Ilustratīvs foto

6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā 0

Ziemassvētku un Jaungada brīvdienas nenoliedzami ir gada skaistākais laiks, kad gribas sagādāt jaukus pārsteigumus mīļajiem, pagatavot gardāko mielastu un izbaudīt ziemas priekus.

Latviju šķērsos nokrišņu zona, kas atnesīs vienu no spēcīgākajiem sniegputeņiem šoziem. Vai prognoze par vētru joprojām spēkā? 1
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 244
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 26
Lasīt citas ziņas

Par to, ko svarīgi ņemt vērā, lai brīvdienu plāni izdotos, nenodarot pāri savai veselībai, pieci vērtīgi ieteikumi no Gada farmaceits 2021 apbalvojuma ieguvēja, Mēness aptiekas farmaceita Vadima Brižaņa.

Samazini stresa līmeni pirms svētkiem

Skaidrs, ka gatavošanās svētkiem nozīmē ne tikai patīkamu rosību. Nereti ikdienas darbu steigā dāvanu sagādāšana mīļajiem, svētku ēdienkartes plānošana un produktu sarūpēšana tiek atstāta uz pēdējo brīdi, radot papildu stresu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Farmaceits iesaka: “Lai izvairītos no stresa un spriedzes laikā, kam vajadzētu būt klusam un mierīgam, visu, kas attiecas uz gatavošanos svētkiem un vairākām brīvdienām, vajadzētu plānot un izdarīt laikus.

Pandēmijas apstākļos, cik iespējams, jāizvairās no veikalu apmeklējuma – gan dāvanas, gan pārtiku un pat medikamentus un citas aptiekas preces var iegādāties attālināti, daudz ko, tostarp recepšu medikamentus, pastāv iespēja saņemt ar piegādi mājās.

Izvēloties praktiskas dāvanas, iesaku atcerēties par digitālām ierīcēm, kas kalpos gadiem, piemēram, tonometru, elektronisko zobu suku, infrasarkano termometru.

Svētkos nereti rodas iepriekš neparedzēta vajadzība pēc kādas dāvaniņas, un arī tas mēdz radīt stresu. Šādam nolūkam vienmēr var noderēt kaut kas veselībai. Piemēram, D vitamīns, kas, visticamāk, jālieto ikvienam, būs vērtīga dāvana neatkarīgi no vecuma.

Tā pat var rezervē sagādāt arī kādu zāļu tēju, dermokosmētiku vai uztura bagātinātāju, piemēram, zivju eļļu jeb omega-3,” iesaka farmaceits.

Drošs paliek drošs – pārskati mājas aptieciņas saturu

Traumām un brūcēm

“Kaut kur taču tiem plāksteriem jābūt!” – kam gan nav gadījies šādi iesaukties, kad darbošanos virtuvē apturējusi, piemēram, griezta trauma. Karsta plīts vai sveču dedzināšana arī nav gluži droša un, neuzmanīgi rīkojoties, var radīt apdegumu.

Vadims Brižaņs vērš uzmanību uz to, ka, gūstot jebkādu traumu, tā vispirms ir jānovērtē – jāsaprot, vai ir nepieciešama medicīniskā palīdzība, vai tomēr var tikt galā saviem spēkiem.

“Ja trauma nav smaga, savainoto vietu, atbilstoši tam, kāda ir brūce, apstrādā ar dezinfekcijas līdzekli un izolē no apkārtējās vides iedarbības, tātad – aplicē plāksteri vai uzklāj gelu, kas izveido aizsargājošo plēvīti. Brūces apstrādei noteikti ir jāizmanto aptiekā iegādāts dezinfekcijas līdzeklis, nevis alkoholisks dzēriens vai odekolons.

Starp citu, svētku galda sagatavošana mēdz izvērsties dramatiski, ja pēc piemirstās zaļo zirnīšu buciņas pa slideniem ceļiem uz veikalu steidzas pārgalvīgi.”

