Foto: PA/Scanpix/LETA

Eiropas Zāļu aģentūra skaidro, vai vakcīna pret Covid-19 var izraisīt saslimšanu 12

Papildināts plkst.12.31.

Krievija kļūst par izejvielu piedēkli Ķīnai – par līdztiesīgu sadarbību vispār nav runas
FOTO. Princis Harijs un Megana Mārkla izvirzījuši absurdas prasības: tikai tādā gadījumā viņi ieradīšoties Čārlza III kronēšanas ceremonijā
Vai tiešām krievi būs tik traki, ka atbrīvos “vāgneriešus” un palaidīs slepkavas Maskavas ielās?
Lasīt citas ziņas

Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) un Eiropas Komisijas apstiprinātā farmācijas uzņēmumu “Pfizer” un “BioNTech” izstrādātā vakcīna pret Covid-19, kurai dots nosaukums “Comirnaty”, nesatur pašu vīrusu un nevar izraisīt saslimšanu ar Covid-19, liecina EZA publicētā informācija.

Farmācijas uzņēmumu “Pfizer” un “BioNTech” ražotā vakcīna ir paredzēta cilvēkiem vecumā no 16 gadiem un jāsaņem divās injekcijās – tās tiek veiktas rokā ar vismaz 21 dienas intervālu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā skaidro EZA, šī vakcīna darbojas, sagatavojot organismu aizsardzībai pret Covid-19. Vakcīna satur molekulu ar nosaukumu “RNA ziņnesis”, kam ir uzdots veidot “S-proteīnu”. Šāds proteīns atrodas uz vīrusa virsmas, un tas ir vīrusam nepieciešams, lai iekļūtu organisma šūnās, skaidro speciālisti.

Kad cilvēkam tiks injicēta vakcīna, dažas organisma šūnas nolasīs molekulas “RNA ziņnesis” norādes un pagaidu režīmā saražos “S-proteīnu”. Cilvēka imūnsistēma tad atpazīs šo proteīnu kā svešu, sāks ražot antivielas un aktivizēs leikocītus jeb baltās asins šūnas, lai tam uzbruktu.

Ja vēlāk cilvēks nonāks saskarē ar šo vīrusu, imūnsistēma to atpazīs un būs gatava organismu pret to aizsargāt.

Augsti efektivitātes radītāji saglabājās neatkarīgi no pacientu dzimuma, rases un etniskās grupas, secināts vakcīnas klīniskajā pētījumā.

EZA arī skaidro, ka pagaidām nav zināma šīs vakcīnas ietekme uz vīrusa izplatību sabiedrībā, proti, vēl nav skaidrs, cik daudz vakcinēto cilvēku joprojām varētu pārnēsāt un izplatīt vīrusu.

Tāpat vēl nav zināms, cik ilgi “Comirnaty” nodrošinātā aizsardzība pret vīrusu saglabājas. Aģentūra skaidro, ka klīniskajā pētījumā vakcinētos cilvēkus turpinās novērot divus gadus, lai par to iegūtu vairāk informācijas.

EZA arī paskaidro, ka šī vakcīna patlaban netiek rekomendēta cilvēkiem jaunākiem par 16 gadiem. Aģentūra ar vakcīnas ražotājiem ir vienojusies par plānu, lai nākotnē izpētītu vakcināciju šai grupai.

Tāpat pagaidām ir pieejami ierobežoti dati par vakcīnas lietošanu grūtniecības laikā, lai gan pētījumi ar dzīvniekiem neliecina par vakcīnas kaitīgu ietekmi uz grūtniecību. Nav pētīta ietekme bērna zīdīšanas laikā, lai gan bērna barošanai ar krūti risks nav gaidāms, norāda EZA.

Tāpat aģentūra informē, ka klīniskā pētījuma laikā netika konstatēti papildu blakus efekti 545 cilvēkiem, kuri saņēma šo vakcīnu, būdami iepriekš pārslimojuši Covid-19. Tai pašā laikā netika iegūti pietiekami dati, lai secinātu, cik labi vakcīna iedarbojas cilvēkiem, kuri ir pārslimojuši Covid-19.

Visbiežākās klīniskajos pētījumos novērotās “Comirnaty” blaknes parasti bija vieglas vai vidējas, un dažas dienas pēc vakcinācijas pacientu pašsajūta uzlabojās. Šīs blaknes ietvēra sāpes un pietūkumu injekcijas vietā, nogurumu, galvassāpes, muskuļu un locītavu sāpes, kā arī drebuļus un drudzi. Tas skāra vairāk nekā 10% cilvēku.

