Sirds mazspejas iemesls bieži ir citas sirds slimibas.
Sirds mazspejas iemesls bieži ir citas sirds slimibas.
Foto: Dragana Gordic/SHUTTERSTOCK

Sirds pamazām zaudē jaudu. Kādi ir biežākie sirds mazspējas simptomi? 13

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 16
Lasīt citas ziņas

 

Līdz 40 gadu vecumam sirds mazspēja skar tikai nelielu iedzīvotāju daļu, lielākoties tos, kuriem ir kādas iedzimtas sirds pataloģijas, bet līdz ar gadiem tās izplatība ievērojami pieaug. Vecumā virs 60 gadiem tā jau ir 9%, bet pēc 80 gadu vecuma jau gandrīz 15% cilvēku. Statistika liecina, ka sirds mazspēja ir biežākais iemesls, kādēļ slimnīcā nonāk pensijas vecuma cilvēki, turklāt daļa ne vienu reizi vien.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Nogurums, tūska, aizdusa

Sirds mazspēja pati par sevi nav slimība, bet sindroms, kuram raksturīgs noteikts simptomu kopums, un tā attīstās sirds strukturālo un funkcionālo izmaiņu dēļ.

P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas kardioloģijas centra kardioloģe Ginta Kamzola kā biežākos sirds mazspējas iemeslus min dažādas sirds un asinsvadu slimības – koronārā sirds slimība, arteriālā hipertensija, kardiomiopātijas, sirds vārstuļu pataloģijas, miokardītus, noteiktu medikamentu, it īpaši ķīmijterapijas preparātu, lietošana, staru terapija, endokrīnas slimības, piemēram, cukura diabēts, pastiprināta vai pavājināta vairogdziedzera funkcija (hipertireoze vai hipotireoze), aptaukošanās.

“Vidēji 20–45% iedzīvotāju dzīves laikā pastāv risks saslimt ar sirds mazspēju. Arī jauniem cilvēkiem var attīstīties sirds mazspēja, piemēram, pēc vīrusu infekcijas izraisīta sirds muskuļa iekaisuma jeb miokardīta. Dažiem šī slimība pāriet, neatstājot nekādas sekas, bet citiem attīstās sirds muskuļa paplašināšanās un pavājinās tā funkcijas,” viņa teic, piebilstot, ka jebkura sirds slimība, ja tā netiek pienācīgi ārstēta, var atstāt ietekmi uz sirds funkciju.

Biežākie sirds mazspējas simptomi ir nespēks, nogurums, elpas trūkums, sirdsklauves, vāja fiziskās slodzes panesamība, potīšu un citu ķermeņa daļu pietūkums.

Retāk pacientiem parādās nakts klepus, svilpjoša elpa, apetītes trūkums, kognitīvo spēju samazināšanās. “Sirds mazspējas simptomi ir nespecifiski – tādi var būt gan plaušu, gan citu orgānu saslimšanas gadījumā. Pacienti reizēm stāsta, ka viņiem ir pūšanās sajūta, šķiet, ka ir palielinājies vēders, ātrāk parādās sāta sajūta pēc ēšanas vai, tieši otrādi, ir ēstgribas trūkums un samazinās ķermeņa svars.

Attīstoties sirds mazspējai, gados vecākiem pacientiem var būt kognitīvie traucējumi, galvas reiboņi, ģīboņi,” stāsta kardioloģe. Par sirds mazspēju dažkārt var liecināt arī elpas trūkums, kurš pieaug, noliecoties uz priekšu, piemēram, lai aizšņorētu kurpju saites.

Sirds mazspējai ir divas formas – ar samazinātu vai saglabātu kreisā kambara izsviedes frakciju. Ja pacientam ir sindromam raksturīgie simptomi un, veicot ehokardiogrāfiju, tiek atklātas sirds strukturālas izmaiņas, turklāt kreisā kambara izsviede ir mazāka par 40%, viņam ir pirmā mazspējas forma. Otrā slimības forma biežāk ir sievietēm un gados vecākiem pacientiem.

Lielākajai daļai šo pacientu slimības vēsturē ir arī paaugstināts, slikti kontrolēts asinsspiediens, priekškambaru mirgošana.

Vienā gadījumā mazspējas pamatā ir sirds “pumpja” funkcijas, sirds muskuļa saraušanās traucējumi, otrā – kreisā sirds kambara muskuļa sabiezēšana, elastības zudums un pildīšanās traucējumi. Katrai no šīm formām nepieciešama atšķirīga ārstēšana.

Pēc slimības smaguma sirds mazspēju iedala vairākās stadijās. Pirmajā pacientam ir augsts mazspējas attīstības risks (arteriālā hipertensija, koronāra sirds slimība, cukura diabēts), bet sirdī vēl nav strukturālu izmaiņu. Otrajā tās jau ir parādījušās, piemēram, palielināta kreisā kambara masa, taču vēl nav nekādu simptomu. Trešajā stadijā bez sirds strukturālajām izmaiņām jūtams nogurums, sirdsklauves, aizdusa un citi simptomi. Ceturtajā stadijā tie pacientu moka arī miera stāvoklī.

