Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Sākušies Insulta dienu pasākumi 0

Eiropas Insulta dienas priekšvakarā “ParSirdi.lv” sadarbībā ar “Snapshots” veiktā aptauja atklāj, ka 66%** Latvijas iedzīvotāju ģimenes un draugu lokā ir cilvēki, kas cietuši no insulta. Arī statistika ir skarba, katru gadu Latvijā ar insultu saslimst vairāk nekā 10 000 cilvēku, un vidēji 7 cilvēki mirst no šīs smagās slimības Latvijā ik dienu, kas ir 2,5 reizes vairāk nekā vidēji Eiropas Savienībā. Lai informētu par insulta riskiem un profilaksi, jau šodien Rīgā, ES mājā, pl. 14.00 – 17.00, notiks “ParSirdi.lv” pasākums iedzīvotājiem ar bezmaksas asinsspiediena un citiem mērījumiem, kā arī izglītojošu lekciju. Otrdien un trešdien norisināsies informatīvi pasākumi Liepājā un Jelgavā.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Lai mazinātu ar insultu saslimušo cilvēku skaitu, pārliecinošs vairākums (82%) iedzīvotāju atzīmē, ka Latvijā nepieciešams uzlabot ārstu-speciālistu pieejamību veselības pārbaužu veikšanai. Liela daļa iedzīvotāju norāda, ka insulta izplatības ierobežošanā jāpievērš vairāk uzmanības veselīga uztura un fizisko aktivitāšu popularizēšanai (41%), jārīko informatīvās kampaņas (36%), kā arī jāveicina efektīvāku medikamentu pieejamība (32%). Vaicāti, vai baidās saslimt ar insultu, apstiprinoši atbildēja 37% respondentu, savukārt teju puse jeb 45% aptaujas dalībnieku norādīja, ka nav par to domājuši.

Inese Mauriņa, pacientu biedrības “ParSirdi.lv”: “Mūsu valstī saslimstība un mirstība no insulta ir dramatiska, tomēr daudzus no insulta gadījumiem ir iespējams novērst. Augsts asinsspiediens, neritmisks vai ātrs pulss, augsts holesterīna līmenis, mazskutīgs dzīvesveids var veicināt insulta attīstību, taču, pateicoties mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas attīstībai, lielākā daļa insulta riska faktoru ir diagnosticējami un ārstējami. Laicīgi pamanīti un ārstēti riski, kā arī veselīgs dzīvesveids var novērst gan komplikāciju attīstību, gan pāragru nāvi vai invaliditāti. Tādēļ svarīgi ir nevis baidīties no insulta kā no kaut kā neizbēgama, bet gan regulāri rūpēties par savu veselību.”

CITI ŠOBRĪD LASA

“Lai novērstu insulta risku pacientiem, kas cieš no hipertensijas vai mirdzaritmijas, bieži vien būtiska ir atbilstoša medikamentu lietošana. Tāpēc, līdzās veselīga dzīvesveida popularizēšanai, ir steidzami nepieciešams uzlabot ārstēšanās pieejamību valstī. Daļu no insultiem varētu novērst, ja pacientiem būtu pieejami atbilstoši valsts kompensētie medikamenti, kā arī nenāktos gaidīt tik garās rindās pie speciālistiem un uz valsts apmaksātiem izmeklējumiem,” uzsver I. Mauriņa.

Atzīmējot Eiropas Insulta dienu (ik gadu maija vidū), šogad tiek rīkoti izglītojoši pasākumi iedzīvotājiem Rīgā, Liepājā un Jelgavā. Tajos būs iespējams bez maksas veikt asinsspiediena, pulsa, mirdzaritmijas riska noteikšanas un citus mērījumus, kā arī saņemt speciālistu konsultācijas. Izglītojošu lekciju par insulta riskiem un profilaksi vadīs Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārste-rezidente kardioloģijā Baiba Luriņa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.