Smagumam kuņģī

Svarīgi atcerēties, ka svētki nav iemesls pārēsties. Šajās dienās maltītes, iespējams, ir garšīgākas nekā ikdienā, ēdiens ir dažādāks, tā ir vairāk un visu gribas pagaršot, taču ieteicams ievērot mērenību, ēst nelielām porcijām. Jāatceras, ka gremošanas sistēma nav spējīga izcili strādāt ārkārtas režīmā.

“Ja tomēr ir nepieciešamība, var iedzert fermentus, enzīmus saturošu bezrecepšu medikamentu, kas palīdz sašķelt ogļhidrātus, taukus un olbaltumvielas. Šādu medikamentu ir pareizi lietot tieši ēšanas laikā, negaidot, kad iestājas smaguma sajūta.

Ja jūtama dedzināšana, noder košļājamās tabletes ar magniju un kalciju – sārmainas vides savienojumi, kas neitralizē skābi,” skaidro farmaceits.

Lai nesaindētos

Alkohols ir produkts, bez kura varētu nosvinēt svētkus, tomēr, visticamāk, ne vienā vien mājā to iemalkos. “Svarīgi ir neaizrauties ar alkohola dažādību un daudzumu. Tā var iedzīvoties vēdera sāpēs un pat caurejā.

Ja nu ir gadījies, noderēs absorbenti – aktivētā ogle (1 tablete uz 10 kg ķermeņa svara), diosmektīts, silīcijskabes gels. Taču ir jāuzmanās ar absorbentu pārdozēšanu, jo tie absorbē ne tikai patogēno floru, bet arī labās baktērijas.

Lai nākamajā dienā nebūtu paģiru, alkohols organismā jāatšķaida, lietojot pietiekami daudz tīru ūdeni vai negāzētu minerālūdeni. Ja mērenības ievērošana rada šaubas, aptiekās ir pieejami speciāli pulverīši, kas satur minerālos sāļus (kāliju, nātriju) un glikozi. Lai laikus nodrošinātu organismu ar sāļiem, tos var lietot jau svinību dienas rītā.”

Ikdienā lietojamās zāles

Gada izskaņa ir labs iemesls, lai pārskatītu mājas aptieciņas saturu un ieviestu tajā kārtību. Farmaceits atgādina: “Jāpārbauda zāļu derīguma termiņš – ja tas ir beidzies, medikamenti jānodod tuvākajā aptiekā, kurā tos pieņem utilizācijai. To var noskaidrot aptieku mājas lapās.

Ja ikdienā ir jālieto zāles kādas hroniskas slimības ārstēšanai, pirms brīvdienām vai, dodoties izbraukumā uz vairākām dienām, vajadzētu pārliecināties, ka tās ir pietiekamā daudzumā. Lai arī ir aptiekas, kas strādā svētkos, par savu medikamentu pieejamību ir jāparūpējas savlaicīgi.”

Gādā par ādas un acu aizsardzību

Ir ģimenes, kas gan brīvdienu aktivitātes, gan svētkus izvēlas svinēt pie dabas. “Ziemas laikapstākļi nereti ir īsts pārbaudījums sejas ādai, tādēļ, dodoties pastaigā, slēpot vai citās aktivitātēs, vismaz 30 minūtes pirms tam sejai ir jāuzklāj aizsargkrēms, kas mazinās aukstuma un vēja negatīvo ietekmi. Protams, jāņem vērā ādas tipu. Piemēram, sausai un jutīgai ādai ieteicams izvelēties ūdeni saturošu gelu bez ķīmiskām piedevām.

Atgriežoties āda ir jākopj – jāattīra un jāuzklāj barojošs krēms,” saka farmaceits un piebilst, ka aizsargāt un mitrināt vajag arī lūpas, jo sevišķi, bērnam. Ja, āra ejot, neuzklāj lūpu balzamu, āda var saplaisāt līdz pat mikrobrūcēm.

