Plakstiņu noslīdēšanu rosina arī uzacu un pieres saraukšana.
Plakstiņu noslīdēšanu rosina arī uzacu un pieres saraukšana.
Foto: SHUTTERSTOCK

Plakstiņi aizsedz skatu – kādi ir iespējamie risinājumi? 12

Autors: Anda Hailova, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 126
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Lasīt citas ziņas

Ja plecos lielāka gadu nasta, arvien lielāku problēmu var sagādāt noslīdējušie plakstiņi, liekot izskatīties bēdīgākam vai pat traucējot labi redzēt apkārtnotiekošo. Tad risinājums var būt blefaroplastika jeb plakstiņu plastiskā operācija.

Vecums un citi faktori

CITI ŠOBRĪD LASA

“Senioriem augšējo plakstiņu ādas noslīdējums var būt pat tik liels, ka ierobežo redzes lauku – tas ir būtisks iemesls, kura dēļ gados vecāks cilvēks izšķiras par plakstiņu operāciju. Pie mums vēršas gan sievietes, gan vīrieši, vienīgi kungiem bieži vien liekās ādas kroka jau ir tik liela, ka viņi, lai labāk redzētu, spiesti uzraukt uzacis un pieri. Dažs labs tāpēc jau iedzīvojies dusmu krunkās un galvassāpēs,” stāsta ­Jūrmalas slimnīcas plastikas ķirurgs Kārlis Vērdiņš.

Pamatā plakstiņi noslīd muskuļu atslābuma dēļ, arī āda kļuvusi plānāka, trauslāka. “Arī saistaudu saites, kas sejā notur vietā tauku sakopojumus – tie piešķir sejai patīkamāku izskatu – ar laiku kļūst vājākas. Visi audi, kas ir zem ādas, ieskaitot pašu ādu, noslīd, bet tauku spilventiņi – atrodas aiz acs, pasargājot to no traumām, – rada iztilpumus – maisiņus, īpaši apakšējo plakstiņu līmenī, jo tur āda ir vēl plānāka un saitītes vājākas. Bet augšējos plakstiņos problēmu izraisa tieši ādas noslīdēšana – āda kļūst mazāk elastīga, tāpēc rada pārkari,” paskaidro plastikas ķirurgs.

Plakstiņu noslīdēšanu veicina arī regulāra uzacu un pieres raukšana, nepareiza sejas masāža – masāžas kustībām jābūt vērstām uz augšu, lai neveicinātu sejas muskuļu un ādas noslīdēšanu, pieres aiztikšana, atbalstīšana rokās.

Arī sejas pakļaušana intensīviem saules stariem pasliktina ādas kvalitāti, un agrāk parādās tās novecošanas pazīmes, trauslums.

Var būt jau iedzimta tendence plakstiņiem noslīdēt liekās ādas krokas dēļ. Tad parasti plakstiņus operē, negaidot līdz brīdim, kad situāciju pasliktinās novecošanas izraisītās pārmaiņas, norāda speciālists.

Pie acu vai plastikas ķirurga?

Ar plakstiņu koriģēšanu nodarbojas gan acu ārsti-ķirurgi, gan plastikas ķirurgi, tomēr jāzina dažas būtiskas nianses. Piemēram, ja iemesls ir medicīnisks – nepieciešams atjaunot redzes lauku un novērst nevēlamus vizuālus defektus, likvidēt izmaiņas plakstiņos pēc kataraktas operācijas, plakstiņu izgriešanās dēļ radušos skropstu berzēšanos pret aci un līdz ar to iekaisumu un kairinājumu, nodrošināt, ka plakstiņš atkal pasargā aci no apkārtējās vides ietekmes, to iespējams veikt pie acu ķir­urga par valsts naudu. Protams, tas atkarīgs no medicīnas centram piešķirtajām kvotām.

Tikai estētiskā operācija jau ir maksas pakalpojums, vienalga, kurš ķirurgs to veic. Ja problēma ir ne tikai augšējos plakstiņos, bet arī pierē, uzacīs, muskuļos, to izdara tikai plastikas ķirurgi. “Var būt tā, ka piere un uzacis noslīdējušas, bet pašai plakstiņu ādai nav nekādas vainas. Šādās situācijās nemaz nedrīkst pacelt augšējos plakstiņus, lai seja neizskatītos vēl drūmāka. Tāpēc konsultācijā veicam gan ādas stāvokļa pārbaudes, gan mērījumus, lai saprastu, vai tā ir liekā ādas krociņa, kas rada problēmas. Ja vainojams uzacs noslīdējums, tā likvidēšanai nepieciešama pavisam cita operācija,” skaidro plastikas ķirurgs.

Kā rīkoties, ja viens plakstiņš noslīdējis vairāk nekā otrs? “Mēs neviens neesam simetriski, tāpēc var būt tā, ka vienam plakstiņam ir nedaudz vairāk – 1–3 mm – liekās ādas nekā otram. Tomēr, ja ir ļoti liela atšķirība, iemesls, visticamāk, ir kāda acs muskuļa patoloģija. Ar šo problēmu vajadzētu vērsties pie acu ārsta-ķirurga,” stāsta Kārlis Vērdiņš.

