Foto: Shutterstock

Seši mātes agresijas iemesli un kā tos novērst 0

Ir daudzi mīti, kas saistīti ar perfektu māti, perfektu sievu. “Kā var dusmoties uz savu bērnu?! Laba māte nekad tā nedarītu!”- tādi vārdi skan vai katras mammas galvā. Tomēr visas māmiņas reizi pa reizei izjūt dusmas un aizkaitinājumu pret bērnu. Šādas emocijas saistībā ar vistuvāko cilvēku var būt biedējošas un likt justies vainīgai; domāt, ka ar “mani kaut kas nav kārtībā”. Bērnu un ģimenes psiholoģe Eleonora Borisova stāsta par tā saukto “mātes agresiju”, tās iemesliem un izdegšanas sindromu.

Reklāma
Reklāma

Pirmais iemesls – pārmaiņas dzīvē

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 382
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 30
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Bērna piedzimšana nav tikai prieks un laime, bet arī jaunas rūpes. Sievietes dzīve pēc dzemdībām kardināli izmainās. Mainās sociālais statuss, tradicionālais dzīvesveids (darbs, draugi, pārvietošanās brīvība) un attiecības ar vīru. Ņemot vērā situācijas attīstību, mātes bieži jūtas bezpalīdzīgas un neapmierinātas – un saredz bērnu kā iepriekšējo iespēju ierobežotāju.

Ko darīt? Vissvarīgākais – pieņemt faktu, ka dzīve tiešām ir mainījusies un vairs nebūs tāda, kā iepriekš. Atskaties, uzraksti, ko esi zaudēji, ko ieguvusi, kādas izmaiņas nes prieku.

Otrais iemesls – nogurums

CITI ŠOBRĪD LASA

Katra mamma kādā brīdī jūtas hroniski nogurusi no bezmiega naktīm, mājas darbu pienākumiem, ierobežotās komunikācijas. Vēl grūtāk mātēm, kurām nepalīdz vīrs, vecvecāki, aukles. Ir priekšstati par to, kas ir laba māte: pabaro, aprūpē, spēlējas un attīsta. Un vēl sievas un mājas saimnieces pienākumi: tīrīšana, ēdiena gatavošana u.c.

Protams, parādās nogurums un vienīgā vēlme ir atpūsties. Bet sieviete ne vienmēr ļauj sev to darīt, viņa cenšas visu paspēt, paveikt vēl to un šo un jūtas vainīga, ja brīdi vienkārši atpūšas. Rezultāts – aizkaitinājums, dusmas.

Ko darīt? Mēģini mājsaimniecības darbu sarakstā iekļaut obligāto atpūtu. Kaut piecas līdz desmit minūtes dienā tējai, grāmatai, sociālajiem tīkliem, pastaigai vienatnē. Bērni mācās no saviem vecākiem visu, arī to, kā vecāki atpūšas.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.