Kumelītes un margrietiņas.
Kumelītes un margrietiņas.
Foto – LETA

Meža dakteris katrā aptieciņā! Vērtīgus augus iesaka Eniņa un Tereško 1

Vērtīgs zāļu skapīša papildinājums ir dabā rodamie dziedināšanas līdzekļi. Ir ļaudis, kuri mācās iztikt gandrīz ar to vien un, cik vien iespējams, neķeras pie aptiekas zāļu produkcijas.

Reklāma
Reklāma
TV24
Lavrovam ir plāns, kā izbeigt karadarbību Ukrainā: “Vienīgie, kas pirms desmit gadiem iesējuši kara sēklu un tupina kurt kara liesmu, ir NATO”
Polija nikna: Baltijas valstis apdraud NATO drošību – iestrēdzis vēl viens liels projekts 176
Veselam
“Biju pārbijusies, ka pat nezinu, vai atgriezīšos…” Jaunā māmiņa Stradiņu slimnīcā saskārusies ar mediķu nepieņemamu vienaldzību 19
Lasīt citas ziņas

Augu viedie pazinēji Vija Eniņa un Artūrs Tereško stāsta, kurus augus noteikti derētu turēt aptieciņā goda vietā un kā tos labāk izmantot.

Vērtīgā ceļmallapa un asinszāle

Ceļtekas lapas var ievākt visu vasaru, tās griež kopā ar aptuveni 5 cm garu kātu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Vija Eniņa iesaka ceļtekas izmantot kā atkrēpošanu veicinošu līdzekli, tās arī palīdz ārstēt aterosklerozi un paaugstinātu asinsspiedienu.

Lapu un lakstu uzlējumu (ēdamkaroti sasmalcinātu žāvētu lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens, notur divas stundas un nokāš) dzer pa ēdamkarotei 3–4 reizes dienā. Piesardzīgi jālieto, ja ir paaugstināts skābes saturs kuņģa sulā vai pastiprināta asinsrecēšana.

Artūrs Tereško iesaka ceļmallapas savākt un turēt aptieciņā gadījumam, ja ir sasitums, iekaisums, tās palīdz audiem atjaunoties, var mazināt arī trofiskās čūlas. Lapas izmanto kompresei. Kaltētās lapas vispirms uz īsu brīdi iemērc remdenā ūdenī, lai kļūst mīkstas, uzbriest, tad liek marlītē un klāj uz ādas.

Asinszāle. Foto – Shutterstock

Asinszāli vāc ziedēšanas laikā. Tā var kliedēt drūmu garastāvokli un uzlabot pašsajūtu. Vija Eniņa iesaka gatavot uzlējumu, ja ir sāpes kuņģī vai caureja, ja moka aknu, nieru un urīnpūšļa slimības. Ēdamkaroti drogas aplej ar glāzi verdoša ūdens, nostādina 30 minūtes, nokāš, dzer pa ēdamkarotei 4–6 reizes dienā.

Nav ieteicams lietot karstā, saulainā laikā, jo asinszāle pastiprina jutību pret saules gaismu. Šo tēju nedrīkst dzert grūtniecības un zīdīšanas laikā. Dakteris Tereško iesaka pagatavot asinszāles eļļu, tā ir ātrā palīdzība, ja nepieciešams sadziedēt brūces, gadās apdegums, moka trofiskās čūlas.

Nav ieteicams lietot karstā, saulainā laikā, jo asinszāle pastiprina jutību pret saules gaismu.

Šo tēju nedrīkst dzert grūtniecības un zīdīšanas laikā. Dakteris Tereško iesaka pagatavot asinszāles eļļu, tā ir ātrā palīdzība, ja nepieciešams sadziedēt brūces, gadās apdegums, moka trofiskās čūlas.

Stikla burku pieber pilnu ar asinszāles ziediņiem un vēl piespiež, tad uzlej olīveļļu proporcijā 1 : 2 tā, lai nosegtu augus. Nostādina trīs nedēļas siltumā (ne saulē!), kamēr eļļa kļūst sarkana, tad nokāš. Ja asinszāles eļļu ielej tumšā pudelē, to var pat neturēt ledusskapī un nav jābaidās, ka sarūgs. Vija Eniņa mudina šo eļļu dzert arī kuņģa čūlas gadījumā – lietot pa pāris ēdamkarotēm pusstundu pirms ēšanas.

Stipriniece kumelīte

Kumelītes ziediem piemīt pretiekaisuma, antiseptiska, sāpes un temperatūru mazinoša, nomierinoša iedarbība, šāda tēja uzlabo arī gremošanu. Ārīgi kumelītes noder kompresēm, kakla skalošanai, iekaisušām acīm. Vija Eniņa gatavo šādu uzlējumu: ēdamkaroti ziediņu aplej ar verdošu ūdeni, atstāj 10 minūtes ievilkties.

Foto: SHUTTERSTOCK

Dzer pa pusglāzei starp ēdienreizēm – uzlējums uzlabos gremošanas sistēmas darbību, mīkstinās vēdera izeju, atvieglos sāpīgas mēnešreizes, mazinās galvassāpes.

