Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto

Bērnu ķirurgs iesaka, kā vecākiem rūpēties par atvašu mugurkaula veselību 0

Skolas un dažādu pulciņu aktivitātēm ieejot noteiktā ritmā, vecākiem būtu jāpavēro savas atvases to ikdienas gaitās. Nepārslogota bērna mugura ar smagumu nešanu starp māju, skolu, pulciņiem un treniņiem, kā arī lieks pāris sporta apavu un sadarbība ar treneri – ir iespējas, kā vecāki var parūpēties, lai bērniem skolas vecumā pareizi attīstītos mugura, norāda AS “Veselības centru apvienība” poliklīnikas “Aura” bērnu ķirurgs Egils Lavendelis.

Reklāma
Reklāma
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 28
Lasīt citas ziņas

AS “Veselības centru apvienība” poliklīnikas “Aura” bērnu ķirurgs Egils Lavendelis iesaka vecākiem nopietni paraudzīties uz bērniem to ikdienas gaitās, aizdomājoties, vai atvases mugurkauls pareizi attīstās.

Visupirms ikvienas ģimenes uzdevums, bērnam uzsākot skolas gaitas, ir nodrošināt viņu ar savu galdu un krēslu, kur viņš sēdēs, pildot mājas darbus. Ir būtiski atcerēties, ka virtuves vai datorgalds, kur sēž arī mamma un vecākais brālis īsti nederēs, jo neatbilst bērna augumam. Vislabāk būtu iegādāties galdu un krēslu, kam ir iespējams regulēt augstumu. Sēžot pie galda, ir svarīgi atbalstīt kājas pie zemes vai uz kāda palikņa. “Sekas regulārai šķībai sēdēšanai ilgas stundas ir liela varbūtība iedzīvoties sāpošā mugurā, jo notiek nepareiza disku noslogošana, kas veicinas to nodilšanu”, norāda bērnu ķirurgs. Arī skolā vecākiem būtu jāpievērš uzmanība, lai augumā garie bērni nesēdētu pirmajos solos, kas nav piemēroti viņu augumam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otra būtiska lieta – ir jānopērk laba mugursoma. “Tā noteikti nav lieta, kur būtu vērts ietaupīt”, uzskata dakteris Lavendelis. Somai ir jābūt stingrai, bet tai pat laikā mīkstai vietā, kur tā saskaras ar muguras daļu. Ir nepieciešamas mīkstas lences, kurām var mainīt attālumu. Vecākiem būtu jāpievērš uzmanība, lai bērns somu nenēsātu uz viena pleca, jo tas rada savilkumu kakla muskuļos. Ideālais somas svars būtu 1/10 daļa no bērna svara, taču realitāte liecina, ka skolas somas ir daudz smagākas. Tas nozīmē, ka bērnam nevajadzētu nest vēl kādu somu, maisiņu ar sporta tērpu vai mūzikas instrumentu. Ja tomēr, tā soma ir smaga un bērnam ir jau muguras problēmu simptomi, būtu labi iegādāt otru grāmatu komplektu, lai katru dienu smagās grāmatas nebūtu jāpārvieto starp skolu un mājām. Kā arī vecāku uzdevums būtu pārdomāt bērnu loģistiku starp skolu un pulciņiem tā, lai visu dienu nevajadzētu nest daudzās somas.

Lai arī šodien ir daudz jārunā par bērnu mazkustīgumu, bez ievērības nevar atstāt atvases, kas aktīvi nodarbojas ar sportu un trenējas vairākas reizes nedēļā. Egils Lavendelis iesaka vecākiem nodibināt labu kontaktu ar treneriem. Nereti gadās, ka bērna vēlme sportot, liek viņam noklusēt vecākiem dažādas treniņos iegūtas mikrotraumas, pēc kurām vajadzētu atturēties no sportošanas vismaz nedēļu. Te lietderīga būtu trenera modrā acs, kas pamanītu izmaiņas bērna uzvedībā – klibošanu vai nespēju veikt ikdienas treniņu programmās ierasto. Ja bērnam ir gadījies kāds sastiepums, pēc nedēļu ilga atpūtas brīža vajadzētu laika posmā līdz pusgadam, sportojot gan skolā, gan treniņos, nēsāt īpašo “zeķi”, kas satur kāju. Ir būtiski arī skaidrot bērnam, cik svarīga ir atveseļošanās pēc traumas, lai nebūtu tālejošu seku. Bērnu ķirurgs Lavendelis iesaka izmantot teipošanu, ja ir sāpes, bet priekšā ir kādas ļoti nozīmīgas sacensības, kurās obligāti jāpiedalās. Tomēr, ja sāpes turpinās ilgstoši, vajadzētu pārtraukt nodarboties ar konkrēto sporta veidu un meklēt problēmas cēloni.

Aktīvajiem sportotājiem, kam jāpiedalās daudz turnīros, ir ieteicams iegādāties divus identiskus sporta apavu pārus – vienu ikdienas terniņiem, bet otru spēlēm. Ir svarīgi, lai zole būtu cieta un tik ātri nenolietotos. Savukārt dejotājiem, kad tuvojas skates vai deju svētki un ir pastiprināta slodze, mēģinājumos vajadzētu ļaut dejot sporta apavos, lai nesāp kājas. Taču, ja pēc intensīvas slodzes tomēr mājas sāp, tās vajadzētu ielikt uz 15 minūtēm karstā ūdenī, tad uzvilkt siltas zeķes, nogulties un pacelt kājas uz spilvena, kas atrodas galvas augstumā.

Lai gan ikviens bērns ir individuāls un neatkārtojams, dakteris Lavendelis iesaka vecākiem pievērst uzmanību bērna adipozitivitātei, ja uz kopējā klases fona viņu bērns ir krietni apaļīgāks. Laikus novērsta aptaukošanās ir iespēja uzlabot bērna veselības stāvokli nākotnē. Šim nolūkam ir radīti puaudžu adipozitātes kabineti, kas noskaidros, vai aptaukošanās cēlonis ir kādas endokrīnās problēmas vai dzīvesveids un ēšanas paradumi. Tad kopīgi ārsti ar pusaudžiem meklēs labākos risinājumus, kā atbrīvoties no liekajiem kilogramiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.