Foto: Ojārs Lūsis

Sagādā labsajūtu ziemai! Vībotne un biškrēsliņš 0

Vasaras ieradums – ejot pastaigā pa pļavu vai mežmalu, vērīgi lūkoties, kas tajā plūcams, kas vācams. Tādēļ vienmēr der ņemt līdzi zaru šķēres vai nelielu nazi.

VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 146
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 166
15 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 168
1 diena
Lasīt citas ziņas
Ja augi tējām jau savākti, laiks lūkot pēc citiem labumiem.

Likt goda vietā vībotni. Jā, visparastāko, kas aug vai katrā žogmalē. Arī biškrēsliņš ir slavējamo augu sarakstā.

Attīra un dod spārnus

CITI ŠOBRĪD LASA

Etnoloģe, tradīciju pētniece Ieva Ančevska rosina iepazīt auga dziļāko būtību tā, kā to darīja senatnē – ar visām maņām. “Šobrīd itin visur zied vībotnes. Ir vērts aplūkot šos ziediņus, pavērot to krāsu nianses un smalko veidojumu. Saberzt ziedu saujā un dziļi ieelpot smaržu. Sajust, kādu iespaidu tā atstāj, kā saviļņo dvēseli un ļauj tai atvērties.”

Ne velti par vībotni saka – šis augs atver garīgo telpu.

Ieva Ančevska zina teikt, ka dažādu tautu tradīcijās vībotne bija viens no svarīgākajiem rituālajiem augiem.

“Visur pasaulē, kur vien rodams kāds no vībotnes paveidiem, tā tiek izmantota kvēpināšanai, lai tīrītu gaisu, kliedētu nejauku noskaņu un aizdzītu nelabvēlīgi noskaņotas būtnes. Vēl viena kvēpināšanas nozīme – radīt sakrālu telpu, kur ieaicināt dievus, senčus vai citus garīgos palīgus. Ar vībotni saistās milzīgs daudzums dažādu tautu ticējumu. Ir vietas, kur to dēvē par “slotas zāli”. Vācu etnobotāniķis Volfs Dīters Štorls savās grāmatās skaidro, ka slota visos laikos bijusi kulta instruments, kas ne tikai aizslauka netīrumus, bet arī aizdzen ļaunos garus,” uzsver etnoloģe.

Foto: Ojārs Lūsis

Viņa piebilst, ka šis augs nodrošina pāriešanu jeb pārtapšanu, tātad noder, piemēram, dzemdībās, iesvētīšanas rituālos, iniciācijās, slimnieku dziedināšanā vai arī saistībā ar miršanu un nāvi. “Vībotne atver vārtus uz garu, dievu un senču pasauli, piešķir dvēselei spārnus garīgajam ceļojumam. Dažādas tautas vībotni izmantoja arī svētkos un to rituālos, kas saistīti ar pāriešanu no viena gadalaika uz citu, tātad saulgriežos.”

Smaržīgā bunte

“Vībotne ir viens no svarīgajiem pirts augiem, ko visbiežāk saucu talkā, jo tā palīdz attīrīt lieko,” uzsver Zanda Priedniece, pirtniece no Ropažu pagasta.

Zanda ievāc vībotni trīs dažādos laikos. Katram veidam ir savs aromāts. Vispirms sagriež vībotnes, kad laksti ir zaļi, – šādas buntītes pirtī izmanto slaucīšanai un braucīšanai.

Kad ziediņi ir pumpuros, no tiem gatavo skrubīti dāmām.

Vispirms pumpuriņus izžāvē un nobrucina, tad liek skrubī. “Pumpurus var samalt, bet tad izmainās smarža, vairs nav tik tīkama. Jāņem gan vērā, ka šādam skrubim ir spēcīga iedarbība, jālieto uzmanīgi. Kad ienākas vībotnes sēklas, no tām arī gatavo skrubi, bet tāds vairāk der vīriešiem,” piebilst pirtniece.

Gleznotāja un pirtsmīle Gita Šmite vībotni izmanto skrubi nedaudz citādi – sālim pievieno sagrieztus vai sakapātus vībotnes lakstus. “Lakstiem ir nomierinoša iedarbība. Savukārt vībotņu pirtsslota mazina sāpes un aromatizē pirts gaisu. Slotiņas sienu uzreiz pēc ziedēšanas, bet kamēr laksti vēl gana svaigi,” precizē Gita.

Biškrēsliņa masāža

Zanda ar prieku liek lietā arī biškrēsliņus. Sagriež pagarākus, sasien slotiņā, tādā kā buntē, kātus nostiprina divās vietās – uzreiz zem ziediem un saišķa apakšā.

