Ekrānšāviņš no Youtube.com

TESTS: Čaplina maska. Noskaties video un uzzini, vai tava psihiskā veselība nav apdraudēta 0

Ja meklē testu, kas varētu ātri noteikt, vai nepastāv kādi draudi tavai psihiskajai veselībai vai pat šizofrēnijas risks, vērts pievērst uzmanību šai pārsteidzošajai optiskajai ilūzijai.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
TV24
Ojārs Rubenis: “Tikai debilu cilvēku apziņā var būt tāda sajūta, ka mēs varam braukt pa tādiem ceļiem un tādām Rīgas ielām…”
Lasīt citas ziņas

Testu “Čaplina maska” izstrādājis un aprakstījis britu psiholoģijas profesors Ričards Gregorijs darbā “Uztveres nozīme un ilūzijas”.

Pētot atšķirību starp šizofrēniķu un veselu cilvēku uztveri, neiropsihologs secināja, ka cilvēka uztvere ir tieši saistīta ar pagātnes pieredzē balstītiem domāšanas procesiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jo vairāk zināšanu cilvēkam ir par apskatāmo situāciju, jo retāk viņam rodas nepieciešamība apstrādāt jaunu informāciju. Ja cilvēks ir psihiski vesels, galveno lomu uztverē sāk pārņemt viņa iepriekšējā pieredze.

Veselam cilvēkam optiskas ilūzijas rodas tad, kad viņa zināšanas par uztveramā priekšmeta īpašībām neatbilst konkrētajai situācijai.

Kā zināms, šizofrēnijai raksturīgi kognitīvo procesu traucējumi, kuru dēļ pacienti nav uzņēmīgi pret dažādām optiskām ilūzijām.

Tāpēc optisko ilūziju vērošana palīdz noskaidrot, cik adekvāti cilvēks uztver apkārtējo pasauli. Pamatojoties uz normālas uztveres mehānismu izpratni, Ričards Gregorijs izstrādāja pietiekami efektīvu vizuālu testu šizofrēnijas diagnosticēšanai, kuram dots nosaukums “Čaplina maska”.

Kas jādara?

Uzmanīgi paskaties uz rotējošo masku. Kādu tu to redzi? Vai ievēroji kādas dīvainības? Paturi prātā, kādas sajūtas pārņēma, skatoties uz to!

Kā interpretēt?

Apsveicam, tu tikko izgāji šizofrēnijas testu! Šis tests ir interesants ar to, ka šajā gadījumā realitātes izkropļojums un pašapmāns ir veselas psihes pazīmes.

Ja Čaplina maska tev izskatījās dīvaina (izliekta uz abām pusēm), vari būt pilnīgi mierīgs – tu esi psihiski pilnīgi vesels cilvēks!

Sākotnēji mēs redzam Čārlija Čaplina seju uz maskas izvirzītās puses.

Tomēr, kad maska sāk griezties, mūsu redzes sistēma nevēlas pieņemt maskas ieliekto daļu kā “tukšu seju”, jo normāla cilvēka smadzenes nepareizi uztver gaismu un ēnu uz maskas ieliektās virsmas.

Reklāma
Reklāma

Lejupejošā informācijas plūsma (mūsu priekšstats par to, kādai jābūt sejas formai) disonē ar augšupejošo (sensoro signālu).

Psihiski vesels cilvēks vienmēr dod priekšroku lejupejošajām zināšanām, tāpēc uz āru izvirzītā seja mums izskatās ieliekta uz iekšu, un otrādi. Tāpēc arī iznāk, ka vesels cilvēks, izejot šo testu, redz dīvainu seju, kas izvirzīta uz āru no abām pusēm.

Šizofrēniķa smadzenes optiskajai ilūzijai neizdodas apmānīt – viņam maskas aizmugure vienmēr paliek ieliekta uz iekšu. Iemesls, kāpēc šizofrēniķi neuztver optiskas ilūzijas, šobrīd vēl līdz galam nav izpētīts. Ir hipotēze, ka tas saistīts ar īpašu vizuālās informācijas apstrādes un optisko tēlu atpazīšanas veidu.

Tāpēc, ja tu nekādi nespēj ieraudzīt rozā uz āru izvirzīto masku, kas rotē pretējā virzienā, varbūt vērts konsultēties ar speciālistu.

Jebkurā gadījumā nav jākrīt panikā: pierādīts, ka šī optiskā ilūzija tāpat nedarbojas uz cilvēkiem, kas atrodas alkohola vai narkotisku vielu ietekmē, kā arī spēcīga stresa varā.

Tests “Čaplina maska” ir kļuvis ļoti populārs, tomēr nevajadzētu aizmirst, ka tik smagas psihiskas saslimšanas diagnosticēšana neaprobežojas ar vienu masku. Lai noteiktu precīzu diagnozi cilvēkam, kurš raizējas, ka varētu būt slims ar šizofrēniju, nepieciešams pēc iespējas ātrāk konsultēties ar psihiatru.

Avots: odepressii.ru

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.