Foto – Shutterstock

Zobi – daudzu slimību vaininieki 0

Pareizai zobu tīrīšanai ir daudz lielāka nozīme, nekā pirmajā brīdī šķiet, jo bieži vien pat nenojaušam, ka nopietnas iekšķīgas slimības cēlonis var būt slimi zobi!

Reklāma
Reklāma

Infekcijas avots

Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Mute ir galvenie ieejas vārti dažādiem ķīmiskiem, termiskiem un infekcioziem kaitējumiem. Zinātnieki uzskaita vairākus desmitus slimību, kuru izcelsme ir zobu vai smaganu infekcija.

Vai ir gadījies vizīti pie zobārsta nepamatoti atlikt, bet caurais zobs sāk sāpēt arvien spēcīgāk, un vēlāk šķiet, ka dur arī ausī? Kāds tur brīnums, jo mutes un ausu dobumi ir savstarpēji cieši saistīti! Zobu infekcijas dēļ attīstās otīts – vidus­auss iekaisums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir dzirdēts, ka ilknīšiem līdzīgos koniskās formas plēsējzobus sauc par acu zobiem. Un ne velti, jo to saknes ietekmē procesus acu dobumos. Zobu slimības pasliktina redzes asumu, un vienlaikus ar zobu nerva sāpēm mēdz sāpēt arī acis.

Zobi īpaši ietekmē kuņģa un zarnu traktu, jo gremošana sākas tieši mutē ar barības sakošļāšanu un mitrināšanu, lai atvieglotu tās tālāku apstrādi kuņģī. Ja zobi ir neveseli, barība netiek pilnvērtīgi pārstrādāta, un palielinās kuņģa slodze. Ar laiku tas izraisa gastrītu un citas slimības.

Zobārste, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Egita Senakola ievērojusi, ka veci ļaudis mutes veselībai nepievērš pienācīgu uzmanību, uzskatot, ka vecums ir nolemtība, zobu bojāšanās un izkrišana – normāla parādība. Higiēnistus nepārsteidz, ka daudziem aplikums un zobakmens ir pat uz protēzēm! Tieša saistība ir arī starp zobu aplikumu un kuņģa čūlu, jo slimību izraisītāja helikobaktērija dzīvo gan kuņģī, gan zobu aplikumā.

Atgriezeniskā saite

Lielas problēmas organismam sagādā periodontīts. Veselības un skaistuma centra “Adoria” zobārste un higiēniste Līga Štagere skaidro, ka tas ir iekaisums, kurā radīti labvēlīgi apstākļi baktērijām. Toksīni izraisa ne tikai smaganu iekaisumu, bet arī veicina pakāpenisku žokļa kaula sabrukumu. Aplikuma cēloņi var būt dažādas slimības (cukura diabēts, vielmaiņas traucējumi, paaugstināts asinsspiediens, iedzimtas sirdskaites, reimatisms), medikamentu (antibiotiku) lietošana, diētas pārmaiņas, nepietiekama mutes dobuma higiēna, nekvalitatīvas protēzes vai plombas.

Baktērijas, no mutes dobuma nokļūstot augšžokļa jeb haimora dobumā, kļūst par haimorīta cēloni. Infekcija bieži vien izraisa hronisku angīnu, bet tās komplikācijas – reimatiskas sirds un asinsvadu slimības.

Reklāma
Reklāma

Kardioloģe Sanda Jēgere uzsver amerikāņu pētnieku konstatēto saistību starp pastāvīgiem smaganu iekaisumiem un aterosklerozi. Salīdzinot divas pētāmās grupas, 12 gadu laikā izrādījies, ka cilvēkiem bez kardiovaskulārajām slimībām, bet ar slimiem zobiem risks iegūt sirdskaites palielinās.

Baktērijas, kas mīt periodontālajā kabatā – aiz smaganas, nonāk asinīs, izraisa asinsvadu sieniņu iekaisumu un provocē asinsrecēšanu, kas savukārt izraisa trombu veidošanos un insulta risku. Savukārt traucēta asinsapgāde vīriešiem, kā zināms, var kļūt par dzimumnespējas iemeslu.

Pulmonologs, medicīnas doktors Viesturs Šiliņš piebilst, ka periodontālās slimības veciem cilvēkiem diemžēl palielina mirstību no pneimonijas. Tas nozīmē, ka mutes dobuma infekcijas rosina arī elpceļu saslimšanu.

Parodontoze ir nopietns drauds grūtniecēm. Pētījumos noskaidrots, ka sievietēm ar smaganu iekaisumiem palielinās priekšlaicīgu dzemdību risks.

Savukārt veiksmīga periodontīta ārstēšana diabēta slimniekiem palīdz normalizēt arī cukura līmeni asinīs.

Bīstamie sakari

Vēl viens potenciāls drauds organismam ir nepareizs zobu sakodiens. Dažkārt tieši tas ir stājas traucējumu un pastāvīgu muguras sāpju cēlonis. Kāda ir sakarība? Visbiežāk nepareizs sakodiens izveidojas zobu augšanas un žokļa formēšanās procesā, taču daudziem problēma aktualizējas arī pēc gūtām zobu traumām vai nepareizi ievietotām plombām. Šāds sakodiens izraisa hronisku košanas un mīmikas muskuļu pārslodzi. Ar laiku ķēdes reakcijā pievienojas spranda un muguras muskuļu pārslodze. To spazmas izraisa nevienmērīgu un nesimetrisku muguras muskuļu darbību, mainās stāja. Pēc tam šajā procesā iesaistās sēžas, augšstilba un apakšstilba muskuļi, un visbeidzot ilgstoša muskuļu pārslodze izraisa pat kāju atšķirīgu garumu! Tas beidzas ar neizskaidrojamām muguras sāpēm un klibošanu. Cilvēks var gadiem ilgi mocīties un nezināt savu ciešanu iemeslu, kaut gan vajadzēja tikai laikus labot un regulēt zobus!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.