Pirtsreizē biškrēsliņu bunti izmanto divējādi – vispirms ar divām slotiņām bungā pa muskuļiem, kas visvairāk mēdz saspringt: kāju ikri, augšstilbi, gurnu daļa mugurpusē. Šāda bungāšana ir kā masāža.

Slotiņas ir smagas, to iedarbība dziļa.

Rituāla beigās, kad pirtniece peramā ķermeni noklāj ar medu, atkal liek lietā tās pašas biškrēsliņu buntes. Ņem rokās un satver tuvāk kupluma daļai, kur ziedkopas, ar tām masējot ķermeni.

Foto: SHUTTERSTOCK

“Biškrēsliņu birzumi darbojas līdzīgi skrubim. Pērtuvē uzreiz sāk spēcīgi smaržot. Var masēt arī bez medus, galvenais, lai ķermenis ir silts, labi slīd,” piebilst Zanda.

Var pat sālīt!

“Ir īstais laiks savākt vībotni – gan lapas un ziedus, gan visu augu. Vībotne ir maģisks augs, jo palīdz atbrīvoties no negatīvām enerģijām. Tā mazina emocionālu sasprindzinājumu un stresa nelāgās sekas. Ar vībotnes slotiņām pirtī enerģētiski attīra augumu, tās izmanto arī braucīšanai un glaudīšanai. Masēšana ar augu vīkšķiem sniedz īpaši patīkamu sajūtu. Tam var izmantot arī biškrēsliņu, pelašķi, raudeni, vībotni, der arī maura retējs,” skaidro Zvaniņu pirts pirtniece Solvita Jaunušāne.

Ir tik daudzi veidi, kā Solvita gatavo un liek lietā vībotnes. Vispirms tās samaļ svaigas un sasaldē – noder pirts berzītim. Tam pašam nolūkam viņa izmanto izkaltētus vībotnes ziedus. Lapas var izžāvēt un izdzert tējā vai izmantot kvēpināšanai, no svaigām vībotnēm sasiet kvēpekli. Var tās likt kopā ar citiem attīrošiem augiem, piemēram, pelašķi, biškrēsliņu, dievkociņu.

“Vēl man patīk šāds variants: samaļu svaigas vībotnes – visu augu, salieku trauciņā un sasaldēju. Kad ziemā ņemu laukā un atkausēju, lai izmantotu pirtī, aromāts ir gluži kā svaigam augam,” priecājas Solvita.

Pavisam nesen pirtniece izmēģinājusi jaunu metodi – sālīt vībotnes.

Ideja radusies, meklējot citu veidu, kā saglabāt vībotni. Sāla tikai lapas. Var ņemt lapiņas arī no ziedošas vībotnes, apakšā pie stumbra to ir daudz. “Daru šādi: emaljētā katliņā lieku kārtu rupjā sāls, kārtu vībotnes lapu, un tā vairākas reizes. Glabāju vēsā vietā – var pa­grabā. Ziemā ņemu vībotnes, atdalot no sāls (tas kļuvis ciets), tad sīki sagriežu un gatavoju berzīti. Kad augums attīrīts ar vībotnes berzīti, skalošanai izmantoju izmērcētu zeltslotiņas saišķi. Ļoti patīkama sajūta!” zina teikt Solvita.

Stiprām mugurām, īpaši vīriem, ļoti laba pirts berzīša pamatsastāvdaļa ir zirgskābenes ziedi, papildinot ar kādu citu vēlamo augu.

Īpaši sievietēm

Elīna Zvirbule, kura saimnieko Grenctāles Rasa SPA pirtiņā un viesu namā, vībotni dēvē par visīstāko sievietes augu. To apstiprina arī Ieva Ančevska, uzsverot, ka daudzām tautām vībotne ir pazīstama kā sieviešu kaišu dziedētāja – gan rosinot menstruāciju, attīrot ķermeni pēc dzemdībām un sakārtojot veselību smagu menstruāciju, pārejas vecuma problēmu un neauglības gadījumos.

Elīna Zvirbule iesaka izmantot vībotni, ja sieviete jūt diskomfortu menstruāciju laikā.

Vībotne arī ļauj padarīt menstruālo ciklu regulārāku. “Tad iesaku izmantot vībotnes eļļas izvilkumu. To pagatavo šādi: lapiņas un ziediņus apžāvē (var izmantot jau pilnībā izžuvušus) un liek burciņā, bet pārāk cieši nesaspiež. Visam pārlej eļļu. Ideālā gadījumā izmanto naktssveces eļļu, jo šie augi lieliski darbojas kopā, taču var pievienot jebkuru citu augu eļļu, piemēram, kokosriekstu vai mandeļu. Trauku novieto siltā vietā un atstāj mierā vismaz divas nedēļas. Tad eļļa ir gatava. Gatavojot šo eļļas izvilkumu, var pievienot arī kumelītes un kliņģerītes ziedus.”

