Foto – Shutterstock

Pārticības un mazkustības slimība – II tipa diabēts 0

Lai arī cukura diabētu uzskata par modernu kaiti, faktiski šī slimība bijusi zināma jau Senajā Ēģiptē. Pirms mūsu ēras kā īpašu veselības stāvokli identificēja I tipa diabētu, jo tam bija virkne citām slimībām neraksturīgu pazīmju, piemēram, bieža urinācija un saldens urīns. Krietni vēlāk – ap mūsu ēras 500.–600. gadu – ārsti Indijā nošķīra II tipa diabētu. Tieši šī slimība pēdējā laikā izplatījusies epidēmiskos apmēros, galvenokārt skarot pasaules turīgāko daļu, bet arī citus iedzīvotājus.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā!
Krievija konfiscē itāļiem rūpnīcas. Itālijas atbildes gājiens ir filigrāns
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 24
Lasīt citas ziņas

“Ja palūkojamies uz cilvēku senatnē, redzam, ka viņam bija smagi jānopūlas, lai sarūpētu sev ēdamo: bija jāmedī, jāzvejo, jārok saknes, jāapar lauki, jārāpjas kokos pēc medus. Medus turklāt bija vienīgais saldums,” stāsta endokrinologs Ingvars Rasa. “Turpretī tagad – rafinētais cukurs, piesātinātie tauki, konditorejas izstrādājumi un saldi augļi ir pieejami neierobežotā daudzumā. Ejam pa veikalu, ieraugām – atlaide! Sapērkam, sēžam pie televizora, skatāmies seriālus un ēdam.” Tamlīdzīgs rituāls daudziem kļuvis par veidu, kā uzveikt neapmierinātību, dusmas un aizkaitinājumu, jo ogļhidrāti no šiem pārtikas produktiem viegli un ātri uzsūcas organismā, izraisot labsajūtu. Tā diemžēl ir īslaicīga, tādēļ roka pēc maizītes vai cepumiņa stiepjas atkal un atkal. Izveidojas psiholoģiska atkarība no našķiem. Veselībai par labu nenāk arī saldo augļu – banānu, kivi, vīnogu – patēriņš lielā daudzumā. “Ja paēd un tad iet skaldīt malku – viss kārtībā. Bet daudzi neko fiziski nedara,” uztraucas ārsts.

Izglītotajiem risks mazāks

Aptaukošanās līdz ar mazkustīgu dzīvesveidu un paaugstinātu stresu ir II tipa diabēta galvenie riska faktori, taču noteicoša var būt arī iedzimtība. Eiropā šī slimība skar ap 60 miljonu cilvēku, 10,3% vīriešu un 9,6% sieviešu vecumā virs 25 gadiem, liecina Pasaules Veselības organizācijas dati. No visiem diabēta gadījumiem 90% ir II tipa un tikai 10% – I tipa diabēts. Novērots, ka augstāk izglītoti cilvēki ar II tipa diabētu slimo retāk – acīmredzot labāk apzinās veselīgas diētas un fizisko aktivitāšu nozīmi. Līdzko izglītības līmenis zemāks, diabēta risks ir augstāks – jo ēd to, kas garšo, un daudz, nevis to, kas veselīgs, vērtē Ingvars Rasa.

CITI ŠOBRĪD LASA

II tipa diabēta profilakse ir vienkārša – veselīgi ēst, pietiekami daudz fiziski izkustēties un vecumā pēc 45 gadiem reizi gadā pārbaudīt cukura līmeni asinīs. Uz šo vienkāršo un ātro analīzi var nosūtīt ģimenes ārsts, bet, ja viņš to nedara, pacientam pašam tas jālūdz, iesaka endokrinologs. Bez maksas šo analīzi iespējams veikt Pasaules diabēta dienas pasākumos, ko ik gadu novembrī rīko Latvijas Diabēta asociācija. Veselība regulāri jāpārbauda arī tad, ja kāds no pirmās pakāpes radiniekiem slimojis ar diabētu.

Dakteri jāklausa!

Ja cilvēks nupat saslimis ar tā dēvēto prediabētu – stāvoklis pirms cukura diabēta, labā ziņa ir tāda, ka, strikti ievērojot ārsta norādījumus, diētu un regulāri izkustoties, veselības stāvokli iespējams ievērojami uzlabot vai pat normalizēt, neuzsākot terapiju ar zālēm, apgalvo ārsts. Viņa praksē šādi gadījumi bijuši: “Pie manis atnāca kāda sieviete, kura bija saslimusi ar II tipa diabētu. Cukura līmenis asinīs viņai bija starp 13 un 14 milimoliem litrā (veselam cilvēkam tukšā dūšā tas ir 3,3–6 mmmol/l – red.), arī holesterīna rādītāji bija vai debesīs. Rādītāji šausmīgi, tāpēc teicu – jāsāk lietot insulīnu. Viņa iebilda – nekādā gadījumā! Es varu pierādīt. Ievērošu diētu un kustēšos. Kad pēc mēneša viņa atnāca, neticēju savām acīm – svars bija mīnus 10 kilogramu, cukura un holesterīna rādītāji pilnīgi normāli. Viņa bija skrupulozi ievērojusi manus norādījumus.”

Ingvars Rasa kā labu piemēru min arī gadījumu, kad cilvēks, kuram ir visi diabēta riska faktori – liekais svars, mazkustīgs dzīvesveids un iedzimtība –, ierodas pie ārsta un pats izsaka vēlmi pārbaudīt veselību. Veicot analīzes, viņam konstatē prediabētu, taču pacients ievēro visus ārsta ieteikumus par izmaiņām dzīvesveidā un ar diabētu nesaslimst.

Foto – Shutterstock

Vai man draud II tipa diabēts?

Palielināts risks saslimt ar II tipa diabētu ir, ja

* kāds no pirmās pakāpes radiniekiem slimojis ar diabētu;

* esat vecāks par 45 gadiem;

* svars piedzimstot bijis augstāks vai zemāks par normālo;

* jums ir liekais svars (ķermeņa masas indekss lielāks par 27 kg/m2 jeb ķermeņa svars ir 120% no normālā, vēlamā);

* grūtniecības laikā bijis cukura diabēts;

* esat sieviete, kas dzemdējusi par 4,1 kg smagāku bērnu;

* ir paaugstināts asinsspiediens;

* ir pazemināts augsta blīvuma lipoproteīna holesterīna līmenis asinīs vai paaugstināts triglicerīdu līmenis asinīs;

* esat smēķētājs.

Avots: Latvijas Diabēta asociācijas izdevums Diabēts un veselība

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.