Vai var dzert krāna ūdeni Rīgā un reģionos, bet kas jāzina lauku aku īpašniekiem? Skaidro Veselības inspekcijas eksperts 0

“Rīgā var dzert ūdeni no krāna, un arī jebkurā Latvijas pilsētā var dzert ūdeni no krāna, jo ūdens kvalitāte ir laba,” tā intervijā TV24 raidījumā “Uz līnijas” apliecināja Veselības inspekcijas (VI) Vides veselības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis, vērtējot krāna ūdens kvalitāti dažādos Latvijas reģionos, tostarp galvaspilsētā Rīgā un tās centrā – Vecrīgā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Gan Pauls, gan Lapčenoks tolaik bija salauzuši viņu,” viens no Noras Bumbieres tuvākajiem draugiem atklājis iepriekš nezināmus faktus
Vīrietis bez atļaujas iegājis telpā, kur veikta magnētiskā rezonanse, un gājis bojā 1
Kokteilis
Traģēdija britu karaliskajā ģimenē: savās mājās mirusi atrasta princim Harijam un Viljamam tuva persona 6
Lasīt citas ziņas

“Tradicionāli tie Latvijas dabas apstākļi ir tādi, ka pazemes ūdeņos ir paaugstināts dzelzs saturs,” turpināja skaidrot VI eksperts Kadiķis. Viņš noraidīja repliku, ka krāna ūdenim ir jūtama smaka. Tajā visdrīzāk veidojoties nogulsnes, ja “netiek veikta atdzelzošana vai arī šīs atdzelzošanas iekārtas nestrādā labi”, līdz ar to šādas nogulsnes ūdenī var veidoties mazākās ūdensapgādes sistēmās – pagastos -, kur ir mazs iedzīvotāju skaits. “Tur ūdens kvalitāte varētu būt sliktāka,” atzina viņš.

Kadiķis TV24 raidījumā uzsvēra, ka VI savā darbā izdala divus jēdzienus – vai ūdens ir drošs, vai ūdens ir kvalitatīvs?  “Ūdens ir drošs dzeršanai, bet ne vienmēr tas ir kvalitatīvs, teiksim, šajās mazajās ūdensapgādes sistēmās, kur parādās dzelzs. Savukārt lielpilsētās vai jebkurā pilsētā liela loma ir, protams, arī mājas iekšējām sistēmām. Ja tās ir novecojušas, tad arī tur tas dzelzs var parādīties,” sacīja VI Vides veselības nodaļas vadītājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Runājot par krāna ūdeni Vecrīgā, Kadiķis atzina, ka VI neesot bijušas sūdzības par dzeramā ūdens kvalitāti vecpilsētā, līdz ar to varot secināt, ka tur “ūdens kvalitāte ir pienācīgi laba”.

Savukārt sīkāk komentējot ūdens kvalitāti akās, kuras atrodas iedzīvotāju lauku mājās reģionos, eksperts norādīja, ka VI veicot pazemes ūdens monitorigu. “Tur tās analīzes rāda, ka pesticīdu piesārņojums faktiski nav, un līdz ar to tas neparādīsies tajā akā. Nu tur atkal būs galvenais šis mirkrobioloģiskais piesārņojums. Tā kā, ja cilvēkam ir lauku māja un aka, tad to vajadzētu regulāri tīrīt – reizi piecos, desmit gados,” ieteica Kadiķis TV24 raidījumā “Uz līnijas”, runājot par dzeramā ūdens kvalitāti Rīgā un reģionos, kā arī raidījumā detalizēti skaidrojot, kā ūdens kvalitāti pārbaudīt lauku aku īpašniekiem.

Plašāk skatieties pievienotajā video!

Pilnu TV24 raidījumu “Uz līnijas” skatieties video šeit:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.