Savukārt apsārtums injekcijas vietā un nelabums novērots mazāk nekā 10% cilvēku. Nieze injekcijas vietā, sāpes ekstremitātēs, palielināti limfmezgli, miega traucējumi un slikta pašsajūta bija neraksturīgas blaknes, kas skāra nepilnu procentu cilvēku.

Reti jeb mazāk nekā vienam no 1000 cilvēkiem pēc vakcinēšanas tika novērots muskuļu vājums vienā sejas pusē.

Šīs iespējamās blakusparādības arī uzskaitītas zāļu lietošanas instrukcijā. Tāpat tajā uzsvērts, ka zāles tiek papildu uzraudzītas, kas ļaus ātri identificēt jaunu informāciju par vakcīnas drošību. Uzsvērts, ka ikviens var palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotām blakusparādībām.

Pievēršoties cilvēkiem ar dažādām alerģijām, EZA norāda, ka tos cilvēkus, kuriem ir zināma alerģija pret kādu no vakcīnas sastāvdaļām, kas ir uzskaitītas tās lietošanas instrukcijā, vakcinēt nedrīkst.

Aģentūra norāda, ka klīniskā pētījuma laikā ir novērotas alerģiskas reakcijas, no tām ļoti neliels skaits smagu alerģisku reakciju. Tāpēc, kā visas vakcīnas, “Comirnaty” jāizmanto rūpīgā medicīniskā uzraudzībā, kad pieejama atbilstoša medicīniskā aprūpe. Cilvēkiem, kam ir smaga alerģiska reakcija pēc pirmās “Comirnaty” dozas saņemšanas, otrā doza nav jādod.

Ražotājs arī norādījis, ka, kā ar jebkuru vakcīnu, arī šī var nepasargāt visus tās saņēmējus. Tāpat norādīts, ka persona var nebūt pilnībā pasargāta līdz pat septiņām dienām pēc otrās vakcīnas devas saņemšanas.

Patlaban nav pieejami dati par “Comirnaty” un citu iespējamu vakcīnu pret Covid-19 savstarpēju aizvietojamību, lai pabeigtu vakcinācijas kursu. Tāpēc cilvēkiem, kuri saņēmuši vienu devu “Comirnaty” vakcīnas, jāsaņem arī otra šīs pašas vakcīnas deva, lai pabeigtu vakcinācijas kursu.

Kā vēstīts, šīs vakcīnas klīniskajā pētījumā kopumā piedalījās aptuveni 44 000 cilvēku. Pusei šo cilvēku tika injicēta vakcīna, bet otrai pusei – vakcīnas imitācija. Pacienti nezināja, vai viņi saņēma vakcīnu vai tās imitāciju.

Iedarbīgums tika aprēķināts, balstoties uz datiem par vairāk nekā 36 000 cilvēku vecumā no 16 gadiem, kuriem nebija nekādu inficēšanās pazīmju. Pētījuma laikā tika konstatēts 95% vakcīnas iedarbīgums, skaidro EZA.

EZA arī paskaidro, ka šai vakcīnai izsniegta reģistrācijas apliecība – ar nosacījumiem. Tas ir viens no ES regulējošajiem mehānismiem, lai atvieglotu agrīnu tādu medikamentu pieejamību, kas apmierina līdz šim neapmierinātas medicīniskās vajadzības, tostarp ārkārtas situācijās, kāda ir arī pašreizējā pandēmija.

Šāda reģistrācijas apliecība arī paredz, ka uzņēmums, kurš izplata “Comirnaty”, turpinās iesniegt galvenā pētījuma rezultātus. Klīniskie pētījumi turpināsies divus gadus. Šis pētījums un papildu pētījumi nodrošinās informāciju par aizsardzības ilgumu, vakcīnas sniegtās aizsardzības efektivitāti pret smagu Covid-19 infekcijas gaitu, aizsardzības efektivitāti attiecībā uz cilvēkiem ar vāju imūnsistēmu, bērniem un grūtniecēm, kā arī par to, vai tā novērš asimptomātiskus slimības gadījumus.

Uzņēmums arī veiks pētījumus, lai nodrošinātu papildu garantiju par vakcīnas farmaceitisko kvalitāti laikā, kad tiks paplašināti ražošanas mērogi.