 

Agrīna diagnostika

Kardioloģe Ginta Kamzola uzsver, ka ļoti svarīgi sirds mazspēju “noķert” pēc iespējas agrīni, otrajā stadijā, kad parādījušās pirmās izmaiņas sirds struktūrā, lai novērstu tās progresēšanu. “Sirds mazspējas diagnostika ir visai vienkārša. Pirmkārt, nepieciešams laboratoriski noteikt nātrijurētisko peptīdu līmeni. Viens no šiem hormoniem izdalās sirds muskuļa šūnās kā atbildes reakcija uz kambaru sienas iestiepuma palielināšanos. Otrkārt, jāveic ehokardiogrāfija, kas parāda sirds strukturālās un funkcionālās izmaiņas,” stāsta kardioloģe.

“Ja ārstēšana uzsākta laikus, pastāv liela iespēja, ka dzīves laikā izdosies izvairīties no sirds mazspējas. Ja cilvēkam ir paaugstināts asinsspiediens, bet, veicot ehokardiogrāfiju, redzams, ka sirds muskulis ir vesels, lietojot medikamentus, kas normalizē asinsspiedienu, sirds mazspēja, visticamāk, neattīstīsies. Tas arī ir ārstēšanas mērķis – saglabāt normālu sirds muskuli, nieres, asinsvadus.

Ja sirds muskulis jau ir sabiezēts, no tās pilnīgi izvairīties neizdosies, taču sirds mazspēja var būt vieglā formā.

Tas nozīmē, ka ar nelielu slodzi pacients jutīsies labi, bet sūdzības parādīsies tikai lielas slodzes laikā,” teic ārste, piebilstot, ka arī tad, ja sindroms ir progresējis, ļoti svarīgi ir sekot līdzi ārsta norādījumiem, lietot medikamentus. “Zināms, ka katrs nākamais sirds mazspējas paasinājums pasliktina sirds stāvokli. Jo vairāk pacients spēj izvairīties no paasinājumiem, kuru dēļ viņš nonāk slimnīcā, jo stabilāka slimības gaita un augstāka dzīves kvalitāte.”

 

 

Sirds izmeklēšana

* Elektrokardiogramma sniedz informāciju par sirds ritmu, elektrisko impulsu vadīšanas traucējumiem, sirds muskuļa pārslodzi, pārciestiem miokarda infarktiem. Tā jāveic, ja sākušās sirdsklauves, jūtamas spiedošas, dedzinošas sāpes krūtīs.

* Ehokardiogrāfija ir sirds un asinsvadu izmeklēšana ar ultraskaņu. Tās laikā iespējams iegūt informāciju par sirds uzbūvi, sirds muskuļa un vārstuļu stāvokli.

* Transtorakālā ehokardiogrāfija ir viena no ehokardiogrāfijas metodēm, kuru izmanto visbiežāk. Izmeklējuma laikā pacienta krūškurvim piestiprina elektrodus, ko pieslēdz monitoram, bet ārsts izmanto ultraskaņas zondi, ko vada pa pacienta krūškurvi, kaklu un vēderu. Izmeklējuma laikā dzirdamās skaņas ļauj izvērtēt sirds vārstuļus un lielos asinsvadus.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Transezofagiālā ehokardiogrāfija ir sirds izmeklēšana ar ultraskaņas zondi caur barības vadu. To nozīmē gadījumos, kad jāprecizē transtorakālās ehokardiogrāfijas dati.

* Krūškurvja rentgenogrammas laikā tiek iegūts krūškurvja orgānu rentgena attēls. Tas ļauj spriest par iespējamu sirds paplašināšanos, venozo sastrēguma un šķidruma uzkrāšanos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Bieži moka aizcietējumi. Ko šādā gadījumā iesaka uztura speciālisti? 7
Plaušu veselības rādītāji. Kad klepus kļūst bīstams?
Neviens vakcinācijas apstrīdētājs tiesā nav uzvarējis 131
FOTO. Tas ir pirmais šāda veida pakalpojums Latvijā! Iļģuciemā izveidota īpaša sporta zāle bērniem 7
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 16
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
FOTO. Princis Harijs karalienes nāves dienā bijis tik saniknots, ka noraidījis sava tēva Čārlza ielūgumu uz vakariņām. Kas starp abiem notika? 27
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 1
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 17
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
Kāpēc Latvijā mūža ilgums viens no zemākajiem Eiropā? 203
Vai žultsakmeņi obligāti jāizoperē arī tad, ja cilvēks pats tos nejūt? 6
Pleca locītava kļuvusi sāpīga: ārsti iesaka neciest sāpes ilgāk par trim nedēļām 13
Olnīcu policistoze: kas tā ir par slimību un kā to ārstē? 8
Eksperti: smēķēšanas mazināšanas politikā izmaiņas ir nepieciešamas un tās ir neizbēgamas 28
biešu sula var palīdzēt izveseļoties no angīnas? 5
ASV draud Krievijai ar smagām sankcijām aneksijas gadījumā
Putins nav atļāvis Krievijas ģenerāļiem atkāpties no Hersonas, jo tas izskatītos pēc pazemojošas sakāves 56
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists
Naktī nezināmi vandaļi Krievijas karoga krāsās nokrāsojuši uzrakstu “Bolderāja” 24
Mūžībā aizgājusi kādreizējā NEPLP vadītāja Aija Dulevska Cālīte
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
un kāpēc bērnos audzināt saudzīgu attieksmi pret dabu un dzīvo radību?
18:19
Arnis Latišenko: Latvijas atkarības mazināšana no Krievijas ekonomiskajā, informatīvajā, reliģiskajā un kulturālajā jomā
17:21
Mūžībā aizgājusi kādreizējā NEPLP vadītāja Aija Dulevska Cālīte
16:45