Foto – Shutterstock

Šoks: Viltus pozitīvas HIV analīzes grūtniecēm!? Jā, tā var būt. Un ne tikai grūtniecēm! 0

Autore: Agija Kalve, speciāli Veselam.lv

Grūtniecības laikā sievietēm ir jāveic HIV analīzes. Grūti vien iedomāties, ko topošā māmiņa jūt, uzzinot, ka tests sniedz HIV pozitīvu atbildi. Tomēr speciālistu pieredzē ir gadījumi, kad šie testi ir kļūdaini!

Reklāma
Reklāma
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis”
TV24
“Neaiciniet atpakaļ, ja jūs nezināt, vai šeit būs darbs!” Jaunietis pabeidzis augstskolu Anglijā, bet Latvijā nevar atrast darbu
Vai esi pārliecināts, ka tavā noīrētajā miteklītī nav slēptās kameras? Lūk, kā pārbaudīt!
Lasīt citas ziņas

Latvijas Infektoloģijas centra 6. HIV/AIDS nodaļas vadītāja ārste Gunta Stūre uzsver, ka viltus pozitīvi testi grūtniecēm nav mīts, turklāt tā nav vienīgā pacientu grupa, kura varētu saskarties ar aplamiem rezultātiem. “Tā gadās, jā, primārie HIV testi uzrāda viltus pozitīvus rezultātus – tādi tie var būt grūtniecēm, arī slimniekiem ar autoimūnām saslimšanām, ar C hepatītu, ar sifilisu. Kad saņemts apstiprinošs tests, ir jāveic sarežģītāki testi, kas jau tālāk apstiprina, vai inficēšanās ir vai nav notikusi, kas apstiprina vai noliedz pozitīvo rezultātu,” skaidro ārste. Viņa gan cilvēcīgi saprot šos cilvēkus, jo stress, panika un bailes ir milzīgas. Un atbildība pret otru cilvēciņu, ja sieviete ir gaidībās. Arī atbildība par sevi, par savu veselību. “Visbiežāk tiešām šie viltus pozitīvie rezultāti ir grūtniecēm, bet tad iespējami ātri jāsūta sieviete pie speciālista, jāveic papildus izmeklēšana – jāveic augstākā līmeņa testi, apstiprinošie testi,” skaidro ārste.

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas infektologs un hepatologs Pauls Aldiņš arī pievienojas, ka “viltus pozitīvs primārais HIV tests nav retums, arī grūtniecēm. Primārās seroloģiskās analīzes vairāku infekcijas slimību gadījumā (Laima slimība, C vīrushepatīts, sifiliss un citas) var būt nepareizas, līdz ar to, ir speciāls diagnostisks algoritms. “HIV izmeklēšanas gadījumā veic primāro testu, ja tas izrādās pozitīvs, parasti tās pašas asinis laboratorija pārsūta precīzākā testa veikšanai. Šī apstiprinošā testa atbilde arī ir tā, pēc kuras izdara secinājumus,” stāsta Pauls Aldiņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

SPKC Slimību profilakses nodaļas sabiedrības veselības organizatore Inga Bulmistre arī praksē saskārusies ar viltus HIV pozitīvām analīzēm grūtniecēm un secina, ka “atbildi ietekmē testa sistēma – cik tā ir jutīga un specifiska. Agrāk bija testa sistēmas, kuras bija ļoti jutīgas, bet varbūt nebija tik specifiskas, un tad arī parādījās viltus pozitīvā reakcija. Cik man ir nācies strādāt ar eksprestestiem, tad testi, ko mēs esam iepirkuši, nav parādījuši viltus pozitīvu. Jo cilvēkiem, kuri ir gājuši uz apstiprinošo diagnostiku, visiem ir apstiprināts pozitīvais testa rezultāts. Apstiprinošo diagnostiku veic tikai RAKUS LIC. Ja iet uz citu laboratoriju, arī tā sūta asins paraugu uz LIC, laboratoriju, kur notiek rezultātu apstiprināšana.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.