Foto: gresei/Shutterstock

Kumelīte – maiga smarža, spēcīga iedarbība. Ārstniecības kumelīte savvaļā nav sastopama pārāk bieži 0

Gunta Lūse, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Kokteilis
VIDEO. “Tā ir Rita? Ko tu stāsti!” Lauris Reiniks nosauc attiecību eksperti Ritu Lasmani par bezpajumtnieci
Lasīt citas ziņas

Smarža liek tīkami pievērt acis – tā ir ārstniecības kumelīte. Savvaļā šis augs nav sastopams pārāk bieži, bet savā dārzā to audzē daudzi, it īpaši tie, kuri novērtē dabas spēku. Visi zina, ka kumelīte ir universāls kareivis, kas palīdz uzlabot veselību.

Savulaik mūsu ģimenes ārsti iesaucām par Kumelīti–Dzērvenīti, jo katrā slimošanas reizē viņa ieteica šos augus, īpaši uzteica kumelīšu tēju. To jau zina katra mamma – viegla tēja noder vēdera izejas mīkstināšanai, savukārt, ja mazajam ir caureja vai šķidrs vēders, jādod dzert koncentrētāku kumelīšu novārījumu. Kāds tas ir? Apmēram 3 tējkarotes ziedu aplej ar glāzi ūdens un uzvāra, tad pavāra uz lēnas uguns vēl 5–7 minūtes.

Augs, kas sakārto

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārstniecības kumelītei ir daudzveidīga iedarbība – tā palīdz cīnīties ar iekaisumiem, dziedē brūces, uzlabo gremošanas sistēmas darbību, nomierina, uzlabo miegu. Kumelīte mazina dažādas ādas kaites, izsitumus vai uztūkumus. Auga uzlējumu izmanto arī kā dezinficējošu līdzekli mutes gļotādas sakopšanai.

“Taču kumelīte palīdz ne tikai iekšķīgi un ārīgi, bet arī emocionāli – palīdz pieņemt notiekošo, veido līdzsvaru ar iekšējo pasauli, tātad sakārto cilvēku, līdz ar to organisma spēki var atjaunoties. Es to dēvētu par īstu Dieva augu, ne velti senatnē Ēģiptē to sauca par Saules dieva puķi,” uzsver augu pazinēja un pirtniece Māra Tīmane no Kazdangas.

Iepazīsti ar degunu

Ārstniecības kumelītes vērtība ietilpst baltajos ziediņos, tie satur dažādas vērtīgas bioloģiski aktīvas vielas. Ziedu kurvīšus vienas vasaras laikā var vākt vairākkārt, jo augs arī pēc tam veido jaunus sānzarus un zied. Kumelītes žāvē vēsā vietā, lai neļautu iztvaikot ēteriskajai eļļai.

Ārstniecības kumelītei visai līdzīga ir maura kumelīte, arī to var ievākt, taču speciālisti iesaka – lietojama tikai ārīgi! Pretējo ir pierādījusi viedā augu pazinēja Vaira Kārkliņa no Pāvilostas, kura drosmīgi eksperimentē savvaļas virtuvē. Viņa izmēģinājusi gatavot maura kumelītes kēksiņus, iznāk gardi, varbūt nedaudz garšo pēc ananasiem (sk. recepti).

Tomēr ārstniecības jeb smaržīgā kumelīte nenoliedzami ir daudz vērtīgāka.

Vieglāka un stiprāka

Kumelītes tējas pagatavošanai ņem 2 tējkarotes drogas uz krūzi karsta ūdens.

Savukārt uzlējumu gatavo šādi: ēdamkaroti ziedu aplej ar glāzi vāroša ūdens, ļauj ievil­kties 15 minūtes un nokāš. Lieto pa pusglāzei 3–4 reizes dienā pirms ēšanas. Tas ir labs vēdera mīkstināšanas līdzeklis, noder arī tad, ja moka gremošanas traucējumi, sāpes vai netīkamas sajūtas zarnu traktā.

Reklāma
Reklāma

Vieglu tēju dod arī bērnam, ja pūšas vēderiņš, moka gāzes. Bērnam sakārtot miedziņu palīdz viegla tēja. Pieaugušajam tēja palīdz nomierināties, mazina nogurumu, uzlabo miegu.

“Kumelītes ziediņus var izžāvēt un salikt dabiska auduma maisiņā – pagatavot spilventiņu, ko liek gultā līdzās lielajam spilvenam. Tas nomierina bērniņa miegu, palīdz arī pieaugušajam, kuram ir miega traucējumi. Miega spilventiņā vēl var likt, piemēram, lavandu. Var teikt, ka lavanda ir spēcīgais variants pēc savas smaržas un būtības, bet kumelīte – maigais,” stāsta Māra Tīmane.

