Foto: SHUTTERSTOCK

Garšu pasaule pirtī – kā pagatavot augu tējas, uzlējumus un našķus? 0

Augu izmantošana pirtī ir teju neizsmeļama – tos sien slotās, liek uz ķermeņa, bet tikpat labi var baudīt ar garšas kārpiņām. Tā kā pirts dienā aizrauties ar smagiem mielastiem nav ieteicams, kāds augu uzlējums, tēja vai zaļais kokteilis var būt tieši vietā!

Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina 226
TV24
Uzņēmējs atklāj, kāpēc jau labu laiku nepērk Ķīnā ražotas preces. Kādu ļaunumu var nodarīt parasts putekļu sūcējs? 36
Kokteilis
TESTS ar humoru. Izvēlies slotu un noskaidro, kāda ragana esi!
Lasīt citas ziņas

Ja dienas pirmajā pusē dodas pļavā, lai savāktu augus pirts rituāliem, pēc aktīvā posma dabā silta tējas krūze ir pārslēgšanās un iepazīšanās posms, domājot par iešanu pirtī.

Ja pirtī satiekas jauni ļaudis, šajā brīdī iespējams savstarpēji tuvāk iepazīties, pirtnieks savukārt var izjautāt, uzzināt, vienoties un izplānot turpmāko pirtī iešanas plānu – un tas viss pie garda augu dzēriena krūzes. Ar kādu garšu katrs augs lutina, kurus labprāt latvietis bauda, bet kurš, iespējams, ir vēl neatklāts pārsteigums?

CITI ŠOBRĪD LASA

Izgaršot dabu

Pirts attīra, atjauno un liek justies dzīvam, ne tikai karstumā atbrīvojoties no liekā, bet arī ļaujot vaļu visām maņām, tostarp garšas kārpiņām, ko iespējams lutināt arī pirtī. Ja pirts prieki ieplānoti visas dienas garumā, kopīga tējas baudīšana ir ļoti svarīgs brīdis starp pirtnieku un pirts apmeklētājiem, skaidro Pirts skolas pasniedzējs, augu un dzintara lietošanas eksperts Vilnis Brils.

Turpmākās stundas tiek pakārtotas sarunai pie tējas krūzes.

To laikā pirtnieks uzzina, cik bieži pirtī iets iepriekš, kuri augi patīk un kuri nerada pozitīvas emocijas. “Nedrīkst aizmirst arī svarīgāko – veselības stāvokli, un pie kopīga dzēriena krūkas pirtnieks uzzina, vai cilvēkam ir sirds asinsvadu slimības, asinsspiediena problēmas, alerģijas,” viņš stāsta un iesaka kopīgu augu tējas dzeršanu papildināt ar ziedūdens vai zāļu tējas un sāls vanniņu kājām. Tā palīdz dezinficēt pēdas, uzlabot enerģiju, un sārmainā sāls vide atbrīvo ķermeni no nevajadzīgā. Šādai kāju vanniņai var pievienot pelašķi, vīgriezi, priežu skujas – augus, kas dezinficē.

Pazīstamas un iemīļotas pirts tējas

Gan vasaras karstumā, gan ziemas saltumā pierasts augus izmantot tieši tējām, bet kāds katrai tējai spēks, kura būs piemērota pirtij pavasarī, kā tēju pagatavot? Patiesībā ne vienmēr jāmeklē eksotiski vai grūti sameklējami augi, dažs turpat dārzā atrodams, pietrūcis tikai zināšanu, ko augs dažādās formās spēj mums dot.

Foto: Shutterstock

Vilnis Brils iesaka izmantot saldo kļavas ziedu tēju, kas stiprina veselību. Kļavas smarža cilvēkiem ir tīkama un pazīstama, tāpēc bieži vien iemīļota, bet, arī izmēģinot pirmo reizi, krietni lielāks pulks izvēlas to baudīt.

Ja cilvēkam ir elpceļu iekaisumi, kļava uzmundrina un palīdz veselībai, izteiktā smarža rada komforta sajūtu. Kļava tiek dēvēta par vīriešu augu, bet tēju labprāt bauda visi, jo tā ir garšīga. Kļavas ziedu tējai droši var pievienot liepziedu tēju – viss atkarīgs no garšām, kas katram patīk.

