Foto: SHUTTERSTOCK

Zibeņošana smadzenēs – epilepsija. Tā nav viena slimība, bet vesela grupa sindromu 2

Regīna Olševska, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Darbinieku trūkums, pārtikas preču cenas pieaug, ielās bezpajumtnieki, narkomāni… Eiropas ekonomikas lielvalstī iestājusies lejupslīde
Čakša pērn tikusi pie jaunas automašīnas dzīvokļa cenā. Cik maksā ministres auto?
Lasīt citas ziņas

Epilepsija nav viena slimība, bet grupa, kurā ietilpst vairāki desmiti dažādu epilepsijas sindromu. Tās pamatā ir īslaicīgi galvas smadzeņu nervu šūnu darbības traucējumi – pārmērīgas elektriskās izlādes, kas izpaužas ar epileptisku lēkmi. Ar epilepsiju slimo ap 1% pasaules iedzīvotāju – gan bērni, gan pieaugušie. Slimībai raksturīgās lēkmes var būt gan vienu reizi mūžā, gan vairākas reizes dienā.

Galvenā pazīme – lēkmes

CITI ŠOBRĪD LASA

“Galvas smadzenes sastāv no aptuveni simt miljardiem nervu šūnu, un katrai no tām ir vairāki simti, pat tūkstoši savienojumu ar citām šūnām. Nervu šūnas nepārtraukti ir elektriski aktīvas – katra no tām rada vairākus simtus elektrisku izlāžu sekundē. Epilepsijas gadījumā kāds no smadzeņu apgabaliem rada sinhronizētas, vienlaicīgas elektriskās izlādes pārmērīgos apjomos,” stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas neirologs Jurģis Strautmanis. Slimība izpaužas ar specifiskām lēkmēm, kas ilgst no dažām sekundēm līdz piecām minūtēm vai pat ilgāk un kurām raksturīgs straujš sākums un tikpat straujas beigas. Lēkmes laikā pacientam parādās dažādi īslaicīgi, pārejoši simptomi, piemēram, krampji, automātiskas kustības, dīvainas sajūtas, viņš var nokrist, zaudēt apziņu, redzes laukā var parādīties zibšņi vai citi redzes fenomeni. Simptomi atkarīgi no tā, kurā vietā galvas smadzenēs lēkme radusies.

“Katrai no smadzeņu daivām ir savas funkcijas. Pieres daivā notiek informācijas apstrāde, lēmumu pieņemšana, kustību plānošana, paura daiva atbild par sajūtām, ko cilvēks uztver no ārējās pasaules, deniņu daiva – par dzirdi, līdzsvaru, emocijām, pakauša daiva kontrolē redzes lauku. Ja pārmērīgas neironu elektriskās izlādes notiek galvas smadzeņu zonā, kas atbild par kustībām, lēkmes laikā pacientam būs krampji,” skaidro ārsts. Dažreiz pacientam mēdz būt lēkmes priekšsajūtas jeb aura, un pārsvarā tās ir nepatīkamas.

No visām lēkmēm 60% ir fokālas, 30% ģeneralizētas, bet 5% – ar samaņas zudumu, īslaicīgu noraustīšanos vai krišanu. Fokālas lēkmes laikā epileptiskā aktivitāte sākas vienā galvas smadzeņu puslodē, bet ģeneralizētas lēkmes gadījumā jau no paša sākuma iesaistās abas. Vienam pacientam var būt arī vairāku veidu lēkmes.

Iespēja, ka lēkme atkārtosies, ir aptuveni 50%, teic neirologs. Piemēram, cilvēkam, kurš triju četru gadu vecumā piedzīvojis febrilo krampju lēkmi, ko izraisa paaugstināta ķermeņa temperatūra virs 38 °C, risks dzīves laikā saslimt ar epilepsiju ir 10 procentu. Augstāks risks ir arī tiem, kam ģimenē kāds jau slimo ar ­epilepsiju.

Slimības cēlonis bieži nezināms

Tas, kāpēc rodas epilepsija, līdz galam vēl nav izpētīts. Cēlonis var būt meklējams gan galvas smadzeņu attīstības īpatnībās un smagās dzemdībās, gan gēnos un to kombinācijās, gan galvas smadzeņu vīrusu infekcijās, gan imūnās sistēmas vai vielmaiņas traucējumos, bet lielā daļā gadījumu tā arī neizdodas noskaidrot slimības cēloni.

Epilepsija var sākties jebkurā dzīves posmā – no pirmajām dzīves stundām līdz pat sirmam vecumam, taču visbiežāk zīdaiņa vecumā un pusaudžu gados.