Glābj ādu

Kumelīte mīkstina un nomierina, arī attīra ādu. Pusaudzim ar problemātisku sejas ādu labi palīdz mazgāšana ar atdzesētu kaltētu kumelīšu novārījumu. Ja ir nogurušas acis, pagatavo tēju vai novārījumu, atdzesē un marles maisiņus uzliek acīm kā kompreses, tas mazina arī pietūkumu ap acīm. Acu vai ādas kompresēm vēl var izmantot svaigus kumelītes ziedus, tad iedarbojas arī svaiga auga aromāts. “Zinu vecmāmiņu recepti sapūstām vai nogurušām acīm – kumelīšu tēja ar pienu, ātri var just, ka acis ir atpūtušās,” piebilst augu pazinēja.

Kumelīšu kompreses atvieglo arī sāpes, piemēram, locītavās vai muskuļu sastiepuma gadījumā.

Ja ir sasprēgājuši papēži, palīdz pēdu mērcēšana kumelīšu vannā. Ja vēl pievieno sāli, mazinās kāju svīšana.

Kumelīšu vanna, kā zināms, labi der bērniem. Arī pieaugušo šāda vanna nomierina – augus ieliek mazā pauniņā un iepeldina ūdenī. “Caur ādu ātri saņemam auga labās vielas, iedarbojas pat spēcīgāk, nekā dzerot tēju,” uzmundrina Māra.

Pirts priekiem

“Pirtī kumelītes izmantojam dažādos veidos,” stāsta Līga Lamberte, Rīgas Zaļās pirts pastāvīgā pirtniece. Kumelītes lakstus var sasiet pirts slotiņās, pievienot lapu slotiņām. Izcilas un aromātiskas ir ziedošu liepu slotas ar kumelītēm.

Kumelītes labi der pirts skrubītī. Līga iesaka divus veidus. “Svaigas kumelītes sagriež īsākos gabalos, pievieno sāli un samaļ kafijas dzirnaviņās vai speciālā augu maļamajā ierīcē, kas ir mūsu pirtnieku arsenālā. Sāls nepieciešams, lai augu samaltu smalki, jo svaigs augs satur ūdeni, vienu pašu grūti samalt. Otrs veids – kumelītes vispirms izžāvē un tad maļ, sāli neizmanto. Tas tāpēc, ka ne visiem pirtsmīļiem patīk sāls skrubis,” uzsver Līga.

Māra Tīmane iesaka saberzt kumelītes ziediņus ar sāli (vai sodu, kā labāk tīk), likt nelielos maisiņos un ievietot saldētavā. Šāds skrubis vai ādas attīrītājs ir daudz aromātiskāks nekā no žāvētām kumelītēm, arī iedarbība spēcīgāka.

Viņasprāt, skrubim var izmantot arī kumelītes, no kā gatavota eļļa. “Tajās vēl paliek daudz vērtīguma. Eļļainos smalkumus sajauc ar sāli, saberž vai samaļ. Ja jau augu esi noplūcis, tas jāizmanto pilnībā.”

Pirtniece un masiere, Pirts­lietu darbnīcas saimniece Līga Ende-Griķe no Gulbenes novada stāsta savu pieredzi: “Kumelītes, tāpat kā vīgriezes, izmantoju kā nomierinošu un atslābinošu ārstniecības augu. Kumelīte sniedz miera un viegluma sajūtu, vēlmi mazliet ilgāk pakavēties uz lāviņas, lai šo mieru izbaudītu. Burvīgu aromātu rada pirts slotiņas no kumelītēm, ko sakarina gar pirts sienām.

Kumelīšu tēja, ko dzer pirtī, palīdz izsvīst, izvadīt toksīnus un sāļus. Savukārt ar siltu kumelīšu uzlējumu noskaloju uz lāviņas gulošo pirtsmīli, leju ļoti lēni no lielas krūzes, sākot no ķermeņa augšdaļas līdz pat kāju pirkstu galiņiem. Tās sajūtas ir neaprakstāmas, tā saka ikviens, kurš pie manis izbaudījis šādu rituālu.”

Izmēģini! Eļļas izvilkums

Iesaka Līga Lamberte

Eļļu bez īpaša aromāta (piemēram, vīnogu kauliņu vai mandeļu eļļu) lej katliņā un karsē. Pēc tam pievieno sagrieztas kumelītes un karsē apmēram stundu. Pirmo augu porciju izņem un eļļā liek jaunas kumelītes, apmēram tikpat daudz kā iepriekš. Tā turpina vēl 4–5 reizes, kamēr eļļa pietiekami savilkusi aktīvās vielas, patīkami smaržo pēc kumelītēm. Eļļu izkāš, atdzesē, pilda tumšā stikla traukā.

Tas ir labs līdzeklis ādai – nomierina un dziedina, palīdz mazināt ādas un citas problēmas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.