Neatliekamās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule.
Neatliekamās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule.
Foto: LETA

Liene Cipule atklāj, ka slimnīcās to gultu, kas bija Covid-19 pacientiem, vairs nav 43

Slimnīcās rodas grūtības ar intensīvās terapijas un reanimācijas gultu nodrošināšanu
Rīga, 3.janv., LETA. Pašlaik atsevišķās slimnīcās rodas grūtības ar intensīvās terapijas un reanimācijas gultu nodrošināšanu, aģentūrai LETA atklāja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
“Kas notiek ar mūsu bērniem? Kādēļ viņi aug tik nežēlīgi?” 1.klases skolnieka mamma pauž sašutumu par bērnu rīcību
Lasīt citas ziņas

Viņa pastāstīja, ka pašlaik 12 slimnīcās “vairāk vai mazāk ir traumēta neatliekamo pacientu uzņemšana”. Situācija esot ļoti atšķirīga pa slimnīcām un reģioniem, taču kopējo stāvokli Cipule raksturoja kā ļoti sarežģītu.

“Pēdējās diennaktīs ir izkristalizējusies viena ļoti nopietna problēma – mums ir problēmas ar intensīvās terapijas un reanimācijas gultu nodrošināšanu. Līdz ar to slimnīcās, kur ir gan apgrūtināta intensīvās palīdzības nodrošināšana Covid-19 pacientiem, gan arī neatliekamie pacientiem, kuriem nepieciešama īpaši augstas aprūpes terapija, pacienti nevar tikt uzņemti,” atzina NMPD vadītāja.

CITI ŠOBRĪD LASA

NMPD situācijas risināšanai pārdislocē ārstu-speciālistu brigādes no Rīgas uz reģioniem, tādējādi mēģinot rast atbalsta mehānismus, lai pacientiem transportēšanas laikā, kas nereti ir ilgs liela attāluma dēļ, tiktu nodrošināta pēc iespējas augstāka līmeņa palīdzība.

Atsevišķās slimnīcās ierobežota neatliekamā palīdzība terapeitiskā, neiroloģiskā, ginekoloģiskā un citu profilu pacientiem. Pēc Cipules paustā, NMPD cenšas nogādāt pacientu viņa dzīvesvietai tuvākajā iestādē, bet pašlaik tas ne vienmēr ir iespējams. Taču atsevišķas pacientu grupas ir iespējams nogādāt stacionārā saskaņā ar hospitalizācijas plānu, jo ir profili, kas ir samērā nenoslogoti, tostarp ķirurģiskais.

Jau ziņots, ka atsevišķās slimnīcās Covid-19 pacientiem paredzēto gultasvietu noslodze pārsniedz 100%.

“Atsevišķās slimnīcās vēl ir kapacitāte Covid-19 pacientu uzņemšanai, kas, protams, nerisina situāciju kopumā. Šobrīd kopējā noslodze ir vairāk nekā 85%, kas ir ļoti augsts rādītājs. Atsevišķās slimnīcās gultu noslodze ir pāri 100%,” atzina Cipule.

Tas nozīmē, ka to gultu, kas bija Covid-19 pacientiem, vairs nav, un pacienti tiek izvietoti citās gultās, lai viņus vispār būtu iespējams izvietot. Atsevišķās slimnīcās Covid-19 pacientu gultu noslodze ir 118% un 120%. “Tas nozīmē, ka pārprofilētās gultas ir pilnas, un tiek rasti citi risinājumi,” skaidroja NMPD vadītāja.

Vienlaikus viņa atzina, ka pirmdienas vienmēr ir raksturojušās ar to, ka tiek veikta apjomīga pacientu izrakstīšana, kas svētkos nevar tiks nodrošināta, tāpēc mediķi cer, ka grūtākais būs vēl tikai šis vakars un pirmdienas rīts. “Mēs pašlaik dzīvojam gaidās,” piebilda Cipule.

Nākamnedēļ vairākas slimnīcas plāno atvērt papildu gultas Covid-19 pacientiem, taču plānus var mainīt pēkšņā personāla saslimstība ar Covid-19. Vienlaikus Cipule atzina, ka risinājums nav ilglaicīgs.

“Ņemot vērā šo milzīgu saslimstību, kas mums bija starpsvētku periodā, tas liecina, ka mūsu izaicinājumi vismaz uz janvāra otro pusi būs vēl lielāki un nozīmīgāki,” skaidroja NMPD vadītāja, piebilstot, ka ir piepildījies sliktākais scenārijs un situācija vēl tikai pasliktināsies, “jo saslimstība ir kāpusi, un neviens no ierobežojumiem viņu īsti nav apturējis”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.