Reklāma
Reklāma

Noder kā nomierinošs līdzeklis – gan pret stresu, gan miega kvalitātes uzlabošanai. Saaukstēšanās reizē šādu uzlējumu dzer karstu, to izmanto arī inhalācijām, ja iekaisusi rīkles gļotāda. Piesardzīgi jālieto grūtniecības laikā.

Vīgriezes palīdzība

Dakteris Tereško slavē vīgriezi – īsts ātrās palīdzības augs! Mazina arī temperatūru un sāpes. Noder smadzeņu darbības aktivizēšanai, jo paplašina sirds un galvas asinsvadus.

Šo ziedu tēja nomierina un vienlaikus tonizē, pazemina asinsspiedienu un noņem tā izraisītās galvassāpes.

Ēdamkaroti vīgriezes ziedu aplej ar glāzi mēreni karsta ūdens, ļauj ievilkties 15 minūtes. Dzer pa trešdaļai vai pusei glāzes vairākas reizes dienā, arī visai karstu.

Kad vīgrieze nozied, ir laiks vākt sakneņus. To novārījums palīdz, ja ir reimatisms, podagra vai sirds mazspēja, – ēdamkaroti sakneņu aplej ar glāzi auksta ūdens, uzvāra, vāra uz mazas uguns 10 minūtes. Lieto pa ēdamkarotei trīsreiz dienā.

Foto: Yasonya/SHUTTERSTOCK

Citi veselības draugi

Fitoterapeits iesaka turēt aptieciņā arī meža avenes lapas un kātiņus – der kā sviedrējošs un temperatūru pazeminošs līdzeklis saaukstēšanās brīdī.

Labas ir brūkleņu lapas, tās palīdz, ja ir urīnpūšļa un nieru iekaisums, turklāt tonizē un spēcina organismu. Lapiņas vāc agri pavasarī pirms ziedēšanas vai vēlu rudenī pēc salnām. Nav jābaidās, ka lapiņas izskatās tumšas, melnas, labajai iedarbībai tas netraucē.

Ja ir problēmas ar aknām, žultspūsli un vispār gremošanas traktu, jārūpējas, lai zāļu skapītī būtu dzeltenās kaķpēdiņas, tās pastiprina žults sekrēciju, novērš gremošanas traucējumus.

Kaķpēdiņas gan neiesaka, ja ir paaugstināts asinsspiediens.

Sirds stiprināšanai ir vairāki draugi. Parasti tie ir augi ar rūgtenu garšu, piemēram, sirds māteres laksti vai vilkābeles lapas, ziedi, augļi.

Sirds mātere palīdz regulēt sirdsdarbību, pazemina asinsspiedienu, paplašina asinsvadus un bronhus. Vilkābele uzlabo asinsriti visā organismā, palēnina sirds ritmu un pastiprina tās spēku. Sauju ziediņu ar visām lapām aplej ar trim glāzēm karsta ūdens, atstāj uz divām stundām, tad nokāš un lieto pa pusglāzei trīreiz dienā. Ja nomoka paaugstināts asinsspiediens, labi der arī dumbrāju zaķpēdiņa, pļavas un sarkanā ģerānija.

Dažas neprecizitātes augu pagatavošanā

Itin bieži, gatavojot tēju vai uzlējumu, tiek pielikts pārāk daudz ārstniecības auga – sak, labāk vairāk… Tomēr pārāk liela koncentrācija veselībai nedod vairāk labuma, tāpēc labāk ievērot uz tējas paciņas vai ārstniecības augu grāmatā ieteiktās attiecības.

Vēl viena kļūda – izvilkumā pārāk ilgi turēti augi. Līdzīgi kā augi, ko atstājam uz lauka, pēc laika sāk vīst un pūt. Krūzē, kur ir tējas biezumi, šie procesi sākas aptuveni pēc 2–3 stundām.

Tējā, ko laikus nenokāš, samazinās veselīgās vielas, var teikt, ka tās sairst, bojājas.

Ja tējas maisījumā ietilpst saknes, mizas, ogas, sēklas un cietas lapiņas, ieteicams pagatavot novārījumu – drogas vispirms aplej ar vēsu ūdeni, apmaisa, uzliek vāku un ļauj ievilkties 6–8 stundas. Pēc tam uz uguns vāra piecas minūtes, aptuveni pusstundu ļauj ievilkties un nokāš.

Vijas Eniņas labais ducis

Šo augu drogas der gan ikdienas zāļu tējai, gan vajadzības gadījumā dažādu veselības problēmu mazināšanai.

1. Ārstniecības kumelītes

2. Piparmētras

3. Pelašķi

4. Rasaskrēsliņi

5. Liepziedi

6. Upenes

7. Pīlādži

8. Raudenes

9. Pienenes

10. Asinszāles

11. Kliņģerītes

12. Ceļtekas

(Rakstā izmantota Vijas Eniņas grāmata Veselība pie mājas sliekšņa un Artūra Tereško grāmata Dieva dārza ārstniecības augi)

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.