Foto: Pexels

Sieviešu draudzība: 11 nerakstītie noteikumi 0

Dažreiz nelūgts padoms vai kritika var pielikt punktu ilgstošai draudzībai. Kā visās attiecībās, tām ir savas nianses un bīstami momenti.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

Kādi ir nerakstīti sieviešu draudzības noteikumi, uzzinām no lapas psychologies.ru kopā ar klīniskajiem psihologiem Šobu Šrinivisanu un Lindu Veinbergeru.

Anna un Katrīna ir senas draudzenes. Parasti viņas reizi mēnesī kopā pusdieno, un parasti Anna atklāti dalās ar to, kas notiek viņas dzīvē, savukārt Katrīna ir atturīgāka, taču vienmēr gatava atbalstīt un sniegt noderīgus padomus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šoreiz pamanāms, ka Katrīna pārdzīvo stresu un burtiski ir pie nervu sabrukuma robežas. Anna sāk izjautāt draudzeni, kas par lietu. Izrādās, ka Katrīnas vīrs, kurš ilgi nevar noturēties nevienā darbā, tagad nolēmis pilnībā veltīt sevi… romāna rakstīšanai.

Tāpēc viņš nestrādā, nerūpējas par bērniem, nepiedalās mājas darbos, jo tas “traucē radīt”. Viss gultas uz sievas pleciem, kura spiesta strādāt divos darbos, audzināt bērnus un veikt mājas darbus.

Anna atklāti izsaka savu viedokli – ka draudzenes vīrs nav rakstnieks, bet gan parazīts, kurš vienkārši izmanto sievu un nespēj uzrakstīt neko labu. Viņa pat paziņo, ka draudzenei vajadzētu iesniegt šķiršanās pieteikumu.

Foto: Unsplash

Pusdienas pārtrauc vīra zvans – skolā kaut kas atgadījies ar vienu no bērniem. Katrīna aizsteidzas. Vēlāk tajā pašā dienā Anna zvana, lai uzzinātu, vai ar bērnu viss kārtībā, bet draudzene neatbild. Ne uz zvaniem, ne ziņām, ne vēstulēm. Tā paiet nedēļa pēc nedēļas.

Klīniskie psihologi min šo stāstu kā nerakstīto sieviešu draudzības noteikumu pārkāpumu piemēru.

Atsaucoties uz psihologu un sociologu pētījumiem, viņi apgalvo: draudzīgās attiecībās pastāv noteikumi, no kuriem daudzi ir saistīti ar lojalitāti, uzticēšanos un izturēšanos – piemēram, saistību ievērošanu. Šie “mijiedarbības noteikumi” nodrošina attiecību stabilitāti.

Pētnieki noskaidrojuši, ka sievietēm raksturīgas lielas cerības uz draugiem – vairāk nekā vīriešiem – un nepieciešama augsta līmeņa uzticēšanās un tuvība. To attiecību izjukšana, kas šķita tuvas, var būt gan sāpīga, gan otrai pusei nesaprotama.

Foto: Shutterstock

Atklātība, vēlme pavadīt laiku kopā un sniegt emocionālu atbalstu ir tuvu attiecību aspekti. Anna uzskatīja, ka viņa un Katrīna ir tuvas draudzenes, jo viņa bija pieradusi stāstīt par savām problēmām un saņemt padomu.

Ko Anna izdarīja nepareizi? Psihologi uzskata, ka viņa pārkāpa neizteikto viņu draudzības noteikumu: Katrīna bija tā, kas dod, nevis saņem padomus.

Anna ielauzās arī ļoti nozīmīgā, personīgā draudzenes dzīves jomā: viņa skaļi izteica domu, ka Katrīna apprecējās ar sarežģītu vīrieti, un tādējādi apdraudēja viņas pašapziņu.

Dažas draudzības var šķist noturīgas, bet patiesībā ir diezgan trauslas. Tā notiek tāpēc, ka draugus, pat ilggadējus, var vieglāk nomainīt nekā citus tuvākos – piemēram, radus vai otrās pusītes. Līdz ar to tuvība draudzībā ir mainīga.

Foto: pexels.com

Tās līmenis var būt atkarīgs no konteksta: piemēram, pastiprināties periodos, kad cilvēkiem ir kopīgas aktivitātes vai intereses, kad abas puses ir vienā dzīves posmā – piemēram, viņas ir vienas, šķīrušās vai audzina mazus bērnus. Tuvība draudzībā var augt un vājināties.

Psihologi iesaka vienmēr ņemt vērā nerakstītos draudzības noteikumus:
• Ja gatavojies sniegt draudzenei padomus par viņas problēmas risināšanu, jāapsver, vai viņai tas ir vajadzīgs, un kā viņa var uztvert tavus vārdus.

• Ne jau visas draudzīgās attiecības saistītas ar augstu atklātības pakāpi, personisku problēmu vai jūtu atklāšanu. Gadās, ka mēs labprāt pavadām laiku kopā, nerisinot pārāk atklātas sarunas, un tas ir normāli.

Reklāma
Reklāma

• Dažreiz uz atklātību balstīta emocionāla tuvība ir vienpusēja, un tas arī ir normāli.

• Draudzenei var būt ērtāk būt padomdevējam, nevis saņemt padomu. Nevajag mēģināt izveidot “līdzsvaru”.

• Nejauc nepieciešamību tikt uzklausītai ar lūgumu izteikt viedokli.

• Iepazīšanās ilgums vien neliecina par tuvību. Ilgstoša komunikācija var radīt maldīgu tuvības sajūtu.

• Nav jāuzņemas atbildība, apdraudot draudzenes identitātes izjūtu, pat ja mēs ticam, ka viņai būtu labāk atzīt savas vājās puses (ja vien, protams, tas nav paspējis kļūt par attiecību sastāvdaļu, kad abi draugi novērtē viens otru un ir gatavi pieņemt šādu viedokli). Draugs nav psihoterapeits.

• Nenorādi uz to un nevaino draudzeni, ka viņa nav neko mainījusi situācijā pēc tam, kad saņēma tavu padomu.
Ja vien draudzene ģimenē nav pakļauta vardarbībai vai emocionālai vardarbībai, nevajadzētu kritizēt viņas dzīvesbiedru vai partneri:

• īpaši, ja mums viņš personīgi nepatīk (mūsu jūtas šajā gadījumā būs acīmredzamas),

• pat ja uzskatām, ka mēs sniedzam pilnīgi pamatotu partnera uzvedības analīzi,

• ja tikai šāds informācijas apmaiņas formāts starp draudzenēm nav kļuvis par iedibinātu divpusēju draudzības aspektu.

Draudzība svarīga mūsu psiholoģiskajai labklājībai: tā apmierina vajadzību pēc pieķeršanās, piederības un identitātes. Tai ir daudz smalku aspektu: katra komforta līmenis, atklātības un delikātuma pakāpe. Nerakstītu noteikumu izpratne attiecībās var izglābt draudzību.