“Ne mazāk svarīgi ir parūpēties par roku ādu, kas aukstumā (un mitrumā, ja cimdi no sniega kļuvuši slapji) kļūst sausa, saplaisā. “Aizsargājošam roku krēmam vajadzētu būt uz eļļas bāzes – tad aizsargslānis būs pietiekami biezs, lai aukstais gaiss ādu neietekmētu. Laba papildu aktīvā viela krēma sastāvā ir urea, kas dod mitrinošu efektu. Ja āda jau ir bojāta, vajadzētu izvelēties krēmu ar dekspantenolu, kas veicinās mikrobrūču dziedēšanu.”

Acis arī pelnījušas rūpes. “Lai gan šķiet, ka saulesbrilles piestāv tikai vasarai, saulainā ziemas dienā acu aizsardzība ir pat ļoti aktuāla (jo sevišķi – uz kalna). Sniegs atstaro saules starus un, ja acis nav aizsargātas, var gūt acs apdegumu.”

Ģērbies, atbilstoši laikapstākļiem

Mēdz teikt, ka nav sliktu laikapstākļu ir tikai nepiemērots apģērbs. Ziemā pie tā ir īpaši jāpiedomā, gan, lai nenosaltu, gan arī, lai apģērbs būtu atbilstošs plānotajai aktivitātei.

“Dodoties āra sportot vai citādi aktīvi atpūsties, apģērbam ir jābūt ērtam, elpojošam, tādam, lai kustoties tūlīt nesasvīstu. Vislabāk, ja ir iespēja sportiskām aktivitātēm sagādāt speciālu apģērbu un aksesuārus. Pie miesas vajadzētu būt materiāliem, kas uztur patīkamu siltumu un absorbē sviedrus.”

Uguņo – bez riska

Jaungada svinības nenoliedzami saistās ar uguņošanu. Farmaceits atzīst: “Jā, tā ir skaista un rada daudz prieka gan bērniem, gan pieaugušajiem, taču var būt arī bīstama, tādēļ jāievēro vismaz elementāra drošība:

  • nekad nedarbojies ar pirotehniku vienatnē, noteikti ir jābūt klāt vēl kādam pieaugušajam, ja nu kaut kas atgadās;
  • darbojoties ar pirotehniku, jālieto acu aizsardzības līdzekļi;
  • ja pirotehnikas ierīce ir uzstādīta un aktivizēta, taču darbība nenotiek, tai nedrīkst tuvoties un to aiztikt;
  • bērniem jābūt drošā attālumā, mājdzīvniekiem – telpās.”

Parūpējies par tiem, kuri ir vieni vai vientuļi

“Lai gan  Ziemassvētki ir ģimeniski svētki, ne katram, jo īpaši pašlaik, pandēmijas apstākļos, ir iespēja būt kopā ar tuvākajiem, un kādam to varbūt vairs nav. Daudzi cilvēki Ziemassvētkos jūtas vientuļi un pat depresīvi. Jāņem arī vēra, ka nevaram būt droši un rīkot plašas radu un draugu ballītes – kovids vēl arvien ir apdraudējums veselībai.

Tomēr ir jāizmanto visi iespējamie veidi, kā emocionāli atbalstīt savējos un atcerēties arī par tiem radiniekiem, paziņām, draugiem, ar kuriem ciešus ikdienas kontaktus neuzturam.