“Slimojot ar audzējiem, asinsrites traucējumiem vai neiroloģiskām slimībām, ikviens var piedzīvot krampju lēkmi. Ja epilepsija sākas pieaugušā vecumā, tās cēlonis var būt gan epilepsija bērnībā, gan traumas, citas galvas smadzeņu slimības vai to sekas, piemēram, audzējs, encefalīts, pārmērīga kaitīgu vielu lietošana,” norāda ­neirologs.

Video un citi izmeklējumi

Lai noteiktu diagnozi, ļoti svarīgs ir lēkmes apraksts: kas to izprovocējis, vai un kādas priekšsajūtas pacientam bijušas, kas noticis lēkmes laikā. Neirologs Jurģis Strautmanis vecākiem un citiem tuviniekiem iesaka ar viedtālruni uzņemt lēkmes video, lai ārsts pieņemšanas laikā to varētu noskatīties. Nereti par epilepsijas lēkmi kļūdaini mēdz noturēt kādu citu stāvokli, piemēram, ģīboni.

Bez detalizēta lēkmes apraksta dia­gnosticēt slimību palīdz arī virkne citu izmeklējumu. Pats nozīmīgākais no tiem ir elektroencefalogrāfija, kuras laikā tiek reģistrēta galvas smadzeņu bioelektriskā aktivitāte. 20–30 minūšu ilgā izmeklējumā tiek veiktas arī smadzeņu aktivācijas procedūras gan ar pastiprinātas elpošanas, gan mirgojošas gaismas stimulāciju. Izmeklējums ļauj atšķirt epilepsijas lēkmes no cita veida lēkmēm, kā arī diferencēt dažādus epilepsijas lēk­mju veidus un izvērtēt ār­stēšanas efektivitāti.

Dažos stacionāros arī iespējams veikt elektroencefalogrāfiju nomodā, miegā un ilgtermiņa videomonitorēšanu. Neirologs stāsta, ka dažiem epilepsijas veidiem lēkmes ir viegli izprovocējamas, piemēram, pastiprinātā elpošana provocē sastingšanas lēkmes. Daudziem pacientiem lēkmes izraisa mirgojoša gaisma, piemēram, atrodoties diskotēkā vai tumšā telpā veroties datorā vai televizora ekrānā. Epilepsijas slimniekiem lēkmi var izprovocēt arī stress, miega trūkums, aizmirsta medikamentu deva vai citi apstākļi.

Ārsts uzskata, ka epilepsijas pacientiem vismaz reizi būtu veicams arī galvas smadzeņu magnētiskās rezonanses izmeklējums, kas ļauj atšķirt labdabīgu epilepsijas sindromu no ļaundabīga. Liela nozīme ir arī ģenētiskajai testēšanai, ko bērniem veic Latvijā. Šādā gēnu panelī ir ap 300–400 gēnu, un testēšana bieži vien ļauj noteikt epilepsijas veidu.

Dažādas ārstēšanas metodes

Epilepsijas ārstēšanas pamats ir medikamentoza terapija, lai novērstu lēkmes vai vismaz samazinātu to biežumu un intensitāti. Tiek izmantotas arī citas metodes, piemēram, ketogēna di­ētas ievērošana stingrā ārsta uzraudzībā. Tajā uzsvars tiek likts uz ogļhidrātu aizvietošanu ar taukvielām enerģijas iegūšanai (glikozes vietā organisms izmanto ketonvielas). Ar ikdienas uzturu lielākoties tiek uzņemti tauki – 85% no visām uzturvielām, 10% olbaltumvielu un pavisam maz – ap 5% – ogļhidrātu. Ja epilepsijas cēlonis lokalizējas nelielā smadzeņu daļā un ārstēšana ar zālēm nav bijusi efektīva, iespējama arī ķirurģiska ārstēšana. Vēl viena iespēja ir klejotājnerva stimulācija, operācijas laikā pievienojot tam elektrostimulatoru.

Uzziņa

SAISTĪTIE RAKSTI

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā darbojas Epilepsijas un miega medicīnas centrs, kurā tiek sniegta palīdzība bērniem ar epilepsiju, krampjiem un citiem lēkmjveida stāvokļiem. Pieaugušie palīdzību var meklēt Rīgas austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā Gaiļezers, Epilepsijas vienībā, kurā strādā neirologi un elektroencefalogrāfijas speciālisti.

