Foto – Shutterstock

Polijas ārsts: “Infektologu tādā vārdā nepazīstu”. Turpinām runāt par Laimas slimību 2

Marta beigās Latvijas televīzijas raidījumā Aizliegtais paņēmiens izskanēja šokējoši pieņēmumi par Laimas slimības ārstēšanu Latvijā. Intervējot divus anonīmus slimniekus, kam ir šī infekcija, tika stāstīts, ka Latvijas infektologi nespēj laikus atklāt slimību, vietējie ārsti strādājot ar novecojušām metodēm un vairākums mūsu valsts pacientu jau sen dodoties uz kaimiņvalsti Poliju, kur kādā klīnikā veiksmīgi tiekot atveseļoti no Laimas boreliozes.

Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim 24
Lasīt citas ziņas

Jau nākamajā dienā vairākas infektologu asociācijas un biedrības Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei un Latvijas Žurnālistu asociācijai nosūtīja atklātu vēstuli, lūdzot izņemt no aprites raidījumu, kurā sniegtā informācija neatbilstot patiesībai.

Ārsti sazinājās ar Polijas epidemiologu un infektologu asociācijas vadītāju Robertu Flisiaku, un viņš noliedza sižetā minētās ārstēšanas metodes un atklāja, ka minētais brīnumārsts no Polijas viņam nav pazīstams. “Kā pašreizējais Polijas epidemiologu un infektologu asociācijas vadītājs varu apstiprināt, ka nepazīstu nevienu infektologu, vārdā Kriss Maidilo. Tā kā esmu iesaistīts Laimas slimības ārstēšanā kopš deviņdesmitajiem gadiem, varu apgalvot, ka viņš nav ne eksperts Laimas slimības, ne citu infekcijas slimību ārstēšanā,” savā atbildē Latvijas mediķiem sacīja polis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēstulē, ar kuras pilnu saturu iespējams iepazīties portālā Veselam.lv, cita starpā teikts: “Raidījuma gaitā par šo slimību izteicās imunologs, ģimenes ārsts, laboratorijas ārsts, Veselības ministrijas ierēdnis un Laimas boreliozes speciālists no Polijas. Uz raidījumu netika aicināts neviens no Latvijas infektologiem, tādējādi viņu viedoklis netika uzklausīts, kaut tieši šīs specialitātes ārsti raidījumā tika kritizēti. Tas ir klajā pretrunā ar objektīvas žurnālistikas principiem. Līdz ar to raidījumā paustie viedokļi sabiedrībai ir maldinoši un potenciāli bīstami.”

Žurnāls 36,6 ºC sazinājās ar infektoloģi Montu Madelāni, lai uzzinātu, kā patiesībā Latvijā un Eiropā diagnosticē un ārstē Laimas slimību.

Tikai 2% inficēto ērču nodod slimību cilvēkam

Ne visas ērces, pat ja tās ir inficētas, pēc piesūkšanās nodod slimību cilvēkam. Iespēja inficēties pēc ērces koduma ir ļoti neliela. Ar borēliju var inficēties, ja ērce bijusi piesūkusies 24–48 stundas.

“2016. gadā tika publicēts Skandināvijā veikts pētījums, kurā noskaidrots – pārbaudot 1546 no pacientiem noņemtas ērces, kā arī sekojot līdzi viņu veselības stāvoklim, atklājās, ka 26% ērču bija inficētas ar Laimas slimības ierosinātāju, bet saslima tikai 2% pacientu,” skaidro infektoloģe.

Laimas slimībai visā pasaulē, arī Eiropā ir izveidotas vadlīnijas, kā diagnosticē un ārstē slimību. Pastāv vairākas stadijas, pēc kurām nosaka slimību. Pirmā stadija – migrējošā eritēma – ir tipisks apsārtums, visbiežāk ērces koduma vietā.

Šajā brīdī diagnoze ir klīniska, kas nozīmē, ka antivielas nav jānosaka, jo specifiskās antivielas vēl nebūs izveidojušās. Jāatceras, ka antivielas nav pats slimības ierosinātājs, bet mūsu organisma izstrādāts olbaltums pret konkrētu slimības ierosinātāju. “Ja pēc ērces koduma parādās apsārtums, jāvēršas pie ārsta. Tas var būt arī ģimenes ārsts, kas nozīmēs atbilstīgu antibakteriālo terapiju,” rīcības plānu skaidro infektoloģe.

Eiropas klīnisko mikrobiologu un infektologu vadlīnijas nosaka – Laimas slimībai ir noteiktas klīniskās stadijas, un vienīgās rekomendētās analīzes ir seroloģiskie testi un divu soļu testēšanas sistēma.

