šādu metodi – intensīvi karsējas un nedzer nemaz. Turklāt ārpus pērtuves neļauj ķermenim atdzist, bet vēl silti sasedzas.

“Uzskatu, ka tas ir ļoti bīstami! Īpaši tiem, kuriem jau ir liekais svars. Sirds un asinsvadu sistēmai pirtī jau tā ir liela slodze, bet, ja nepadzeras, risks palielinās. Jā, organisms tērē enerģiju, mēģinot dzesēt visu ķermeni, bet vienlaikus var ciest sirds.

Dzert vajag, jo organisms zaudē šķidrumu, un to vajag atjaunot. Jādzer, ja slāpst. Klausām organismam!”

Ir izpētīts: ja zaudēts viens procents organisma šķidruma, cilvēks sajūt slāpes, ja divi procenti – izteiktas slāpes. Bet pēc tam process apstājas, slāpju signāls vairs neiet uz smadzenēm. Kļūsti sauss kā tuksnesis. Ja uz sausām smiltīm uzlej ūdeni, tas neiesūcas uzreiz, bet notek.

Svarīgi! Vislabāk baudīt siltu, remdenu dzērienu, nevis aukstu, jo tas var izraisīt papildu stresu organismam. Der arī nedaudz salduma – tēja ar medu vai iesala dzēriens.

Kontrasti un medus

* Pirts ļauj relaksēties, justies mierpilnāk, ķermenis vairs nav tik saspringts. Palīdz kontrasti. Pēc izkarsēšanās un pēršanās nāk aukstuma procedūra, kas rada mazo šoku organismā, uzreiz aktivizējas gan vielmaiņa, gan asinsrite. Organisms attīrās. Turklāt tas spiests saražot papildu enerģiju, lai sasildītos.

* Vēl tiek veicināta limfas aktivitāte – gan skrubējoties, gan ieziežot ādu ar dažādām maskām.

* Organismu attīra, tātad palīdz svara samazināšanā visi rūgtie augi. Kā saka pirtniece Ivita: tie palīdz sagremot vēdera un galvas līmenī.

Rūgtie augi liekami skrubjos, no tiem darināmas slaukāmbuntes jeb beržambuntes: biškrēsliņš, vērmele, vībotne, izops, pelašķis. Der arī lavanda, pienenes vai kalmes sakne, kastanis.

* Labs palīgs ir medus. Kā zināms, to izmanto kā vienu no galvenajiem līdzekļiem pretcelulīta masāžā, ko parasti veic ārpus pērtuves rituāla noslēgumā. Vispārēju vieglu ķermeņa masāžu ar medu un augiem var veikt pērtuvē, taču tikai mērenā temperatūrā. Ķermenis ir karsts, vielu apmaiņa norit vēl ātrāk.

Medus stimulē lielāku vielmaiņu pašā ādā, palīdz ādai arī ar savu lipīgumu, mehānisku iedarbību.

Turklāt medus piesaista ūdeni, palīdz izdabūt no šūnām lieko ūdeni, palīdz to mazināt.

Svarīgi! Pirts arī uzlabo gremošanas un vielmaiņas sistēmas funkcijas, kuru darbības traucējumi dažkārt ir aptaukošanās patiesie cēloņi.

Ēst vai neēst?

Bieži vaicā, kā rīkoties ar ēšanu, ja iet pirtī. Pirms tam labāk neēst – vismaz divas stundas. Ja nu ļoti gribas, tad tikai kaut ko vieglu. Arī pēc pirts vismaz pāris stundu nevajadzētu ķerties pie prāva mielasta.

Der zināt, ka karsēšanās laikā asinis aizplūst uz zemādu, līdz ar to gremošanas orgāni it kā apstājas, tātad apēstais sastājas kuņģa-zarnu traktā. Arī pēc pirts gremošanas orgāni vēl turpina snaust.

“Visbūtiskāk pieskatīt to, ko ēd pēc pirts. Organisms ir attīrījies, gatavs saņemt, kļuvis gluži kā tīrs trauks – liec tik iekšā. Tādēļ svarīgs ir viss, ko uzņemam pēc pirts: kāds ir ēdiens, dzēriens, kāds ir gaiss. Nereti dāmas pēc pēršanās aiziet aiz pirts stūra un baudpilni uzpīpē. Viss, tīrībai beigas! Viss pirtnieka darbs ir vējā!”

Pēc pirts drīkst ēst, īpaši, ja rituāls bijis ilgstošs. Taču vajadzētu izvēlēties vieglu, balastvielām bagātu ēdienu, jo apēstais uzsūksies pilnībā.

Sagatavo, piemēram, lapu salātus uz kefīra bāzes, padzeras svaigi spiestu dārzeņu sulu, kādu skābpiena kokteili. Apēd saldu augli, jo saldums nomierina. Taču vērts zināt, ka tikpat salda ir cepeškrāsnī izcepta biete.

“Ja sagribas maizi ar speķi, lūdzu! Bet tikai mazu un plānu rupjmaizes šķēlīti ar tādu pašu speķīti. Un tam klāt – kārtīgu šķīvi ar zaļajiem salātiem.

Der ēst arī to, kas nedaudz mīkstina vēdera izeju, piemēram, spinātus, zaļumus, diedzētas sēklas. Un atcerēties ēst ne vēlāk kā divas stundas pirms naktsmiera. Tādēļ pirtošanos nevajadzētu ieplānot vēlu vakarā.”

Svarīgi! Pirtī visi procesi aktivizējas, pēc tam vērts tos veselīgi turpināt.

Zelta padoms

Pirms pirts un pēršanās starplaikos vēlams baudīt tēju no augiem, kas veicina svīšanu. Der, piemēram, liepziedi, bērzu lapas, vīgriezes, melnais plūškoks, kumelītes, aveņu stublāji, vītola un kārkla miza.