Foto: SHUTTERSTOCK

Ieaudzis kājas nags. Kā ārstēt? 7

Autors: Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Saskaņa pēc vārdiem: 5 vārdu pāri, kuriem, pēc mākslīgā intelekta domām, ir vislabākā saderība
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis” 67
Vācu ģenerālleitnants prognozē, vai un kad Krievija varētu būt gatava uzbrukt NATO valstīm
Lasīt citas ziņas

Ieaudzis kājas nags ir nepatīkama problēma, kas var sagādāt nopietnu diskomfortu ejot un arī miera stāvoklī. Par to, kāpēc nagi mēdz ieaugt un ko tādā gadījumā darīt, stāstīja sertificēta podoloģe AGATE SERŽANTE.

“Naga plātnītes sāna malai iespiežoties zem vai naga valnītī, rodas iekaisums, kam raksturīgs apsārtums, tūska, sāpes, var būt jūtams karstums ap nagu,” podoloģe uzskaita ieauguša kājas naga pazīmes. Visbiežāk nags mēdz ieaugt kājas īkšķim iekšējā malā vienai vai abām kājām, taču var ieaugt arī citi nagi. Sākumā cilvēks var just tikai nelielu diskomfortu, bet, problēmu laikus nenovēršot vai neveiksmīgi mēģinot ar to tikt galā paša spēkiem, sāpes pieaug, palielinās tūska, apsārtums, var veidoties sastrutojums.

Kāpēc nags ieaug

CITI ŠOBRĪD LASA

Iemesli var būt dažādi. Parasti tie ir iekšējie faktori, piemēram, nagu slimības, kā sēnīte, nagu psoriāze. Var būt arī iedzimta nagu forma vai kājas pirkstu izmaiņas, piemēram, viens pirksts ievērojami garāks par pārējiem, un tam ir lielāka slodze, stāsta speciāliste. Pie vainas var būt arī ārējie faktori: nepareiza nagu apstrāde un stūrīšu dziļa izgriešana, traumas, pēdas formai nepiemēroti apavi. Būtiski arī izvēlēties piemērotas zeķes, īpaši, ja vērojama tendence nagiem ieaugt. “Populāras ir zeķes pēdiņas vai īszeķes. Ja tiek valkātas šādas zeķes, nevajadzētu izvēlēties one size (viena izmēra) modeļus, jo zeķes, kuras piemērotas, piemēram, 36. izmēra pēdai, vienlīdz nederēs 40. izmēram. Lielākai pēdai šādas zeķes būs par īsu, tādējādi saspiežot cieši kopā pirkstus, kas arī var rosināt nagu ieaugšanu. Tāpēc ieteicams izvēlēties kvalitatīvas zeķes ar platu purngalu un atbilstoša izmēra,” iesaka Agate Seržante.

Vizītē pie podologa

Ieaudzis nags var būt vienreizēja problēma, piemēram, pēc traumas. Taču, ja naga valnītis ir izteikti dziļāks, cilvēkam ir īkšķa kaula deformācija, liekais svars, stājas problēmas, visticamāk, nagu ieaugšanas pro­blēma var atkārtoties. Lai kāds būtu iemesls, pamanot pirmos simptomus, vispareizāk doties pie podologa. “Esmu novērojusi, ka cilvēki to dara nelabprāt. Tā vietā tiek eksperimentēts ar dažādām tautas metodēm, lietoti medikamenti, ko ieteicis kāds draugs. Tikai tad, kad jau vairs nevar izturēt, jo radies pamatīgs iekaisums, sāpes un pat hipergranulācija – pārmērīga jaunu saistaudu veidošanās ar graudainu virsmu, meklē speciālista palīdzību. Jo agrāk cilvēks dosies pie speciālista, jo vieglāk būs novērst problēmu,” teic podoloģe.

Dažkārt pietiks tikai ar vienu vizīti. Speciālists apskatīs apavus, apgriezīs vai koriģēs naga formu, izvērtēs, kā nagu ārstēt, pastāstīs, kā turpmāk pareizi kopt nagus. Ja ir pirkstu deformācija, nepareiza slodzes sadale uz pēdu, ieteiks mīkstās ortozes vai pēdiņas, kas novērsīs pirkstu pārāk ciešu sakļaušanos, līdz ar to nagu ieaugšanu. Ja ir smaga pēdu deformācija, vislabāk vērsties pie tehniskā ortopēda, kurš pacientam veiks gaitas analīzi un pēdas slodzes mērījumus, izvērtēs, vai nepieciešamas ortozes vai ortopēdiskie apavi deformācijas korekcijai, kā arī spiediena zonu atslodzei.

Ja nagam ir tendence atkārtoti ieaugt, jārēķinās, ka pie podologa būs jāvēršas regulāri – vidēji reizi vienā divos mēnešos. “Ir dažādas nagu koriģēšanas metodes: veicot tamponādi, tā novēršot spiedienu naga valnītī, ar dažādām skavām. Papildus šīm metodēm svarīgi visu laiku ievērot profilaksi,” teic podoloģe.

Ja kājas nags ieaudzis cukura diabēta slimniekam, viņš pats koriģēt nagus mājas apstākļos nedrīkst – obligāti jādodas pie podologa.

Reklāma
Reklāma

Pirmā palīdzība

“Pirmā palīdzība ir sālsūdens kompreses (uz glāzi ūdens liela ēdamkarote sāls). Sāls mazinās iekaisumu, atvieglos sāpes, palīdzēs izvilkt strutas, ja tās radušās. Šādas kompreses var likt no rīta un vakarā uz aptuveni 10 minūtēm,” stāsta speciāliste, taču uzsver, ka šīs kompreses tikai atvieglos simptomus.

Svarīga ir arī personīgā higiēna – zeķēm un apaviem jābūt sausiem, tīriem. Būtiski valkāt sezonai piemērotus apavus. Ja kājas visu laiku ir mitrumā, tas veicina nelabvēlīgas mikrovides veidošanos un līdz ar to infekcijas attīstīšanos.

Kamēr nags nav izārstēts, jāatsakās no sportiskajām aktivitātēm: futbola, skriešanas, tenisa, basketbola un citiem sporta veidiem, kur ir izteikts spiediens uz kāju īkšķiem.

Nevajag izmantot briljantzaļo šķīdumu, jodu, zilos graudiņus, jo brūcē var rasties ķīmisks apdegums. Šie līdzekļi sausinās ādu ap nagu, bet ieaugušu nagu neizārstēs.

Podoloģes padoms

Kā pareizi apgriezt nagus

SHUTTERSTOCK ilustrācija

“Katram cilvēkam ir sava individuāla naga forma, tāpēc piemērota un pareiza nagu apgriešana atšķiras. Pats svarīgākais ir pārāk dziļi neapgriezt naga stūrīšus, proti, ja nags ataudzis garāks, to taisni nogriež ar šķērītēm vai nokniebj ar nagu knaiblītēm. Ja nags ir īsāks, to var novīlēt. Kļūda ir izmantot ne­asus instrumentus, jo tad nags nevis tiek nogriezts, bet noplēsts un nagu stūrīši visbiežāk kļūst par asiem pīķiem, kas ataugot ieduras naga valnītī. Ja pēc nagu apgriešanas šķiet, ka stūrīši ir pārāk asi, tos var nedaudz apvīlēt,” iesaka Agate Seržante.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.