Foto: shutterstock

Garšu pasaule pirtī – kā pagatavot augu tējas, uzlējumus un našķus? 0

Augu izmantošana pirtī ir teju neizsmeļama – tos sien slotās, liek uz ķermeņa, bet tikpat labi var baudīt ar garšas kārpiņām. Tā kā pirts dienā aizrauties ar smagiem mielastiem nav ieteicams, kāds augu uzlējums, tēja vai zaļais kokteilis var būt tieši vietā!

LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 97
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 64
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Ja dienas pirmajā pusē dodas pļavā, lai savāktu augus pirts rituāliem, pēc aktīvā posma dabā silta tējas krūze ir pārslēgšanās un iepazīšanās posms, domājot par iešanu pirtī.

Ja pirtī satiekas jauni ļaudis, šajā brīdī iespējams savstarpēji tuvāk iepazīties, pirtnieks savukārt var izjautāt, uzzināt, vienoties un izplānot turpmāko pirtī iešanas plānu – un tas viss pie garda augu dzēriena krūzes. Ar kādu garšu katrs augs lutina, kurus labprāt latvietis bauda, bet kurš, iespējams, ir vēl neatklāts pārsteigums?

Izgaršot dabu

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirts attīra, atjauno un liek justies dzīvam, ne tikai karstumā atbrīvojoties no liekā, bet arī ļaujot vaļu visām maņām, tostarp garšas kārpiņām, ko iespējams lutināt arī pirtī. Ja pirts prieki ieplānoti visas dienas garumā, kopīga tējas baudīšana ir ļoti svarīgs brīdis starp pirtnieku un pirts apmeklētājiem, skaidro Pirts skolas pasniedzējs, augu un dzintara lietošanas eksperts Vilnis Brils.

Turpmākās stundas tiek pakārtotas sarunai pie tējas krūzes.

To laikā pirtnieks uzzina, cik bieži pirtī iets iepriekš, kuri augi patīk un kuri nerada pozitīvas emocijas. “Nedrīkst aizmirst arī svarīgāko – veselības stāvokli, un pie kopīga dzēriena krūkas pirtnieks uzzina, vai cilvēkam ir sirds asinsvadu slimības, asinsspiediena problēmas, alerģijas,” viņš stāsta un iesaka kopīgu augu tējas dzeršanu papildināt ar ziedūdens vai zāļu tējas un sāls vanniņu kājām. Tā palīdz dezinficēt pēdas, uzlabot enerģiju, un sārmainā sāls vide atbrīvo ķermeni no nevajadzīgā. Šādai kāju vanniņai var pievienot pelašķi, vīgriezi, priežu skujas – augus, kas dezinficē.

Pazīstamas un iemīļotas pirts tējas

Gan vasaras karstumā, gan ziemas saltumā pierasts augus izmantot tieši tējām, bet kāds katrai tējai spēks, kura būs piemērota pirtij pavasarī, kā tēju pagatavot? Patiesībā ne vienmēr jāmeklē eksotiski vai grūti sameklējami augi, dažs turpat dārzā atrodams, pietrūcis tikai zināšanu, ko augs dažādās formās spēj mums dot.

Vilnis Brils iesaka izmantot saldo kļavas ziedu tēju, kas stiprina veselību. Kļavas smarža cilvēkiem ir tīkama un pazīstama, tāpēc bieži vien iemīļota, bet, arī izmēģinot pirmo reizi, krietni lielāks pulks izvēlas to baudīt.

Ja cilvēkam ir elpceļu iekaisumi, kļava uzmundrina un palīdz veselībai, izteiktā smarža rada komforta sajūtu. Kļava tiek dēvēta par vīriešu augu, bet tēju labprāt bauda visi, jo tā ir garšīga. Kļavas ziedu tējai droši var pievienot liepziedu tēju – viss atkarīgs no garšām, kas katram patīk.

Liepziedu tēja pati par sevi arī ir garda un pirms pirts ļauj atslābināties un mirkli atpūsties. Vēl viens variants ir vībotnes tēja, kas gan ir rūgtenāka. To var droši jaukt kopā ar kļavu ziedu tēju, kas ir salda. Tāpat, ja tiek sajauktas dažādu augu tējas, kļava var iedot ne tikai saldumu, bet arī stipru aromātu.

Vēl kļavai piestāv jūlijā ziedošā ugunspuķe vai kliņģerīte. Ugunspuķei svarīgi atsevišķi žāvēt lapas un ziedus, jo ziedi ir biezāki, ūdeņaināki un ilgāk žāvējas. Puķe piešķir tējai ne tikai interesantu garšu, bet arī košu lillā krāsu.

