Foto: Denis Mamin/Shutterstock

Peonijas saknes, viršu ziedu tēja un lavanda! Tautas metodes, kā uzlabot miega kvalitāti 7

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Ja visu dienu nāk miegs, grūti koncentrēties un, lai paveiktu darbu, jādzer viena kafijas krūze pēc otras, tas liecina, ka iepriekšējās nakts miegs nav bijis apmierinošs. Speciālisti teic, ka miega kvalitāti ietekmē gan ikdienas stress, gan fiziskās aktivitātes, vēlas maltītes, temperatūra, gaismas un trokšņa līmenis guļamistabā un daudzi citi faktori.

Vairāki miega cikli

Rīgas Stradiņa universitātes Cilvēka fizioloģijas un bioķīmijas katedras docents Normunds Limba stāsta, ka pilnvērtīgam miega ciklam, kas ilgst 90–120 minūtes, ir vairākas fāzes, kas viena otru nomaina. Piekto daļu aizņem ātrais jeb paradoksālais (REM – angļu val. “rapid eye movement”) miegs, kura laikā mēs redzam sapņus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ātrā miega laikā organisms darbojās kā nomodā, piemēram, kustas acu āboli, bet muskuļu tonuss minimāls, tādēļ to sauc par miega paralīzi. Pamostoties šajā miega fāzē, cilvēkam ir sajūta, ka viņš nevar pakustēties. Savukārt lēnā jeb dziļā miega laikā samazinās smadzeņu aktivitāte, pavājinās beznosacījumu refleksi, kustību aktivitāte un muskuļu tonuss, elpošana kļūst retāka un dziļāka, pavājinās un palēninās sirdsdarbība, samazinās urīna produkcija.

Tieši lēnais miegs organismam nodrošina atpūtu. “Naktī cilvēks piedzīvo četrus piecus šādus miega ciklus. Iemigšana parasti notiek 5–30 minūšu laikā un pēc stundas pusotras cilvēks jau redz sapņus, arī 8–10 reizes naktī pamosties ir pavisam normāli, ja vien atkal var ātri iemigt. Ar katru nākamo ciklu ātrā miega periods pagarinās.

Pamostoties šajā fāzē, cilvēks atceras, ko redzējis sapnī. Var būt arī tāda sajūta, ka viņš nav īsti atpūties. Tā gan ir subjektīva, jo patiesībā nakts pavadīta dziļā miegā,” norāda speciālists. Zināms, ka zīdaiņiem ātrā miega fāze ir daudz garāka nekā pieaugušajiem, bet gados veciem cilvēkiem ātrā miega fāžu garums saīsinās, bet iemigšanai nepieciešamais laika periods pagarinās.

Naktsmiera bojātāji

Miega kvalitāti izvērtē pēc iemigšanas perioda, miega ilguma, atpūtas un možuma izjūtas pēc gulēšanas. Pieaugušam cilvēkam miegā vajadzētu pavadīt 7–9 stundas, bet bērniem un pusaudžiem vēl vairāk. Taču gandrīz ikvienam dzīvē nācies izjust ar miegu saistītas problēmas, piemēram, grūtības iemigt, mošanos naktī vai pārāk agri no rīta.

Speciālisti norāda, ka tā iemesls var būt pārlieku liels stress, darbs maiņās, pārmērīga kofeīnu saturošu dzērienu lietošana neilgi pirms iemigšanas, pārēšanās, miega higiēnas neievērošana, piemēram, neērta gulta, nevēdināta, saules sakarsēta guļamtelpa, darbošanās ar datoru, viedtālruni vai televizora vērošana pirms gulētiešanas, sāpes un citas veselības problēmas.

Reklāma
Reklāma

Ja miega traucējumi ir regulāri, ilgstoši un nelabvēlīgi ietekmē pašsajūtu dienā, jāvēršas pie ģimenes ārsta vai speciālista, jo hroniska neizgulēšanās var izraisīt ne tikai pastiprinātu nogurumu, bet arī galvassāpes, koncentrēšanās un uzmanības noturēšanas grūtības, garastāvokļa svārstības, atmiņas un kustību koordinācijas traucējumus.

Der atcerēties, ka miega traucējumi var būt arī nopietnas saslimšanas, piemēram, depresijas vai miega apnojas (īslaicīga elpošanas apstāšanās miega laikā) simptoms. Taču, ja problēmas ar miegu ilgst dažas dienas vai nedēļu, bieži vien no tām atbrīvoties iespējams arī pašu spēkiem.

