Foto: Shutterstock/ Ilustratīvs attēls.

“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7

Autors: Kristīna Blumberga

Onkoloģijas pacientus arvien vairāk satrauc samilzušās problēmas šajā veselības aprūpes jomā – trūkst finansējuma vajadzīgo medikamentu un procedūru apmaksai no valsts budžeta, jo šogad lielākie līdzekļi tika novirzītu piemaksām medicīnas darbiniekiem pandēmijas situācijā. Tomēr jau ar 2022. gada janvāri jāsāk īstenot jauno onkoloģijas plānu: tajā nākamajam gadam vien paredzēti 101,4 miljoni eiro. Šo plānu gan mediķi, gan pacienti vērtē kā ļoti cerīgu soli.

LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 182
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 92
7 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
Nedēļa
Lasīt citas ziņas

“Ja arī Saeima neapstiprinās visu pieprasīto summu, tā jebkurā gadījumā būs vairākas reizes lielāka, nekā varējām piešķirt onkoloģijas jomai 2021. gadā,” uzsver Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis (AP). Viņš prognozē, ka Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plāns 2022. – 2024. gadam vispirms tiks prezentēts valsts sekretāriem tuvākajā laikā, bet apstiprināšanai Ministru kabinetā tas varētu nonākt novembra otrajā pusē.

Kā akcentē I. Dūrītis, lielākā daļa finansējuma paredzēta valsts kompensētajiem medikamentiem. “Šajā ziņā šobrīd vērojamas lielākās problēmas, jau veidojas medikamentu rinda uz iekļaušanu valsts kompensēto zāļu sarakstā,” viņš skaidro. Šim mērķim nākamgad būtu nepieciešami 64 miljoni eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Būtiski svarīgas ir arī savlaicīgas onkoloģisko slimību diagnostikas izmaksas, kuru segšanai VM gribētu atvēlēt 20,1 miljonu eiro. Ātrākai atkārtotu onkoloģisko slimību diagnostikai papildus jau esošajam “zaļajam koridoram” varētu tikt atvērts tā dēvētais “dzeltenais koridors”, kas paātrinātu palīdzības sniegšanu cilvēkiem ar onkoloģiskas saslimšanas recidīvu un tiem pacientiem, kuriem noteikta diagnoze, kas prasa steidzamu rīcību.

Vēl VM paredzējusi 5,8 miljonus eiro tarifu pārrēķināšanai, 2,5 miljonus eiro vēža pacientu rehabilitācijai un paliatīvajai aprūpei, kā arī papildu finansējums plānots vēža skrīningam.

“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots,” vērtē apvienības “Onkoalianse” pārstāve Olga Valciņa. Arī pēc viņas vārdiem, finansējums galvenokārt vajadzīgs valsts kompensētajām zālēm, diagnostikai un speciālistu pieejamībai. “Svarīgi panākt, lai neveidotos rindas. Tas ir komplekss jautājums, kas ietver arī informācijas apmaiņu starp speciālistiem un nepieciešamās aparatūras pieejamību,” stāsta O. Valciņa. “Gluži burtiskā nozīmē katrs piešķirtais cents ir izglābta dzīvība. Ja palīdzība tiek sniegta par vēlu, var rasties situācija, kad nav vairs ko glābt, jo cilvēks ir aizgājis bojā, kaut arī mūsdienu medicīna būtu varējusi palīdzēt.”

“Pacienti ar nākamo gadu noteikti sajutīs uzlabojumus, pat ja Saeima neapstiprinās visu prasīto summu,” apliecina I. Dūrītis, piebilstot, ka VM tiek domāts arī par papildu finansējuma avotiem. Piemēram, turpināsies akcīzes nodokļa pārskatīšana tabakas produktiem, bet vēl lielāks finansējuma avots varētu būt augstāks akcīzes nodoklis alkoholam, jo īpaši – stiprajam alkoholam, kas Latvijā šobrīd ir zemākais Baltijas valstīs.

Pneimonologs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Pneimonoloģijas asociētais profesors un Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis Alvils Krams piekrīt nepieciešamībai celt akcīzes nodokli tabakas produktiem, bet arī uzsver, ka liela nozīme sabiedrības veselībā ir jebkuru tabakas produktu lietošanas un pieejamības ierobežošanai, jo īpaši bērnu un jauniešu vidū.

“Tabakas industrijas mērķis ir jauniešu auditorija, tā burtiski ir cīņa par mūsu bērnu dvēselēm, par jaunās paaudzes veselību. Tāpēc absolūti nepieļaujami un pretlikumīgi ir jebkuri apgalvojumi, ka kāds nikotīnu saturošs produkts būtu mazāk kaitīgs – šādas diskusijas vispār nedrīkstētu būt. Jebkuru toksisku vielu ieelpošana ir kaitīga veselībai, lai arī kādā koncentrācijā katra no tām būtu konkrētos produktos,” uzsver A. Krams.

