Putniņš par finansējumu onkoloģijai: “Nauda ir iedota, bet tā ir iedota par maz” 17

Kādai vajadzētu būt finansējuma piešķiršanas sistēmai onkoloģijai? Kas šajā jomā būtu pats vajadzīgākais, bet kas jau ir paveikts labi? Un galu galā – ko mēs sagaidām no valdības lēmumiem?

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Par šo tēmu aizdomājās TV24 raidījuma “Nacionālo interešu klubs” dalībnieki, kuru vidū bija arī ārsts – neiroķirurgs Renārs Putniņš.

Viņš norāda, ka konkrētu nodokļu novirzīšana veselības aprūpei ir laba tendence, taču uz situāciju ir jāskatās globālāk. Nepieciešams palielināt kopējo budžetu, ne tikai onkoloģijas jomas. Labs līdzšinējais valdības lēmums esot karsējamās tabakas nodokļu ieņēmumus novirzīt onkoloģijai.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs zinām, ka smēķēšana ietekmē ne tikai onkoloģiskās saslimšanas, bet arī sirds un asinsvadu slimības, kas starp citu mums ir 1.vietā. Tāpēc uz finansējumu ir nepieciešams skatīties globāli. Globāli palielināt visam no kāda konkrēta nodokļa ir laba tendence, bet ar to nepietiek. Jā, ir, iedota nauda, bet tā ir iedota par maz,” vērtē Putniņš.

Ārsts arī Latvijas veselības aprūpi tēlaini salīdzina ar tuksnesi, kurā nav bijuši nokrišņi, ilgi nav lijis un ir sauss.

“Kad iepilina, tur pazūd. Un, kad atnāk kā Covid-19 laikā ar spaini ūdens, izveidojas dubļi, jo veselības aprūpe nespēj to visu uzņemt. Tāpēc vajag liet konstanti, mierīgi, lai tā augsne ir auglīga,” saka Putniņš.

Viņš arī vērtē, ka nozarē, protams, ir vērojamas arī pozitīvas tendences, piemēram, aktivizētais zaļais koridors jau ir devis vēlamo efektu – slimības tiek konstatētas ātrāk, taču trūkst arī sakārtotu nākamo soļu.

Putniņš saka: “Te ir izveidojies pudeles kakls, jo nav nākamais solis, nav finansējuma ārstniecībai. Mēs esam aizrijušies, ja tā var teikt, ar šīm diagnozēm, bet nevaram tālāk palīdzēt pacientiem un viņus ārstēt.”

Kas būtu nepieciešams? Inovatīvi preparāti, speciāla aparatūra utt.

Paralēli visam minētajam, ir jāturpina arī aktīvs darbs ar iedzīvotājiem, jo šis patiesībā ir vislētākais un efektīvākais veids, kā risināt situāciju. Ja slimība tiek savlaicīgi diagnosticēta, to var daudz ātrāk izārstēt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.