Foto: Shutterstock

Netici muļķībām! Mīti un patiesība par neauglību 0

Jebkura pāra attiecībās nespēja uzsākt ģimenes dzīvi ir viens no grūtākajiem pārbaudījumiem, tomēr bieži vien informācijas trūkums un dažādi mīti kavē savulaicīgu došanos pie ārsta. Jautājumu un atbilžu portāls tikaisievietem.lv, sadarbībā ar Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociāciju rakstu sērijā “Sievietes veselības problēmas jeb kāpēc tas notiek ar mani?”, atklāj svarīgu informāciju par neauglību.

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai 40
Dārzs
FOTO. Cik šogad maksā stādi, un kas ir piedāvājumā? Reportāža no Siguldas Stādu parādes
Lasīt citas ziņas
Mīts: Lai palielinātu iespēju, ka olšūna tiks apaugļota, sievietei pēc dzimumakta būtu jāguļ ar kājām augšup, lai sperma neiztecētu ārā.

Atbilde: Pēc ejakulācijas spermatozoīdi virzās olšūnas virzienā, neatkarīgi no tā, kādā pozā notiek dzimumakts, kā ir novietota sievietes dzemde un vai sieviete pēc dzimumakta tur kājas augšup vai nē. Olšūnas citoplazmā atrodas hialuronidāze – viela, kas kā magnēts pievelk spermatozoīdus. Kustīgā daļa dodas turp, bet pārējā sperma iztek no sievietes organisma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mīts: Vesela vīrieša spermā nevajadzētu būt patoloģiskiem spermatozoīdiem.

Atbilde: Arī vesela vīrieša spermā var būt patoloģiski spermatozoīdi. Ja spermatozoīdu koncentrācija spermā ir pietiekoša, ja tie ir kustīgi un nav citu noviržu, pietiek ar 4% morfoloģiski veselu spermatozoīdu, lai tas tiktu uzskatīts par normu.

Mīts: Pietiek ar vienu veselu spermatozoīdu, lai notiktu apaugļošanās.

Atbilde: Lai notiktu dabiska apaugļošanās pēc dzimumakta, nepieciešams miljoniem veselu, kustīgu spermatozoīdu, jo daļa no tiem, ejot bojā ceļā līdz olšūnai, rada vielas, kas palīdz pārējiem spermatozoīdiem turpināt virzību līdz olšūnai, pēc tam to apaugļojot.

Foto – Fotolia/princeoflove

Vīriešu neauglības iemesli

• Spermas nesašķidrināšanās problēma.
Sievietes organismā sperma sašķidrinās, nevajadzīgā daļa iztek ārā, bet veselīgie un kustīgie spermatozoīdi dodas tālāk olšūnas virzienā. Ja sperma nesaķidrinās, spermatozoīdi līdz olšūnai nenokļūst.

• Pārāk maza spermatozoīdu koncentrācija spermā.
Normāla spermatozoīdu koncentrācija spermā ir 5%, pārējais ir olbaltumi un citas vielas. Spermatozoīdu koncentrācijai jābūt pietiekami lielai, jo ceļā uz olšūnu daļa spermatozoīdu iet bojā, izdalot barības vielas, lai kustīgākie un spēcīgākie tiktu pabaroti.

• Spermatozoīdu kustīgums.
Ja vīrieša spermatozoīdi ir mazkustīgi vai morfoloģiski izmainīti, piemēram, tādi, kuriem ir divas astes, tie nevar sasniegt olšūnu.

• Nenobrieduši spermatozoīdi.

Lai spermatozoīds varētu apaugļot olšūnu, tam ir jābūt nobriedušam. Lai to veicinātu, ir svarīgi nemīlēties katru dienu, bet darīt to katru otro vai trešo dienu. Tikai nobriedušu spermatozoīdu galviņās ir receptori, kuri sajūt olšūnas „magnētismu” un liek skriet tās virzienā.

Reklāma
Reklāma

• Spermatozoīdi, nonākot sievietes organismā, salīp kopā.
Dažkārt šīs problēmas cēlonis ir imunoloģiski traucējumi, bet iemesls var būt arī tas, ka vīrietim ir bijusi trauma sēklinieku apvidū.
• Izmainīts DNS vīrieša spermā.
Tas var būt ne vien neauglības iemesls, bet arī viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc grūtniecība apstājas attīstībā un notiek spontānais aborts.

• Spermā nav spermatozoīdu.
Šī problēma var parādīties pēc dažādu nopietnu saslimšanu pārslimošanas. Tas, ka spermatozoīdu nav ejakulātā, nenozīmē, ka to nav sēkliniekos. Lai iegūtu spermatozoīdus, tiek punktēti sēklinieki, aspirējot (atsūcot) nobriedušākos spermatozoīdus, vai tiek veikta ķirurģiska vai mikroķirurģiska spermatozoīdu aspirācija.

• Ejakulācija notiek nevis uz āru, bet virzienā uz urīnpūsli.
Šādā gadījumā vīrieša sperma neiznāk ārā, bet nonāk urīnā. Embriologs šo problēmu spēj salīdzinoši vienkārši atrisināt, ar īpašu metodi atdalot spermatozoīdus no urīna.

Foto: Shutterstock

Sieviešu neauglības iemesli

• Ovulācijas problēmas.
Ja sievietei nav ovulācijas, visbiežāk iemesls ir hormonālas izmaiņas. Šīs izmaiņas vairumā gadījumu ir iespējams novērst medikamentozi. Dažkārt pietiek lietot kādu uztura bagātinātāju, kas līdzsvaro mūsu hormonālo ciklu, nedaudz mainīt dzīvesveidu vai samazināt svaru. Kas ietekmē ovulāciju? Regulārs naktsmiegs, sabalansēts uzturs, emocionāla un fiziska labsajūta, kā arī sievietes vecums, un, protams, laktācijas periods.


• Izteikti palielināta vai nepietiekoša ķermeņa masa.

Policistisko olnīcu sindroms (PCOS) ‒ hroniska endokrīnās sistēmas saslimšana, kura skar vidēji 35% sieviešu. Tās cēlonis ir hormonu līdzsvara traucējumi. Saslimšanas gadījumā sievietes organismā nereti ir paaugstināts vīrišķā hormona testosterona līmenis. Šim sindromam raksturīgas neregulāras un retas mēnešreizes, dažkārt tikai 1 – 2 reizes gadā.

• Priekšlaicīgs olnīcu izsīkums, kad sievietei ļoti agri iestājas menopauze.
Hormonālas izmaiņas, kuras izraisa vairogdziedzera saslimšanas, hipofīzes veidojumi vai disbalanss, iedzimta vai iegūta virsnieru garozas patoloģija vai hormonus producējoši veidojumi, piemēram, olnīcās.

• Cukura diabēts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.