Sāk ar vienkāršāko un tikai tad, ja tas ir pozitīvs, veic apstiprinošo Western Blot testu. Tā slimību diagnosticē Latvijā, Polijā un visā Eiropā.

Borēlijas ir ļoti imunogēnas baktērijas, un tās izraisa cilvēka organisma atbildes reakciju, kas izpaužas ar antivielu sintēzi, tāpēc pacientiem ar ilgstoši noritošu slimību vajadzētu būt pozitīvām antivielām.

Ja slimība netiek atklāta un/vai atbilstīgi ārstēta, tā var attīstīties tālāk, veidojas agrīni izsēta un vēlīna forma, kas biežāk skar ādu, nervu sistēmu, ļoti retos gadījumos sirdi un locītavas. Arī šajos gadījumos ir noteikti diagnostiskie kritēriji un klīniskās pazīmes, kuros brīžos ārsts sāk izskatīt iespējamu Laimas slimību. Tad diagnozes apstiprināšanai tiek izmantoti seroloģiskie jeb antivielas nosakošie testi. Tie pieejami arī Latvijā.

“Tiek veikta tā sauktā divu soļu testēšana, kas pieņemta visā pasaulē. Vispirms skrīninga tests, un, ja tas ir pozitīvs, tālāk tiek veikts Western Blot tests, kas ir specifiskāks, un tas apstiprina vai neapstiprina specifisku antivielu klātbūtni asinīs,” teic Monta Madelāne.

Diskusijas rodas, ja cilvēks ierodas pie ārsta ar nespecifiskiem simptomiem, kādi var būt daudzām dažādām slimībām (to skaitā neinfekcijas slimības, dažādas autoimūnas, nervu sistēmas kaites) un ar pozitīvām antivielām pret Laimas slimības ierosinātāju. “Svarīgi izprast, ka pozitīvas antivielas ne vienmēr nozīmē slimību. Tās tikai apstiprina, ka ir antivielas, kas var būt pozitīvas gan pēc pārslimotas slimības – pat izslimotas pirms desmit gadiem, gan esošas slimības, kā arī iespējams viltus pozitīvs tests,” skaidro ārste.

Konstatējot antivielas bez atbilstīgas klīniskās simptomātikas nedrīkstētu noteikt diagnozi Laimas slimība, ir jābūt klīniskajai ainai un pozitīviem apstiprinošiem testiem.

Antivielas pret Laimas slimības ierosinātāju var saglabāties ilgstoši pat pēc efektīvas slimības izārstēšanas, tāpēc atkārtota to noteikšana dinamikā nav nepieciešama.

Raidījuma sižetā kā viens no iemesliem, kāpēc latvieši brauc ārstēties uz Poliju, minēti papildu izmeklējumi. “Grūti komentēt, kādi papildu testi tiek veikti sižetā minētajā Polijas klīnikā, mēs domājam, ka tie varētu būt saistīti ar sensibilizētu limfocītu izmeklējumiem, kas ir ļoti nespecifisks tests. Šī analīze ir pozitīva pie daudzām, to skaitā arī neinfekcijas slimībām. Jau pirms vairākiem gadiem, veicot daudzu pētījumu metaanalīzi, tika pateikts, ka šis tests nav izmantojams Laimas slimības diagnostikā,” atklāj infektoloģe.

Profilaktiska antibiotiku lietošana bīstama

Sižetā minētā Polijas klīnika ir privāta ārstniecības iestāde, kas nodarbojas ar dažādām alternatīvajām ārstēšanas metodēm un ārstē it kā ilgstošas infekcijas un, citas hroniskas slimības, to skaitā piedāvā ārstēt vēzi. “Šīs klīnikas metodes nav un nevar būt klīnisko ārstu pamatdarbības ierocis.

Rodas sajūta, ka pacienti, iespējams, bieži vien tiek maldināti.

Konkrētais speciālists, kurš komentēja televīzijas raidījumā, nav zināms Polijas infektologu asociācijas aprindās, viņš nav ne Laimas slimības speciālists, ne infektologs,” uzsver Monta Madelāne.

“Šādas klīnikas ir arī, piemēram, Vācijā, eksistē arī kāda globāla organizācija, kas piedāvā Laimas slimību ārstēt pat ar kaula smadzeņu transplantāciju. Līdz absurdam!”

Pēc ērces piesūkšanās nekādā gadījumā nedrīkst lietot antibiotikas bez ārsta ziņas, kā to sižetā ieteica poļu brīnumdakteris. To nerekomendē ne Latvijā, ne Eiropā, jo potenciālais ieguvums neatsver kaitējumu, ko var nodarīt nepamatota antibiotiku lietošana gan pašam cilvēkam, gan populācijai kopumā (arī raidījumā aptaujātie Latvijas speciālisti šo metodi vērtēja kritiski). Antibakteriālajiem līdzekļiem var būt nopietnas blaknes, piemēram, nopietna alerģiska reakcija, toksiska ietekme uz dažādiem orgāniem, tie var izraisīt caureju. Turklāt, nepamatoti lietoti, tie veicina antibakteriālās rezistences attīstību, tas nozīmē, ka baktērijas kļūst nejutīgas pret antibiotikām.

