
Asinsspiedienu mērītāji: Ar ko tie atšķiras? Kā rīkoties, lai rezultāts būtu ticams 0
Kā pareizi mērīt asinsspiedienu
Regulāri mājās mērīt asinsspiedienu, lai kontrolētu savu sirds veselību, ir ieteicams, taču jāzina dažas vienkāršas patiesības, kad un kā to darīt, lai mērījumu rezultāts būtu ticams. Piedāvājam ne vien speciālistes padomus, bet arī aptiekās pieejamo asinsspiediena mērītāju apskatu – ja ir doma tādu iegādāties, informācija palīdzēs izvēlēties piemērotāko.
Oktobrī pievēršamies sirds un asinsvadu veselībai, rakstot par šo tēmu. Citus rakstus var lasīt šeit.
Eiroaptiekas farmaceites Zanes Džeriņas padomi
❥ Veselam cilvēkam ieteicams pārbaudīt asinsspiedienu reizi gadā pie sava ģimenes ārsta. Ja ir kāda novirze no normas, nepieciešami papildu
izmeklējumi un biežāka kontrole. Katru mēnesi vai katru dienu – to izlems ārsts.
❥ Vislabāk asinsspiedienu mērīt no rīta un/vai vakarā.
❥ Pirms tam kaut piecas minūtes jāatpūšas.
❥ Asinsspiedienu nevajag mērīt, vienlaikus skatoties televīzijā ziņas vai darot ko citu, kas var izraisīt uztraukumu un īslaicīgu sirdsdarbības paātrināšanos.
❥ Nav ieteicams to darīt uzreiz pēc tam, kad skriets vai iets, vai bijusi kāda cita fiziska slodze.
❥ Ja asinsspiedienu kontrolē mājas apstākļos, jābūt pārliecībai, ka to prot izdarīt pareizi.
❥ Asinsspiediens pie ārsta un mājās var būt atšķirīgs. Vainot savu aparātu nebūtu pareizi – jāņem vērā, ka daktera klātbūtne var izraisīt uztraukumu.
❥ Asinsspiedienu mēra, apliekot manšeti jeb aproci augšdelmam apmēram 2 cm virs locītavas – ne par ciešu, ne par vaļīgu.
❥ Iegādājoties aparātu spiediena mērīšanai mājās, jāraugās, lai aproce derētu. Ja rokas ir apaļīgas, aptiekā palīdzēs atrast platāku aproci.
❥ Ieteicams vispirms izmērīt abām rokām un turpmāk mērīt uz tās, kurai spiediens bijis augstāks.
❥ Spiedienu var izmērīt vienreiz un pēc piecām minūtēm – otru reizi. Otrais rezultāts būs ticamāks.
❥ Sirdsslimniekiem, kuri regulāri lieto zāles, nevajag uz savu roku mainīt tablešu iedzeršanu atkarībā no mērījumu rezultāta – sak, šodien spiediens normāls, medikamenti nav vajadzīgi. Ja noteikts, ka zāles jādzer katru dienu, tā arī jādara, citādi netiek sasniegts vajadzīgais efekts, spiediens lēkā, un sirdij tas nepatīk.
❥ Ja spiediena mērījuma rezultāti sagādā raizes, jākonsultējas ar ārstu
Trīs veidu asinsspiediena mērītāji
Mehāniskais

Aparāts, ar kuru iegūtais mērījums būs visprecīzākais, taču jāprot ar to apieties: jāuzliek aproce un tajā pašā rokā jāsaņem pumpītis, ausīs jāieliek stetoskopa austiņas, ar otru roku elkoņa locītavas iekšpusei jāpiespiež stetoskopa galviņa, jāpiepumpē aproce. Pēc tam jāprot klausīties – austiņās jāsadzird vispirms augšējais (sistoliskais), pēc tam – apakšējais (diastoliskais) spiediens – un jāsaskaita sitieni.
• visprecīzākais rezultāts
• vislētākais no visa klāsta, cena aptiekās – ap 17 eiro
• jāprot ar to apieties
• ja ir uztraukums vai kustību traucējumi, piemēram, neklausa viena roka, ar šo aparātu pats nevar noteikt spiedienu, vajadzīga palīdzība
Aproce

Tai piestiprināts elektronisks aparātiņš. Darbināms ar baterijām. Aparāts, ar kuru iegūtais mērījums būs visneprecīzākais. Lietojams drīzāk izņēmuma gadījumā, piemēram, ceļojot, ja šķiet, ka lielāks aparāts bagāžā aizņems par daudz vietas. Gados vecam cilvēkam šā tipa ierīces nav ieteicamas. Pieļaujams, ja izmanto jaunāki un relatīvi veseli cilvēki.
• mazs, neaizņem daudz vietas
• vienkārši lietojams
• neprecīzi rezultāti
• salīdzinoši dārgs pirkums – 30–40 eiro.
Pusautomātiskais

Sastāv no aproces, kas jāapliek ap augšdelmu, pumpīša un elektroniska aparātiņa, kurš darbojas ar baterijām. Pašam ar roku jāpiepumpē aproce, aparātiņa ekrānā var nolasīt rezultātu. Cilvēkam jāzina, kāds parasti ir spiediens, piemēram, ja tas ir 120, jāpiepumpē līdz 130–140.
Ja aparāts parāda, ka nevar izmērīt, tas nozīmē, ka spiediens ir augstāks, jāpumpē vairāk.
• salīdzinoši precīzs mērījumu rezultāts
• vidēji augsta cena – ap 40 eiro
• jāzina, kāds parasti ir asinsspiediens
Raksts no žurnāla “36,6°C tematiskā izdevuma “Sirds veselības ceļvedis”