Liepziedu tēja pati par sevi arī ir garda un pirms pirts ļauj atslābināties un mirkli atpūsties. Vēl viens variants ir vībotnes tēja, kas gan ir rūgtenāka. To var droši jaukt kopā ar kļavu ziedu tēju, kas ir salda. Tāpat, ja tiek sajauktas dažādu augu tējas, kļava var iedot ne tikai saldumu, bet arī stipru aromātu.

Vēl kļavai piestāv jūlijā ziedošā ugunspuķe vai kliņģerīte. Ugunspuķei svarīgi atsevišķi žāvēt lapas un ziedus, jo ziedi ir biezāki, ūdeņaināki un ilgāk žāvējas. Puķe piešķir tējai ne tikai interesantu garšu, bet arī košu lillā krāsu.

Ugunspuķe pirms pirts labi der tāpēc, ka ir mazliet sviedrējoša, bet vairāk sviedrē liepziedu tēja.

Saldais dzēriens pienācīgi sagatavos organismu pirtij. Pazīstamās un iemīļotās kļavu, liepziedu, ugunspuķes tējas ir drošs eksperiments arī jauniem tēju pazinējiem, jo, pēc Pirts skolas pa-sniedzēja pieredzes, nav dzirdēts, ka šie augi izraisītu alerģisku reakciju. Drošības labad pirms kopīgas tējas tases, protams, nepieciešams par to pārliecināties.

Augu ūdeņi, kokteiļi un uzkodas

Gardās un daudzveidīgās tējas, šķiet, pirmās ļauj izgaršot augus pirtī. Par sev tīkamākajām stāsta Pirts skolas pasniedzēja, augu un praktiskās pēršanās speciāliste Dzintra Abarone: “Var baudīt tik daudz tēju, ka visas nosaukt nav iespējams. Man pašai mīļākās ir vīgriezes, kalmes, ko var sarakt pavasarī, arī pienenes, kaņepes.”

Foto: SHUTTERSTOCK

Viņa atgādina, ka pirts sākumā noteikti ieteicama sviedrējoša, piemēram, liepziedu, tēja, bet pēc pēršanās – vitamīnu tēja, piemēram, mežrozīšu, upeņu augļu vai pīlādžu tēja. Garšas kārpiņas palutināt iespējams arī ar dažādu zāļu pulverīšiem. Tos pagatavot ir pavisam viegli – savāc augus, izžāvē un pavisam sausus samaļ kafijas dzirnaviņās.

“Piemēram, pieneņu sakņu pulverīti var tāpat ar karotīti ielikt mutē, uzdzert ūdeni vai tēju, un vitamīnu deva iegūta,” piebilst pirtniece.

Slāpes labi veldzē saules ūdens – krūzē liek rabarberus, pieneņu galviņas un lapiņas un uzlej ūdeni.

Pāris stundu ļauj ievilkties un pēc tam nes uz pirti. Ūdens būs izvilcis augu vērtīgās vielas un garšas.

Arī šajā gadījumā katrs var eksperimentēt ar savām garšām un vēlmēm, gan pieturoties pie klasiskām vērtībām, gan izmēģinot kaut ko jaunu. Iespējams gatavot tinktūras uz alkohola bāzes, kas ir veselīgas, tomēr pirts dienā neiederēsies. Nevajag aizmirst arī sulas un zaļos kokteiļus, taču augus vajag nevis strauji blendēt, bet gan lēni spiest. Garšu dod gārsa, pieneņu lapiņas, kāda upeņu lapiņa un rabarbers, bet, protams, cik pirtī gājēju, tik recepšu.

Ja plāno pirtī pavadīt visu dienu un cītīgi gatavojas karsēšanās priekiem, iespējams izmēģināt arī augu uzkodas, kas rada viegluma sajūtu un ir piemērots našķis pirms pirtī iešanas. Pirtniece Dzintra Abarone iesaka likt lietā dažādus augu lapu salātus, zupas un uzkodas.

Gardums, piemēram, ir ar medu sajauktas maltas pīlādžogas.

Augu pulverītis labi garšo ar biezpienmaizi. Un, ja lieto sēkliņas, kāpēc gan tās nevar aizvietot ar augu pulverīti? Visā gan jāietur mērs. Pirts dienā, pošot pusdienu galdu, var ļaut vaļu fantāzijai, tomēr nedrīkst pirtī gājējus atstāt badā vai lutināt par daudz. Šķidrums jādzer vairāk nekā parasti, lai no organisma izvadītu dažādus sārņus, tāpēc sākumā priekšroka jādod sviedrējošām tējām, piemēram, liepziediem, bērzu lapiņām, vīgriezēm, vītolu mizām, avenēm.

