Foto – Shutterstock

Cik daudz C vitamīna lietot, lai atgrieztos spēki? 0

“Jau ilgāku laiku no rītiem grūti pamosties, jūtu nogurumu un spēku izsīkumu. Pērku veikalā apelsīnus, diedzēju uz palodzes zaļumus, bet ar to laikam nepietiek. Lietoju multivit­amīnus, bet ģimenes ārste ieteica papildus padzert arī C vitamīnu. Cik daudz un ilgi to lietot, lai spēki atgrieztos?” Sarmīte Jelgavā

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Atbild aptiekas “Apotheka” sertificēta farmaceite Mārīte Šukele: “Šim ūdenī šķīstošajam vitamīnam organismā ir ļoti daudz svarīgu funkciju. Tas piedalās vielmaiņā, veicina brūču dzīšanu, palīdz saglabCik dāt normālu asinsvadu sieniņu caurlaidību, piedalās asinsrades procesos. C vitamīns pat ļoti mazās devās spēj aizsargāt šūnas no bojājumiem, ko var radīt brīvie radikāļi, toksīni un ārējās vides piesārņojums. Organismam tas īpaši nepieciešams ziemā un pavasarī, kad gaisā cirkulē dažādi vīrusi un nepieciešams veicināt imūnsistēmas darbību. C vitamīns palīdz samazināt nogurumu un nespēku, veicina normālu nervu sistēmas darbību un normālas psiholoģiskās funkcijas.

Pieaugušam cilvēkam C vitamīna dienas deva ir 75 mg sievietēm un 90 mg vīriešiem. Taču šāds daudzums nodrošina tikai organisma pamatvajadzības. Zinātnieki norāda, ka dienā tomēr vajadzētu uzņemt 200 mg C vitamīna. Ja jūtams nogurums, spēku izsīkums, piemēram, pavasarī, C vitamīna devu var palielināt līdz 500 mg dienā. Īslaicīgi 2 – 4 nedēļu kursa veidā var lietot arī 1000 mg dienā. Vitamīns organismā neuzkrājas, tādēļ to pārdozēt ir ļoti grūti, taču zināms, ka ilgstoša pārspīlēti lielu vitamīna devu lietošana var veicināt nierakmeņu veidošanos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Papildu C vitamīna uzņemšana kursu veidā ieteicama stresa apstākļos, sportistiem, smaga fiziska darba veicējiem, arī smēķētājiem, jo smēķējot organismā palielinās brīvo radikāļu daudzums. Vasarā nepieciešamo C vitamīna devu var nodrošināt, ēdot svaigus augļus, ogas un dārzeņus. Ļoti daudz vitamīna ir mežrozīšu augļos, smiltsērkšķu ogās, upenēs, kivi, citronos, apelsīnos, pap­rikā, Briseles kāpostos, brokoļos.

Tam, kādā formā lieto šo vitamīnu, nav lielas nozīmes, jo tas organismā ļoti labi uzsūcas, svarīga ir deva. Tējkarotē jeb 5 ml aptiekās nopērkamajā mežrozīšu sīrupā ir 20 mg C vitamīna. Košļājamās tabletes parasti satur 200 vai 500 mg, bet putojošās tabletes – 1000 mg C vitamīna. Multivit­amīnu sastāvā parasti ir minimālā C vitamīnu deva: ap 60 – 70 mg, tādēļ, cīnoties ar nogurumu, tas jālieto papildus. Ja vēlas izvairīties no kuņģa kairinājuma, iesaku lietot C vitamīna kapsulas. Vitamīnu vajadzētu lietot pēc ēšanas, tad kuņģa gļotāda ir labāk aizsargāta.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.