Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Pexels

Laimīgo pāru noslēpumi: 6 stundas nedēļā, lai nostiprinātu attiecības 12

Autors: Annika Niedrīte, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
Dārzs
FOTO. Cik šogad maksā stādi, un kas ir piedāvājumā? Reportāža no Siguldas Stādu parādes
Kokteilis
Gudri jau kopš dzimšanas: 5 zodiaka zīmju pārstāvji, kuri var lepoties ar attīstītu intelektu
Lasīt citas ziņas

Atšķirības starp laimīgajiem un nelaimīgajiem pāriem pirmajā acu uzmetienā nav pamanāmas. Noslēpums atrodams ikdienas sīkumos. Ko vajadzētu darīt, lai nostiprinātu laulību? Iesaka ģimenes psihologs Kails Bensons.

Grāmatas, semināri un ģimenes psihoterapija negarantē simtprocentīgu aizsardzību pret problēmām attiecībās. Taču attiecību kursu var mainīt, ja noskaidro, ar ko atšķiras laimīgie pāri no nelaimīgajiem. Nelielas izmaiņas jūsu attiecībās ar laiku sniegs vērā ņemamus rezultātus. Galvenais ir uzturēt pozitīvas pārmaiņas un neatgriezties pie vecajiem attiecības postošajiem modeļiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vai ir pamanāma atšķirība starp pāriem, kuru attiecības ar laiku nostiprinās un pārējiem? Pirmais minējums – laimīgie pāri centīgi strādā pie attiecībām. Bet izrādās, ka tā nav taisnība. Atšķirība ir tikai viena – šādi pāri viens otram velta vismaz sešas stundas nedēļā. Kā tieši tiek pavadītas šīs stundas, atkarīgs no prioritātēm un jomām, kuras jāuzlabo. Tomēr novērojamas dažas skaidras likumsakarības.

Laimīgo attiecību formulā ir iekļauti seši elementi

1. Dienas plāni

Laimīgi laulātie cenšas uzzināt sava partnera plānus, pirms no rīta atvadās. Runa var būt par pusdienām ar labāko draugu, par pierakstu pie ārsta vai plānotu zvanīšanu vecākiem. Mērķis ir uzdot jautājumu un uzzināt, kas labs un ne tik labs gaida tavu partneri šajā dienā.

Nepieciešamais laiks: 10 minūtes nedēļā (2 minūtes dienā, 5 dienas nedēļā).

2. Tikšanās pēc darba

Darba dienas beigās satiekoties noskūpsti partneri un apskauj vismaz uz sešām sekundēm. Psiholoģijas profesors Džons Gotmans to sauc par “iespēju skūpstu”. Sešu sekunžu skūpsts ir vienotības rituāls, kura dēļ gribas nākt mājās.

Pēc skūpsta apspriediet, kā pagāja diena. Šajā laikā varat pievērst uzmanību viens otram un radīt neseksuālu tuvību. Tāpat tas palīdzēs uzzināt par problēmām, ar kurām katrs saskaras ārpus attiecībām.

Nepieciešamais laiks: 1 stunda 40 minūtes nedēļā (20 minūtes dienā, 5 dienas nedēļā).

3. Atzīšana un sajūsma

Ir svarīgi atrast veidus, kā izpaust, cik ļoti tu mīli un novērtē savu partneri. Ierosinājums – izveidojiet apbrīnas žurnālu. Tas palīdz pamanīt nelielus patīkamus darbus un saistīt tos ar partnera īpašībām, kuras tev patīk.

Reklāma
Reklāma

Pirmkārt, partneris jutīs, ka viņu novērtē. Otrkārt, tas mudina meklēt partnerī pozitīvas iezīmes, nevis koncentrēties uz negatīvo. Piemēram: “Paldies, ka vakar vakarā palīdzēji nomazgāt traukus. Pateicoties tam, es pabeidzu iesākto projektu. Tu esi tik labs un uzmanīgs.’’

Nepieciešamais laiks: 35 minūtes nedēļā (5 minūtes dienā, 7 dienas nedēļā).

4. Tieksme

Lai uzturētu saikni vienam ar otru, svarīgi demonstrēt fizisku tieksmi. Noteikti pieskarieties viens otram pirms aizmigšanas. Pietiek tikai ar apskāvieniem uz dažām minūtēm vai skūpstu uz nakti. Domājiet par tādiem brīžiem kā par dienas laikā uzkrātā stresa noņemšanas veidu. Ieliec skūpstā maigumu pret partneri un gatavību piedot, ja esat sastrīdējušies.

Nepieciešamais laiks: 35 minūtes nedēļā (5 minūtes dienā, 7 dienas nedēļā).

5. Randiņi

Svarīgi atrast laiku tikai jums abiem – romantiskā un atslābinošā atmosfērā. Tikšanās laikā uzdodiet jautājumus un pievērsieties viens otram. Padomā par jautājumiem, ko uzdot, piemēram: “Kur tu gribētu pavadīt atvaļinājumu?”, “Kāda atmosfēra valda darba vietā?”

Nepieciešamais laiks: 2 stundas nedēļā.

6. Problēmu apspriešana

Džona Gotmana pētījumi rāda: viena stunda nedēļā, kas veltīta diskusijai par aktuālajām problēmām attiecībās, maina veidu, kā risināt konfliktus pārī. Tādas sarunas sniedz partneriem iespēju izteikt savas bailes un pārdzīvojumus. Pateicoties tām, viņi jūt, ka viņus mīl un ieklausās, nevis atraida.

Ierosinājums – padarīt sarunu par rituālu un katru nedēļu pievērsties tai vienā un tajā pašā laikā. Šis laiks ir svēts, jo tas nostiprina attiecības. Tomēr sarunas procesā var būt arī neērti. Lūk, kas jādara. Sāciet ar to, kas attiecībās ir uzlabojies kopš iepriekšējās sarunas. Tālāk nosauc piecus pozitīvus mirkļus, kas saistīti ar partneri, par kuriem iepriekš neesi runājis. Runā pēc iespējas skaidrāk un mini piemērus. Tikai pēc tam apspriediet sarežģījumus, kas attiecībās radušies.

Lai dialogs būtu efektīvāks, mainieties vietām – pēc kārtas runājiet un klausieties. Kad runā, izsakies delikāti, lai neaizvainotu partneri. Klausoties centies saprast, kas sagādā raizes partnerim, uzreiz nenosodi viņu. Ja emocijas plūst pāri malām, paņemiet 20 minūšu pārtraukumu un pēc tam turpiniet.

Kad abi partneri jūt, ka ir dzirdēti un saprasti, var pāriet pie problēmas konstruktīvā risinājuma. Sarunas beigās katram partnerim jāvaicā otram: “Ko es varu darīt, lai tu šonedēļ sajustu, cik ļoti es tevi mīlu?”

Nepieciešamais laiks: 1 stunda nedēļā.

Kopā: 6 stundas

Kā redzi, tas nav daudz. Ja tu guli 8 stundas dienā, tas ir tikai 5% no nomoda laika. Laika patēriņš ir nenozīmīgs, bet tas dod milzīgu ieguldījumu attiecību saglabāšanā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.