Foto – Pinterest

Pieaudzis traumu skaits bērniem uz iekštelpu batutiem. Kas notiek ar centru drošības noteikumiem? 0

Bērnu izklaides centri jau kādu laiku piedāvā iespēju lēkāt pa batutiem iekštelpās, ko apmeklētāji labprāt izmanto aukstajos mēnešos. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pārstāve Vita Šteina batutu parku atvēršanu saista ar pieaugošo bērnu traumu skaitu, tādēļ aicina būt uzmanīgiem. Raksta autore, pētot situāciju, novēroja, ka ir batutu centri, kur noteikumi tiek pārkāpti.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Bērnu ķirurgs Jānis Upenieks savukārt atgādina, ka batuti ir jāizmanto pareizi.

BKUS Komunikācijas nodaļas vadītāja Vita Šteina ziņo, ka iepriekšējā gada ziemas mēnešos slimnīcas stacionārā ārstējās 14 bērni, kas guva traumas, lēkājot uz iekštelpās uzstādītiem batutiem. Šajā skaitā neietilpst tie pacienti, kuriem tika uzliktas šuves vai sniegta pirmā palīdzība, pēc kuras viņi varēja doties mājās. “Vēl 2015. gadā ziemas batutu traumu nebija vispār. Tās ir tikai kopš 2016. gada, kad atvēra iekštelpu centrus. Pie mums arī vērsās raidījuma “4. studija” žurnālisti ar bildēm no viena no batutu centriem, kurā bija virkne drošības pārkāpumu,” stāsta Vita Šteina.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lūk, pieejamā statistika par 2015. -2017. gadu.

Iekštelpu batutu centros bērni visbiežāk gūst kāju un potīšu traumas. Traumas gūtas tādēļ, ka polsterējums starp batutiem nav bijis nostiprināts, bet kustīgs, kā arī nav ievērots cilvēku skaits uz viena batuta.

Šī informācija ir nodota Patērētāju tiesību aizsardzības centram (PTAC), kā speciālisti izvērtēs iekštelpu batutu centrus. Kā ziņo PTAC komunikācijas daļas konsultante Evija Lene, pārbaudes tiks uzsāktas šajā gadā, tomēr konkrētu laiku nevar precizēt, jo šāda informācija netiek publiski izpausta. PTAC aicina stingri ievērot norādītos drošības noteikumus, jo visbiežāk traumas uz batutiem notiek tieši noteikumu neievērošanas dēļ.

Batuts – augsta riska grupā

“Tas ir tikai loģiski, ka tad, kad iekštelpu batutu nebija, tad ziemas mēnešos nebija arī batutu traumu. Negribu teikt, ka tā ir numur viens visu Latviju aptveroša bērnu aprūpes problēma, bet traumu skaits ir audzis,” apstiprina BKUS bērnu ķirurgs Jānis Upenieks. “Ir bijuši ļoti nepatīkami gadījumi, piemēram, komplicēti lūzumi, mežģījumi, brūces ar mīksto audu defektiem, traumas, kas prasa ķirurģisku ārstēšanu. Visbiežākās traumas, lēkājot pa batutu, ir sastiepumi, virspusēji mīksto audu bojājumi un lūzumi.” Visa 2017. gada laikā BKUS stacionārā ārstējās 132 bērni, kas guva traumas uz batutiem.

Reklāma
Reklāma

“Katrai fiziskai aktivitātei ir risks radīt traumu, un batuts ir diezgan augsta riska grupā. Ja to izvēlas kā sporta veidu, tas ir jāizmanto pareizi. Tas ir pirmais priekšnoteikums, kas mazina lielu daļu nepatīkamo starpgadījumu,” rekomendē ārsts.

Atbildību uzņemas vecāki

Jāņem vērā, ka batutu parkos, piemēram “Jump space” batutu parkā, ir jāparaksta atrunas apliecinājums. Tajā norādīts, ka batutu parks neuzņemas atbildību par jebkādiem zaudējumiem, bojājumiem vai savainojumiem. Šajā apliecinājumā ir arī brīdinājums, proti, ka lēkāšana uz batuta pēc būtības ir riskanta un bīstama aktivitāte, kura var izraisīt savainojumus, kaulu lūzumus vai pat nāvi. Personām, kuras nav sasniegušas 8 gadu vecumu, ir jāatrodas vecāka vai aizbildņa uzraudzībā un jābūt pieskatītām. Bērns, kurš nav sasniedzis 5 gadu vecumu, nedrīkst viens pats atrasties batutu zonā. Pilngadīga vecāka vai aizbildņa uzraudzība ir obligāta. Batutu parks nepiedāvā bērna aprūpes pakalpojumus. Tātad, apmeklētājiem pašiem ir jāuzņemas atbildība par iespējamām traumām.

Diemžēl vecāku uzraudzība ne vienmēr spēj novērst traumas. “Vecāki ne vienmēr paspēj reaģēt brīdī, kad bērns kūleņo pa batutu un neveiksmīgi piezemējas. Trauma tiek gūta sekundes laikā,” saka bērnu ķirurgs Jānis Upenieks.

Atruna vienā no ce

Lēkā vairāki vienlaikus

Ekrānšāviņš no mājaslapas http://lielpilseta.lv/lielpilsetas-atrakcijas/

Izpētot mājaslapas centros, kur pieejami iekštelpas batuti, pamanīju, ka drošības noteikumi atšķiras. Citos parkos, piemēram, atpūtas parka “Lielpilsēta” noteikumos nav minēts, ka uz viena batuta varētu atrasties tikai viena persona. Pat fotogalerijās redzams, ka uz viena batuta ir vairāki bērni vienlaikus. Citur norādīts minimālais vecums, bet citur minimālais garums, lai atrastos uz batuta.

Sociālajā tīklā “Facebook” batutu centru lapās var lasīt atsauksmes, kur apmeklētāji pie sūdzībām min uzraugošo darbinieku nevērību un to, ka pieaugušie un vecāki bērni lec zonās, kas paredzētas mazākiem bērniem.

Arī mājās jādomā par drošību

Siltajā gada laikā, kad batutus uzstāda māju pagalmos, traumu statistika krietni pieaug, atgādina Jānis Upenieks.

Tipiska problēma ir tā, ka nopērk batutu, bet, taupot naudu, neiegādājas aizsargtīklu un atsperu aizsargu, novērojis ārsts. “Jāatceras, ka uz batuta vienlaikus var būt tikai viens bērns, nevis pieci. Diemžēl atvases mēdz lēkt kopā ar pieaugušajiem un pārkrist pār batutu. Jānovērš iespēja, ka var izkrist no batuta un piezemēties, piemēram, uz bruģakmens vai citas cietas virsmas. Reizēm bērni ierīko “štābiņu” zem batuta, kamēr pieaugušie lēkā virs viņiem. Tad gadās arī tā, ka bērnam uzlec virsū ar visu svaru un viņš gūst smadzeņu satricinājumu.”

Ja batutu lieto pareizi, izmantojot aizsargtīklu ar pārsegtām atsperēm, tad iespējas traumēties ir daudz mazākas. Realitātē bieži netiek ievēroti šie elementārie pareizas lietošanas noteikumi, tādēļ traumu skaits ievērojami pieaug.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.