Pēc viņa vārdiem, onkoloģijas joma ir noteikta kā prioritāra Eiropas Savienībā turpmākajos gados, un arī Latvijai, lemjot par onkoloģijas finansējumu, tas jāņem vērā. “Šobrīd ārstēšanas un medikamentu nodrošinājuma ziņā atpaliekam no ES par aptuveni desmit gadiem,” atzīst A.Krams. “Saprotu mēģinājumu saistīt tabakas akcīzes celšanu un atbalstu onkoloģijas jomai, tomēr tas nav tik vienkārši, jo finansējums vajadzīgs daudzkārt lielāks, nekā valsts jebkad spēs tai novirzīt no tabakas vai alkohola akcīzes. Šai politikai jābūt daudz visaptverošākai, iespējams, pārskatot arī citām jomām piešķirto finansējumu.”

Finansējuma problēmas onkoloģijas jomā būs galvenais apspriežamais temats politiķu, mediķu un plašsaziņas līdzekļu pārstāvju diskusijā, kuru 20. septembrī “Wellton Riverside Spa Hotel” rīko onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība “Onkoalianse”, kas apvieno dažādu vēža veidu pacientu organizācijas uz pierādījumiem balstītas pacientu aizstāvības mērķtiecīgai īstenošanai.

Savukārt sabiedrisko iniciatīvu platformā “ManaBalss.lv” jau vairāk nekā 9,7 tūkstoši cilvēki parakstījuši aicinājumu piešķirt lielāku finansējumu onkoloģijas pacientiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Nepietiekama finansējuma dēļ onkoloģisko slimību pacienti Latvijā saņem zemākas kvalitātes ārstēšanu nekā lielākajā daļā Eiropas Savienības valstu. Tāpat mūsu pacientiem pieejams ievērojami mazāk mūsdienīgu un efektīvu medikamentu. Ārstu un pacientu palīgā saucieni līdz šim nav guvuši pienācīgu atsaucību, tāpēc uzlabojumi onkoloģisko slimību ārstēšanā Latvijā ir ļoti gausi. Lai saņemtu mūsdienīgus medikamentus, pacientiem joprojām bieži ir jālūdz ziedojumi. Tas nav nepieļaujami,” uzskata iniciatīvas iesniedzēji.

2022. gadā kopējais veselības aprūpei vajadzīgais papildu finansējums pārsniedz 702 miljonus eiro, un tā ir lielākā beidzamajos gados papildus pieprasītā summa veselības nozarei, plānojot kārtējā gada budžetu.

Vairāk informācijas par Onkoloģijas plānu 2022. – 2024. gadam atradīsiet šai saitē .

Iniciatīva platformā ManaBalss.lv atrodama šajā saitē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 23
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Inovatīvo medikamentu izmantošana Latvijā aug un pietuvojas Igaunijas līmenim 1
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs esam kraujas malā.” Pavļuts atklāj iespējamos risinājumus Covid-19 mazināšanai 293
20 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Gunita Berķe: “Eiropas valstīs vēzis ar metastāzēm ir hroniska slimība!” 10
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 92
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 182
7 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 152
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Latvenergo” finanšu direktors Guntars Baļčūns: “Latvijas patērētajiem šobrīd ir izdevīgāk veļu mazgāt brīvdienās un naktīs” 47
Intervija 1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Atnācis pozitīvs rezultāts, bet es šo testu neesmu veicis!”: vai ir iespējamas šādas kļūmes Covid-19 testēšanā 29
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
1 diena
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 9
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente 11
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 29
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 182
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 92
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” ieviešanai Latvijai būs jāaizņemas papildus finanšu līdzekļi, atklāj Kariņš 36
5 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Atstādināt var, atlaist – nereāli! Kamēr nav pabeigts kovida likums, darbinieki ir neaizsargāti 45
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 33
10 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 10
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
SPKC: Latvija ir pirmajā vietā pasaulē pēc saslimstības ar Covid-19 tempa 94
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 7
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 152
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Latvenergo” finanšu direktors Guntars Baļčūns: “Latvijas patērētajiem šobrīd ir izdevīgāk veļu mazgāt brīvdienās un naktīs” 47
Intervija 1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 103
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Speciālists skaidro, kāpēc šobrīd tik strauji pieaug gāzes un elektrības cenas. Cik ļoti tās vēl kāps? 40
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
1 diena
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Pašiem savs “citplanētietis”: trausls, bet plēsējs – ūdens iemītnieks aksolotls 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 40
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ir tiešām cilvēki, kas profesionāli pelna ar to naudu”: kā tiek “ražota” dezinformācija par Covid-19 160
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” ieviešanai Latvijai būs jāaizņemas papildus finanšu līdzekļi, atklāj Kariņš 36
23:26
LE
LETA
Ziņas
Valdība pagaidām nav spriedusi par iespēju “lokdaunu” atcelt pirms 15.novembra 2
23:16
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Pagaidām nav gaidāmi kādi būtiski ceļošanas ierobežojumi 12
23:13