Shutterstock ilustrācija

Ginekoloģe: Pārslogotība vai vīrišķīga darba veikšana var radīt olnīcu disfunkcijas un pat neauglību 0

Premenstruālais sindroms jeb PMS ir laika posms pirms menstruācijas, kad daudzas sievietes izjūt nepatīkamus fizioloģiskus un psihoemocionālus simptomus. Izrādās, PMS nemaz nav moderna kaite. Tā pazīstama jau sen, turklāt netīkamie simptomi liecina par sievietes auglību. Tomēr ārstēt šo dabisko procesu sāka salīdzinoši nesen, jo daudzām tas izraisa lielu diskomfortu.

Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
Sinoptiķi nāk klajā ar nākamās nedēļas prognozēm – cik lielam aukstumam jāgatavojas? 14
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Lasīt citas ziņas

 

Ir ļoti garš simptomu saraksts, kas raksturo PMS. Izplatītākie no tiem ir garastāvokļa maiņas, aizkaitināmība, trauksme, depresija, raudulība, grūtības koncentrēties, miega traucējumi, paaugstināta apetīte, slāpes, vēdera pūšanās, krampjveida sāpes, krūšu jutība, nogurums, izsitumi, galvassāpes, muguras sāpes, tirpšana, redzes pasliktināšanās.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Simptomi var izpausties dažādi. Piemēram, palielināts hormona progesterona līmenis organismā veicina šķidruma aizturi, krūšu piebriešanu, jutīgumu, kā arī svara pieaugumu. Sievietei biežāk gribas apēst kaut ko saldu: kādu tortīti, šokolādīti. Gribas paraudāt, sevi pažēlot, pasūdzēties,” stāsta ginekoloģe Oksana Babula. “Savukārt vīrišķā hormona testosterona pieaugums organismā veicina agresivitāti. Gribas strīdēties, nogalināt vīru, bērnus…”

Sākoties asiņošanai, progesterona, estrogēna, testosterona hormonu līmenis krītas, un pašsajūta normalizējas.

 

PMS pirmsākumi

Literatūras avotos jau sen aprakstīts, ka nedēļu pirms menstruācijas sievietes izjūt nepatīkamus simptomus, bet agrāk tam nebija nosaukuma.

Sākotnēji PMS uzskatīja par izdomātu slimību. Sievietes kašķīgumu un slikto noskaņojumu saistīja ar sāpēm un diskomfortu, ko izjūt menstruācijas laikā. Pirmo reizi terminu PMS publicēja Britu medicīnas žurnālā 1953. gadā. Ap to laiku tika papildināts premenstruālā perioda izpausmju klāsts, un ar to iepazīstināja plašāku publiku. Tomēr lielāku uzmanību šai diagnozei sāka pievērst tikai XX gadsimta beigās. Divās skandalozās slepkavību prāvās apsūdzētās aizstāvēja, vēršot uzmanību uz to, ka nodarījums ir PMS rezultāts. Vēlāk sekoja negatīva sabiedrības pretreakcija, argumentējot, ka sieviešu bioloģija ir ierobežojoša, neļauj veikt augsta līmeņa profesionālu darbu un veiksmīgi darboties varas pozīcijās.

Sieviešu tiesību aizstāves šajā laikā iestājās par to, lai tiktu uzklausītas pacienšu sūdzības un lai tās netiktu uztvertas kā izdomājums. No otras puses, daudzām sievietēm bija bail, ka, nosakot diagnozi PMS, viņas tiks uztvertas kā emocionālas, neapdomīgas, neuzticamas, savas bioloģijas un trakojošo hormonu upuri. Šādi prātojumi bija aktuāli 1994. gadā, kad Amerikas Psihiatru asociācija klasificēja premenstruālo disforisko sindromu, kas ir psihiatriska diagnoze.

 

Mazāk bērnu, vairāk stresa

“Ja sievietei ir premenstruālais sindroms, tas nozīmē, ka ir bijusi ovulācija un viņa var palikt stāvoklī. Ja ovulācijas nav, tas norāda uz neauglību. Ovulācija iet roku rokā ar šo sindromu,” izskaidro ginekoloģe. “No tā var secināt, ka premenstruālā sindroma nepatīkamo sajūtu pamatā ir grūtniecības neesamība.” Tātad jo biežāk iestājas grūtniecība, jo mazāk nākas izjust šo sindromu. Sievietes organisms reaģē – tas vēlas apaugļoties.

Agrāk PMS, protams, neārstēja. Sievietēm vispār nebija tik daudz vaļas domāt par savu veselību un pašsajūtu. Tomēr dzimstība bija augstāka, ģimenēs bija vairāk bērnu, prāto ārste.

Mūsdienās biežākus un izteiktākus PMS simptomus novēro sievietēm, kuras dzīvo pilsētas vidē, ir ieguvušas augstāko izglītību un strādā ļoti atbildīgu darbu, atklāj Oksana Babula. “Ja sieviete mācās un veido karjeru, tad ir mazāka iespēja, ka viņai atliek laika bērniem un ģimenei. Iespējams, viens no nepatīkamo simptomu cēloņiem ir stress. Ja sieviete ir priekšniece, viņas organisms pieprasa androgēnos hormonus, kas vairo agresiju. Paralēli var sākties dažādas ginekoloģiskas problēmas: izmaiņas ciklā un izteiktāks PMS. Pārslogotība vai vīrišķīga darba veikšana nereti ir olnīcu disfunkcijas un pat neauglības cēlonis. Ja galva ir pārslogota (smadzenēs esošā hipofīze regulē arī olnīcu darbību), ir pastāvīgs stress un liela atbildība, var sākt streikot dzimumorgāni.”