Ja ir citas slimības

Foto: SHUTTERSTOCK

Acu plakstiņu korekcijas operācijai nav nekāda vecuma ierobežojuma, un arī citu kontrindikāciju nav. “Arī diabēta pacienti drīkst veikt plakstiņu korekciju. Bet svarīgi, lai uz operācijas laiku viņiem būtu stabils cukura līmenis, jo nekontrolēts tā līmenis pasliktina dzīšanu. Ja ir paaugstināts asinsspiediens, arī svarīgi ar spiediena zālēm to turēt normas robežās,” stāsta speciālists.

Ja tiek lietoti asins šķidrinātāji – heparīns, aspirīns u.c., aptuveni nedēļu pirms operācijas jāpārtrauc tos lietot, jo šie medikamenti operācijas laikā paaugstina asiņošanas risku. “Šis jautājums jāsaskaņo ar savu ģimenes ārstu, jo veselība tomēr ir pirmajā vietā,” viņš piebilst.

Ja paredzēta kāda nopietna operācija, labāk to veikt vispirms. Pēc kāda pusgada var padomāt arī par plakstiņu korekciju.

Atjaunot skatu

“Ir dažādas metodes, kā koriģēt plakstiņus, atšķiras arī griezuma līnijas, tehnikas, noņemtās ādas apjoms, tauku sakopojumu samazināšana, muskuļa nostiprināšana. Lai izņemtu lieko ādu, parasti cenšas griezumu veikt pa augšējo plakstiņu locījuma vietu, bieži vien arī jāizņem plāna muskuļa strēmele un, ja nepieciešams, jākoriģē tauku spilventiņi,” stāsta plastikas ķirurgs.

Augšējo plakstiņu operāciju var veikt, izmantojot vietējo atsāpināšanu un nomierinošas zāles. Šāds anestēzijas veids nepalielina slodzi uz organismu. Apakšējos plakstiņus gan parasti operē vispārējā narkozē.

Pēc operācijas var būt tūska, zilumi, bet par to nevajag satraukties. Desmit dienās stāvoklis būtiski uzlabojas. Pēc diedziņu izvilkšanas sākas darbs pacientam – plakstiņu masāžas ar rētu dziedējošām ziedēm, parasti tās ir uz silikona bāzes, lai rēta kļūst mīkstāka un tūska ātrāk pāriet. Svarīgi ir mikrocirkulācijas un limfas kustības atjaunošana, tāpēc ieteicams izmantot arī aparāttehnoloģijas un kosmetologa palīdzību, uzsver speciālists.

Pēc operācijas mājās jācenšas ievērot saudzīgu režīmu, nevajag liekt galvu uz leju, piemēram, mazgājot matus, aiz­šņorējot kurpes. Jāizvairās no visa, kas paplašina asinsvadus un strauji paaugstina asinsspiedienu.

Aptuveni mēnesi pēc operācijas būs redzama rēta kā sārta līnija, kas pamazām kļūs arvien nemanāmāka. “Vecāka gadagājuma pacientiem diezgan liela problēma ir tas, ka lielākie maisiņi parasti veidojas nevis plakstiņa vidū, bet sānos. Pēc ādas izņemšanas plakstiņa sānos rēta kādu laiku būs vairāk pamanāma. Pozitīvi, ka acu rajonā, kur ir daudz dabīgu krociņu, rētām ir, kur labi paslēpties un būt gandrīz nemanāmām,” mierina plastikas ķirurgs.

Pēc 2–3 mēnešiem viss būs pilnīgā kārtībā un cilvēks varēs priecāties par iegūto možāko skatu un labāku redzes funkciju.

SHUTTERSTOCK ilustrācija

Možāks skats – cik ilgi

Liela nozīme ir ādas stāvoklim, piemēram, ja āda ir plāna, efekts saglabāsies īsāku laiku nekā elastīgākai, stingrākai ādai. “Protams, organisma novecošanās turpinās, un atkal var veidoties kāda lieka ādas krunciņa, izvelvēties tauku sakopojumi. Pat ja pēc pieciem sešiem gadiem tā atkal būs izveidojusies, seja tik un tā izskatīsies labāk nekā pirms operācijas,” ir pārliecināts Kārlis Vērdiņš.

Der zināt

Estētisko operāciju gadījumā būtiski saglabāt visas acs anatomiskās funkcijas un neizmainīt cilvēkam raksturīgos sejas vaibstus. Tāpēc, veicot plakstiņu operāciju, nav jābaidās, ka seja pēc tam varētu būt neatpazīstamāka.

Uzziņa

SAISTĪTIE RAKSTI

Estētiskās plakstiņu plastiskās operācijas ir maksas pakalpojums, piemēram, augšējā plakstiņa koriģēšana maksā 600–900 eiro (atkarībā no konkrētā medicīnas centra tarifa).