ZVA uzsver, ka atbilstoši ES Covid-19 vakcīnu drošuma uzraudzības plānam “Comirnaty” tiks cieši uzraudzīta, un attiecībā uz to tiks veiktas dažādas uz Covid-19 vakcīnām attiecināmas darbības. Lai arī liels cilvēku skaits ir saņēmis Covid-19 vakcīnas klīnisku pētījumu laikā, noteiktas blaknes var parādīties tikai pēc miljona cilvēku vakcinēšanas, skaidroja aģentūrā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Plānots, ka pirmajā piegādē Latvijā nonāks 9750 farmācijas uzņēmumu “Pfizer” un “BioNTech” izstrādātās vakcīnas pret Covid-19 devas, bet vakcinācija desmit kabinetos slimnīcās dažādos reģionos sāksies 28.decembrī, kā pirmajiem to saņemot veselības aprūpes darbiniekiem, kuri strādā ar Covid-19 pacientiem slimnīcās, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem, iepriekš skaidroja aģentūra LETA.

Eiropas Komisija ir noslēgusi līgumus ar kopumā septiņiem potenciālo vakcīnu piegādātājiem, lai nodrošinātu visiem ES pilsoņiem iespēju galu galā vakcinēties pret jauno koronavīrusu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Zinātnes progress. “Diseldorfas pacients” – piektais cilvēks pasaulē, kas veiksmīgi izārstēts no HIV
“Trauma bija pārāk smaga, stacionēšana – novēlota” – latviešu orgānu donore Alīna pēc nāves izglābusi piecus cilvēkus
Cer ierobežot žūpību…Latvijā ir pārmērīgs alkohola lietotāju īpatsvars darbspējīgo iedzīvotāju vidū
“Manas rozā brilles ir kritušas ar blīkšķi par daudzām lietām.” Meņģelsone intervijā atklāj, kā veicas ar reformām veselības aprūpē
Krievija kļūst par izejvielu piedēkli Ķīnai – par līdztiesīgu sadarbību vispār nav runas
FOTO. Princis Harijs un Megana Mārkla izvirzījuši absurdas prasības: tikai tādā gadījumā viņi ieradīšoties Čārlza III kronēšanas ceremonijā
Vai tiešām krievi būs tik traki, ka atbrīvos “vāgneriešus” un palaidīs slepkavas Maskavas ielās?
VIDEO. Kaspars Kambala lidostā piedzīvo ļoti nepatīkamu situāciju
Nosaukti vārdi, kurus nevajag dot saviem bērniem: tie var “salauzt” viņa dzīvi
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
ASV ar Baidena atbalstu atslepenos izlūkošanas informāciju: “Mums ir jātiek skaidrībā par Covid-19 izcelsmi”
Jo lielāks atalgojums ārstam, jo paviršāka un augstprātīgāka attieksme pret pacientu? Komentē profesors
Viņķele: Premjers veselības aprūpei spītīgi saka: “Rekur, jums, mīļie, 10 eiro, neko sev neatsakiet!”
Publicēts pasaules laimīgāko valstu saraksts. Kurā vietā ierindojas Latvija, bet kurā valstī mīt vislaimīgākie cilvēki?
13 padomi pareizai medikamentu lietošanai. Biežākās kļūdas, un kā no tām izvairīties
“Šobrīd lakmusa papīrs krāsojas gana sarkans, jo ļoti daudz sūdzību.” Slokenberga atklāj, par ko pacienti sūdzējušies visvairāk
Rungainis par korupciju Latvijā: Iepriekš bija centralizēta zagšana, tagad lielzagļi demontēti un tie iestājušies dienestos, kur iespīd maz gaismas
VIDEO. Asa sižeta notikumi pie Zinātņu akadēmijas – vīrietis uz ielas vicinās ar nazi, policistu grupa veic aizturēšanu
Krievija kļūst par izejvielu piedēkli Ķīnai – par līdztiesīgu sadarbību vispār nav runas
FOTO. Princis Harijs un Megana Mārkla izvirzījuši absurdas prasības: tikai tādā gadījumā viņi ieradīšoties Čārlza III kronēšanas ceremonijā
VIDEO. Vai dzimis nākamais Maestro? 9 gadus vecais Gustavs pārsteidz ar apbrīnojamu klavierspēli
VIDEO. Kaspars Kambala lidostā piedzīvo ļoti nepatīkamu situāciju
VIDEO. Komisku situāciju TV studijā piedzīvo laika ziņu “veči” – Mārtiņš Spuris un Māris Grigalis
Zinātnes progress. “Diseldorfas pacients” – piektais cilvēks pasaulē, kas veiksmīgi izārstēts no HIV
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Vājinātais urāns arvien biežāk tiek izmantots karā: “Neviens tanks no tā nebūs pasargāts”
11:57
Varšava: Krievijas spiegu tīkls Polijā centās sabotēt piegādes Ukrainai
11:40
VIDEO. Asa sižeta notikumi pie Zinātņu akadēmijas – vīrietis uz ielas vicinās ar nazi, policistu grupa veic aizturēšanu
11:14