Foto-Shutterstock

Remdenā ūdens slimība legioneloze. Kas jāzina, lai nesaslimtu? 0

Dzīvībai bīstama infekcija

Legioneloze jeb leģionāru slimība ir infekcijas slimība, ko izraisa baktērijas legionellas. Tās vairojas ēku ūdensapgādes sistēmās, gaisa kondicionēšanas iekārtās, boileros un citās mākslīgās ūdenskrātuvēs, ja tām radīti labvēlīgi apstākļi – siltums un bioloģiskais aplikums, kā arī apkaļķojušās vai rūsas skartas virsmas. Infekcijas avots ir gaiss, kurā cirkulē mikroskopiski, baktērijas saturoši ūdens pilieni. Saslimst, ieelpojot sīkas inficēta ūdens daļiņas

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Legionelozei raksturīgs straujš slimības sākums. Inkubācijas periods jeb laiks no inficēšanās līdz pirmo simptomu parādīšanās brīdim ilgst 2–10, bet visbiežāk 5–6 dienas. Slimniekam sākas spēcīgs drudzis, jo ķermeņa temperatūra paaugstinās līdz +39…+40,5 °C, ir galvassāpes, slikta pašsajūta, sauss klepus, sāpes krūtīs, elpošanas traucējumi, pneimonija. Slimība var radīt arī smagas komplikācijas, piemēram, sirds un nieru darbības traucējumus. Diemžēl 5–10% gadījumu tā beidzas ar nāvi.

Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta speciāliste Antra Bormane stāsta, ka cilvēki visbiežāk saslimst, ieelpojot baktērijas saturošas aerosolizētas ūdens daļiņas, kas veidojas no sīkiem pilieniņiem, kad tie atsitas pret cietām virsmām, piemēram, dušā, turku pirtī, saunā. Turklāt, jo ūdens pilieniņi sīkāki, jo augstāks inficēšanās risks.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Lai inficētos, baktērijām jānonāk saskarē ar plaušu alveolām. Ļoti reti tās iekļūst organismā caur ievainojumu ādā, – viņa piebilst. Par laimi, peldoties, dzerot inficētu ūdeni vai izmantojot to ēdiena gatavošanā, saslimt nevar.

Arī inficēšanās ar legionellu vēl nenozīmē, ka cilvēks noteikti saslims. Daudz augstāks risks ir gados veciem ļaudīm, tiem, kuriem ir novājināta imūnsistēma vai kuri jau cieš no kādas hroniskas slimības, piemēram, elpceļu saslimšanas, kā arī smēķētājiem. Turklāt vīrieši slimo biežāk nekā sievietes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.