Kā eļļu izmanto? To uzziež vēderam un veic maigu apļveida masāžu pulksteņrādītāja kustības virzienā. Masē no rīta un vakarā pāris dienu pirms menstruācijas, kā arī tās laikā.

Savukārt vēdera problēmas var palīdzēt mazināt biškrēsliņš. Sagriež augus un veido kompaktas buntes, tās izžāvē. Kad nepieciešams, tās izmērcē siltā ūdeni un liek uz vēdera kā kompresi. Kad bunte atdziest, to atkal ieliek siltā ūdenī. Vēl šāda siltuma komprese labi noder saspringtiem pleciem.

Kā pagatavot pintuku

Iesaka Siguldas pirtniece Dace Meija

Darinot pirtsslotas un vācot tējas, parasti paliek augu kāti un smalkumi. Izmest žēl, tāpēc gatavoju pintukus jeb augu sainīšus, ko vēlāk izmantoju miesas lutināšanai. Tā ir aromātiska un veselīga piedeva vannai.

Augu pārpalikumus sažāvēju. Marli sagriežu palielos kvadrātos, lieku vidū sausos augus un aizsienu ar lina auklu. Pintukus uzglabāju papīra maisā.

Ja vēlos pintuku izmantot, vispirms vannā saleju karstu ūdeni, tad tajā iemetu pintuku un ļauju pamirkt. Ūdens ātri vien iekrāsojas, un gaisu piepilda fantastisks aromāts. Vanna ar zālītēm gatava!

Svarīgi

SAISTĪTIE RAKSTI

Ja nav pirts vai nav iespējas doties uz pirti, vībotnes masāžas vīkšķi var ņemt līdzi vannā, lai norīvētu visu ķermeni.

Vībotni var izmantot arī kā garšaugu. Noder paši vībotnes galiņi – tos pievieno, gatavojot gaļas ēdienus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību 10
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 120
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 32
5 dienas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 146
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 166
15 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 168
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 133
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Jau no rīta, pamostoties, tu jutīsies “izredzēts”! Horoskopi 23.septembrim
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē
2 dienas
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
5 dienas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 99
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai 1
5 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku? 1
6 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
6 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 35
Nedēļa
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvijā pēta Covid-19 antivielas mediķiem, lai formulēto viedokli par revakcinācijas nepieciešamību 36
2 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šure: Straujā elektrības cenu kāpuma ietekmē nav sagaidāms straujš pārtikas cenu lēciens
2 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Nakts mērs” vai “nakts karalis” – alternatīva dienas mēram? Rīgas naktsdzīvei grib dot jaunu elpu 4
1 stunda
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Par nodokļu politiku tuvākajā nākotnē neviens nedomā.” Kāpēc FM negatavo nodokļu politiku tuvākajiem gadiem? 11
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 11
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs nedrīkstam ļaut sevi pazemot.” Kučinskis par kaimiņattiecībām ar Krieviju un pieminekļiem 34
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Žurnāliste Anita Daukšte vadīs jaunu raidījumu 12
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēcpusdienā sāks bagātīgi līt. Laika prognoze ceturtdienai
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Gobzems pārliecināts, ka varētu strādāt citā sfērā: “Mīksti varētu pelnīt naudu kā influenceris …” 46
22 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai ir iespējams samainīt sociālo dzīvokli uz citu?
21 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Haoss Melburnā: vakcinācijas pretinieki ārdās Austrālijas pilsētas ielās 34
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 59
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pāragri mūžībā devies kulta seriāla “Sekss un lielpilsēta” aktieris 2
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Padarīsim galu šim murgam!”: princis Harijs un Megana paziņo, ka aktīvi pievērsīsies darbam ar Covid-19 vakcīnām 11
22 stundas
EV
Edgars Vimba
Praktiski
Milzu baltmietenes – raganu apļu veidotājas parādījušās daudzos dārzos. Ko ar tām iesākt? 2
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mani ļoti var aizvainot, ja redzu, ka mani bērni pārdzīvo otra vecāka dēļ”: Madara Kiviča pirmo reizi publiski komentē skandālu ar šķirto vīru Andri Kiviču 6
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Stilisti, mūziķi un TV personības pulcējas “Stockmann” rudens – ziemas kolekcijas modes skatē 1
10:45
LE
LETA
Ziņas
Robežsargi trešdien novērsuši 20 cilvēku mēģinājumus nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu 3
10:37
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV skatītāji sašutuši: Magone Šutoviene ar draudzenēm apspriež intīmo dzīvi ar vīriešiem, bet blakus sēž viņas septiņgadīgais dēls 6
10:09