“Ja pēc ērces piesūkšanās 2% cilvēku varētu attīstīties Laimas slimība, tad pārējie 98% antibiotikas lietos pilnīgi nevajadzīgi. Šāds mudinājums ir absurds un robežojas ar noziegumu pret sabiedrību. Ir pierādīts, ka tam nav efekta, un tieši to pašu mums atbildēja arī Polijas infektologu asociācijas vadītājs Roberts Flisiaks,” uzsver Monta Madelāne. Antibakteriālā terapija jālieto tikai tad, kad ir attīstījusies slimība.

Kā rīkoties, ja piesūkusies ērce

SAISTĪTIE RAKSTI

1. Ērce pareizi jānoņem, to nesaspiežot. Viens no veidiem, kā borēlijas var iekļūt asinsritē, – ja ērce noņemšanas brīdī tiek saspiesta. Ja ir bail pašam ērci noņemt, var doties uz kādu medicīnas iestādi.
2. Ieteicams ērci pārbaudīt, vai nav inficēta. Pat ja ērce ir inficēta, tas nenozīmē, ka cilvēks saslims.
3. Aptuveni mēnesi sevi jāvēro, vai neparādās tipiskais ādas apsārtums, ko sauc par migrējošo eritēmu. Nekādi citi paņēmieni un netradicionālas medicīnas metodes nav jāizmanto. Ne vitamīnu, ne citu uztura bagātinātāju lietošana neiespaido to, vai cilvēks saslims ar Laimas slimību.
4. Parādoties jebkādiem klīniskiem simptomiem, obligāti jāvēršas pie ģimenes ārsta.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Skatītājs izbrīnīts par invaliditātes grupas piešķiršanas kārtību: “Vai ir paredzams, ka amputētais loceklis ataugs?”
Veselam
VIDEO. Uzstādīts jauns rekords Āfrikā! 70 gadus veca sieviete laidusi pasaulē dvīņus, kas apliecina cilvēka gara spēku un izturību
Kokteilis
“Esi sveicināts, mazais rīdziniek!” Rīgas mērs Ķirsis piedzīvojis dienu, kad pats no sevis saņem sirsnīgu apsveikumu
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Veselam
Jučkoviča par VM izstrādāto ziņojumu: “Aptieku skaita samazināšanos visvairāk izjutīs iedzīvotāji reģionos”
Veselam
pareizi dzīvot nākotnei?
Veselam
Psiholoģe Evita Štāla par emocionālo veselību darbā: Kā attīstīt prasmi risināt problēmas?
TV24
Viņai puse krūts jau bija nopuvusi…Ārsts par to, kā cilvēki ignorē savas slimības
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Covid-19 uzņem apgriezienus, pieaug stacionēto slimnieku skaits; gripa visvairāk “ķer” mazos bērnus
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
TV24
Latvija ir neizdevusies valsts – kā veidojas šī propaganda?
VIDEO. Daugavpils mērs izceļas Ziemassvētku pasākumā un saņem administratīvo protokolu
VIDEO. Rīgas centrā ap miskastēm “spieto” žurku bars. Ko par to saka Rīgas dome un tuvējā veikala vadība?
Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā?
Veselam
“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību
Latvijā parādījies jaunais Covid-19 paveids “Pirola”, liecina notekūdeņu monitoringa dati
Veselam
A vitamīns jeb retinols – veselībai un skaistumam! 10 padomi pareizai retinola lietošanai
Veselam
Trauksmes dažādās sejas – kā tās izpaužas un kā sev palīdzēt?
Veselam
Laimīgo pāru noslēpumi: 6 stundas nedēļā, lai nostiprinātu attiecības
Daudzi laulātie kautrējas izpaust savas seksuālās vēlmes. Kā saglabāt kaisli laulībā?
Veselam
Inga Ažiņa par HIV/AIDS saslimšanu: Diemžēl, tā ir klusa slimība – cilvēks ilgstoši var pilnīgi neko nejust
Ģimenes ārsti no nākamā gada varētu strādāt četras valsts apmaksātas darba dienas, piekto nosakot par maksas
Dzejniece Jana Skrivļa-Čevere: “Viss mums apkārt ir simboli”
23:15
Izraēlas armija Gazas joslā atklājusi lielus ieroču krājumus netālu no slimnīcas un skolas
22:48
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
21:58