Ugunspuķe pirms pirts labi der tāpēc, ka ir mazliet sviedrējoša, bet vairāk sviedrē liepziedu tēja.

Saldais dzēriens pienācīgi sagatavos organismu pirtij. Pazīstamās un iemīļotās kļavu, liepziedu, ugunspuķes tējas ir drošs eksperiments arī jauniem tēju pazinējiem, jo, pēc Pirts skolas pa-sniedzēja pieredzes, nav dzirdēts, ka šie augi izraisītu alerģisku reakciju. Drošības labad pirms kopīgas tējas tases, protams, nepieciešams par to pārliecināties.

Augu ūdeņi, kokteiļi un uzkodas

Gardās un daudzveidīgās tējas, šķiet, pirmās ļauj izgaršot augus pirtī. Par sev tīkamākajām stāsta Pirts skolas pasniedzēja, augu un praktiskās pēršanās speciāliste Dzintra Abarone: “Var baudīt tik daudz tēju, ka visas nosaukt nav iespējams. Man pašai mīļākās ir vīgriezes, kalmes, ko var sarakt pavasarī, arī pienenes, kaņepes.”

Viņa atgādina, ka pirts sākumā noteikti ieteicama sviedrējoša, piemēram, liepziedu, tēja, bet pēc pēršanās – vitamīnu tēja, piemēram, mežrozīšu, upeņu augļu vai pīlādžu tēja. Garšas kārpiņas palutināt iespējams arī ar dažādu zāļu pulverīšiem. Tos pagatavot ir pavisam viegli – savāc augus, izžāvē un pavisam sausus samaļ kafijas dzirnaviņās.

“Piemēram, pieneņu sakņu pulverīti var tāpat ar karotīti ielikt mutē, uzdzert ūdeni vai tēju, un vitamīnu deva iegūta,” piebilst pirtniece.

Slāpes labi veldzē saules ūdens – krūzē liek rabarberus, pieneņu galviņas un lapiņas un uzlej ūdeni.

Pāris stundu ļauj ievilkties un pēc tam nes uz pirti. Ūdens būs izvilcis augu vērtīgās vielas un garšas.

Arī šajā gadījumā katrs var eksperimentēt ar savām garšām un vēlmēm, gan pieturoties pie klasiskām vērtībām, gan izmēģinot kaut ko jaunu. Iespējams gatavot tinktūras uz alkohola bāzes, kas ir veselīgas, tomēr pirts dienā neiederēsies. Nevajag aizmirst arī sulas un zaļos kokteiļus, taču augus vajag nevis strauji blendēt, bet gan lēni spiest. Garšu dod gārsa, pieneņu lapiņas, kāda upeņu lapiņa un rabarbers, bet, protams, cik pirtī gājēju, tik recepšu.

Ja plāno pirtī pavadīt visu dienu un cītīgi gatavojas karsēšanās priekiem, iespējams izmēģināt arī augu uzkodas, kas rada viegluma sajūtu un ir piemērots našķis pirms pirtī iešanas. Pirtniece Dzintra Abarone iesaka likt lietā dažādus augu lapu salātus, zupas un uzkodas.

Gardums, piemēram, ir ar medu sajauktas maltas pīlādžogas.

Augu pulverītis labi garšo ar biezpienmaizi. Un, ja lieto sēkliņas, kāpēc gan tās nevar aizvietot ar augu pulverīti? Visā gan jāietur mērs. Pirts dienā, pošot pusdienu galdu, var ļaut vaļu fantāzijai, tomēr nedrīkst pirtī gājējus atstāt badā vai lutināt par daudz. Šķidrums jādzer vairāk nekā parasti, lai no organisma izvadītu dažādus sārņus, tāpēc sākumā priekšroka jādod sviedrējošām tējām, piemēram, liepziediem, bērzu lapiņām, vīgriezēm, vītolu mizām, avenēm.

Foto: Shutterstock

Ja kāda tēja pirmajā pagaršošanas reizē neiet pie sirds, jā-skatās, vai tā nav pārāk stipra, jo tas bieži vien ir iemesls, kā-pēc dabiskās tējas mēdz noraidīt. Paturot ziedus vai lapiņas ūdenī īsāku laiku, garša mainās. Pirts rituāla otrajā daļā, kad cilvēks ir izsvīdis un iz-vadījis no organisma ne tikai lieko, bet arī vērtīgo, nepieciešama jauna vitamīnu deva, un tad der iedzert mežrozīšu, pīlādžu, nātru, upeņu, meža zemeņu tēju.