Psihiskā veselība un labsajūta nav mazsvarīga. Ikvienam nepieciešama uzmanība – saruna, atbalsts, silti vārdi, uzmundrinājums, laba vēlējumi. Piezvani vecvecākiem, nosūti mazbērna foto, radiniekam pansionātā – pastkartīti, ar roku rakstītu vēstuli! Tas neprasa daudz laika, toties sniedz tik daudz prieka!” aicina Vadims Brižaņs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Izslimojis, bet jāpotējas? Lai iegūtu sertifikātu, vajag laboratorijas testu. Taču uz to ilgi jāgaida 27
Asins analīzes vajag nodot pareizi. Kāpēc labāk no rītiem un tukšā dūšā?
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Konjunktivīta iemesls var būt arī Covid-19 1
Latviju šķērsos nokrišņu zona, kas atnesīs vienu no spēcīgākajiem sniegputeņiem šoziem. Vai prognoze par vētru joprojām spēkā? 1
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 244
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 26
Ja pārdod mašīnu – vai jāmaksā valstij nodoklis? 18
Vai, enerģijas ieguvei izmantojot saules baterijas, rēķini tiešām ir pa nullēm?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Farmaceits – īsts savējais! 2
pārvarēt sausas ādas tuksnesi 2
Vai mājās jātur rezerves Covid-19 testi, kas par tiem jāzina 9
Pasaules Gastroenteroloģijas organizācijas komitejās turpmāk būs pārstāvēta arī Latvija – ievēlēts VCA gastroenterologs asociētais profesors Aleksejs Derovs
Ražo enerģiju un sargā šūnas – koenzīms Q10 2
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt 3
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 15
Kā pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
Rūpēs par vīriešu veselību 7
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
Atklātā vēstule: Par ārstu tiesībām būt brīviem savā profesionālajā darbībā
Vilšanās ārstu konsīlijā: pacienti ir nepatīkami pārsteigti, ka ārsti neskaidro lēmumu par balstvakcināciju 183
Viss sākās ar padsmitgadnieku, suni un liellopu aizkuņģa dziedzera ekstraktu! Apinis par izgudrojumiem, kas pagarināja mūsu mūžu
Dakteri uz palodzes. Kādus telpaugus var izmantot ārstēšanā? 1
Andris Bačkurs: Asistenti ir atslēga uz „mūžīgo bērnu” un viņu vecāku integrēšanu sabiedrībā un psihoemocionālās veselības saglabāšanu 69
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 57
Īrijā vairs nav jādistancējas. Kā aizvadīta pirmā “brīvlaišanas” nedēļa?
Lasītājs: Saslimu ar kovidu, visas laboratorijas atteicās atbraukt uztaisīt testu, tagad sertifikāta man nav. Kurš atmaksās zaudējumus un uzņemsies atbildību? 9
Tagad gan braukt pa ceļu, gan lidot debesīs! Apstiprināts profesora izgudrojums, kas nākotnē mainīs pārvietošanos
“Man šis gadījums izskatās pēc politiskās korupcijas,” Andris Bite par labas gribas atlīdzinājumu ebrejiem
“Šoferu dēlu” laiki atgriežas? Ministru birojos nonāk partijas biedri un citi pietuvinātie 34
Tengizs Gogotišvili: Paldies Putinam, kurš licis Rietumiem aptvert draudu bīstamību un pirmo reizi 30 gados apsvērt militāru pretdarbību
Slimo gan vakcinētie, gan nevakcinētie: aicina atcelt Covid-19 sertifikāta prasību tirdzniecības centros 2
Lielākie pabalsti – azartspēlēm. Cik ētiski ir valstij atbalstīt azartspēļu uzņēmumus?
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji 295
“Pa logu izmeta 400 mārciņu pieprasīto kukuli un ar 137 km/h bēga no kolēģiem!” Kā Jevgeņijs Rēzeknē atmaskoja uzmācīgos un negodīgos ceļu policistus 23
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 244
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 48
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 248
Ja pārdod mašīnu – vai jāmaksā valstij nodoklis? 18
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 142
VIDEO. “Tā procedūra ir ļoti nopietna, jo dibens jau nav tā mazākā ķermeņa daļa”: Olga Kambala ar injekcijām tiek pie smukākas pēcpuses
Siera pīrāgs Čanapuri
Īrijā vairs nav jādistancējas. Kā aizvadīta pirmā “brīvlaišanas” nedēļa?
16:26
Tagad gan braukt pa ceļu, gan lidot debesīs! Apstiprināts profesora izgudrojums, kas nākotnē mainīs pārvietošanos
16:21
Tengizs Gogotišvili: Paldies Putinam, kurš licis Rietumiem aptvert draudu bīstamību un pirmo reizi 30 gados apsvērt militāru pretdarbību
16:11