Ja operācija nepieciešama medicīnisku iemeslu dēļ, jāvēršas pie acu ķirurga, lai apspriestu iespēju to saņemt par valsts naudu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Meitene donoru gaidīja vairākus mēnešus – tagad viņai krūtīs pukst jauna sirds! Stradiņa slimnīcā veikta sirds transplantācija
Veselam
5 iemesli, kāpēc biežāk nodarboties ar rīta seksu
Veselam
Sirds diena! 3 būtiski rehabilitācijas posmi, lai sirds atveseļotos
Viedoklis
Pēteris Apinis: Pateiksim šodien PALDIES Latvijas kardiologiem un pacientu biedrībai „Par sirdi”
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Ārsti no Ukrainas gūs pieredzi modernajā VCA poliklīnikas „Aura” Rehabilitācijas un fizikālās terapijas nodaļā
Gatavot zāles aptiekā – aizraujoši un ar perspektīvu
„Veselības pieturu” dziedošo senioru svētkos apmeklē gandrīz 800 dalībnieku
vieglāk pārvarams bērnu un vecāku satraukums pirms skolas gaitu sākuma
Cik sāpju, tik risinājumu. Ko iesaka speciālisti?
Gandrīz 800 seniori no visiem Latvijas reģioniem Rīgā atzīmēs Vislatvijas senioru vokālo ansambļu sadziedāšanās pasākuma 5. jubileju
startēt sēņu sezonā, nekaitējot veselībai
Kas ir micerālais ūdens un kāpēc tas tik nozīmīgs sejas ādas kopšanā
Pat neliels pastāvīgs kālija un magnija deficīts var apgrūtināt ikdienas gaitas
9 gudri risinājumi veselīgākam un ērtākam ceļojumam
Kam noderīgs saulaini ziedošais biškrēsliņš
Mazā uzvedības ABC dabā. Kā izvairīties no kukaiņu kodumiem
„Centrālās laboratorijas” akcijā 114 Latvijas iedzīvotājiem noteikts pozitīvs antivielu tests pret C hepatīta vīrusu
Latvijas iedzīvotāji vasarā pašsajūtu uzlabo ar pastaigām, peldēm, ēdot dārzeņus, ogas un strādājot dārzā
Kā iegūt maksimālu labumu no peldēšanas?
Hepatīts, taukainā hepatoze – izplatītas, taču bieži vien nediagnosticētas slimības. Kāpēc ir vērts pārbaudīt aknu veselību?
Līdz Pasaules hepatīta dienai “Centrālajā laboratorijā” bez maksas varēs veikt antivielu testu pret C hepatīta vīrusu
Kā sagatavoties aktīvām brīvdienām, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus?
Vai droši zināt, ka zobus kopjat pareizi?
Veselam
Pirmās saaukstēšanās pazīmes… Ko darīt un kā mazināt iesnas?
ASV kādai sievietei četru gadu laikā dabiskās dzemdībās piedzimušas trīs meitas – visas 3. septembrī
Veselam
Kāda ir dažādo B grupas vitamīnu nozīme? Skaidro farmaceits
Veselam
Kas notiek ar onkoloģijas “zaļo koridoru”?
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
Veselam
Dzirdes problēmas var skart jebkuru. Kad var palīdzēt audiologs?
Vai Rietumi ar nodomu Ukrainai piegādā bojātu militāro tehniku?
Avārijas dēļ slēgta satiksme uz Vidzemes šosejas virzienā uz Ādažiem
Streičs: Latgale ir valsts drošības jautājums. Tur būs pirmie upuri, ja nāks tanki
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
Latvijas iedzīvotājus brīdina par došanos uz Turciju, aicinot izvairīties no no masveida pulcēšanās vietām
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
Veselam
Darbaholiķu vitamīns. Kam farmaceiti iesaka lietot D vitamīnu?
Pēc filmas “Bārbija” cilvēki kā traki pērk “emocionālā atbalsta” lelles. Psihologi saka, ka tā ir laba lieta
Receptes
Biete – saldākā un košākā sakne. Ko no tās pagatavot?
Veselam
Gatavojoties “roņu sezonai” – Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri. Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
Pārtikas produkti no zāģu skaidām? Igaunijas jaunuzņēmums izgudrojis inovatīvus produktus, kurus gatavs sākt ražot
Veselam
Mūžīgas laimes atslēga jeb 5 īstas mīlestības pazīmes
Viedoklis
Pēteris Apinis: Hosams Abu Meri ir uzklausījis kolēģus un pat apņēmies samazināt zāļu cenas, tiesa – lāga nepasakot kā?
Veselam
Slikta pašsajūta pēc ēšanas… Par ko tas liecina?
Veselam
Indra Štelmane par diabēta pacientiem: 80% no ārstēšanas rezultāta ir atkarīgi no paša pacienta
Jānis Vimba: Es neuzskatu, ka mūsdienās ir iespējama tāda virzība, kā kādreiz Tautas fronte
17:10
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
16:49
Rīgā krīt pasaules rekordi jūdzes skrējienā
16:46