Pēc bagātīga mielasta nereti jūtama spiedoša sajūta pakrūtē.
Pēc bagātīga mielasta nereti jūtama spiedoša sajūta pakrūtē.
Foto: M. Kumazawa/SHUTTERSTOCK

Kas par daudz, tas par skādi! Ko darīt, kad svētku mielasts pārslogo kuņģi 0

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

Tuvojas gada visgaidītākie svētki, kad paralēli ugunskura kuršanai, dziedāšanai, dejošanai un citām aktivitātēm neizpaliks arī ķimeņu siera, speķa pīrādziņu un citu tradicionālo labumu baudīšana. Diemžēl reizēm grūti ievērot mērenību, tādēļ pēcsvētku dienas var sabojāt gremošanas traucējumi, piemēram, pilnuma vai spiešanas sajūta, sāpes un diskomforts pakrūtē, vēdera pūšanās.

Kas par daudz, tas par skādi

Gremošanas slimību centra “Gastro” gastroenterologs Ivars Tolmanis par pārēšanos sauc pārāk liela ēdiena daudzuma ieēšanu vienā maltītē, kuras laikā vai īsu brīdi pēc tās parādās virkne nepatīkamu sajūtu. Tas, cik trekns ir ēdiens, vai tas ir cūkgaļas šašliks, rasols vai torte, visbiežāk nav tik svarīgi.

CITI ŠOBRĪD LASA
Nepatīkamo simptomu rašanos daudz vairāk veicina steidzīga ēšana un nepietiekami sakošļātu, pārāk lielu kumosu norīšana.

Kad ēdiens nonāk kuņģī, tas pusstundas vai stundas laikā tiek sagremots un nonāk tievajā zarnā. Rodas sāta un pilnuma sajūta, kas vēsta, ka pietiek ēst. Tās rašanos veicina nevis maltītes sastāvs un kvalitāte, vai, piemēram, kaloriju daudzums, bet gan kuņģa sieniņas iestiepums un kopējais uzņemtā ēdiena daudzums. Pārēšanās bieži izraisa īslaicīgu un pārejošu gremošanas traucējumu kompleksu, kas izpaužas ar diskomfortu, sāpēm vai spiedošu sajūtu vēderā, pilnuma sajūtu, atraugām, dedzināšanu pēc ēšanas.

Ārsts norāda, ka pārēšanās ir kaitīga, jo pārslogo gremošanas sistēmu un var radīt arī neatgriezeniskus orgānu funkcijas traucējumus. Tiem, kam svētkos gadījies pārēsties, viņš iesaka ievērot divas trīs atslodzes dienas, kuru laikā nebadoties, bet ik pēc trim četrām stundām nesteidzīgi ieturēt nelielas, vieglas maltītes.

Savukārt diētas ārsts Atis Tupiņš nākamajās dienās pēc kalorijām bagāta svētku mielasta baudīšanas iesaka ikdienas uzturu aizstāt ar svaigiem augļiem, dārzeņiem, svaigi spiestām sulām un vājpiena produktiem. Ja vēlas ievērot bezkaloriju atslodzes dienas, tad vajag izdzert vismaz divus litrus ūdens, minerālūdens vai augu tējas.

Ja pēc pārēšanās parādās pastāvīgas sāpes vēderā, kas ilgst vairāk par divām stundām, atkārtota vemšana, ja ilgāk par divām nedēļām saglabājas slikta pašsajūta vai dispepsijas simptomi, ja tie sāk parādīties arī pēc neliela ēdiena daudzuma, vajag vērsties pēc palīdzības pie ārsta.

Kā sev palīdzēt

Apēdot daudz vairāk nekā parasti, aizkuņģa dziedzera izstrādātie gremošanas fermenti – amilāze, lipāze un proteāze – var netikt galā ar tauku, olbaltumvielu un ogļhidrātu sašķelšanu. Šajos gadījumos var palīdzēt fermentu jeb enzīmu preparāti.

Reklāma
Reklāma

“Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone norāda, ka aizkuņģa dziedzera enzīmu trūkums var radīt veselības problēmas, piemēram, uztura šķelšanās traucējumus, par kuriem liecina meteorisms jeb pastiprināta gāzu veidošanās zarnās, vēdera uzpūšanās, burkšķēšana, sāpes, diskomforts. Aptiekā pieejamie enzīmu preparāti satur dažādu enzīmu kombinācijas, piemēram, lipāzi, amilāzi, proteāzi, papaīnu, bromelaīnu, tripsīnu.

Gremošanas uzlabošanai tos lieto maltītes laikā vai uzreiz pēc tās, uzdzerot glāzi ūdens.

Par ārstniecības augu klasiku gremošanas traucējumu gadījumā mēdz dēvēt piparmētru, fenheli un kumelīti.

“Ja pārēšanās gadījumā mēdz rasties smaguma sajūta vai iepriekš novērota vēdera pūšanās, ieteicams lietot kādus uztura bagātinātājus, kas paredzēti tieši šo simptomu mazināšanai. Lai mazinātu pārēšanās sekas, ieteicams uzņemt pastiprinātu daudzumu šķidruma – ūdeni vai tēju (kumelīšu, fenheļa, pelašķu, piparmētru vai koriandra augļu tēju). Sliktas dūšas gadījumā noderēs arī in­gvera tēja,” stāsta “Apotheka” farmaceite Madara Krišjāne, kā palīglīdzekli gremošanas darbības traucējumu mazināšana iesakot aktivēto ogli.

Fitoterapeits Artūrs Tereško par lieliem “kuņģa draugiem” sauc arī ingveru, mārrutku un vērmeli. Ingvers, kuru vislabāk lietot svaigā veidā, novērš sliktu dūšu un vemšanu, samazina zarnu uzpūšanos, veicina gremošanu un novērš smaguma sajūtu pēc pārmērīgas ēšanas, kad ir “apstājies” kuņģis. Žāvēta ingvera sakni var samalt un lietot pa naža galam pēc ēšanas trīs reizes dienā vai pagatavot novārījumu (vienu tējkaroti ingvera ieber 400 ml ūdens, vāra piecas minūtes slēgtā traukā un dzer pa glāzei trīs reizes dienā).

Mārrutki stimulē aizkuņģa dziedzera darbību, veicina ne tikai tauku, olbaltumu un cietes šķelšanu, bet arī cukura izmantošanu, bet vērmeles ir ļoti noderīgas gremošanas stimulēšanai. Piemēram, ņem tējkaroti drogu uz divām glāzēm vāroša ūdens. Aplej, ļauj ievilkties 20 minūtes, nokāš un lieto pa pusglāzei trīs reizes dienā pusstundu pirms ēšanas. Tautas medicīnā kā līdzekli gremošanas stimulēšanai lieto arī pienenes sakni.

SAISTĪTIE RAKSTI