Foto: Galileo30/SHUTTERSTOCK

Kājas īkšķis kļuvis greizs… Kā laikus pamanīt deformāciju? 7

Autors: Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Dronu uzbrukumi naftas pārstrādes rūpnīcām Krievijā ir panākuši neiedomājamo – pasaules lielākajai naftas valstij sāk pietrūkt benzīna
Ukrainas izlūkdienesta pārstāvis: Krievijas varētu ieņemt Baltijas valstis septiņu dienu laikā
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ 22
Lasīt citas ziņas

Pēdas pirmā pirksta deformācija jeb Hallux valgus ir ne vien vizuāli pamanāms defekts, bet var arī radīt sāpes, problemātiski būs uzvilkt vai piemeklēt apavus. Kā laikus pamanīt īkšķa kaula deformāciju, stāstīja “Veselības centra 4” traumatologs ortopēds GUNTIS EIHENBERGS.

Šī slimība biežāk skar sievietes, jo viņām salīdzinājumā ar vīriešiem ir vājāki saistaudi. Kaula deformācija biežāk par sevi liek manīt ap pusmūža vecumu. “Lai gan aptuveni 90% pacientu, kurus skārusi pēdas kaula deformācija, stāsta, ka šī problēma bijusi arī kādam ģimenes loceklim, šī nav iedzimta kaite – to iegūstam dzīves laikā,” skaidro ārsts.

Vainīgs ne tikai īkšķis

CITI ŠOBRĪD LASA

Mēdz uzskatīt, ka izvirzījums pēdas malā veidojas, jo kauls izaudzis, taču patiesībā tā nav. “Izvirzījums veidojas, jo pirmais pleznas kauls nobīdās uz pēdas iekšpusi, bet īkšķis – uz pēdas ārpusi. Rodas hroniska berze, sāk sabiezēt locītavas somiņa, veidojas iekaisums, kura dēļ palielinās arī mīksto audu apjoms ap īkšķa locītavu. Parādās tāds kā audu spilvens vai tulzna, kas traucē, nēsājot apavus,” precizē Guntis Eihenbergs.

Viņš stāsta, ka ir redzēti jau ielaisti gadījumi, kad ādā izrīvēta pamatīga brūce, kas ilgstoši nespēj sadzīt. Tad nepieciešams ne vien koriģēt pirkstu kaulus, bet arī sadziedēt ādu, bet tas ir grūti izdarāms. Ja ir sāpes, apgrūtinātas kustības vai apavu uzvilkšana, ar šo problēmu noteikti nevajadzētu mēģināt sadzīvot vai tai pielāgoties, piemēram, izvēloties lielāka izmēra apavus.

Galvenais iemesls – nepiemēroti apavi

Visbiežāk sastopamais iemesls ir nepiemērotu, pārāk ciešu apavu nēsāšana, sievietēm – šauru augstpapēžu apavu valkāšana.

“Slodzei uz pēdas jāsadalās vienmērīgi uz pirmo un piekto pleznas kaula galviņu un papēdi, veidojot it kā trijstūri. Augstpapēžu apaviem purngals ir pa vidu, līdz ar to balsta zona pēdai ir papēdis un pēdas priekšējā daļa. Tādējādi pirksti ir pilnībā iztaisnoti, un pirmā pirksta pamatnes kauls ir ļoti nospiests, rodas pārslodze pirkstu pamatņu locītavām,” skaidro ortopēds. Augstpapēžu kurpes nēsāt drīkst, bet papēža augstumam nevajadzētu pārsniegt 4–5 centimetrus.

Deformāciju var veicināt pēdai jau esošās slimības, piemēram, deformētas pēdas velves, plakanā pēda, retāk – traumas, osteoartrīts, neiroloģiskas saslimšanas.

Profilakse un ārstēšana

Ja deformācija vēl ir tikai sākumstadijā, tās attīstības palēnināšanai var izmantot profilaktiskus paņēmienus. Svarīgi nēsāt ērtus, kvalitatīvus apavus ar stingru zoli. Var iegādāties arī speciālus ortopēdiskos apavus, taču tie ir dārgi.

Apavos var ievietot individuāli izgatavotas ortopēdiskās zolītes, kas palīdzēs nodrošināt vienmērīgu slodzi pēdai. Tās jālieto visiem apaviem katru dienu.

Reklāma
Reklāma

Ja ierasts valkāt augstpapēžu apavus, to tomēr nevajadzētu darīt katru dienu. Piemēram, atrodoties darbā, ieteicams pārvilkt ērtākas kurpes, bet mājās pēc iespējas biežāk un ilgāk staigāt ar basām kājām.

Ja jūt sāpes, var lietot pirmā pirksta koriģējošas ortozes vai šinas, ko uzliek uz nakti, kamēr pēda atrodas miera stāvoklī. Tas neizārstēs greizo īkšķi, bet nodrošinās atbalstu, lai deformācija nekļūtu lielāka.

Var palīdzēt arī speciāli stiepšanas vingrojumi, kas stiprina pēdu muskulatūru. Vingrojumus ieteicams veikt abām pēdām. Diskomfortu var mazināt ar pretsāpju un pretiekaisuma geliem, taču pretsāpju tabletes bez ārsta norādes lietot nedrīkst!

Kad nepieciešama operācija

Ja iepriekš minētie profilaktiskie ieteikumi un palīgierīces nepalīdz un deformācija turpina palielināties, radot sāpes, noberzumus, stipru iekaisumu un būtiski ietekmējot dzīves kvalitāti, ortopēds var ieteikt galējo līdzekli – veikt ķirurģisku operāciju jeb koriģējošo osteotomiju. Operācijas laikā kauliem maina formu, tos noteiktā vietā, leņķī pārzāģējot un savietojot tā, lai skelets atgūtu pareizu formu. Pēc operācijas ne vienmēr pēda būs šaura, bet pirksti atkal atradīsies savā vietā.

Svarīgi!

Simptomi, kas liecina par kaula deformāciju

• Stāvot uz pilnas pēdas, pirksti ir taisni, bet, kad pēda atrodas bezsvara stāvoklī, nav atbalstīta pret zemi, īkšķis tuvojas otrajam pirkstam. Izteiktākas deformācijas gadījumā īkšķim tuvojas arī trešais kājas pirksts, tie var arī būt krustā.

• Ilgi stāvot vai staigājot, ap īkšķa zonu jūtamas sāpes.

• Jūtama rīvēšanās vai berze apavos, var būt apsārtums, pietūkums pirmā pirksta locītavas pamatnē.

• Īkšķis un otrais pirksts ir kļuvis stīvāks.

Pamanot pirmos simptomus, ieteicams doties pie fizio­terapeita vai ortopēda, kas noteiks deformācijas iemeslu un piemērotu ārstēšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.