Foto: Shutterstock

Papildu finansējums kardioloģijas pacientiem spētu novērst 25% priekšlaicīgu nāves gadījumu 6

Latvijā sirds un asinsvadu slimības jeb kardiovaskulārās slimības (KVS) ir viens no visbiežākajiem nāves cēloņiem, tādējādi tā ir nozīmīga sabiedrības veselības problēma. Saskaņā ar Veselības Statistikas datu bāzi 2019.gadā KVS veidoja 54.6% no visiem nāves cēloņiem.

Kuras ir trīs militāri spēcīgākās valstis pasaulē – Krievija ir to skaitā? 65
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Lasīt citas ziņas

Arī Eiropas Komisija ir norādījusi Latvijai uz problēmām KVS ārstēšanā. Kā viena no galvenajām riska grupām ir seniori, kuri augsto veselības aprūpes pakalpojumu izmaksu dēļ nespēj nodrošināt sev pieejamību valsts veselības aprūpes sistēmai.

Kā min eksperti, lai risinātu šo problēmu Veselības ministrijai ir nepieciešams izstrādāt plānu kardioloģisko medikamentu kompensācijas līmeņa celšanai, papildu finansējumu potenciāli nodrošinot ar papildu akcīzes nodokļa ieņēmumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā KVS jomai hroniski pietrūkst finansējuma
Atsevišķs Sirds un asinsvadu veselības uzlabošanas rīcības plāns pēdējo reizi bija spēkā laika posmā no 2013. līdz 2015.gadam un, ņemot vērā, ka šādi dokumenti var būt efektīvi instrumenti problēmu risināšanā, šis norāda uz būtiskiem trūkumiem KVS jomā Latvijā.

Mirstības rādītājus, protams, ietekmē faktori, kā slimību veicinošie riska faktori, sociālie, demogrāfiskie un vides faktori, taču viens no galvenajiem mirstības veicināšanas elementiem KVS jomā Latvijā ir nepietiekama veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība, īpaši sociāli vismazāk aizsargātajām grupām.

Nesen Ministru Kabinetā apstiprinātās Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.-2027 nosaka uzlabot Latvijas iedzīvotāju veselību, pagarinot labā veselībā nodzīvoto mūžu, novēršot priekšlaicīgu mirstību un mazinot nevienlīdzību veselības jomā. Saistībā ar KVS, aptuveni 25% no visiem KVS nāves gadījumiem Latvijā var tik novērsti, tādējādi potenciāli radot iespējas sasniegt šo pamatnostādņu vispārīgo mērķi priekšlaicīgi novērst akūtus un beigās arī letālus gadījumus.

Taču viena no galvenajām problēmām, lai to īstenotu, ir nepietiekams finansējums KVS medikamentu kompensēšanā, it īpaši sociāli mazāk aizsargātajām sabiedrības grupām.

Kā norāda Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs, galvenie iemesli, kuri priekšlaicīgi liedz novērst letālus gadījumus ir hroniski viszemākais kompensējamo medikamentu valsts finansējumus, Latvijai ierindojoties pēdējā vietā starp Baltijas valstīm, augsts pacienta līdzfinansējumus, kas sasniedz 50% no medikamentu pilnās cenas, kā arī nepietiekama sadarbība starp kardiologiem un ģimenes ārstiem.

Senioriem ir ierobežota piekļuve veselības aprūpes sistēmai
Latvijā seniori ir viena no visneaizsargātākajām sociālajām cilvēku grupām, it īpaši, ja uzmanība tiek vērsta uz veselības aprūpes pieejamību un pacienta līdzmaksājumiem. Latvijā pensijas un citi sociālie pabalsti ir zemi, minimālās vecuma pensijas aprēķinu bāzei veidojot 136 eiro, kas nozīmē, ka veselībai paredzētie izdevumi sastāda lielu daļu no kopējiem izdevumiem, kas savukārt augstā pacientu līdzmaksājuma dēļ, ierobežo senioru rīcības brīvību un tiesības saņemt kvalitatīvu veselības aprūpi.