 

Aktuāla problēma

PMS ir dabisks process, kas būtu jāārstē tikai retos gadījumos, – kad nepatīkamie simptomi ir īpaši izteikti un traucējoši. Ginekoloģe gan apgalvo, ka patoloģisks PMS ir izplatīts: “Piektajai daļai sieviešu premenstruālais sindroms ir ļoti izteikts, traucē dzīvot – ir grūti strādāt, simptomi bojā attiecības ģimenē, tātad tas ir jāārstē.”

Pirmā un efektīvākā ārstēšanas metode ir hormonālā kontracepcija: tabletes aptur ovulāciju, līdz ar to nav arī hormonālo svār-stību un garastāvokļa maiņu.

Disforisku traucējumu jeb psiholoģisku simptomu gadījumā iesaka apmeklēt psihoterapeitu vai hipnoterapeitu. PMS nereti ārstē ar homeopātiju, masāžām. Sievietēm iesaka veikt regulāras fiziskās aktivitātes, par īpaši piemērotu uzskata jogu.

Šķidruma aizturi var ārstēt ar urīndzenošiem līdzekļiem, savukārt asinsspiediena pieaugumu ar spiedienu mazinošiem medikamentiem. Smagākos gadījumos jālieto antidepresanti.

Ja organisms pieprasa apaugļoties, tad atrisinājums varētu būt grūtniecība.

 

Mūsdienās esam vērīgākas

Mūsdienās sievietes vairāk pievērš uzmanību savai veselībai, pamana izmaiņas organismā un cenšas noskaidrot to cēloņus.

Nav precīzas statistikas par PMS izplatību, tomēr ginekoloģe Oksana Babula uzskata, ka PMS vērojams gandrīz katrai sievietei – kādai tas ir vairāk izteikts, citai mazāk. “PMS būtībā nozīmē to, ka sieviete zemapziņā vēlas bērniņu, bet dažādu iemeslu dēļ to nevar atļauties. Ovulācija ir pagājusi, tuvojas mēnešreizes, un organisms signalizē, ka grūtniecības nav.”

Vai nav tā, ka sievietes sev šo diagnozi pašas nosaka nepamatoti, jo apkārt par to tik daudz runā? “Nē, drīzāk ir tā, ka sieviete atnāk uz konsultāciju un sūdzas par galvassāpēm, bet beigās noskaidrojam, ka pamatcēlonis ir premenstruālais sindroms. Pie manis katru dienu atnāk pacientes, kas sūdzas par šiem simptomiem,” – tā Oksana Babula.

PMS diagnosticē, pierakstot savas sajūtas un sūdzības dienasgrāmatā vismaz divu ciklu laika posmā. Simptomiem jāsākas aptuveni nedēļu pirms menstruācijas, bet mēnešreižu laikā vai uzreiz pēc tām sūdzībām ir jāpazūd. Ja nepatīkamie simptomi turpinās arī tad, kad asiņošana beigusies, ir jāmeklē cits nepatīkamo sajūtu cēlonis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 7
Saldā našķa valdzinājums! Diētas ārste atklāj, kāpēc šokolāde sev nav jāaizliedz
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu 14
Kā atšķirt nepanesību, nepatiku vai pārliecību? 5
Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
Sinoptiķi nāk klajā ar nākamās nedēļas prognozēm – cik lielam aukstumam jāgatavojas? 14
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
“Ko tie okupanti dara klajā laukā? Kāpēc viņi nemaskējas? Kur ir tehnika?”
Intriga ir kliedēta – partijas nosauc ministru kandidātus
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 9
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
ASV lūdz izsludināt ārkārtas stāvokli RSV vīrusa dēļ. Arī Latvijā būtiski pieaug infekcijas izplatība
Sirds mazspēja attīstās arī gados jauniem cilvēkiem. Kad nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība? 46
Ilze Aizsilniece: Vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju ir ļoti nopietnas veselības problēmas 38
VIDEO. Ķīnā nopietni pieiet Covid-19 inficēto izķeršanai. Kā to dara lidostās? 2
Kādēļ pēc ilgāka darba ar datoru sāk grauzt un sūrst acis? 8
Sargā sevi no gripas un citiem vīrusiem – tie uzņem apgriezienus visā Eiropā 34
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Rostovskis: Naftas cenu griesti – jau iepriekš sagatavots, globāls plāns Krievijas piežmiegšanai
“Latvijai nav jāpiecieš kanāli, kas nepārprotami pauž solidaritāti ar agresora armiju.” Ijabs par apraides anulēšanu “Doždj”
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā
FOTO. Slavenības uzpošas Latvijas smalkākā vakarkleitu veikala svinībām un modes skatei
Apinis: “Apvienotajam sarakstam” par Karlsonu – kā labāko iespējamo veselības ministru
Stendzenieks: Daudzi valdības veidošanā gūst baudu, skatoties, kā nabaga Kariņš mokās
FOTO. Tallinas ielas kvartālā apmeklētājus pulcē pirmais adventes tirdziņš 6
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā
13:15
“Latvijai nav jāpiecieš kanāli, kas nepārprotami pauž solidaritāti ar agresora armiju.” Ijabs par apraides anulēšanu “Doždj”
13:15
Apinis: “Apvienotajam sarakstam” par Karlsonu – kā labāko iespējamo veselības ministru
12:55