Foto: Shutterstock

Ja kāda tēja pirmajā pagaršošanas reizē neiet pie sirds, jā-skatās, vai tā nav pārāk stipra, jo tas bieži vien ir iemesls, kā-pēc dabiskās tējas mēdz noraidīt. Paturot ziedus vai lapiņas ūdenī īsāku laiku, garša mainās. Pirts rituāla otrajā daļā, kad cilvēks ir izsvīdis un iz-vadījis no organisma ne tikai lieko, bet arī vērtīgo, nepieciešama jauna vitamīnu deva, un tad der iedzert mežrozīšu, pīlādžu, nātru, upeņu, meža zemeņu tēju.

Interesanti!

Gardas tējas var pagatavot ne tikai no augu lapām vai ziediem, bet arī no dzintara. Tas nav pieskaitāms pie augiem, tomēr ir ievērības cienīgs, lai pieminētu pirts tēju sakarā. Šādu tēju var pagatavot pavisam vienkārši: maziem dzintara gabaliņiem uzlej verdošu ūdeni un ļauj 15–20 minūtes ievilkties.

Dzintara tējai nav izteiktas garšas, tomēr ūdenī izšķīst dzintara eļļa un skābe, kas aktivizē un uzlabo imūnsistēmu.

Tējai var pievienot kļavu vai citus garšas ziņā izteiktākus augus. Dzintara uzlējumam ir mazliet savelkoša un sveķaina pēcgarša. Tēja veicina svīšanu, tāpēc to var dzert gan pirms pirts, gan tās laikā.

Zelta padoms!

Atceries, ka tējas un uzlējumus var gatavot no teju visiem zināmajiem augiem, katram tikai jāatrod garša un smarža, kas tīk. Dažādus augus iespējams arī likt kopā, un tad no viena gūst smaržu, bet no otra – izteiktāku garšu. Visas iespējas ir pirtī gājēja rokās. Esi gan uz-manīgs un eksperimentē tikai ar zināmiem un labi pazīstamiem augiem!

Pats izvēlies, cik ilgi atstāt augus vai ziedus ūdenī, lai iegūtu tīkamu garšu un tēja vai saules ūdens nebūtu pārāk stiprs. No stiprajiem augu uzlējumiem pirts dienā tomēr atturies, jo alkohols un pirts nav savienojami jēdzieni