Lielākā daļa senioru nespēj nosegt visus tēriņus par nepieciešamajiem medikamentiem, tādējādi izstrādājas regulāra prakse, kad zāļu iegāde nav prioritāte un ārsta izrakstītās zāles nemaz netiek lietotas, vai to deva tiek samazināta, jo tās ir pārāk dārgas. Kā norāda Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis, ļoti būtisks faktors ārstēšanas procesā ir pacienta līdzestība, kā piemēru minot to, cik pareizi un regulāri pacients lieto izrakstītos medikamentus.

Kā norāda I. Dūrītis, atsaucoties uz šķērsgriezuma pētījumu par Kompleksiem veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumiem, arteriālās hipertensijas gadījumā ilgstoši un pareizi lietotas medikamnetozās terapijas efekts pagarina dzīvildzi. Lai arī pastāv dažādas Veselības ministrijas izstrādātās informatīvās kampaņas un projekti, kas tiek mērķēti vecināt veselīgu dzīvesveidu un uzlabot iedzīvotāju veselību, tas nav efektīvs līdzeklis, lai risinātu šī brīža samilzušo situāciju KVS jomā gados vecāku cilvēku grupā.

Situācija ir jārisina, nevis jāveic profilaktiski pasākumi jau izveidojušās problēmas risināšanā. Pie šāda pensiju apjoma un kompensēšanas mehānismiem, nedrīkst pieļaut, ka ārstniecības izdevumi tikai kļūst lielāki, rezultējoties ar augošu procentuālo skaitu senioru, kuri atsakās no veselības aprūpes pakalpojumiem augsto izmaksu dēļ, tādējādi arī rādot situāciju, kas iet pretrunā ar Sabiedrības veselības pamatnostādnēs nosprausto mērķi.

Arī Saeimas deputāts V. Orlovs norāda, ka veids, kā uzlabot kardioloģisko aprūpi senioriem, ir nepieciešamība Veselības ministrijai izstrādāt un panākt, ka tiek būtiski palielināts ikgadējais kompensējamo zāļu finansējums, kā arī atgriezt valsts kompensāciju kardioloģijas medikamentiem uz rādītājiem kāds tas bija pirms 2011.gada, respektīvi no 50% pacientu līdzmaksājuma uz 75% valsts apmaksātiem medikamentiem. Saeimas deputāts min, ka potenciālais nepieciešamais finansējums varētu sastādīt ap 15-20 miljoni eiro.

Akcīzes nodokļa papildu ieņēmumi kā iespēja samazināt priekšlaicīgu mirstību
Viens no efektīvākajiem veidiem, kā risināt šī brīža pastāvošo situāciju ar augsto mirstību no KVS, ko veicina nevienlīdzīgā piekļuve veselības aprūpei, ir fiskāli pozitīvi piedāvājumi nākamā valsts budžeta veidošanas ietvaros.

Vitālijs Orlovs min, ka veids, kā nodrošināt papildu finansējumu sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai un pacientu aprūpei ir akcīzes nodokļa ieņēmumu no alkohola un tabakas izstrādājumiem novirzīšana uz Veselības ministrijas budžetu kompensējamo zāļu finansēšanai.

Kā norāda Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs, sirds un asinsvadu slimības ir cieši saistītas ar dzīvesveida paradumiem, kur viens no visbiežāk sastopamajiem riska faktoriem ir smēķēšana. Balstoties uz SCORE aprēķiniem, smēķētājiem risks saslimt ar KVS nākamajos 10 gados ir 2 reizes lielāk nekā tiem, kas nesmēķē.