Tiem, kas nesekmīgi cenšas iemigt ilgāk par pusstundu, neirologs, miega medicīnas speciālists Ainārs Vecvagars iesaka neskaitīt aitas, bet aiziet uz virtuvi un pagatavot sev tasi silta piena ar medu vai nomierinošu ārstniecības augu tēju.

Ja miegs vēl kavējas, vajag pasēdēt uz ķeblīša vai pastāvēt pie loga un vēlme gulēt atkal atgriezīsies. Lai labs miegs būtu ilgtermiņā, ārsts iesaka ievērot noteiktu miega ritmu – vienu un to pašu gulēt iešanas un celšanās laiku visām nedēļas dienām, lai nebūtu tā, ka brīvdienās tiek gulēts vairāk un ilgāk. Pirms došanās gulēt vajag aizvērt aizkarus un kārtīgi izvēdināt telpu (gulēšanai labvēlīga gaisa temperatūra ir +16 līdz +18 ºC).

Vienu divas stundas pirms miega vajag atteikties no intensīvas sportošanas, datora un viedierīču, kā arī alkoholisku dzērienu, kafijas, stipras tējas lietošanas. Lai gan alkoholisko dzērienu iespaidā cilvēks kļūst miegains, tiek izjaukta miega ciklu struktūra un tas nav spirdzinošs. Neirologs arī atgādina, ka gulta domāta miegam un atpūtai, nevis darbam ar datoru, lasīšanai, televizora vērošanai vai ēšanai. Pretējā gadījumā smadzenes saņems nepareizus signālus un iemigt būs arvien grūtāk.

Augi labam miegam

“Pēc nogurdinošas darbdienas daudziem cilvēkiem rodas iemigšanas grūtības un dažāda rakstura miega traucējumi, kuru dēļ pazeminās darbspējas un garastāvoklis. Ir pierādīts, ka miega traucējumi izraisa depresiju, bet tā savukārt pastiprina bezmiegu. No šī apburtā loka ir grūti izkļūt. Miega zāles šo problēmu neatrisina, turklāt, ilgstoši lietojot, veidojas pieradums un atkarība, bet antidepresanti izraisa dažādas blakusparādības.

Protams, ir ārstniecības augi, kuri nomierina un palīdz iemigt, neizraisot nākamajā dienā paģiru sindromu, taču, ja šie samērā vieglie līdzekļi nepalīdz, vajag kopā ar ārstu meklēt dziļākus bezmiega iemeslus. Bezmiegs un nervu sistēmas darbības traucējumi var būt saistīti arī ar sirds slimībām. Piemēram, nemotivēta nervozitāte, bezmiegs, nemiers, ātra “uzsprāgšana” sākotnēji var būt vienīgā sirds išēmiskās slimības pazīme,” norāda fitoterapeits Artūrs Tereško, piebilstot, ka miega traucējumi bieži saistīti ar iekšējo orgānu, endokrīnās un centrālās nervu sistēmas slimībām.

“Latvijā aug daudz augu ar atzītām nomierinošām īpašībām, kurus var lietot kā atsevišķi, tā vairākus kopā, ņemot vērā dažādus citus veselības traucējumus. Piemēram, ja nemiers un miega traucējumi ir kombinācijā ar sirds problēmām, vajag izvēlēties māteri, maijpuķīti, baldriānu, bet, ja bezmiegu pavada elpošanas sistēmas problēmas, – mazo mārsilu, lavandu.

Ja iemigt traucē gremošanas problēmas, vakarā var iedzert auzas skaru novārījumu, dižzirdzenes saknes tinktūru, piparmētras lapu vai virša ziedu tēju. Visos gadījumos var palīdzēt api­ņa rogu, dekoratīvās peonijas saknes un baldriāna saknes novārījums, gurķu mētras lakstu tēja.”

Tautas medicīnā bezmiega gadījumā bieži izmanto apiņus. Piemēram, divas tējkarotes apiņu aplej ar 250 ml verdoša ūdens. Piecpadsmit minūtes nostādina, ielej tasītē un lieto 30 minūtes pirms nakts miega, var pievienot tējkaroti baldriānu uzlējumu. Ja dārzā aug lavandas, var gatavot ziedu uzlējumu – vienu ēdamkaroti drogu aplej ar divām glāzēm verdoša ūdens, ļauj 20 minūtes ievilkties, nokāš un izdzer pa malkam dienas laikā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.