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Saslimstība ar gripu saglabājas iepriekšējo nedēļu līmenī; šosezon ar gripu miruši 26 cilvēki
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
Problēma nav tikai Rīgā! Tiesībsargs aptaujās iedzīvotājus par izklaides trokšņa ietekmi uz naktsmieru
Veselam
21 jautājums sarunai ar sevi
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
TV24
Uzņēmējs atklāj, kāpēc jau labu laiku nepērk Ķīnā ražotas preces. Kādu ļaunumu var nodarīt parasts putekļu sūcējs?
Kokteilis
TESTS ar humoru. Izvēlies slotu un noskaidro, kāda ragana esi!
VIDEO. Noskaties! Kad piestāj ceļmalā palīdzēt citam ar auto ķibeli, var tikt pie patiesa pārsteiguma
Krimināls
Noķerts “lielais loms” – aizturētas divas personas aizdomās par divu miljardu eiro atmazgāšanu. Daļa naudas tērēta Latvijā
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Lāzeris intīmu problēmu risināšanai
Notiks bezmaksas mērījumu dienas sievietes sirds veselības profilaksei
pareizi skalot kaklu, un kad tas var palīdzēt
Veselam
Ledus graušana, mēles pīrsingi, regulāras uzkodas un vēl 12 zobiem kaitējoši ieradumi
Centrālā laboratorija: 7 iedzīvotāju aktuālākie jautājumi, lai apmeklētu laboratoriju
“Vetimpex”, izvēršot darbību, maina nosaukumu uz “NovusVet Latvija”
Miega slimības un pieejamie izmeklējumi
Starptautiski sertificēta augstā apkalpošanas kvalitāte “Mēness aptiekā”
Mēness aptieka: Ziemā galvenie jautājumi farmaceitam – kā nesaslimt, pazemināt temperatūru un dziedēt traumas
Kādas kaites var atnest mājās bērnudārznieks, un kā rīkoties?
Mēness aptieka: Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā pusgadā izjutuši atmiņas traucējumus
Cilvēki vienmēr nāks uz aptieku pēc padoma, atbalsta un arī mierinājuma
10 padomi, lai ikdienas gaitām netraucē uzpūties vēders
Mēness aptieka: Sala laikā zāles, uztura bagātinātājus un kosmētiku nevajadzētu atstāt automašīnā vai nekurinātās telpās
Plāksteri – ne tikai uz brūces jeb ceļvedis pareizai plāksteru lietošanai
Veselam
Sagatavoties pārsteigumiem, izbaudīt sabiedrību un nepārēsties jeb 9 speciālistes ieteikumi pirms gadu mijas
Mēness aptieka: Piektā daļa Latvijas iedzīvotāju decembrī paši cep piparkūkas, vairums pērk gatavas
10 atgādinājumi par ziemas aptieciņai noderīgo
Mēness aptieka: Dāvināt veselībai noderīgo ir populāri
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Carnikavā
VCA vairāk nekā par trešdaļu pieaudzis pieprasījums pēc neirologa konsultācijām
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
TV24
Vai drīzumā būs vakcīnas pret vēzi? Ziņu, ka  darbs pretvēža vakcīnu jomā beidzot sāk nest augļus, komentē Kalviņš
Veselam
Kādi ir pārlieku ilgas sēdēšanas riski darba laikā?
Kokteilis
TESTS. “Mīl – nemīl?” Būs nepieciešama balta lapa un rakstāmpiederumi
Veselam
Apinis: Nepieciešamība samazināt svaru ir vismaz pusei Latvijas iedzīvotāju. Cik daudz soļu jāmēro katru dienu, lai zaudētu svaru?
TV24
Līga Kozlovska par izmaiņām paliatīvās aprūpes saņemšanas kārtībā
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
TV24
Kāpēc šajā politiskajā situācijā pieļauj, ka kursē autobuss uz Krieviju, uz Sanktpēterburgu, vaicā finansists
VIDEO. Daugavā pie Zeļķu tilta ūdens līmenis sasniedzis 9,53 m virs nulles punkta; situācija šobrīd ir stabila
TV24
Uzņēmējs atklāj, kāpēc jau labu laiku nepērk Ķīnā ražotas preces. Kādu ļaunumu var nodarīt parasts putekļu sūcējs?
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Grupa “Citi Zēni” laiduši klajā jaunu, bet ne mazāk lipīgu singlu: vai jau noklausījies?
Krimināls
Noķerts “lielais loms” – aizturētas divas personas aizdomās par divu miljardu eiro atmazgāšanu. Daļa naudas tērēta Latvijā
Dārzs
Ja iepaticies kaimiņienes pūpoliņš, vai to var pavairot? Iesaka dārzniece
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
“Forbes”: 10 “vieglās prasmes”, bez kurām vairs nevar, jeb ko no tevis mūsdienās sagaida darba devējs
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
Veselam
Kad nepieciešamas kompresijas zeķes – pusgarās, garās zeķes vai zeķbikses?
Veselam
Augi uz lāvas pirtī. Galvgalī liekam vīgriezes, jasmīnus, lavandas!
Populārās sausajās brokastīs atrod vielu, kas veicina neauglību. Droši ir tikai bioloģiskie produkti?
Veselam
Bīstamais insults: Laikam ir visbūtiskākā nozīme – simptomi jāzina ikvienam
Veselam
TOP 5 bīstami mīti par lieko svaru: tas rada liekos kilogramus, nevis palīdz no tiem atbrīvoties!
Veselam
“Diemžēl nepasargā pat prezervatīvs…” Kas ir dzemdes kakla priekšvēža slimība un kā to uzveikt?
TESTS: Tas, kā tu parasti sēdi, atklāj daudz par tavu personību
Zudušo seksuālo iekāri meklējot. Kāpēc tā zūd pat jauniem cilvēkiem
Veselam
Saslimstība ar gripu saglabājas iepriekšējo nedēļu līmenī; šosezon ar gripu miruši 26 cilvēki
07:21
Ceturtdien laikapstākļus nosaka augsta spiediena apgabals. Laika prognoze
06:57
VIDEO. Daugavā pie Zeļķu tilta ūdens līmenis sasniedzis 9,53 m virs nulles punkta; situācija šobrīd ir stabila
06:54