SHUTTERSTOCK ilustrācija
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kāpēc reto slimību ārstēšanai piešķirts 10 reizes mazāk finansējuma nekā paredzēts? Dienas intervija par retajām slimībām ar Vladislavu Marāni
ārstē policistisko olnīcu sindromu? Skaidro ginekoloģe
Olšūnu ziedotājas stāsts: “Paliksi neauglīga! Iedomājies, cik daudz līdzīgu bērnu tev pa pasauli skraidīs!”
Šī gada pirmajos trīs mēnešos pie dežūrārstiem pacienti vērsušies 6387 reizes
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Darbinieku trūkums, pārtikas preču cenas pieaug, ielās bezpajumtnieki, narkomāni… Eiropas ekonomikas lielvalstī iestājusies lejupslīde
Čakša pērn tikusi pie jaunas automašīnas dzīvokļa cenā. Cik maksā ministres auto?
Pēc nespējas nodrošināt tiešraidi sociālajos tīklos izskan aicinājumi LTV vadībai atkāpties: “LTV labi atalgotajām vadības galvām jāripo”
“Ņemtu rokā vāli un ietu uz mežu,” Slaidiņš atklāj, ko darītu, ja Krievija iebruktu Latvijā
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Kā izvēlēties piemērotāko inkontinences izstrādājumu?
Par astmas simptomiem un kā ar šo slimību sadzīvot
„Mēness aptieka”: Farmaceite saņem Veselības ministrijas apbalvojumu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas priekšvakarā
Tūskas iemesls var būt arī miega trūkums vai pārlieku sāļš ēdiens. Kā rīkoties?
„Centrālā laboratorija”: 64 gadījumos ērces bijušas inficētas ar kādas slimības ierosinātāju – tajā skaitā divas ar ērču encefalītu
Kā atmest smēķēšanu? Ceļvedis pīpmanim
Veselības recepte – līdzsvars it visā
Pasaules aknu dienā atgādina par profilaktisku pārbaužu lomu veselībai
„Mēness aptiekas” nodarbības “Tava veselības pietura” stiprina Latvijas paralimpiskās kustības bērnus un jauniešus
Iedzīvotāji sāpju gadījumā pārāk paļaujas uz bezrecepšu medikamentiem
Urīnceļu infekcijas var provocēt arī stress, it īpaši – bailes
11 ieteikumi mentālās veselības profilaksei
„Mēness aptieka”: Latvijas skolēniem patiesi interesē, kā strādā farmaceiti
“Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza saņēmusi “Gada balvu medicīnā 2022”
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Neredzamais sargkareivis: kā noteikt un nostiprināt personīgās robežas?
Menopauze – kā uzlabot pašsajūtu
Kā stiprināt ādas “superspējas”? D vitamīna sintezēšana tikai viens no ādas varoņdarbiem
Kad palīdz kartupelis – tautas dziedniecības ieteikumi
Vēnu mezgli bojā ne tikai izskatu
Pēteris Apinis: “Neviens nerunā par medicīnu, visi runā tikai par naudu!”
VIDEO. To var skatīties vēl un vēl! Hokejistu sagaidīšanas spilgtākie mirkļi ar TV24 operatoru acīm
Meļņiks: Levits bija pārvērtēts kā Valsts prezidents
“Ņemtu rokā vāli un ietu uz mežu,” Slaidiņš atklāj, ko darītu, ja Krievija iebruktu Latvijā
VIDEO. “Kristiāns Rubīns! Vāaaarti! Latvija!” kā vēsturisko mirkli spēlē Latvija – Amerika izkliedza sporta komentētāji dažādās pasaules valstīs
FOTO. Hokejistus pie Brīvības pieminekļa sagaidījuši vismaz 30 000 līdzjutēju, slimnīcās nogādāti 4
Pēc nespējas nodrošināt tiešraidi sociālajos tīklos izskan aicinājumi LTV vadībai atkāpties: “LTV labi atalgotajām vadības galvām jāripo”
“Uzbrukums Kijivai turpinās.” Ukrainas galvaspilsētā viņš atkal dzirdami sprādzieni un gaisa trauksmes sirēnas
FOTOREPORTĀŽA no hokejistu sagaidīšanas lidostā: pirmie soļi atkal uz dzimtenes zemes
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Kā ārstē policistisko olnīcu sindromu? Skaidro ginekoloģe
22:44
Dronu uzbrukumi Kijivā: “Gandrīz katru vakaru debesis izskatās kā kārtējā Zvaigžņu karu epizode”
21:48
Meļņiks: Levits bija pārvērtēts kā Valsts prezidents
20:34