Interesanti!

Gardas tējas var pagatavot ne tikai no augu lapām vai ziediem, bet arī no dzintara. Tas nav pieskaitāms pie augiem, tomēr ir ievērības cienīgs, lai pieminētu pirts tēju sakarā. Šādu tēju var pagatavot pavisam vienkārši: maziem dzintara gabaliņiem uzlej verdošu ūdeni un ļauj 15–20 minūtes ievilkties.

Dzintara tējai nav izteiktas garšas, tomēr ūdenī izšķīst dzintara eļļa un skābe, kas aktivizē un uzlabo imūnsistēmu.

Tējai var pievienot kļavu vai citus garšas ziņā izteiktākus augus. Dzintara uzlējumam ir mazliet savelkoša un sveķaina pēcgarša. Tēja veicina svīšanu, tāpēc to var dzert gan pirms pirts, gan tās laikā.

Zelta padoms!

SAISTĪTIE RAKSTI

Atceries, ka tējas un uzlējumus var gatavot no teju visiem zināmajiem augiem, katram tikai jāatrod garša un smarža, kas tīk. Dažādus augus iespējams arī likt kopā, un tad no viena gūst smaržu, bet no otra – izteiktāku garšu. Visas iespējas ir pirtī gājēja rokās. Esi gan uz-manīgs un eksperimentē tikai ar zināmiem un labi pazīstamiem augiem!

Pats izvēlies, cik ilgi atstāt augus vai ziedus ūdenī, lai iegūtu tīkamu garšu un tēja vai saules ūdens nebūtu pārāk stiprs. No stiprajiem augu uzlējumiem pirts dienā tomēr atturies, jo alkohols un pirts nav savienojami jēdzieni

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Vairums vakar atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti trīs lielās pilsētās
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 64
12 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvija papildus saņems vairāk nekā 210 000 “Pfizer” vakcīnu devas 1
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 97
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 64
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
17 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Nedēļas nogalē septiņu pilsētu vakcinācijas centros ar “AstraZeneca” varēs vakcinēties ikviens iedzīvotājs 37
13 stundas
LE
LETA
Veselam
Slimnīcās ievietoto Covid-19 pacientu skaits pieaudzis līdz 660 2
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai par atteikšanos vakcinēties pret Covid-19 drīkst atlaist no darba? Komentē zvērināts advokāts 62
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga saņem vakcīnas pret Covid-19 otro devu 39
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāti 643 jauni Covid-19 gadījumi un 11 sasirgušie miruši
17 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 97
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 64
12 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
7 stundas
LE
LETA
Kokteilis
BBC saņēmusi Lielbritānijas vēsturē lielāko sūdzību skaitu par princim Filipam veltītajām pārraidēm 4
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Nedēļas nogalē septiņu pilsētu vakcinācijas centros ar “AstraZeneca” varēs vakcinēties ikviens iedzīvotājs 37
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Liels šoks!” LFF prezidents Ļašenko par Bezzubova nežēlīgo slepkavību 11
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tarmo, uzdod jautājumu!” Parlamenta deputāts Igaunijā tiešsaistes sēdes laikā atrodas gultā, kūpina elektronisko pīpi un klausās skaļi mūziku 10
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik tūkstošus pagājušajā gadā dividendēs no “Infinity Coffe” saņēma Rīgas mērs Staķis? 14
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viena veida vakcīna uz mūžu? Vai cilvēks varēs revakcinēties ar citu Covid-19 vakcīnu, skaidro infektoloģe 28
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nav neiespējami, ka premjers varētu padzīt vēl vienu veselības ministru.” Politologs skaidro, ar ko riskē Pavļuts 60
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pusgads bez taustāmiem rezultātiem: vai Pāvela Rebenoka slepkavība tā arī paliks neatklāta? Atbild Ralfs Nemiro 15
18 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Uzbrukumā futbola aģentam izmantotā automašīna atrasta sadedzināta Mežaparkā 27
20 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kur, jūsuprāt, valstij ņemt papildu naudu, lai palielinātu algas mediķiem, skolotājiem, policistiem? 25
19 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Skapis nav atmiņu klade: 7 padomi, kā ieviest kārtību
15 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
“Nenoliegšu, reizēm vajadzīga drosme…” IDB priekšnieks par amatpersonu noziegumiem, politisko spiedienu, policijas vardarbības problēmu 12
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 32
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
23:09
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
22:13
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jaunais Augšdaugavas novads: kuriem būs jāsadzīvo, starp kuriem paredzama sāncensība
21:00