Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Vai “alus vēders” tiešām rodas tikai no alus? 9

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

“Manam vīram pēc piecdesmitās dzimšanas dienas sāka veidoties alusvēders. Viņš pats nav pārāk dūšīgs, tikai tas vēders… Vai tiešām alus – tas ir viņa mīļākais dzēriens – ir tik kalorijām bagāts? Agnese Mālpils novadā

Atbild diētas ārsts ­Andris Brēmanis: “Ir divi tauku nogulsnēšanās veidi – bumbierveida, kad tauki izgulsnējas uz gurniem un augšstilbiem, kā arī ābolveida, kad tauki vairāk uzkrājas uz vēdera, apzarnī un muguras lejasdaļā. Sievietēm raksturīga bumbiera, bet vīriešiem – ābolveida tauku nogulsnēšanās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Alus dzeršana ir viens no faktoriem, kas var veicināt vēdera aptaukošanos. Pirmkārt, alus ir šķidrums, kuru viegli iedzert lielā daudzumā. Otrkārt, tam ir rūgtena garša, bet rūgtvielas rosina apetīti, tādēļ parasti pie alus pasniedz sāļās uzkodas. Sāļš ēdiens veicina vēlmi padzerties, un veidojas apburtais loks. Alus satur arī noteiktu alkohola daudzumu, kuram arī ir enerģētiskā vērtība. Vienā gramā tīra alkohola ir 7 kilokalorijas. Salīdzinājumam, vienā gramā tauku – 9, bet cukura – 4 kilokalorijas. Lai gan alkohola kalorijas oksidācijas procesā rada siltumu, nevis tauku nogulsnes, toties tās rada dzeršanas starplaikos apēstais ēdiens un uzkodas.

Tauku uzkrājums uz vēdera jeb tā saucamais alusvēders nav nekas labs, jo veicina aknu aptaukošanos un taukainās hepatozes rašanos, kuras dēļ aknas vairs nespēj pilnvērtīgi veikt savu funciju, kā arī metabolo sindromu, paaugstinot 2. tipa cukura diabēta, hipertensijas un citu vielmaiņas un sirds asinsvadu slimību, piemēram, miokarda infarkta un insulta risku.

Vienkāršs paņēmiens, kā noteikt vēdera aptaukošanās pakāpi, ir tā apkārtmēra noteikšana nabas līmenī. Vīrieša vidukļa apkārtmērs, kas pārsniedz 94 (sievietēm – 80) centimetrus, jau ir pamats satraukumam, bet 102 centimetru (sievietēm – 88) liels apjoms jau liecina par nopietnām problēmām. Lai atbrīvotos no alusvēdera, vajag nopietni izvērtēt savu dzīvesveidu – ēdienkarti, iespējams, arī dzērienu izvēli, un vairāk kustēties. Ārkārtas gadījumos var veikt bariatisko jeb kuņģa samazināšanas operāciju.”