Foto – Shutterstock

Kā beidzot iemācīties pateikt „nē” 0

Aplūkosim svarīgu prasmi, kas nepieciešama, lai aizstāvētu savas robežas: spēja pateikt “nē”.
Tas ir kaut kas, bez kā cilvēkam nav iespējams justies brīvam savā izvēlē. Tātad – kā iemācīties pateikt “nē”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šīs 4 zodiaka zīmes riskē novecot vientulībā
Lūdz palīdzību Jāņa meklēšanā: “Jāķemmē krasti līdz pat jūrai, jo HES bija palaidis turbīnas, straume nereāla – apgāza laivu…”
Bijušais CIP vadītājs: ASV apzināti deva Ukrainai ieročus, lai tā “asiņotu”, nevis uzvarētu 130
Lasīt citas ziņas

1. Pārstāt domāt par sevi kategorijās “man vajadzētu – nevajadzētu”, “pareizi – nepareizi” – tās uzspieduši vecāki un sabiedrība, lai padarītu cilvēku ērtu. Jāsāk mācīties dzīvot kategorijās “Es gribu – Es negribu”. Kā to izdarīt? Mācīties apzināties savas jūtas un domas.

Ja cilvēks atbild “jā” un izjūt aizkaitinājumu, dusmas, aizvainojumu pret to, kuram atbildēja; domā kaut ko no sērijas: Kā viņš (viņa) man apnicis ar saviem lūgumiem”, “Nu cik var”, “Palicis pavisam nekaunīgs” tad, visticamāk, šis cilvēks gribēja pateikt “nē”. Un viņa negatīvās izjūtas atbildes laikā un pēc tās liecina, ka viņš nevēlas darīt to, kam it kā piekritis.

CITI ŠOBRĪD LASA

2. Saprast, ka visbiežāk “nē” nenozīmē, ka cilvēkam ir negatīva attieksme pret prasītāju. Tas tikai nozīmē, ka šajā konkrētajā gadījumā viņš nevar vai nevēlas (uz ko viņam ir visas tiesības) piekrist. Principā šāda izpratne ir svarīga visiem komunikāciju veidiem, tas padara komunikāciju dziļāku, brīvāku un patiesāku. Dzīve sāk spēlēties ar jaunām krāsām: nav nepieciešams melot un izdabāt, “pēkšņi” kļuvis iespējams brīvi paust savu viedokli un vēlmes.

3. Sākt praktizēt, sakot “nē”. Ja nav šādas pieredzes un ir ļoti bail, labāk to sacīt tiem, kuri tavā dzīvē neieņem nozīmīgu vietu un pēc iespējas drošākās situācijās (kas globāli neietekmēs cilvēka dzīvi). Prasme jāattīsta pakāpeniski, laika gaitā paaugstinot latiņu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.