Foto – Shutterstock

Trīs “nē” apaviem. Tiem jākalpo, nevis jārada veselības problēmas 0

Pēdas pierod pie konkrētiem apaviem, tāpēc, mainoties sezonām un uzvelkot citus, vairs nejūtamies ērti. Kāpēc tā notiek, un kā izvēlēties piemērotus apavus ikdienai? AT Latvia tehniskais ortopēds Raivis Bukolovskis apstiprina, ka glaunās, šikās kurpes ne vienmēr būs ērtākas.

Reklāma
Reklāma

Ja apavi nav piemēroti

7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
RAKSTA REDAKTORS
“Mums nav kur iet! Noslēgšot gāzi un ūdeni!” Ogrē daudzīvokļu ēku atzīst par bīstamu un iedzīvotājiem nekavējoties liek pamest mājas 150
Ukrainas izlūkdienesta pārstāvis: Krievijas varētu ieņemt Baltijas valstis septiņu dienu laikā 207
Lasīt citas ziņas

Velkot nepiemērotus apavus, rodas ādas nobrāzumi, tulznas, varžacis. Var attīstīties locītavu deformācijas, muskuļu disbalanss, kas izraisa gaitas un stājas pārmaiņas un lielo locītavu pārslodzi. Pirmie cieš ceļi, gūžas, muguras lejasdaļa. Ja apavi neelpo, pieaug ādas infekciju risks.

“Studiju gados rādīja piemēru, kā cilvēks ar diabēta neiropātiju gumijniekos pagalmā tīrījis sniegu un, atnākot mājās, zābakus novilcis kopā ar ādu. Pēc tam nācies ārstēties slimnīcā. Skaidrs – ir ļoti būtiski izvēlēties laikapstākļiem atbilstīgus apavus,” atgādina ārsts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sāpes ir pirmā pazīme, kas liecina par pēdu problēmām. Tās maina kustību un rada muskuļu pārslodzi noteiktās ķermeņa zonās. Ja ir aizdomas par nepareizu gaitu, var vērsties pie podiatrijas speciālista vai fizioterapeita, kurš novērtē stāju un kustību.

Pārāk šauri purngali

“Cilvēki savu veselību mēdz upurēt modes vārdā. Izvēlas pārlieku šauru purngalu platumu. Kad pievēršu uzmanību neatbilstīgiem apaviem, pacients apgalvo, ka tie esot gana ērti. Tad iezīmēju pēdas līniju un virsū uzlieku iemīļoto apavu. Cilvēks ir pārsteigts, redzot, cik daudz vietas tie nozog pirkstgaliem,” piemēru min ārsts.

Pārāk šaurs purngals veicina pirmā pirksta kauliņa deformāciju, ādas sabiezējumus. Turklāt šauros un pārāk mazos apavos pirksti atrodas pa pusei saliektā stāvoklī, āda virspusē nepārtraukti rīvējas, rodas varžacis.

Ja otrais pirksts ir garāks par īkšķi un apavus izvēlas pēc īkšķa garuma, otrais pirksts ir pa pusei saliekts, atbalsts vairs nav uz pirksta spilventiņa, bet gan uz tā gala. Var tikt traumēts nags, attīstīties infekcija, sēnīšu slimība.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.