Puse no smēķētāju nāvēm, ko ir izraisījušas smēķēšanas veicinātas slimības sastāda KVS. Tāpat arī alkohols ir viens no KVS veicinātājfaktoriem un situācija kopumā ar alkohola patēriņu valstī nav iepriecinoša. LU Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūta veiktas pētījums norāda, ka alkoholiskos dzērienus vispār nelieto tikai 23,9% iedzīvotāju. No 76.1%, 30% alkohola lietotāji izvēlas lietot alu, 52.4% vīnu, savukārt 51.1% respondentu dod priekšroku stipro alkoholu lietošanai.

Lai uzlabotu pakalpojumu kvalitāti sirds un asinsvadu sistēmas slimību jomā, ir jāpalielina kompensācijas līmenis KVS ārstēšanai nepieciešamajiem medikamentiem senioriem, kā arī ir jāveicina savlaicīga slimību diagnostika un ārstēšanas uzsākšana un jāuzlabo pakalpojumu pēctecība pēc stacionārās ārstēšanas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Lai šo problēmu risinātu ir nepieciešams gūt papildu finansējumu no slimību veicinošajiem faktoriem, tādējādi 2022.gada valsts budžetā paredzot papildu finansējumu KVS ārstēšanai nepieciešamo medikamentu kompensēšanai caur akcīzes nodokļa ieņēmumiem.

Saprātīgi palielinot akcīzes likmes cigaretēm un alkoholam, tas ļautu iekasēt vairāk nekā 20 miljonus eiro gadā, nodrošinot nepieciešamo finansējumu vienlīdzīgas veselības aprūpes pieejamības nodrošināšanai senioriem un uzlabojot KVS ārstēšanu, tādējādi samazinot priekšlaicīgu mirstību no KVS.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 7
Saldā našķa valdzinājums! Diētas ārste atklāj, kāpēc šokolāde sev nav jāaizliedz
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu 14
Kā atšķirt nepanesību, nepatiku vai pārliecību? 5
Kuras ir trīs militāri spēcīgākās valstis pasaulē – Krievija ir to skaitā? 65
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
FOTO. Slavenības uzpošas Latvijas smalkākā vakarkleitu veikala svinībām un modes skatei
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 1
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 11
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
ASV lūdz izsludināt ārkārtas stāvokli RSV vīrusa dēļ. Arī Latvijā būtiski pieaug infekcijas izplatība
Sirds mazspēja attīstās arī gados jauniem cilvēkiem. Kad nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība? 46
Ilze Aizsilniece: Vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju ir ļoti nopietnas veselības problēmas 38
VIDEO. Ķīnā nopietni pieiet Covid-19 inficēto izķeršanai. Kā to dara lidostās? 2
Kādēļ pēc ilgāka darba ar datoru sāk grauzt un sūrst acis? 8
Sargā sevi no gripas un citiem vīrusiem – tie uzņem apgriezienus visā Eiropā 34
Zināms jaunās valdības pilns iespējamais sastāvs
VDD rosinājis iekšlietu ministru “melnajā sarakstā” iekļaut “TV Rain” raidījuma vadītāju Korosteļevu 9
VIDEO. Krievijas iebrukuma Ukrainā rezultātā nogalināti vairāki desmiti tūkstošu Melnās jūras delfīnu
Vai algu pieaugums valsts augstākās pārvaldes politiskajām amatpersonām ir taisnīgs?
FOTO, VIDEO. Blonds un ekscentrisks – Renārs Kaupers piedzīvojis neticamas pārvērtības
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā
VIDEO. “Tas bija tajā posmā, kad man bija mobings skolā”: Patrisha pastāsta par attiecībām ar mīļoto vīrieti, kas sākās tad, kad viņa bija skolniece
Stendzenieks: Daudzi valdības veidošanā gūst baudu, skatoties, kā nabaga Kariņš mokās 52
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VDD rosinājis iekšlietu ministru “melnajā sarakstā” iekļaut “TV Rain” raidījuma vadītāju Korosteļevu 9
17:21
Zināms jaunās valdības pilns iespējamais sastāvs
17:17
Apcietināta sieviete aizdomās par savas trīsgadīgās meitas slepkavību 2
16:42