Publicitātes foto. Starptautisko senioru deju kopa „Aspazija”.

Ieskaties, kādas aktivitātes piedāvā sieviešu invalīdu asociācija. Viss sākās pēc dibinātājas slimības 0

Tieši pirms 20 gadiem, 1998. gada maijā, kā vienu no pirmajām nevalstiskām organizācijām Latvijā Valsts Uzņēmumu reģistrs iegrāmatoja Latvijas Sieviešu invalīdu asociāciju „Aspazija”.

Reklāma
Reklāma
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis”
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 8
TV24
“Neaiciniet atpakaļ, ja jūs nezināt, vai šeit būs darbs!” Jaunietis pabeidzis augstskolu Anglijā, bet Latvijā nevar atrast darbu
Lasīt citas ziņas

Organizācijas dibinātāja un idejiskā iedvesmotāja Ilze Laine neslēpj, ka šādu soli spert viņu pamudinājusi liktenīgā arodslimība, kas tolaik izstūmusi no aktīvās darba dzīves ne vienu vien ķīmijas nozarē strādājošo. Pirmsākumos viņas bijušas 12 domu biedrenes, kas aicinājušas kopā arī citas likteņmāsas: palīdzēt sievietēm ar invaliditāti iekļauties sabiedrībā, aizstāvēt viņu tiesības un intereses, izglītot un informēt, stiprināt pašapziņu un vairot drošības sajūtu.

Šim mērķim atbilstoši izvēlēts arī biedrības nosaukums, ko Ilze Laine skaidro šādi: – Aspazija nav tikai sengrieķu valdnieka Perikla sieva, tāpat nav vienīgi izcila latviešu dzejniece. Aspazija, pirmkārt, ir sieviete, kura vienmēr pratusi aizstāvēt savas tiesības, nezaudējot sievišķo šarmu un pievilcību.”.

CITI ŠOBRĪD LASA

„Aspazija” tika veidota pēc Zviedrijā līdzīgu nevalstisko organizāciju parauga. Biedrības radīšanu inspirēja Zviedrijas NVO pārstāve Anneli Jonekena. Vēsturisko dibināšanas faktu atbalstīja arī Latvijas invalīdu un pacientu organizācija SUSTENTO vadītāja Gunta Anča. Pirmie sponsori – Nīderlandes Karalienes Julianas fonds – palīdzēja civilizēti izremontēt un iekārtot biedrības biroja, nodarbību telpas un bibliotēku, vēlākajos gados finansiālu atbalstu sniedza Borisa un Ināras Teterevu fonds, nodibinājums Ziedot.lv, Karina Pētersone, biedrības “Līdere” vadītāja Aiva Vīksna, SIA MOORA, , u.c.

Pašlaik biedrības darbā iesaistījušās aptuveni 500 sievietes ar invaliditāti, tostarp vairākās atbalsta grupās ārpus Rīgas: Jelgavā, Ogrē, Liepājā, Pāvilostā, Tukumā, Talsu novadā, Olainē, Varakļānos, Rojā un Bauskas novadā.

Biedrības adreses var uzzināt šeit. 

Pašiem savs veikaliņš

2009. gadā biedrībai tiek piešķirts Dienas centra “Aspazija” statuss, kur uzturēšanu un pakalpojumus klientiem apmaksā Rīgas Domes Labklājības departamenta Sociālais dienests. (Individuālā dalības maksa – pieci eiro gadā.)

Katru nedēļas dienu biedrības telpās notiek dažādi pasākumi, tostarp atbalsta grupas un individuālas konsultācijas psihologa un psihoterapeita vadībā, veselību stiprinošas mūzikas, kustību, deju terapijas un nūjošanas nodarbības, klūdziņu pīšanas, floristikas un rokdarbu pulciņi. Šos invalīdu rokām tapušos mākslinieciskos darinājumus var iegādāties Rīgas Centrāltirgū ASPAZIJAS izveidotajā īpašā veikaliņā „Saulgrieze”, par ko „Aspazijas” vadītāja Ilze Laine ar patiesu gandarījumu teic: „ Ir piepildījies sen lolots sapnis, ka daiļamatniekiem – cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ir savs veikaliņš Rīgas centrā. Neesam vairs pasīvi atbalsta lūdzēji, bet gan skaistuma radītāji un devēji”.

Starptautiskie projekti

Sadarbībā ar kolēģiem Latvijā un citās Eiropas valstīs ASPAZIJA ir realizējusi daudzus projektus, kuru mērķis ir gan stiprināt organizāciju un tās turpmāko darbību, gan arī atbalstīt un iedrošināt katru organizācijas biedru.

Reklāma
Reklāma

Piemēram, starptautiskā PHARE un TACIS LIEN programmas ietvaros kopīgi ar Spānijas, Zviedrijas un Igaunijas partneriem tika organizēti datorapmācības kursi, menedžmenta un līderības spēju attīstīšanas kursi.

Pēc Starptautiskās Darba organizācijas pasūtījuma ASPAZIJA iesaistījās pētījumā „Sievietes ar invaliditāti Latvijā”, kurā tika aptaujātas 225 respondentes no vairākiem Latvijas reģioniem, iegūstot datus par darba iespējām šai cilvēku grupai.
Divus gadus kopā ar partneriem no Vācijas, Zviedrijas, Spānijas, Portugāles un Kipras tika īstenots Socrates/Grundtvig mūžizglītības projekts „Pieredze pašvērtējuma un kapacitātes celšanā starpvalstu un pašmāju semināros’’.

Grīziņkalna kopienas iecere

Aktīvi izmantojot Eiropas Savienības struktūrfondu un Rīgas Domes atbalstu projekta „Pievilcīgas un dinamiskas sabiedrības izveide kopīgi ar iedzīvotājiem” (CADDIES) ietvaros „Aspazija” piedalās un atbalsta Grīziņkalna kopienas veidošanu, kas rūpēsies par kultūras pasākumu norisi parkā un tā pieejamību.
– Šo iniciatīvu atbalstām ne tikai tāpēc, ka mūsu mājvieta atrodas iepretim atjaunotajam parkam, bet galvenokārt ar vēlmi celt godā Grīziņkalna svētkus un tradīcijas, rosināt apkārtnes iedzīvotāju interesi par tā vēsturi un attīstību nākotnē, – apņēmīga ir Ilze Laine. – „Aspazijas” misija taču ir veicināt sabiedrības pozitīvu attieksmi pret vecāko paaudzi un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kāds ir mūsu biedrības pamatsastāvs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.